חפש מאמרים:
שלום אורח
06.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

טרשת נפוצה

זו היא מחלה נוירולוגית של מערכת העצבים המרכזית, ששורשיה  בתרגום מוטעה של המערכת החיסונית, ותוצאתה קצר בהעברת מסרים חשמליים לתאי העצב במח ובחוט השידרה.

המחלה יכולה להיגרם ע"י תאונה, זיהום, או הריון.

תאי טי, הינם תאי עצב, התוקפים בטעות תאים בריאים בגוף, כאילו היו נגועים,ומתנהגים כמחלה אוטו אימונית, כשהגוף תוקף את עצמו,  ופוגעים קשות במח ובעמוד השידרה.    

  התוצאה הפיסית היא נפיחות במקום, המעודדת עוד תאי עצב להצטרף למלחמה במחלה המדומה. מחסום הדם והמח אינו עומד בלחץ. בהיותו מבנה קרומי, המאפשר למולקולות מעבר בין מערכת הדם לנוזל המקיף את המח, הוא משמש להגנה על המח מזיהום, וירוסים, ומונע פגיעה בהולכה העצבית. בעת ההתקפה של תאי טי, הוא מאפשר מעברם, והתוצאה היא פגיעות מוחיות, המתבטאות בירידה דרסטית בתפקוד הגוף.

המעניין הוא, שהטרשת  תוקפת כמות כפולה של נשים, לעומת גברים, בין גיל 20 – 50.

קשה מאד לזהות את המחלה, כי יש לה סימפטומים דומים למחלות אוטו אימוניות נו

רולוגיות ופתולוגיות אורטופדיות נפוצות.

הביטוי הפיסיולוגי במערכת העצבים, אותה קריסה של מעטפת המיאלין, יכול להיגרם, גם, כתוצאה משבץ מוחי, פציעה טראומטית, מחלה זיהומית או הזנחה בתופעות לוואי של חיסון לקוי. או אז הגוף יכול להתבלבל ולתקוף את עצמו.

לדוגמה:

·        אדם מתלונן על נירמול בפריפריות של הגוף. זו היא תופעה אופיינית לדלקת עצבית, שיכולה להיגרם ע"י שינויים ניווניים של השלד, כמו פריצת דיסק, היצרות בתעלת עמוד השידרה, בלט ועוד, וגם מהווה סימן של טרשת.

·         סרבול תנועתי וירידה בתאום התנועתי, האופייני  לפרקינסון, וגם לטרשת.

·         עיוורון חלקי, שיכול להיגרם ממחלה של עצב הראיה, וגם לטרשת.

·        גמגום, היכול להיגרם משימוש בתרופה לא נכונה או כתוצאה מטראומה נפשית, וגם לטרשת.

·        ירידה בשליטה בסוגרים, היכולה להיגרם מצניחה של הרחם, דלקת במערכת השתן, וגם מטרשת.

בינתיים, במהלך מורט עצבים, ממתין החולה לגזר דין. מהלך, שיכול לקחת זמן רב.

מהלך המחלה מתבטא בהתקפים, היכולים להימשך כמה שבועות, ולאחריהם הפסקה, ושיפור במצב הפיסי. הרווח בין ההתקפים הולך ומצטמצם במשך השנים, עד שהמחלה מתקדמת ללא הפוגה. יהיו חולים, שיסבלו מכמה התקפים במהלך חייהם, ויחיו בשלום עם הסטטיקה של האמ. אס. יהיו חולים. שיייפגעו במוטוריקה העדינה בכפות הידיים, או יסבלו מחוסר שיווי משקל, ורטיגו, עיוורון חלקי ועוד.

הטיפול במחלה מכוון לאיזון המערכת החיסונית, שפועלת בניגוד לצרכיו של החולה.

למי שבמשפחתו היה חולה בטרשת, יש סיכוי של כ-15% לחלות בה.

מי שעבר זיהום וירלי, יכול להיות קרבן של התפרצות הנגיף לכלל מחלה אוטו-אימונית, בה הגוף תוקף את עצמו, בגלל טעות בזיהוי.

טרשת נפוצה קיימת באחוזים גבוהים יותר בכדור הצפוני.

במהלך ההתחלתי של המחלה, מרגישים הפרעה עצבית, הנמשכת כמה ימים או שבועות. הביטוי הגופני יהיה חולשה, הפרעה תפקודית באחת הגפיים, המתבטעאת בקושי להפעיל שרירים באזור.

אם מדובר ביד, יהיה קושי להרים, לשאת משא, לבצע מוטוריקה עדינה.

אם מדובר בגף תחתון, החולה ירגיש נירמול, עקצוץ, לחץ, וזרמים תחושתיים על פני העור, כפי שקורה במצב של מחלה של יתר תחושתיות.

פגיעה בראייה בשלבים מוקדמים תתבטא בראייה כפולה,ט ישטוש ראייה, ותמיד בעין אחת יותר מהשנייה.

יכולה להיות פגיעה בשטף הדיבור, בגובה ועוצמתו, כמו גם פגיעה אטקסית, אם יש תקיפה של תאי עצב במח הקטן, כי אז היכולת למצוא איזון מתערערת,, וגוררת נפילות תכופות ולא מוסברות.

כל אלה, ימצאו את המטופל במצב של התגוננות והדחקה, כי ניתן להסביר כל סיפטום בסיבה יותר אופטימית. מה עוד, שההתקפה עוברת, והמצב חוזר, כמעט, לקדמותו.

רק בדיקות נוירולוגיות יאששו את האבחנה, או אז יצטרך החולה משפחתו וחבריו לעבור למצב של "חיים עם".

בהמשך נסביר, כי אורח חיים נכון יאפשר דחייה של ההידרדרות ועמידה איתנה בנזקים.

וכאן אנו מגיעים לפתרון חלקי לתחזוקה, שתתמוך בחולה לאורך מלחמתו בטרשת, ונסיונותיו לעצור או להאט את ההידרדרות.

פעילות ספורטיבית מומלצת על מנת לתחזק את השרירים, כנגד תהליך הניוון, כמו גם, שמירה על קואורדינציה, מהירות תנועתית, זריזות וסבולת לב-ריאה.

המרחב המתאים ביותר יהיה מרחב המים, והפעילות הנכונה  תהיה הידרותרפיה, משולבת בתרגילי חיזוק, ושחייה לסיבולת מערכת הנשימה והלב.

במסגרת ההידרותרפית, לא יצטרך החולה להילחם על שיווי משקל, כי במים היציאה והחזרה אל מרכז הכובד איטית, וניתנת לשליטה, כמו גם, יוכל להשתלב במסגרת פעילות עם אוכלוסייה בריאה, מה שישמור על שפיותו.

אין לשכוח, כי במקביל, יטופל החולה בסטרואידים, שמטרתם לדכא תהליך דלקתי בגוף ואת המערכת החיסונית, כמו גם, את תדירות ההתקפים ועוצמתם.

לסיכום, אם לא ניתן לחוסן הגופני להתערער, נעמוד בגבורה במחלה ע"י החוסן הנפשי, שהפעילות הגופנית תקנה לנו.

השחייה וההידרותרפיה יהיו יד ימינינו, והפעילות הגופנית אמצעי לשפיותינו.

 

 

 

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מנכ"ל גלגל הצלה,גבי טפרברג

המרכז ללימודי שחייה, הידרותרפיה

 

טלפון: 09-7679623 09-7664529 פקס: 09-7668475

Email: gabi@galgalhatzala.co.il

 

אתר: www.galgalhatzala.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גבי טפרברג

מאת: גבי טפרברגשיקום והידרותרפיה03/08/101165 צפיות
לימור היגיעה למרכז ההידרותרפי "גלגל הצלה", במסגרת נסיונותיה למצוא עבודה כהידרותרפיסטית. היא שלחה קו"ח, שהיו מאד מרשימים, ומרגע, שנכנסה למים, הבינו כולם, שהיא מוכשרת, מנהיגה, אחראית, בעלת מקצוע ועוד.

מאת: גבי טפרברגשיקום והידרותרפיה03/08/10900 צפיות
יתרון גדול יש להידרותרפיה, בגלל המרחב, שבו היא פועלת. אם מאבד האדם כשני שליש ממשקלו, העומס על המקום הפגוע פוחת, ויכולת התנועה, שהיא המרכיב העיקרי בשיקום, מוגבלת הרבה פחות מאשר מחוץ למים.

מאת: גבי טפרברגשיקום והידרותרפיה03/08/10823 צפיות
בארץ קיימות בריכות קטנות רבות, בעיקר בחצרות של בתים פרטיים, שבעליהן הגו את בנייתן מתוך רצון להנות את בני משפחתם, ומאוחר יותר, הבינו, שזה הוא פוטנציאל אדיר לבלוי שעות הפנאי של האדם.

מאת: גבי טפרברגבריאות ורפואה כללי06/04/104066 צפיות
ניצולי וירוס שיתוק הילדים מוצאים עצמם, שנים אחרי ההתקפה, במאבק חדש. תהליך איטי של החלשות שרירים, שיכול להגיע לניוון שרירי, בעיקר באזור עמוד השידרה, ולגרום לעקמת, הולך ומשתלט על חייהם.

מאת: גבי טפרברגבריאות ורפואה כללי06/04/10790 צפיות
לימור היגיעה למרכז ההידרותרפי "גלגל הצלה". במסגרת ראיון עבודה, אחרי שמקום עבודתה הקודם נסגר.

מאת: גבי טפרברגבריאות ורפואה כללי06/04/10966 צפיות
מחלת הפוליו היא תסמונת נוירולוגית, הנגרמת ע"י נגיף הפוליו. אם נסתכל על חתך רוחבי של עמוד השידרה, ניראה את הקרניים הקדמיות, ובהן תאי עצבים האחראים על המוטוריקה של הגוף. נגיף הפוליו פוגע בהם, משתק תנועתית את הגפיים, בעיקר התחתונות.

מאת: גבי טפרברגבריאות ורפואה כללי06/04/101019 צפיות
חשיבות מרובה יש לתת לנשימה ומערכת הנשימה, כפי שתבוא לידי ביטוי בהתפתחות של הטרשת. התפקוד התנועתי נפגע, כמו גם מערכות הדם, הנשימה, העיכול וההפרשה.

מאמרים נוספים בנושא בריאות ורפואה כללי

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי30/03/2051 צפיות
אחת הבעיות שאנשים רבים נאלצים להתמודד איתה במהלך החורף, זה שיעול עם ליחה. מדובר בשיעול טורדני שיכול להפריע על איכות החיים ביום יום וכן על איכות השינה. ד"ר דויטש מביא לכם כמה טיפים לטיפול

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי09/02/20238 צפיות
כל אחד מאיתנו, בשלב כזה או אחר בחיים מתמודד עם נזלת. זה קורה בדרך כלל כשאנחנו מקוררים, מצוננים, כשאנחנו חוטפים מחלה כזו או אחרת. אך מדוע אנשים מתמודדים עם נזלת כרונית? הבאנו כמה נקודות חשובות

מאת: שלום כהןבריאות ורפואה כללי27/09/19796 צפיות
כל מי שסובל מאקנה, וכבר התחיל לחפש דרכי טיפול או אפשרויות התמודדות עם האקנה, יודע כי מדובר בתחום רחב מאוד.

מאת: רוני הכהןבריאות ורפואה כללי25/12/18768 צפיות
איך כרית נגד פצעי לחץ יכולה לעשות זאת?

מאת: דוד כהןבריאות ורפואה כללי30/10/18909 צפיות
עומדים לעשות ניתוח ליישור מחיצות האף בקרוב וחוששים? במאמר להלן נסקור מהו הניתוח, למי הוא נועד ולאיזו מטרה וגם קצת על ההתאוששות מהניתוח.

מאת: moraleבריאות ורפואה כללי20/09/181885 צפיות
לא מעט אנשים, בפרט נשים מבוגרות, נאלצים להתמודד עם מצב של קשריות בבלוטת התריס, אותה בלוטה פנימית אשר נמצאת בבסיס הצוואר מתחת לפיקת הגרון. לבלוטה זו יש חשיבות רבה עבורנו, שכן היא מאפשרת לנו לווסת את הטמפרטורה של הגוף וכן היא מקלה עלינו בתהליך של חילוף חומרים.

מאת: ליאורבריאות ורפואה כללי16/07/18579 צפיות
יישור שיניים למבוגרים במחיר מיוחד, מאפשר למי שלא עברו טיפול כזה בעבר, ליישר את השיניים. יישור השיניים, מבוצע בעזרת מכשירים מיוחדים. טיפול ליישור השיניים, מבוצע מגיל שמונה שנים ואילך.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica