חפש מאמרים:
שלום אורח
30.05.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מתנדבת בהאיטי

   מתנדבת משמר אזרחי בהאיטי.

את מה שראינו כולנו מבעד למסכי הטלוויזיה. את מה שקראנו בעיתונים ובאתרי האינטרנט. את מה ששמענו באתרי הרדיו השונים את כל אלו חוותה ד"ר רויטל היברט באופן אישי בהיותה מתנדבת המשמר האזרחי היחידה בקבוצה של שבעה שוטרים ובקרב משלחת צה"ל הגדולה שנשלחה לסייע לתושבי האיטי לאחר רעש האדמה הנוראי שפקד את המדינה האומללה הזו.

 יומיים לאחר רעש האדמה,יומיים שבהם חלחלה ההבנה לעוצמת הטרגדיה.יומיים שבהם החלו להתארגן כוחות חילוץ והצלה מכל העולם ובניהן ישראל לסייע למיליוני התושבים בהאיטי.יומיים שבו החל להתארגן כח משטרתי איכותי ומקצועי מהמחלקה לזיהוי פלילי. בתוך אותם יומיים קיבלה ד"ר היברט שיחת טלפון מרב פקד אורי ארגמן ראש יחידת זיהוי חללים.שאלתו הייתה קצרה ועניינית:"צריכים אותך בהאיטי.יכולה להתנדב ולהצטרף למשלחת שלנו?".לד"ר היברט המתנדבת למשמר האזרחי ביחידת רופאי השיניים מזה עשר שנים הייתה תשובה אחת ברורה.

 ביום חמישי של אותו שבוע החלה ד"ר רויטל היברט את טיסתה להאיטי.טיסה ארוכה וממושכת של חמש עשרה שעות.טיסה שחברו לה אנשים שבאו לסייע לתושבי בירת האיטי.

  את ד"ר רויטל היברט פגשתי בירושלים. כך היא מספרת :"נחתנו בשדה תעופה שלא תיפקד לחלוטין.מגדל הפיקוח אויש על ידי אמריקאים.לא הייתה כמובן ביקורת דרכונים, לא היו שוטרים, לא היה סימן לסדר המקום.ישבנו וחיכינו לצד המטוס בעוד החילוץ מעביר ציוד ואנשים למגרש הכדורגל המקומי שבו הוקם בית החולים של משלחת צה"ל.שישי בערב ואנו בדרכנו לבסיס.בנסיעה רואים את מדדי ההרס הנוראי.עיי חרבות בכ מקום, חלק מהכבישים חסומים, מראות שראיתי בסרטים על מלחמת העולם השנייה.הרס בכל פינה ואזור. אזור שנראה לאחר הפצצה מסיבית וממושכת.ראינו עשרות אלפי אנשים נעים ממקום למקום.ללא מטרה, ללא תכלית ,ללא תקווה.אנשים דמומים ושקטים.אפשר היה לשמוע את השקט הנוראי בעיר הבירה.שקט שהוא כה זועק.לעולם לא אשכח את צעידת האנשים הללו שעולמם חרב עליהם בדקה.אנשים שאיבדו את יקיריהם במחי יד נעלמה."

  מגרש הכדורגל היה שומם.חושך מוחלט שרר במקום.מקום ללא מים, ללא חשמל, ללא אוכל.מקום ללא תקשורת ללא כל סימני המאה העשרים ואחת. מקום שחזר לימי הביניים אם לא למטה מכך.אט אט החלה ההתארגנות והקמת בית חולים השדה.כבר למחרת בבוקר החל בית החולים לפעול ולקבל פצועים.

 "פחדת" שאלתי."לא היה לי זמן לפחד" היא ענתה."המצב היה בתחילתו הזוי לחלוטין,הזוי עד כדי אבסורד.מעין מצב שבו הקדמה נעצרה ונסוגה אחורה.מצב שבו איתני הטבע הם השולטים.במצבים שכאלו אין מקום לפחד.רק מקום לתהיות עלינו בני האדם.על גורל ועל עוצמתו של הטבע.זה אינו זמן לפחד,זהו הזמן לסייע,לעזור להיות אנושי במובן הכי חיובי ועמוק של המילה".

 בשבת בבוקר התחילה קליטת הפצועים.הם הגיעו לאיטם,בשקט ובחינה.שמעו של בית החולים המשוכלל ביותר בהאיטי החל להגיע לידיעת התושבים.הפצועים הגיעו בכוחות עצמם.חלקם הגיעו על ידי קרובי משפחה בריאים.כל פצוע התקבל.כל פצוע טופל.ד"ר היברט השתמשה בידע הרפואי שלה כדי לסייע בבית החולים.סיוע רפואי וסיעודי לפצועים הרבים.

 תפקידה הראשוני והמוגדר היה לסייע בזיהוי גופות חללים של תושבים זרים שהגיעו או שהו באי.במהלך פעילותם נדרש הצוות המשטרתי לסייע בזיהוי גופות של שני זוגות הולנדים ושלוה ילדים מאומצים.רק לצוות משטרת ישראל  הי ה את הידע,הניסיון,המקצועיות והיכולת לזהות בוודאות את החללים לפני קבורתם בהאיטי.חלק מהותי מהזיהוי התבסס כל ראיות דנטאליות שהביאו לזיהוי מדעי מושלם.

  באותו שבוע החלה רויטל לנתח תוך כדי שהיא מסייעת לרופאים האחרים בבית חולים השדה.היא ניצלה את כישוריה כרופאת שיניים כדי לנתח לסתות ושיניים של נפגעים ברעש האדמה.לא חסרו רגעי חסד.רגעים של התרגשות וסיפוק.כמו אותה ילדה אומללה ששהתה חמישה ימים לא אוכל מאחר פיה נשבר.יום לאחר הניתוח המוצלח ראתה רויטל את הילדה אוכלת פרוסת לחם וריבה.לראשונה לאחר שישה ימים של צום כפוי.

 ד"ר רויטל היברט הייתה רופאת השיניים הזרה היחידה במקום.בבית החולים מצאו מקום לכישוריה המקצועיים כרופאת שיניים וכבעלת יכולת זיהוי חללים בשיתוף עם אנשי המשטרה שבמשלחת.

 בזמן שהותה של המשלחת בהאיטי היו עוד ארבע רעשי אדמה.כולם לפנות בוקר."זה היה מפחיד למדי" היא מספרת "הצלחנו לחוש ולו במעט את שחוו תושבי האיטי.את תחושת האין אונים,אפסות האדם מול איתני הטבע.אנחנו לא דיברנו,לא הוצאנו הגה.הפצועים צעקו.הם היו בחרדה,חרדה אמיתית של נפגעי הרעש.פצועים והרוגים מאותו רעד מחריד שהרג כמאתיים אלף איש תושבי המקום."

 אני יושב מולה.אישה קטנת קומה וגדולת נפש.אישה שהחליטה שטובת הנפגעים חשובה מטובתה האישית.מתנדבת משמר אזרחי אשר בנה גויס שלושה ימים לפני כן לצה"ל והיא בחרה בדרך האלטרואיסטית של סיוע לאחרים ולא טובתה האישית והאינסטינקט האימהי שבה.

   הפקתי לעצמי שתי תובנות עיקריות מסכמת ד"ר רויטל היברט:

התמיכה הקבוצתית היא החשובה והמהותית.האדם הוא יצור חברתי הנזקק להיזון חוזר ולתמיכה במצבי אי וודאות ולחץ.זה המקום שבו האדם נזקק לכל סיוע שיכול לקבל.

התובנה השנייה נוגעת לערך ההתנדבות.אף פעם אין זמן טוב לעזוב במפתיע את שגרת החיים.השגרה חזקה מאיתנו,היא המכתיבה לנו את מסלול החיים שלנו.צריך את הכוח, התעוזה והנכונות לעזוב ולחוות דברים מהותיים שבניהם ניתן למנות את העזרה לזולת.

 חשוב לד"ר רויטל היברט לציין ולהדגיש שפעולת ההתנדבות של רופאי השיניים במסגרת המשמר האזרחי היא בסגנון זה.כל פיגוע או אסון המוני מחייב את רופאי השיניים המתנדבים להפסיק את שגרת היום יום, את העבודה את השגרה ולהירתם למשימה הקשה של זיהוי חללים.משימה המסייעת לקרובי המשפחה להפסיק לחיות באי וודאות ולהקל ולו במעט על הסבל הרב שלהם."אף פעם זה לא זמן טוב להתנדב, אבל תמיד זה המן הנכון" היא מסכמת.

 סגן ניצב, ד"ר אבי זלבה

דובר אק"מ

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

 סגן ד"ר אבי זלבה דובר אק"מ

משטרת ישראל

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת סגן ניצב ד"ר אבי זלבה

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/111286 צפיות
אני מבקש לציין במיוחד את דבריו החמים של הממ"ז על מתנדבי המחוז, האק"מ בהחלט כיכב בנאומו כמו גם בסרט שהוקרן על המחוז, את הכנס כיבדו בנוכחותם מספר ראשי ערים הנמצאות בתחומי המחוז, מפכלי"ם לשעבר וממ"זים לשעבר,

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/111677 צפיות
שומרים על הקהילה ועל הבית- אגף קהילה ומשמר אזרחי, מספק מסגרת חברתית קהילתית המאפשרת לכל אזרח לשמור על ביתו, על משפחתו ועל המדינה. האגף מפעיל מערך של כ 40,000 מתנדבים מהם 36,000 בגירים. מידי יום מעורבים 2,000 אזרחים בעשייה קהילתית מאתגרת, במגוון תפקידי שיטור בליבת העשייה של משטרת ישראל, כתף אל כתף עם שוטרי משטרת ישראל.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/111612 צפיות
בשנים האחרונות התפרסמו דו"חות ביקורת וסקרים רבים, שהעידו על הצורך בביצוע שינויים מהותיים בפעילות האגף. תכנית העבודה של אגף קהילה ומשמר אזרחי לשנת 2011 מהווה תוצר של תהליך עיבוד וניתוח מורכב של צורכי העבודה, כפי שעלו בממצאי הדו"חות, ולאור דיונים מקיפים עם יחידות השטח ובמטות.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהאקטואליה13/03/111422 צפיות
הכיכר היחודית והיחידה בארץ "כיכר המישמר האזרחי "הוקמה על ידי ובמימון עמותת"ידידי המישמר האזרחי "באר שבע שגם היא בודדה מסוגה בישראל. הח"מ היה בין מקימיה (של הכיכר)בסיוע של הרשות . הכיכר נחנכה במסגרת ארועי 35 שנה לאק"מ שהתקיימו בעירי.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהאקטואליה13/03/111208 צפיות
הכיכר היחודית והיחידה בארץ "כיכר המישמר האזרחי "הוקמה על ידי ובמימון עמותת"ידידי המישמר האזרחי "באר שבע שגם היא בודדה מסוגה בישראל. הח"מ היה בין מקימיה (של הכיכר)בסיוע של הרשות . הכיכר נחנכה במסגרת ארועי 35 שנה לאק"מ שהתקיימו בעירי.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהשיווק מגזרים13/03/118524 צפיות
רפ"ק חן ערך סקירה מסכמת על הפעילות האכיפתית בשנה שחלפה ושם דגשים לגבי האכיפה בשנה הנוכחית. השנה הכריז ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי על כל רובעי העיר כאיזור סטרילי מבחינת ההתייחסות לתרבות הנהיגה. משטרת התנועה של אשדוד תשים דגשים של אכיפה עם הסברה ומניעה תוך הסתייעות בתגבור של משטרת התנועה הארצית.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות13/03/111972 צפיות
המתנדבים עיכבו את הנהג לצורך זיהוי ובעוד שהם ממתינים לניידת שבדרך הנ"ל החל לפתע לרוץ לעבר שדה החיטה הרטוב והחשוך. המתנדבים דלקו אחריו בריצה והצליחו לתפוס אותו מנסה לשכב ולהסתתר בחיטה, כמובן שהבחור נעצר ואז הוחלט לערב גם את מתנ"א דרום בתמונה

מאמרים נוספים בנושא עזרה והתנדבות

מאת: המרכז לגיוס כספיםעזרה והתנדבות26/12/138179 צפיות
המודעות בארץ לעולם הפילנתרופיה גוברת עם השנים, ובהתאם לכך, ההיקף של תרומות לעמותות ומלכ"רים מטעם אנשי עסקים וחברות עסקיות הולך וגדל. עם זאת, אחוז התרומות שמגיעות מטעמם ביחד לכלל התרומות לעמותות ולמוסדות ללא כוונות רווח, נותר נמוך בישראל, בייחוד בהשוואה למצב במדינות המערב, ובארצות הברית בפרט.

מאת: רוני מיכאלעזרה והתנדבות23/07/134736 צפיות
הסיוע של המדינה הוא גם בדמות 2 חוקים חשובים. האחד, חוק נגישות לנכים – כלומר כל מוסד ציבורי חייב להיות נגיש לנכים – במיוחד ישובים על כסא גלגלים.

מאת: דוד גרינברגעזרה והתנדבות09/06/131370 צפיות
נהוג לומר שהנוער של ימנו חסר ערכם ושכל מה שהוא עושה זה לשבת שעות מול המחשב או הטלויזיה. אז תתפלאו מסתבר שיש גם נוער אחר, מסתבר שבני הנוער צמאים למדריך ולדרך וכשיש מי שמנחה הם מתגייסים יוזמים ותורמים מעצמם - תוכנית סח"י - היא יוזמה התנדבותית עבור בני נוער - שתורמים ועושים למען הקהילה והחברה בישראל

מאת: עמותת שלעזרה והתנדבות31/07/127761 צפיות
עמותת של הינה עמותה המפעילה מתנדבי שירות לאומי בכל הארץ. הקטע הבא עוסק בראיון ותיאור השירות של אביבה מדבדב, המתנדבת בגן נוריות בקרית ביאליק.

מאת: daronetעזרה והתנדבות07/06/128279 צפיות
אזרחים מן השורה, שכירים, עצמאיים, בעלי עסקים וחברות רבות חורטים כולם על דגל תפישת עולמם את המעורבות הרבה בקהילה והנתינה עבור אלה הזקוקים לקבלה. ישנם גופים רבים אשר ניזונים מכספי תרומות אך בעיקר בולטות בנוף זה העמותות אשר פועלות ללא כוונת רווח אך עדיין מצליחות להתנהל ע"י מנהלים מעמדות מפתח בחזית התעשייה הישראלית. תרומות לעמותות אלו חשובות במיוחד ואף מעודדות ע"י המדינה באמצעות מתן החזרי מס.

מאת: אייל בן יהודיתעזרה והתנדבות26/04/127747 צפיות
הכותב עו"ד אייל בן יהודית יזם, שותף ומייסד עמותת מִלקוּת לעצמאות ( ע"ר) שחרטה על דיגלה לסייע למתמחים ועורכי דין עם מוגבלויות להתנסות בעבודה במשרד עורכי דין, באמצעות העסקתם במחלקה המשפטית בעמותה ומציאת מקומות להתמחות בתוספת התאמת מקום העבודה בסיוע משרד התמ"ת, ולסייע לעורכי הדין עם מוגבלויות להקים משרד בהעסקה עצמית או לשרוד בו.

מאת: daronetעזרה והתנדבות28/03/128371 צפיות
פנים רבות כל-כך יש להעברת תרומה לעמותה ,החל מקיום מצוות הצדקה שהיא מהמצוות החשובות במסורתו של העם היהודי, המשך בקיום ההחלטות האישיות שלנו לגבי הענקת מתן (בסתר או שלא בסתר) לאחר ולנזקק או בניסיון שלנו כפרטים בחברה להשפיע על סוג הגופים והארגונים הפועלים בתוכה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica