חפש מאמרים:
שלום אורח
01.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

זכויות יוצרים - על מי ועל מה זה משפיע

מאת: גיא אלוןפטנטים18/03/2010997 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מעת לעת אנו שומעים על מאבק משפטי שמנהלים אמנים נגד מוסדות שונים בדבר השמעת יצירותיהם ללא תשלום עליהם. רק לאחרונה, במרץ 2010, שמענו על פסק דין שמתיר לנהגי אוטובוס לשמוע מוזיקה בלי לשלם עליה, למרות שלכאורה גם הנוסעים נהנים ממנה. השופטים קבעו שהמוזיקה מתנגנת עבור הנהגים והשמעתה לכלל הנוסעים איננה מוגדרת כהשמעת מוזיקה בפומבי ללא תשלום.

זכויות יוצרים מבטאים למעשה  קניין רוחני של אדם על יצירתו. זכויות יוצרים יכולים לבוא לידי ביטוי על ספר, מוזיקה, סרט, משחק מחשב, עיצוב, מכשיר, פטנט ולמעשה על כל דבר שהוא. הרעיון שעומד מאחוריהם הוא פשוט, מי שיוצר הוא בעל היצירה ואם הוא בעל היצירה אזי שיצירתו מוגנת בחוק מפני שימוש של גורמים אחרים בה ללא תשלום.

זכויות יוצרים נועדו לאפשר לאנשים שעבדו בשביל היצירה להתפרנס ממנה בלי שאחרים יהנו ממנה בחינם.

המאבק הקשה על זכויות יוצרים עלה בשנים האחרונות במספר רבדים:

א.השמעת מוזיקה בפומבי- כאשר תחנות רדיו ואולמות אירועים ניגנו מוזיקה בלי לשלם ליוצרים עליה. הבסיס של זכויות יוצרים הוא שלא ניתן להשתמש ביצירה בפני קהל ולא לשלם על כך. השמעת מוזיקה באולמות אירועים או בתחנות רדיו היא למעשה השמעת מוזיקה לקהל, השגת רווח באמצעות כך, בלי לשלם לאמן שום דבר על כך.

ההחלטה המשפטית שהתקבלה היתה שעל אולמות האירועים ותחנות הרדיו לשלם לאקו"ם (האחראית על שימור זכויות יוצרים בישראל) על השמעת מוזיקה בפומבי.

ב.תכנים באינטרנט- מאחר והאינטרנט הוא תחום חדש הוא מאוד פרוץ. אנשים משתמשים בתמונות שאחרים מחזיקים בזכויות שלהן, משתמשים בתכנים שאחרים כתבו ואף במידע שאחרים מפרסמים.

החוקים אמנם מגנים על בעלי התוכן אך בתי המשפט לא פעם מסכימים שאם המידע מתפרסם באתר אינטרנט אזי שהוא שייך לכולם ולא בהכרח רק לבעל היצירה (מה עוד שלעיתים קרובות היצירה עוברת שיכתוב ובכך היא איננה דומה כלל ליצירה המקורית אלא רק נובעת מהשראתה)

ג.ספרי חינוך- אחת הקבוצות שאינן זכאיות להגנה של זכויות יוצרים הם חוקרים שמפרסמים ספרי מחקר. ספריהם נמצאים באוניברסיטאות ונגישים לכולם. הטענה היא שאם נגן על תחומים אלו, האקדמיה תקרוס כלכלית (היא לא תוכל לשלם ליוצרים על שימוש בספרים שלהם) וכן היא תקרוס מבחינה רעיונית (בלעדי ספרים אלו אין לאקדמיה זכות קיום).

ב2007 שונה החוק בישראל לגבי זכויות יוצרים. עד 2007 השתמשו בחוקים שחוקקו באנגליה ב1911, חוקים אלו הגנו על יצירות גם אחרי מות המחבר (בחוק הישראלי היו סתירות, שכן במקום אחד נכתב שזכויות היוצרים של המחבר נשמרים 50 שנה אחרי מותו, במקום אחר נכתב שזה יהיה 70 שנה אחרי מותו). באותה עת החוק הכיל רק ספרים, יצירות אומנות, עיתונים, תפריטים, לימים נכנסו לתוכו גם קוד תוכנה, משחקי מחשב וסרטים.

ב2007 כאשר שונה החוק בישראל, נקבע שרק יצירות ספרותיות, אומנותיות, דרמטיות או מוזיקאליות אשר מגובות בצורה מסוימות הן בעלות הגנה. הגנה זו היא מפני שימוש, השכרה, הקלטה, העתקה, פרסום או ביצוע בפומבי.

אתר תגובות הוא מדריך עסקים שמביא לכם בנוסף למאגר עסקים מלא ומעודכן גם תגובות שכתבו גולשים על העסקים המופיעים בו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גיא אלון

מאת: גיא אלוןהחזרי מס28/07/112942 צפיות
מרביתכם בוודאי לא מודעים לעובדה כי עד 80% מהעובדים במדינה זכאים להחזר מס, כל שכן כשאותם עובדים מקבלים הכנסה משני מקומות שונים. אם בעבר החזר מס היה כרוך בבירוקרטיה ארוכה ומפרכת, הרי שהיום אפשר לבצע בדיקת החזר מס אונליין האורכת בסך הכל כמה שניות. הזדמנות נוספת לבדוק האם הנכם זכאים להחזר מס תתרחש בזמן הגשת טופס תיאום המס השנתי, פרוצדורה שאפשר כיום לבצע אונליין גם כן.

מאת: גיא אלוןמשכנתא14/04/111091 צפיות
כפי שכולנו שומעים בלא הרף, משכנתא היא ההשקעה הגדולה ביותר שרוב רובם של משקי הבית יעשו בימי חייהם, ולכן יעוץ משכנתאות מקצועי הוא כמעט בגדר הכרח. יעוץ משכנתאות יכול לא רק לעזור לכם לבחור את ההצעה המשתלמת ביותר, או לתפור לכם משכנתא מותאמת להעדפות האישיות שלכם מבחינת גובה תשלום, תקופת ההתחייבות וכו'.

מאת: גיא אלוןהפקות אירועים14/04/111206 צפיות
מעצבי אירועים יכולים לא רק לתרום להצלחת אירוע מסויים אלא גם לחסוך בהוצאות. עם זאת, מהתרשמות אישי של כותב שורות אלה, רבים מאיתנו לא מודעים הייטב לסוג ההתקשרות עם מעצבי אירועים, מה נכלל תחת החוזה שלהם, ומה עושים במידה ומתגלים חילוקי דעות. על נושאים אלו, ואספקטים אחרים של חוזה עם מעצבי אירועים, בשורות הבאות.

מאת: גיא אלוןפרסום14/04/111645 צפיות
מזל טוב! אתם חוגגים חתונה / בר מצווה / יום הולדת / ברית / בריתה או אירוע אחר. לא משנה איזה אירוע אתם חוגגים, אתם רוצים ליהנות ורוצים שהאורחים שלכם ייהנו ויזכרו את האירוע שלכם כאחד האירועים המוצלחים והמהנים היותר שהיו בהם. על מנת שהאורחים יזכרו דווקא את האירוע שלכם עליכם להשקיע באירוע, בעיצוב, באוכל, במוסיקה ובאטרקציות מיוחדות, אך יותר מכל על מנת שהאורחים יזכרו את האירוע צריך להעניק להם מתנה קטנה שכל פעם שיביטו בה יזכרו באירוע המיוחד שלכם, בשביל זה הומצאו סוגים שונים של מזכרות לאירועים.

מאת: גיא אלוןתכשיטים01/11/101821 צפיות
צורפות הוא מקצוע עתיק מאוד, תפקידו של הצורף הוא לעבד מתכות כמו זהב, פלטינה וכסף במטרה ליצור מהם תכשיטים. הצורף מעבד את המתכות לתכשיט ומשלב עליהם אבנים יקרות.

מאת: גיא אלוןבריאות ורפואה כללי01/11/1011826 צפיות
רופא תעסוקתי תפקידו לבדוק את בריאותם של אנשים שאינם נמצאים בקו הבריאות ובשל כך לא יכולים לצאת לעבוד. הרופא התעסוקתי יכול לאשר היעדרות ממושכת מהעבודה בעקבות מחלה ולקבוע אובדן כושר עבודה.

מאת: גיא אלוןבניין ואחזקה - כללי01/11/101853 צפיות
כמה פעמים חיכיתם ימים או שבועות לחשמלאי שיבוא לתקן מוצר חשמלי שהתקלקל לכם בבית? התקשרתם אליו כמה פעמים והוא דחה אתכם שוב ושוב בינתיים התחלתם לכבס במכבסה, התחלתם לבשל מאכלים שלא דורשים אפייה או חימום בתנור ועוד. לפעמים מספיק שמוצר חשמל אחד לא יעבוד כדי שנבין עד כמה אנחנו תלויים בחשמל. במקרים כאלו או שאנחנו מנסים את החוש הטכני שלנו או שאנחנו קוראים לאיש מקצוע המתעכב - חשמלאי.

מאמרים נוספים בנושא פטנטים

מאת: Daniel.Bפטנטים26/03/17712 צפיות
רישום פטנטים מבוצע אצל רשם פטנטים של מדינה מסוימת. ניתן לרשום המצאה חדשנית כפטנט אבל קבלת פטנט על אפליקציה מסובכת יותר מקבלת אישורים על המצאות אחרות. בארה"ב מקובל יותר לאשר פטנטים על אפליקציות, אך לא כן באירופה. רישום פטנט בישראל הוא בדומה לנהוג באירופה אם כי בשנים האחרונות מאושרים באופן יחסי יותר פטנטים על אפליקציות.

מאת: Daniel.Bפטנטים26/03/17740 צפיות
פטנט הוא זכות שניתנת לממציא לבלעדיות על המצאתו. זוהי זכות מוגבלת בזמן שמתקבלת לאחר הגשת בקשה לרישום הפטנט ושמוגבלת גם למדינה שבה הוגשה הבקשה, אם כי ישנן אמנות בין-לאומיות המקלות על רישום הפטנט גם במדינות החברות באמנה.

מאת: רוני הכהןפטנטים01/08/161035 צפיות
איך עוברים על פני הדברים ההכרחיים על מנת שזה יהיה עורך מקצועי לפי כל אמות המידה הסטנדרטיות במדינת ישראל?

מאת: ראובן ברמןפטנטים28/08/151613 צפיות
אם זו ההיכרות הראשונה שלך עם תחום הפטנטים, אלה עשר הנקודות שכדאי לדעת.

מאת: ראובן ברמןפטנטים16/07/15957 צפיות
המאמר מתאר את הפרקים של בקשת פטנט, כפי שהתגבש בעולם במשך השנים

מאת: ראובן ברמןפטנטים14/07/151104 צפיות
עורך הפטנטים ראובן ברמן מחברת אדיסון עורכי פטנטים מדבר על האפשרויות העומדות בפני המוסדות הפיננסיים למנוע מגורם בלתי מורשה לחגוג על חשבון הלקוחות שלהם

מאת: רוני הכהןפטנטים19/11/141379 צפיות
פטנט חדש לבית הוא הזדמנות לשפר את איכות החיים, אם יש לכם רעיון טוב זה הזמן לקדם את התהליך, פיתוח פטנטים הוא תחום בו כל אחד יכול להצליח בעזרת ליווי מקצועי תומך.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica