חפש מאמרים:
שלום אורח
25.10.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הסתברות לסיכון - האם הביקורת מוצדקת?

מאת: nirכלכלה28/06/2021439 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

בתקופות של משברים בשווקים (ובעיקר לאחר המשבר האחרון שפקד אותנו), אנו עדים לחברות שפושטות את הרגל ואינן משלמות את חובותיהן. כחלק מהדירוג, חברות הדירוג המקומיות מעריכות את יכולת החברות המקומיות להחזיר את חובותיהן למשקיעים, לחברות הדירוג סולם דירוג וטבלאות כשל ידועות לכול. הדירוג מבטא את ההסתברות שהחברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה ואת ההסתברות לקבלת שיקום מחברה בכשל (Recovery Rate).


טבעי שבעת משבר שיעור הכשלים יעלה וחברות יתקלו בקושי לגייס כספים (שעלול להיות בעייתי בעיקר אצל חברות ממונפות), השוק מייצא ומייבא פחות ובנוסף, המכירות קטנות וחוסר היציבות שחש הציבור גורם להוצאה פרטית קטנה יותר.

בימים בהם חברות אינן מצליחות להחזיר את חובותיהן, ישנה ביקורת על חברות הדירוג, שלא עשו את תפקידן (כפי שתופס אותו השוק) ושנתנה הערכה מוטעית לאיתנותם של המשק ושל החברות בתוכו.


האם הביקורת מוצדקת?

יש לזכור כי כל דירוג הינו הערכה הסתברותית ליכולת החזר החוב, לכן, לא ניתן לבדוק בטווח קצר האם הדירוג שניתן לחברה היה גבוה או נמוך, יש לבדוק סטטיסטית מהו שיעור הכשלים בכל החברות בעלות אותו הדירוג וכיצד חברות הדירוג מעריכות את שיעור הכשל באותו הדירוג.


לדוגמא: נניח כי יש 100 חברות המדורגות בדירוג 1A מקומי עם מח"מ של 10 שנים (נניח שזה גם תקופה מחזורית של עליות וירידות של שוק ההון), ולפי טבלאות הכשל של חברות הדירוג ההסתברות לכשל (Expected Loss) עבור דירוג 1A מקומי הינו 7.42%, היינו צופים שב-10 שנים נראה 7.42%*100 כשלים כלומר, היינו צופים כי כ-7 חברות מתוך ה-100 שדורגו בדירוג A1 יהיו בכשל. סביר שהתפלגות הכשלים לא תהיה אחידה על פני עשרת השנים אלא, נראה כי בתקופה של משבר יהיו יותר כשלים, נניח כי 5 חברות יהיו בכשל בזמן משבר ובכל תשע השנים האחרות רק שתי חברות יהיו בכשל, במקרה כזה הדירוג משקף את ההסתברות לכשל (כיוון שהיינו רואים הסתברות לכשל של 7%). עם זאת, בעקבות נפילה של 5 חברות בשנה אחת, הייתה בוודאי ביקורת שחברות הדירוג לא העריכו נכונה את יכולת החברות להחזיר את חובן ונתנו דירוגים גבוהים לחברות בעלות איתנות חלשה.


כדי לערוך בדיקה כזאת, נידרש להמתין מספר שנים ולהסתכל על תקופה מחזורית של שוק ההון, ברגע שתסתיים תקופה מחזורית נוכל לבדוק מה היה שיעור הכשלים לכל דירוג והאם זה תואם את ההערכות של חברות הדירוג (כמובן שעל מנת לבדוק זאת נצטרך מדגם סטטיסטי, בשוק הישראלי הצעיר, לא ניתן לעשות בדיקה כזאת לכל דירוג, עקב מיעוט בתצפיות שעלולות ליצור הטיה בתוצאות). יש לבדוק בנוסף את רכיב השיקום שהחברות בכשל משלמות ולבדוק האם חברות שאינן מדורגות או מדורגות בדירוג נמוך מתקשות יותר מחברות בעלות דירוג גבוה להחזיר את חובן.


יש לזכור כי אנו חיים בעולם דינאמי שבו כל תרחיש הוא אפשרי ועל חברות הדירוג התפקיד להעריך את יכולת החברה לפרוע את חובה, אך יכולת זאת חייבת להיעשות על ידי הערכת ההסתברות לסיכון.

 

קרא עוד באתר get-cash.co.il

 תגיות המאמר: סיכון


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת nir

מאת: nirעיצוב אתרים29/09/21133 צפיות
נכון לעכשיו שתי הגישות העיקריות בנוגע לעיצוב אתרי אינטרנט מנוגדות זו לזו – מצד אחד, גישת המעצבים שטוענים שעיצוב הוא כל מהותו של אתר האינטרנט ולכן חייב להיות מושקע ומרשים. מולם עומד שאר העולם וטוען שלעיצוב חשיבות משנית בלבד בהצלחת האתר.

מאת: nirקידום אתרים21/09/21135 צפיות
הקישורים הם נכס צאן ברזל כיום עבור כול אתר המעוניין בקידומו. אנשי התוכן והעוסקים בקידום אתרים, חייבים להיות מעודכנים און ליין כל העת בחדשות הקישורים ואיזו שיטה הכי פופולארית ובעיקר יעילה ורלוונטית עבור קידום אתרים, באמצעות שיטת הקישורים. החלפת קישורים

מאת: nirפיננסים וכספים - כללי 29/08/21264 צפיות
מנכ"לית הבורסה מינתה וועדה שבחנה את נושא קיצור שעות המסחר, לאחר מספר דיונים הוחלט לקצר את שעות המסחר.

מאת: nirמיתוג אישי 27/07/21329 צפיות
אתרי האינטרנט יישארו הערוץ הדיגיטלי העיקרי עבור חברות B2B, לפי מחקר שנערך בנושא שיווק דיגיטלי בו מנהלי שיווק התבקשו לדרג את אמצעי השיווק

מאת: nirשיווק24/06/21456 צפיות
הקמת אתר עסקי בפייסבוק הינו כלי מצוין המאפשר לכם לפרסם את עצמכם ולהגיע אל קהלים חדשים, המחפשים אחר המוצר או השירות אותו אתה מציע ולשמר את הלקוחות הקיימים שלכם.

מאת: nirאופניים30/05/21532 צפיות
תזונה לרוכבי אופניים - חשוב מאוד לדעת שאכילה לא נאותה במשך השבוע, לאלו הרוכבים בעיקר בסופי השבוע, לא מאפשרת הרזייה או הורדת אחוזי שומן ! עוד מידע >>

מאת: nirאבטחת הבית13/10/20720 צפיות
תמיד רצית לדעת למה מצלמה אחת יותר יקרה מהשנייה? מה זה TVL ומה זה WDR, כנסו לכתבה הבאה והעשירו את הידע שלכם.

מאמרים נוספים בנושא כלכלה

מאת: ירדן חוריכלכלה26/02/1417064 צפיות
עבודה מחוץ למדינה היא נחלתם השקטה של ישראלים רבים שבוחרים לעבוד מחוץ למדינה ומכניסים אליה הון זר, כמו גם הכשרה וידע על נהלי עבודה מחוץ למדינה.

מאת: אשר בוהדנהכלכלה11/12/1316857 צפיות
פרדוקס החסכון – קצת על צריכה במאה ה 21 - במאמר זה ננסה להתמקד המושג שנקרא פרדוקס החסכון, מושג כלכלי שלומדים בלימודי הכלכה בשנה הראשונה באוניברסיטאות, מעניין מאוד , כאן לא נביא את הנוסחאות היבשות כאן נעניין אתכם מאוד.

מאת: אשר בוהדנהכלכלה11/12/1316226 צפיות
פרדוקס החסכון – קצת על צריכה במאה ה 21 - במאמר זה ננסה להתמקד המושג שנקרא פרדוקס החסכון, מושג כלכלי שלומדים בלימודי הכלכה בשנה הראשונה באוניברסיטאות, מעניין מאוד , כאן לא נביא את הנוסחאות היבשות כאן נעניין אתכם מאוד.

מאת: אסף דוריכלכלה07/11/1317715 צפיות
השקעה בבורסה בזמן כתיבת שורות אלה יחידות ההשתפות של מניית שמן נפט וגז נוחתות כתשעים ושלושה אחוזים ומשקיעי המניה קרי: הציבור הרחב הפסיד הון תועפות שמסתכם בכחצי מיליארד שקלים.

מאת: קבוצת פארטוכלכלה14/03/131749 צפיות
בשנים האחרונות הולכת ומחריפה הירידה באיכות האוויר בישראל. ירידה זו נובעת מהעלייה המתמדת ברמת החיים, המביאה להגדלה ניכרת בפליטת מזהמי אויר לאטמוספרה בעקבות פעילויות כגון: יצור אנרגיה, שימוש בתחבורה ופעילות התעשייה.

מאת: קבוצת פארטוכלכלה14/03/131822 צפיות
מידי פעם מפרסמים משרדי הממשלה מכרזים לפרויקטים ציבוריים עתירי קרקע, המיועדים להקמה על קרקעות לא-סחירות. ישנו קושי בתמחור ערכן הכלכלי של קרקעות אלו ולרוב מיוחס להן ערך נמוך העלול להוביל לצריכת קרקע גבוהה.

מאת: קבוצת פארטוכלכלה14/03/131637 צפיות
לאחרונה ערכנו בחינה עבור האגף לתכנון כלכלי במשרד התחבורה, בנושא השפעות השקעות בתחבורה על צמיחה והפחתת יחס חוב/תוצר. הבחינה מתבססת על הקדמת ביצוע פרויקטים תחבורתיים, זמינים וכדאיים כלכלית למשק בהיקף של כ-15 מיליארד ₪ לחומש הקרוב.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica