חפש מאמרים:
שלום אורח
13.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פעילות פילנתרופית בישראל

המודעות בארץ לעולם הפילנתרופיה גוברת עם השנים, ובהתאם לכך, ההיקף של תרומות לעמותות ומלכ"רים מטעם אנשי עסקים וחברות עסקיות הולך וגדל. עם זאת, אחוז התרומות שמגיעות מטעמם ביחד לכלל התרומותלעמותות ולמוסדות ללא כוונות רווח, נותר נמוך בישראל, בייחוד בהשוואה למצב במדינות המערב, ובארצות הברית בפרט.

בחו"ל יותר שכיח לפגוש אנשי עסקים מובילים אשר נוהגים לתרום אחוז משמעותי מהונם הפרטי או לפתוח קרנות פילנתרופיות, אליהן הם מעבירים סכומי כסף משמעותיים מרווחי החברות בראשן הם עומדים, אשר מיועדים לשמש תרומות לעמותות. בארץ, כמחצית מן החברות העסקיות תורמות לעמותות פחות ממיליון ש"ח בשנה. על אף שחברות אלו נהנות מאחוזי רווחים גבוהים, הן לרוב מעבירות לעמותות ומלכ"רים תרומות בהיקפים של עשרות אלפי שקלים בשנה בלבד.

מהן הסיבות לכך?

נראה שאחת מן הסיבות היא התפיסה בה מחזיקים רבים מבעלי ההון שמנגנוני העמותות מושחתים והן אינן מנוהלות בצורה תקינה. על פי תפיסה זו, חלק ניכר מן התרומות משמש את העמותות לתשלום עבור תשתיות ומשכורות העומדים בראשן במקום למטרות העמותות כגון סיוע לנזקקים, קידום שינויים חברתיים וכו'. סיבה אפשרית נוספת היא הרצון של התורמים הישראלים להיות מעורבים באופן אישי יותר, והעדפתם לתרום בצורות אחרות, לאו דווקא על ידי היענות לבקשות תרומות אשר מגיעות אליהן כחלק מאמצי פיתוח משאבים של עמותות.

ניתן לייחס את ההבדל בין הדפוסים בארץ ובחו"ל לעובדה שרובם של התורמים בישראל הם בני הדור הראשון לבניית ההון המשפחתי, בעוד שבארצות הברית, למשל, הם ברובם בני הדור השני ואף השלישי במשפחות בעלות הון. הלך הרוח של אלו האחרונים שונה מכיוון שנולדו לתוך מציאות של עושר כלכלי, ולרוב מדובר על משפחות אשר מחזיקות בהון בסדרי גודל שאינם קיימים בישראל. עקב כך, קל להם יותר לתרום כספים, והם גם חשים אחריות רבה יותר לתרום חזרה לחברה.

העובדה שבארץ אין מנגנון מפותח של קרנות פילנתרופיות מהווה גם היא גורם להבדל בין המעורבות בעולם הפילנתרופי בחו"ל לעומת המצב בישראל. בארץ לא קיימת מערכת אשר מעודדת תרבות פילנתרופית והענקת תרומות לעמותות בהיקפים גדולים. בארצות הברית, לדוגמא, בעלי הון יכולים להסדיר העברת כספים לעמותות מסוימות באופן קבוע מדי שנה, באמצעות קרנות פילנתרופיות מטעם המדינה. באופן זה, סכום כסף או אחוזי רווחים מסוימים מוגדרים ומיועדים למטרות שהוצהרו מראש. היות ובישראל אין מנגנון דומה, המחויבות לתרומה קטנה יותר.

בשנים האחרונות אנו עדים לשינוי לטובה במעורבות הפילנתרופית של בעלי הון וחברות עסקיות מובילות בארץ. נראה שהסיבה העיקרית לכך דווקא נעוצה בשינוי בהתנהלות של קרנות פילנתרופיות ותורמים מחו"ל. אלו החלו להעביר תרומות לעמותות בישראל בשיטת ה"הצמדה", לפיה הענקת התרומות מותנית בהשתתפות של גופים ישראליים, בין אם מדובר בחברות עסקיות או ארגונים ממשלתיים, אשר יעבירו גם הם כספים לעמותה המדוברת.

 





 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

המרכז לגיוס כספים הוקם במטרה לסייע לעמותות וארגונים ללא מטרות רווח בתהליכי פיתוח משאבים באמצעות גיוס תרומות מקרנות פילנתרופיות בחו"ל. המל"כ עוסק בייעוץ, ליווי,כתיבה והגשת בקשות לקבלת מענקים עבור עמותות ומלכ"רים בארץ ובחו"ל. כמוכן, עוסק המל"כ במתן שירותי תדמיתנות, יחסי ציבור וקשרי חוץ עבור עמותותומלכ"רים, בארץ ובחו"ל.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת המרכז לגיוס כספים

כאשר עמותות פונות בבקשה לתרומה, יש חשיבות רבה לצירוף חומרים תדמיתיים בנוסף לאלו המציגים את הפרויקט הספציפי לטובתו מגויסים הכספים. הפקת חומרים תדמיתיים על העמותה צריכה להוות חלק בלתי נפרד ממערך פיתוח משאבים של כל עמותה, ויש לערוך אותם בקפידה.

מאמרים נוספים בנושא עזרה והתנדבות

מאת: בנימין קלינגרעזרה והתנדבות27/09/201208 צפיות
הרבה פעמים אדריכלים, מהנדסים נתקלים בפני צומת דרכים בהליך הרישוי המקוון ואין להם תמיד את מי לשאול. משרדנו מתמחה בהכנת וקידום בקשות להיתרי בניה וראינו לנכון לסייע ולתת תשובות לשאלות שנשאלות לאחרונה די הרבה . משרד בנימין קלינגר תמיד זמין ושמח לסייע במקרה וישנם שאלות נוספות או נדרש סיוע מול המערכת הבירוקרטית.

מאת: רוני מיכאלעזרה והתנדבות23/07/136887 צפיות
הסיוע של המדינה הוא גם בדמות 2 חוקים חשובים. האחד, חוק נגישות לנכים – כלומר כל מוסד ציבורי חייב להיות נגיש לנכים – במיוחד ישובים על כסא גלגלים.

מאת: דוד גרינברגעזרה והתנדבות09/06/132339 צפיות
נהוג לומר שהנוער של ימנו חסר ערכם ושכל מה שהוא עושה זה לשבת שעות מול המחשב או הטלויזיה. אז תתפלאו מסתבר שיש גם נוער אחר, מסתבר שבני הנוער צמאים למדריך ולדרך וכשיש מי שמנחה הם מתגייסים יוזמים ותורמים מעצמם - תוכנית סח"י - היא יוזמה התנדבותית עבור בני נוער - שתורמים ועושים למען הקהילה והחברה בישראל

מאת: עמותת שלעזרה והתנדבות31/07/128658 צפיות
עמותת של הינה עמותה המפעילה מתנדבי שירות לאומי בכל הארץ. הקטע הבא עוסק בראיון ותיאור השירות של אביבה מדבדב, המתנדבת בגן נוריות בקרית ביאליק.

מאת: daronetעזרה והתנדבות07/06/129143 צפיות
אזרחים מן השורה, שכירים, עצמאיים, בעלי עסקים וחברות רבות חורטים כולם על דגל תפישת עולמם את המעורבות הרבה בקהילה והנתינה עבור אלה הזקוקים לקבלה. ישנם גופים רבים אשר ניזונים מכספי תרומות אך בעיקר בולטות בנוף זה העמותות אשר פועלות ללא כוונת רווח אך עדיין מצליחות להתנהל ע"י מנהלים מעמדות מפתח בחזית התעשייה הישראלית. תרומות לעמותות אלו חשובות במיוחד ואף מעודדות ע"י המדינה באמצעות מתן החזרי מס.

מאת: אייל בן יהודיתעזרה והתנדבות26/04/128564 צפיות
הכותב עו"ד אייל בן יהודית יזם, שותף ומייסד עמותת מִלקוּת לעצמאות ( ע"ר) שחרטה על דיגלה לסייע למתמחים ועורכי דין עם מוגבלויות להתנסות בעבודה במשרד עורכי דין, באמצעות העסקתם במחלקה המשפטית בעמותה ומציאת מקומות להתמחות בתוספת התאמת מקום העבודה בסיוע משרד התמ"ת, ולסייע לעורכי הדין עם מוגבלויות להקים משרד בהעסקה עצמית או לשרוד בו.

מאת: daronetעזרה והתנדבות28/03/129169 צפיות
פנים רבות כל-כך יש להעברת תרומה לעמותה ,החל מקיום מצוות הצדקה שהיא מהמצוות החשובות במסורתו של העם היהודי, המשך בקיום ההחלטות האישיות שלנו לגבי הענקת מתן (בסתר או שלא בסתר) לאחר ולנזקק או בניסיון שלנו כפרטים בחברה להשפיע על סוג הגופים והארגונים הפועלים בתוכה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica