חפש מאמרים:
שלום אורח
02.12.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תכנון מס לחברות הייטק

טור זה עוסק בתכנוני מס של חברות הייטק, תוך התמקדות באסטרטגיה של העברת רווחים למדינות עם שיעורי מס נמוכים. בטור נדון בשתי חברות מעניינות בהקשר זה: חברת IBM העולמית וגוגל. בדומה לתפירת חליפה לפי מידה, כך יש להתאים את תכנון המס לחברת הייטק. עם זאת, קיימים מגוון אסטרטגיות של תכנון מס המתאימים לכולם.

IBM וכן חברות טכנולוגיה אחרות, עושות שימוש בחברות הרשומות בהולנד. תכנון המס מאפשר לאותן חברות טכנולוגיה להציג רווחיות גדולה יחסית לחברות המשלמות מס מלא. ביחס ל IBM, היא סיימה את 2013 עם תשלום של פחות מס מהצפוי, הודות לשיעור מס אפקטיבי של 15.6% על הכנסותיה. שיעור המס הנמוך מהצפוי אפשר ל-IBM להציג רווחיות מצוינת למניה לשנת 2013. יצוין בהקשר זה כי בשנת 2007 שיעור המס האפקטיבי של IBM היה 28%.

בהתאם לנתונים הכספיים של IBM לשנת 2012, לא שולם מס אמריקאי על כ- 44 מיליארד דולר הכנסות של חברות בנות מחוץ לארצות הברית. הסטת ההכנסות לחברות בנות בקבוצת IBM אפשרה לה לחתוך דרמאטית את תשלומי המסים בארצות הברית.

תכנון המס של IBM מבוסס, בין היתר, על הקמת חברת החזקות בהולנד. IBM הולנד (IBM International Group BV) הוקמה בשנת 1999. מדובר בחברת החזקות אשר לה לפחות 40 חברות בנות, לרבות חברת-בת באירלנד בה מועסקים אלפי עובדים. הפרט המעניין בכל הסיפור הזה הוא שסך המועסקים בקבוצת IBM הולנד הוא כ 200,000, כאשר פחות מ 2% מועסקים בהולנד.

גוגל עושה שימוש במגוון אסטרטגיות של תכנון מס. האסטרטגיה החשובה מכולן היא העברת פעולות כספיות שונות דרך חברות הכפופות לשיעורי מס נמוכים כמו אירלנד וברמודה הנחשבת למקלט מס. בברמודה לא מוטל מס הכנסה, מס חברות, או מס רווח הון. כמו כן, בברמודה לא חלה חובת ניכוי מס במקור בעת העברת כספים לבעלי המניות. גוגל הצליחה להימנע מתשלום מס הכנסה בסך של 2 מיליארד דולר בשנת 2011 ע"י העברת 9.8 מיליארד דולר לחברת בת בברמודה.

גוגל יוצרת הסכמים בין-חברתיים ומנתבת הכנסות לחברות אחרות בקבוצה הכפופות לשיעורי מס נמוכים. המטרה היא לייחס הוצאות במדינות עם שיעורי מס גבוהים והכנסות במדינות עם שיעורי מס נמוכים.

חברות הייטק עושות שימוש במספר תכנוני מס עיקריים כמפורט להלן:

1 - ניתוב הכנסות לחברות אחרות בקבוצה הכפופות לשיעורי מס נמוכים, ובמיוחד למקלטי מס

2 - יצירת מנגנונים הגורמים לכפל פטור ממס

3 - מניעת פעילות הגורמת לקיומו של מוסד קבע

4 - שימוש במשטר מס מיוחד בנוגע להכנסות מפטנטים

5 - שימוש יעיל במחירי העברה. ראו: מדריך למחירי העברה (Transfer Pricing)  כולל המלצות לתכנוני מס

תכנון מס בינלאומי הוא הכרחי ליזמים ומשקיעים המעוניינים להשתלב בכלכלה הגלובלית ולהתחרות בהצלחה עם תאגידים אחרים מהעולם. ניתן ללמוד מחברות הייטק כמו יבמ וגוגל לא רק כיצד לפתח עסקים, אלא גם כיצד לחסוך במסים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר אבי נוב, עו"ד, אחד המומחים הבולטים בתחום המיסוי הישראלי והבינלאומי, מייעץ בענייני מס מקומיים ובינלאומיים ובכלל זה תכנוני מס ליחידים וחברות, השגת אישורי מס מקדמיים, ייצוג מול רשויות המס, ניתוב הכנסות שמקורן בחו"ל לישראל בצורה היעילה ביותר, וכן מתן חוות דעת מקצועיות.
ד"ר נוב עורך את אתר האינטרנט הישראלי לתכנוני מס בינלאומיים, כולל מאמרים וחדשות מיסוי: http://www.IsraelTaxLaw.com
ניתן לפנות לכותב במייל: avinov@bezeqint.net

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר אבי נוב, עו"ד - מומחה למיסוי בינלאומי

היישום של נוהל גילוי מרצון במהלך 2016 על ידי רשות המיסים סובל מקשיים ובעיות שונות.

ניהול של חשבונות בנק ממוספרים היה בעבר פרקטיקה מקובלת בשוויץ. עד היום קיימים חשבונות בנק היסטוריים ללא ציון שמות אלא עם מספרים המאפשרים זיהוי. אלא שבשנים האחרונות הבנקים בשוויץ פונים לאותם ללקוחות בעלי חשבונות בנק ממוספרים ונוקטים בהליכים שונים הגורמים בסופו של דבר לסגירת החשבונות ו/או לחשיפת השמות.

רשימה של כ-6,500 חשבונות בנק אשר הוחזקו או היו קשורים ללקוחות ישראליים בבנק HSBC בשווייץ, נחשפה לאחרונה. הרשימה של חשבונות הבנק בשווייץ מקושרים ללקוחות בעלי זיקה ישראלית, כלומר כאלה שזוהו על ידי דרכון ישראלי, נולדו בישראל או רשומים תחת כתובת בישראל. נראה כי חשיפת הרשימה תגרום לעלייה ניכרת בבקשות לגילוי מרצון.

מפעל תעשייתי ופעילות ייצורית לא מוגדרים בצורה ברורה. הפסיקה התייחסה בעבר לפרשנות המונח "פעילות ייצורית" ואילו להגדרת "מפעל תעשייתי" נמצאת התייחסות מועטה.

ישראלי המוכר דירה בחו"ל עשוי להתחייב במס בשתי המדינות. עם זאת, במקרים מסוימים, תושב ישראל יהיה פטור ממס בישראל, ולחילופין יוכל לקבל זיכוי מס זר אשר שולם בחו"ל. יש לבחון תחילה את הוראות פקודת מס הכנסה(נוסח חדש), התשכ"א-1961, ואחר כך את ההוראות המתאימות באמנה למניעת כפל מס במידה וקיימת.

במידה ותושב ישראל מקבל מתנה או ירושה, הוא נכנס בעיקרון לנעלי נותן המתנה או המוריש לענייני מס, לרבות ביחס ליום הרכישה, שווי הרכישה, פחת ועוד. השאלה היא מה קורה כאשר תושב ישראל מקבל מתנה או ירושה מתושב חוץ? במקרה זה, ניתן לבצע שערוך בסיס עלות הנכס, או Step Up, כמוסבר בהמשך.

היקף ההון השחור במשק לפי הרשויות בישראל מחייב פעולות חקיקה מסוימות. ברשות המסים הקימו וועדה והמליצו בין היתר להרחיב את חובות הדיווח על אזרחי ישראל. רשות המסים פועלת לזרז הליכי גילוי מרצון

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים26/10/20126 צפיות
חוקי המס בישראל קובעים, כי מתנות פטורות ממס וזאת כל עוד הן ניתנו בתום לב. אולם, פסק דין תקדימי מחייב בבית המשפט העליון מיום 18 באוקטובר 2020, קבע כי הכנסות הרב – המערער, נכנסות בגדר סעיף 2(1) בפקודת מס הכנסה המחייב במס "השתכרות או רווח מכל עסק או משלח יד שעסקו בו תקופת זמן כלשהיא". המשמעות של הפסיקה המחייבת שהתקבלה בבית המשפט העליון הינה, שמעתה ואילך, ידוענים, מקובלים ולמעשה כל אדם בעל פרופיל חברתי – ציבורי – תקשורתי גבוה, צריך לדווח על שווי המתנות שלו, וכן – גם מחתונות ואירועים משמחים אחרים

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20233 צפיות
בימים אלה – חודש דצמבר 2016, הופיעו במשרדי, סידרה חדשה של אזרחים תמימים ומזדמנים אשר להפתעתם התבקשו על ידי רשות המיסים להסביר את מקורות הכנסתם בגין: נסיעות לחו"ל, ריבוי דירות, דירות יוקרה, רכבי יוקרה.

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20195 צפיות
רשות המסים קיבלה מידע על חשבונות של 35 אלף ישראלים בארה"ב

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20182 צפיות
נציבות תלונות הציבור על שופטים והמפקח לפי סימן ה' 1 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד- 1984 הכפופה למשרד המשפטים פרסם חוברת הסבר על חובת הגשת הצהרת הון של שופט.

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20175 צפיות
אזרחי ישראל בעלי אזרחות נוספת מכל מדינה אחרת, צפויים להידרש למלא תצהיר ודוחות מס לפי בקשת הבנקים בישראל.

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20163 צפיות
לאחרונה הצטרפה מדינת ישראל למערכת האוטומטית הבינלאומית של חילופי מידע בין רשויות מס. כפועל יוצא, בתחילת שנת 2019 נכנסו לתוקף תקנות אשר מאמצות את תקן ה-( Common Reporting Standard) CRS – תקנות מס הכנסה (יישום תקן אחיד לדיווח ולבדיקת נאותות של מידע על חשבונות פיננסיים), התשע"ט-2019.

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20109 צפיות
עשרות ישראלים המחזיקים חשבונות בנק בלתי מדווחים, בבנקים ברחבי העולם, החלו לקבל בחודשים האחרונים מכתבים מהבנקים הזרים בחו"ל.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica