חפש מאמרים:
שלום אורח
24.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סיפורים מיתולוגיים- סדרת הגביעים

מאת: שגיא מנדלבויםקלפי טארות16/05/20101333 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הסיפור המייצג את יסוד המים הינו סיפור אהבה, אך אין זה סיפור אהבה פשוט, כי אם מדובר באהבה בלתי אפשרי. אהבה בין אל לבת אנוש, בין קופידון- אל האהבה, לפסיכה היפה וכאילו כדי להקשות על הדברים, אמו של קופידון, אפרודיטי, עומדת כחיץ בינם ומפריעה.

זהו סיפור אהבה יפיפה המראה שגם לפני 2,500 שנה האמהות לא שחררו כל-כך מהר את הבנים שלהן, שגם אז הן לא "אישרו" כל-כך בקלות כל אחת שהבן הביא הביתה. הפולניות, מתברר, הייתה קיימת גם אז, וגם אז האמהות לא ממש רצו שהבנים  יעזבו את הבית כל-כך מהר ולא שחררו אותם כל-כך בקלות.

שני גביעים

סיפורנו מתחיל בעיירה שקטה בה נולדה פסיכה, היפה בנשים. כבר שהיא נולדה הבינו כולם שהיא לא תהיה ילדה רגילה ואכן כבר בשנותיה הראשונות יופייה הלך לפניה ורבים עלו לרגל כדי לראות את פסיכה היפיפייה. כשהיא התבגרה והפכה לנערה, יופייה היא כה רב עד כדי שהוא משך רבבות שעלו ברגל כדי לחזות ביופייה.

תושבי הכפר, המשפחה וההורים היו מאד גאים. מלכים הזמינו אותה לארמונם, אצילים ביקשו את ברכתה ואם היא הייתה נולדת היום ברור שהיא הייתה עולה על דרך המלך מהר יותר אפילו מבר רפאלי ומקבלת חוזים ותמונות שער בכל המקומות החשובים.

כולם היו שמחים, אך הייתה אחת שלא הייתה מרוצה מכל זה- אפרודיטה, או בשמה האחר- וונוס שהיא אלת היופי. מעבר לתחרות שאפרודיטה לא אהבה, היא לא הבינה מדוע בני האדם זונחים את מזבחיה ועולים לרגל כדי לחזות בבת אנוש, שיופייה יפוג ממנה בעוד מספר שנים. "היופי שלי הוא נצחי", היא אמרה, "אלוהי. לא אתן לדבר להמשיך!"

מייד קראה לבנה, קופידון, וביקשה ממנו לירות בפסיכה את אחד מחיצי האהבה המפורסמים שלו שאין מהם מפלט, לא בקרב בני האדם ולא בקרב האלים, ולגרום לה להתאהב ביצור מכוער, במפלצת אהבה, שתגרום לה לצאת למסע אחר אהובה, מסע שירחיק אותה מבני האדם ומעולם הזוהר.

קופידון, כמו כל ילד ממושמע, עמד לעשות את אשר אימו ציוותה, חיפש אחרי פסיכה, אולם כשראה את יופייה, לא יכול היה לירות בה את אחד מחיציו. כשהוא ראה את פסיכה נוכח לגלות שהוא מאוהב בה. בלי חיצים, בלי עזרה הוא התאהב, אך מה עושים? כיצד יוכל לממש את אהבתו מצד אחד ומצד שני לגרום לה להיעלם מעל פני האדמה?

"תחילה ארה בה את חיצי, ואגרום לה להתאהב בי", אמר, ולאחר מכן אראה מה אעשה, אמר וכך עשה. לאחר שחיצו פגע הלך קופידון אל האורקל. האורקל זהו המקום בו בני האדם מתייעצים עם האלים, אך הפעם זה פעל הפוך: קופידון ניגש לאורקל, וכאל סיפר לכוהן על צרה איומה. הוא סיפר כי נחש מכונף עומד לעלות מחר מן הים ולהשמיד כל דבר, כל חי. הוא סיפר כי אסון נוראי עומד להגיע וכי יש רק דבר אחד שיכול להציל את העיירה: צריך להקריב את היפה מכולן- את פסיכה. אך אסור לספר לה את הדבר. עליה להאמין כי עלם חמודות מבקש את ידה וכי כל שהוא מבקש הוא שהיא תעמוד על קצה הצוק, מחכה, כשעיניה קשורות.

כיצד הצליחו בני העיר לשכנע אותה לעשות זאת, בוודאי תשאלו? ובכן, זה היה פשוט כיוון שפסיכה סבלה מתסביך מפורסם בשם "תסביך פסיכה". תסביך על-פיו, דווקא בגלל שהיא כה יפה, אף גבר מעולם לא העז להתחיל איתה, והיא מצד שני החלה לפקפק ביכולתה למשוך גברים לחייה. אחיותיה וחברותיה כבר התחתנו והיא מעולם לא חוזרה, ולכן כשהגיעו אליה ואמרו לה שעלם חמודות מבקש את ידה היא הסכימה, וזאת למרות שביקש שתחכה לו על קצה צוק עם עניים קשורות. לכל אחד הרי יש חסרון היא אמרה לעצמה. יש כאלו המקריחים, אחרים משמינים והמחזר שלי אוהב מסתוריות. להיות על קצה צוק עם עיניים קשורות איננה דרישה גדולה סך-הכול, אמרה לעצמה וקיוותה שהכול יהיה בסדר.

וכך היה: למחרת בצהריים עלה קופידון מן הים בדמות אחרת- נחש מכונף ולקח את פסיכה איתו לארמון. למרות אומץ ליבה חששה מאד פסיכה ממה שצופן לה העתיד. היא ישבה מתוחה, חיכתה, ניסתה שלא לחשוב על הרע מכל והופתעה להרגיש פתאום את זֶפיר, הנעימה ברוחות. הרוח הנעימה נשאה אותה למעלה והביאה אותה אל גן או אחו רך כמיטה, מבושם בריחות נפלאים. כל-כך נעים וטוב היה לה, עד ששכחה מהכול ונרדמה.

הארכיטיפ של הקלף

הארכיטיפ של הקלף עוסק במושג: "אהבה עיוורת". אנו נפגוש את ה"אהבה העיוורת" פעמים רבות, ונגלה שלרוב במערכת יחסים האהבה, בשלבים הראשונים של הקשר, הינה עיוורת ונטולת חסרונות. יש בנו משהו, צורך, המסרב לראות חסרונות, אנו עושים אידיאליזציה ומחפשים את המושלם, למרות שפעמים רבות זה לא כך.

אהבה עיוורת, אגב, איננה נחלתה של הזוגיות בלבד. גם שני שותפים בבניית עסק, מפגש עם רופא, מומחה, יועץ, בכל אלו ועוד אנו שבויים לרוב באותו ארכיטיפ הרוצה למצוא כל-כך את המושלם שמסרב לראות את החסרונות הקיימים.

שלושה גביעים

כשמתעוררת פסיכה, היא מגלה שהיא בארמון, אך לא היה זה ארמון רגיל. פסיכה כבר ביקרה בארמונות ויודעת מה זה שפע ועושר, אולם שפע ואושר כאלו היא מעולם לא חלמה שקיימים. כל מה שהיא רק יכלה לדמיין היה שם: כל סוגי המאכלים, כל סוגי התענוגות, מסאז'יסטים, שמנים ריחניים, בגדים- עכשיו הכול שלה ובשבילה. וזה לא הכול. אהובה מתעלה על כל אלו וגבר החלומות שלה נותן לה אהבה, רכות ועונג כפי שמעולם לא חשבה שאפשריים. ואיך לא? הרי הוא אל האהבה.

לשמחתה אין גבול, טוב לה, וישנם רק שתי מגבלות, שני חוקים בבית שעליה לכבדם:

ראשית, אסור לה להציץ ולגלות את פני אהובה. קופידון רצה שפסיכה תאהב אותו בשל מה שהוא ולא בגלל העובדה שהוא אל האהבה.

שנית, מן הארמון אסור לה לצאת. קופידון ידע שאם פסיכה תצא מהארמון ותפגוש את אימו זה לא יגמר בטוב. הוא ידע שבמקרה כזה אימו תהרוג את אהובתו מבלי להניד עפעף. 

פסיכה הסכימה מבלי אפילו לשאול מדוע, ובוודאי תשאלו את עצמכם: כיצד הסכימה פסיכה לכאלו תנאים? ובכן, לפני שתשפטו אותה עלי להגיד שזהו משל, אנלוגיה לחיים וגם אנו כאלו. גם אנו לא תמיד רואים את הפרצוף האמיתי של האהוב שלנו, וכולנו פחות או יותר כלואים בכלוב של זהב, כולנו מוגבלים ולא יכולים באמת לעשות את כל מה שאנו רוצים.

הארכיטיפ של הקלף

פירוש הקלף עוסק אמנם בשמחה וחגיגה, אולם הארכיטיפ שלו מציג את הצד השני של המטבע. מאחורי כל שמחה מסתתר פעמים רבות פחד: "מה אם אני פותח פה לשטן", "אולי אסור לי לספר עדיין על הדייט הנפלא שהיה לי אתמול", "אסור לחגוג לפני שהכול סגור וחתום". ביטויים מוכרים אלו ועוד מייצגים היטב את הארכיטיפ של הקלף ואם נשים את הקלפים על השולחן, נודה שלפעמים אנו מפחדים מעין הרע. אבל כשזה קורה, במיוחד בקלף זה, עלינו לזכור שזהו ארכיטיפ, פחד קדמוני, ופעמים רבות אין לו אחיזה במציאות.

ארבעה גביעים

אהבתם של פסיכה וקופידון התעצמה והתחזקה, פסיכה הייתה מאושרת וקופידון שהיה עסוק באהבתו החדשה מיתן את מעשי השובבות שלו והניח לאלים, ובמיוחד לזיאוס. הוא הפסיק לירות את חיציו אשר גרמו להם להתאהב בבנות (או בני) האדם, ובכך מנע מבוכות ומהומות רבות באולימפוס.

אך אהבתם הייתה סודית תחת אפה של אימו. בימים הייתה מחכה פסיכה לאהובה שיחזור ובלילות אהובה היה מופיע ומרעיף עליה אהבה כפי שאף אחד לא יכול. את כל זמנה פסיכה בילתה בארמונו של קופידון, אולם לאחר זמן מה החלה פסיכה להתגעגע למשפחתה. היא ביקשה מאהובה שיאפשר לה לבקר את בית אביה ולראות את אחיותיה והוריה. קופידון ידע כי בקשתה תמית אסון על אהבתם, אך לא יכול לסרב לה וביקש כי תשקול את בקשתה שוב.

פסיכה התעקשה וקופידון הוציא אותה בחשאי מארמונו כשהיא עטופה בבגדים ועיניה קשורות, ונשא אותה אל ביתה. כשראו בני ביתה את פסיכה חיה ושלמה שמחו מאד. אביה כל כך שמח לשמוע שהיא מאושרת ושהכול בסדר עד שבכה מרוב אושר. אך לא כולם שמחו בשמחתה. שתי אחיותיה שקינאו באושרה ובעושרה סיפרו לה שלא עם גבר אהוב היא התחתנה, אלא עם נחש מכונף ושמוטב יהיה אם תסרב לחזור אליו.

"כל אחד יספר לך מה הוא ראה באותו יום מקולל", אמרו, "כיצד כולנו בכינו כשראינו את הנחש המכונף נושא אותך, לוקח אותך מאתנו. מדוע הוא אינו מראה את פניו", הוכיחו לה, "אם לא כדי להסתיר את פני הנחש שלו, וכיצד זה שהוא לא נותן לך לצאת לגנים ולטייל מחוץ לארמונו המפואר", שאלו, "ברור הדבר שבשאול היית וכי ניסה הנחש להסתיר זאת ממך. לא ברור מדוע עד עכשיו ניצלת ממוות ואולי ממתין הנחש שתתעוורי כדי שיוכל לטרוף אותך ואת ילדך", אמרו, "אך אין זה משנה עכשיו, את בטוחה כאן, הישארי אתנו".

וכך, ברגע אחד נעלמה האהבה הגדולה מליבה של פסיכה וליבה נמלא בספק ותהייה. כיצד אוכל לחזור, שאלה את עצמה, מיהו אותו אהוב?

הארכיטיפ של הקלף

הפירוש של הקלף עוסק בספק שנכנס אל חיי השואל ופוגם בשמחה והחגיגה שהייתה נחלתו של הקלף הקודם. הארכיטיפ של הקלף משלים פירוש זה ומסביר כי בכולנו יש צד המטיל ספק, בכולנו יש חלק ש"אינו מאמין", לא בוטח. בכולנו יש צד הרואה שחורות בכל הקשור למערכות יחסים ומסרב לבטוח ולהתמסר. כשקלף זה עולה בקריאה, זהו סימן שהארכיטיפ זה מתעורר אצל השואל והשאלה היא האם השואל ייכנע ליצר זה או יתגבר עליו ובכך יוכל להתקדם למקום טוב יותר.

חמישה גביעים

פסיכה החליטה לחזור עם אהובה אל ארמונו, אהבתה גברה על החששות שלה והיא המתינה לו כפי שסיכמו. על קצה הצוק חיכתה שוב, כשעיניה קשורות וחששות כבדים בליבה. שוב זפיר הנעימה שברוחות נשאה אותה אל ארמונו של קופידון, אך הפעם פסיכה הייתה פחות רגועה והתהלכה ימים רבים בארמון חסרת מנוח. דבר לא יכל להרגיעה, שכן בליבה היה ספק.

יום אחד, החליטה פכיסה לעשות מעשה. היא החליטה שהיא חייבת לראות את הפנים של אהובה. "לא אוכל להמשיך", אמרה, "לא משנה מה יהיה המחיר, עליי לראות את פניו, לגלות את האמת, קשה ככל שתהיה".

באישון לילה נגשה פסיכה אל מיטתו של אהובה, הסירה את הרעלה שעל פניו וקרבה את אורו של הנר כדי לראות את פניו. כשראתה את פני אהובה עולמה חשך. לא כי ראתה נחש מכונף, את זה יכלה לשאת, אלא כי ראתה את קופידון, אל האהבה בכבודו ובעצמו. "כיצד יכולתי", חשבה פסיכה לעצמה, "להטיל ספק באהבתי שהייתה ללא דופי, כיצד מעלתי באומונו של אהובי, באהבה שלו, כיצד חשדתי לשווא כי נחש מכונף הינו". פסיכה חשבה לברוח משם, בהלה אחזה בה וכשקפצה לאחור חלב הנר נשפך כל כתפו של קופידון. קופידון התעורר ונכווה: לא רק פיזית כי אם נפשית. קופידון נפגע עמוקות, פניו קפאו והוא קם, אמר את המשפט המפורסם שלו: "במקום בו אין אמון, אין אהבה" ועזב את פסיכה.

לאלו שאינם מכירים את הסיפור ומרגישים את תחושת הייאוש המאפיינת את קלף זה, אומר: אל דאגה! קופידון חוזר ובסופו של דבר קופידון ופסיכה, הנפש והאהבה, מתאחדים.

הארכיטיפ של הקלף

פירוש הקלף עוסק בייאוש שאינו מוצדק, מדגיש את הפסימיות והדיכאון בהם שרוי השואל ומזהיר שאם השואל לא יתגבר על רגשות אלו הם יובילו אותו למקום של אובדן ועצבות. הארכיטיפ של הקלף מצד שני, עוסק בצורך הבסיסי הקיים אצל כולנו להבין את האמת. לגלות מה באמת נמצא שם, מי מסתתר מאחורי המסכה. פעמים רבות אנו מעדיפים להישאר בחשיכה, ונמנעים מלפעול כיוון שאנו מפחדים לגלות דבר שלא נוכל להתמודד איתו. אך לא בקלף זה. כאן הארכיטיפ מתעורר והצורך לדעת, ולא משנה מה המחיר, גובר על החששות שלנו ומניע אותנו לפעול. אנו יודעים שפעמים רבות יש אמת מאחורי החששות שלנו ולא פעם בקלף זה השואל יגלה אמת שאינה נעימה, אולם הייאוש שלו אינו מוצדק, כיוון שעכשיו, כשהכול ידוע, למרות התסכול והכאב, אפשר למצוא פתרון אמיתי לבעיה.

שישה גביעים

עצב גדול מילא את ליבה של פסיכה: כל האושר, השפע והאהבה שהיו, כבר לא שלה. היא איבדה את הכול. לחזור הביתה היא לא רצתה אך גם בארמונו של קופידון לא יכלה להישאר, שכן כל דבר הזכיר לה את אהבתה אליו. את רוב זמנה היא בילתה על הסלע ממנה הוא אסף אותה אל ארמונו. כשחלפו הימים וקופידון לא חזר, ליבה אמנם נשבר, אך לא רוחה.

"מה שהיה היה", אמרה יום אחד לעצמה, "לא אתן לאהבה זו להיגמר, את הטעות שעשיתי אתקן, אני אחזיר אליי את אהובי, אוכיח שאני ראויה לאהבתו", גמלה בליבה.

וכך בכוחות מחודשים החלה פסיכה לחפש את הדרך לחזור אל ליבו של אהובה.

הארכיטיפ של הקלף

פירוש הקלף עוסק בעבר החוזר על עצמו ובכך מאפשר לשואל הזדמנות שנייה לתקן ולטפל במה שלא הצליח קודם. יחד עם זאת, הארכיטיפ של הקלף עוסק בצורך שיש לנו לשקוע בזיכרונות ולהתמכר למה שהיה. כשארכיטיפ זה מתעורר אצלנו נמצא את עצמנו לרוב מהרהרים, פסיביים ואפילו דיכאוניים. אך יש לזכור כי זהו אחד מאותם ארכיטיפים שעלינו להיאבק בהם, הם חלק מאתנו, אולם אנו לא חייבים להישאר שם. אנו לא חייבים לשקוע בעבר, אלא ויכולים לבחור ללמוד ממנו כדי להתקדם למקום הנכון בהווה.

שבעה גביעים

פסיכה נגשת מייד לפעולה. היא פונה ישירות לאימו של קופידון, אפרודיטה, מספרת לה את סיפורה, ומבקשת להוכיח את אהבתה לקופידון. אימו של קופידון, מופתעת וכועסת כאחד. "מילא לגלות שפסיכה בחיים", חשבה לעצמה, "אבל לגלות שזו אהבתו הסודית של בני?" חמתה בערה בה והיא רצתה להרוג את פסיכה, אך באיפוק אמרה לה: "לא אוכל לעזור לך, ביתי. טרודה אני בטיפולו של בני ובגלל בגידתך סועדת אני את מיטתו של בני יומם ולילה, דואגת לגורלו, שכן פצוע אנוש הוא. הייתי צריכה להמיתך", אמרה, "אך בכל זאת כדי לא להחזיר פניך ריקם, אתן לך 3 משימות. אם תעמדי בהן את תהיי ראויה להיות כלתי. אך דעי כי בלתי אפשריות משימות אלו", הוסיפה, "אלו הן המטלות שלי, אולם יש מן הצדק כי תעשי אותם את, שכן עסוקה אני בדאגה לבני ולא מתפנה לעשותם, וכיוון שאשמתך היא זו, הרי שמין הדין שתעשי אותן את".

לא אלאה אתכם בטיבן של המשימות, אלא אומר שהיו אלו משימות בלתי אפשריות, לא לבני תמותה בכל אופן. בכל אחת מהן פסיכה תחילה נכשלה, אולם לאחר שכמעט והתייאשה הגיעה עזרה ממקור בלתי צפוי שבזכותה הצליחה במשימות. בסיום שלושת המשימות חזרה פסיכה לאפרודיטה המופתעת כדי לבקש ממנה לקיים את הבטחתה.

הארכיטיפ של הקלף

הפירוש של הקלף מראה שהגיע הזמן להפוך את החלום למציאות. שזה הזמן להתגבר על הנטייה שלנו לפנטז ולהתחיל לעשות. הארכיטיפ של הקלף, לעומת זאת, מציג את היריבות הקיימות בין חמות לכלה. אולי יש כמה מכן, הנשואות, שלא מבינות על מה אני מדבר, אולם לרוב אנו נגלה כי הכלה נתפסת בעייני החמות, שלא במודע כמובן, כמי שלוקחת את בנה ממנה, כיריבה על ליבו של בנה. כשיוצא הקלף בקריאה (כמובן במקרים הרלוונטיים) הוא מייצג את התעוררות ארכיטיפ זה אצל החמות, את המחסום הרגשי שמתעורר והתוצאה היא שהיא לא רוצה לשחרר את הבן שלה.

שמונה גביעים

פסיכה אמנם מצליחה בכל המשימות, אולם אפרודיטה מבקשת ממנה משימה אחת נוספת. "אין ספק כי ראויה את להיות כלתי", היא אומרת, "אך בני הוא זה שמתחתן, ולחתונתו לא אוכל לבוא מכוערת כפי שאני. ימים רבים, בגללך, אני יושבת ליד מיטתו, מודאגת, בוכה. העצב והדאגה נראים על פני וקמטים מופיעים. אלת היופי אני, ולא אוכל לחתן את בני מבלי לטפל ביופיי. לכן אני פונה אלייך כחמה לכלה ואבקש כי תרדי לשאול ותשאילי מפרסיפונה את הפודרה של היופי והנעורים הנצחיים שלה".

פסיכה יודעת שאף אחד לפניה לא הצליח להיכנס לשאול ולצאת ממנו בחיים, היא מבינה שזו משימת התאבדות, אך מבינה שגם להתעמת עם חמותה, הנה "משימת התאבדות" מסוג אחר. לכן מחליטה היא למרות הכול לרדת לשאול. "מה שיהיה, יהיה", אומרת פסיכה לעצמה, "אם זו אהבת אמת, אצליח לחזור". אמרה ונכנסה לשאול.

הארכיטיפ של הקלף

פירוש הקלף עוסק בצורך לוותר על המאבק ומסביר שאין לשואל מה לעשות יותר, פרט ללוותר על המאבק. הארכיטיפ של הקלף דומה והוא בא להסביר שלוותר (to let go) זה לא אומר תבוסה, אלא שינוי גישה, ובמקום בו אין כבר אפשרות להגיב, חוסר תגובה הוא הדבר הנכון.

נכון, ה"אני" מאד רוצה לעשות משהו כאן, אולם אנו צריכים להבין שלא להלחם, לא לפעול, לוותר- זו העשייה הנכונה ביותר.

תשעה גביעים

סיפורה של פסיכה מאד נוגע לליבה של פרסיפונה, אלת השאול, והיא לא רק שמאפשרת לה להיכנס ללא פגע, כי אם גם דואגת שתצא שלמה ובריאה ומספקת לה את הפודרה של היופי והנעורים הנצחיים. פסיכה המאושרת הולכת לחמותה כדי לתת לה את הפודרה, אולם ברגע האחרון מהססת. "מה איתי", שואלת פסיכה את עצמה. "מה עם היופי שלי? הרי אני היא זו שמתחתנת וכל המשימות, הדאגות, הבכי, כל אלו בוודאי שלא תרמו ליופיי. אשתמש בפודרה בעצמי", החליטה. אך לא ידעה היא שהפודרה של היופי והנעורים הנצחיים נועדה לשימושם של אלים בלבד, וכששמה את הפודרה על עצמה נרדמה שנת נצח.

אך אל דאגה. כאן התעורר קופידון, הוא נוכח לדעת כמה פסיכה התאמצה, סיכנה ועמלה כדי להוכיח את אהבתה. ארבע פעמים היא עשתה את הבלתי אפשרי ובשם האהבה הצליחה להיכנס ולצאת מהשאול, דבר שהוא עצמו לא יכול לעשות. הוא השתחרר מאחיזתו של אימו, ירד מהאולימפוס וניגש לפסיכה. "הוכחת את עצמך מעל ומעבר", לחש לה, "עכשיו אני כאן איתך ודבר לא יעצור את אהבתנו"

הוא נתן לה נשיקה, בסגנון סינדרלה, שהעירה אותה ויחד נגשו לזאוס. שם דרש קופידון שיחתן אותם, שיתן לו ולאהובתו את ברכתו ושיגן עליהם מפני אימו. "מדוע שאעזור לך", אמר זאוס, "הרי לא פעם בגלל החיצים שלך אני מסתבך בפרשיות אהבים עם בנות האדם". כאן ענה לו קופידון והסביר לו שזהו אינטרס משותף להם שכן כשקופידון יתמסד, לא יהיו עוד תעלולים.

זיאוס הסכים, אמר לשניהם לחזור מחר והבטיח שתיערך חתונה.

הארכיטיפ של הקלף

פירוש הקלף עוסק במשאלה שמתגשמת וזהו קלף נפלא המתאר הצלחות והגשמה אישית. הארכיטיפ של הקלף מצד שני, עוסק בקושי של הגבר לבחור בין אמו לבין אשתו. זו הארכיטיפ המתאר את הפרידה מבית אמו של הגבר והתייצבות לצד האישה. הארכיטיפ מציג את הדילמה הקיימת אצל הגבר, ומראה שקיים מאבק בין שתי הנשים, מאבק שקשה לו להכריע בו, אולם "הניצחון" צריך להיות של האישה, על פני האמא. הניצחון צריך להיות של האישה כיוון שרק כשהגבר באמת יעזוב את בית אימו הוא יתחיל לחיות חיי זוגיות ומשפחה מלאים.

עשרה גביעים

קופידון ופסיכה חזרו ביום המחרת, אך מרחוק ראה כבר קופידון שאימו ממתינה להם לצד זאוס. מייד עמד קופידון מול אימו, תוך שהוא מגן על אשתו, ושאל את זאוס: "מה היא עושה כאן?" על כך השיב זאוס שאין מה לדאוג. "חשבתי רבות עליכם", אמר, "והחלטתי שלא תוכל להתחתן מבלי לקבל את ברכתה של אימך, והיא כאן כדי לתת לך אותה. לא רק היא, כל האלים מסכימים לחתונה זו, אבל יש לנו שני תנאים בלעדיהם לא תהיה חתונה".

"ראשית, אנו דורשים שפסיכה תהפוך לאלה. כך נוכל לחסוך ממך ומאתנו כאב וצער: פסיכה לא תזדקן ולא תמות ואהבתכם תחייה לנצח".

"שנית, אנו רוצים שיהיה לפסיכה תפקיד כאן באולימפוס. אנו רוצים שהיא תשהה באולימפוס ושלא תחייה למטה, מה שימנע את היריבות עם אפרודיטה".

כמובן שקופידון ופסיכה מסכימים, הם מתחתנים, פסיכה הופכת להיות אלת הנפש ומאז ועד היום הנפש והאהבה קשורים יחדיו לנצח.

הארכיטיפ של הקלף

הפירוש של הקלף מראה שהשואל הגיע לשלב בחייו בו המשאלות שלו התגשמו, טוב לו והוא נהנה מחייו. הארכיטיפ של הקלף מאד דומה והוא מראה שלכולנו יש נטייה ורצון למצוא את האושר. להיות מאושרים וליהנות מהחיים שלנו. כולנו רוצים הנאות ואושר, זה טבוע בנו, ועלינו לזכור שאפילו בזמן ריב, עימות או מלחמה- גם הצד השני רוצה את זה.

הכותב:

© מנדלבוים שגיא. מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מנהל פורום טארוט בוואלה! בעל ניסיון של  16 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושא טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ.

את שגיא אתם מוזמנים לפגוש באתר שלו: טארוט חלומות וקצת יותר, או בקורס מבוא לקלפי טארוט המחכה לכם כאן ללא תשלום.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

© מנדלבוים שגיא. מטפל בהומיאופתיה קלאסית, מנהל פורום טארוט בוואלה! בעל ניסיון של  16 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושא טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ.

את שגיא אתם מוזמנים לפגוש באתר שלו: טארוט חלומות וקצת יותר, שם אתם גם מוזנים לקבל טעימה בקורסים חינם: בקורס "לעורר את החלום" ובקורס "מבוא לקלפי טארוט" המחכים לכם כאן ללא תשלום.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת שגיא מנדלבוים

מאת: שגיא מנדלבויםקלפי טארות04/03/118138 צפיות
הכהן הגדול והשטן הם שני צדדים של אותו המטבע, שניהם יחד, מייצגים את המפתח להתפתחות הרוחנית. הבנתם תאפשר לנו לפתור את החידה הגדולה של החיים ולהגיע להארה. שני הכוחות הללו הינם המודעות, מצד אחד, וההופכי לו- חוסר המודעות, מן הצד השני. לכוחות אלו שמות רבים: כוחות האור וכוחות החושך, כוחות חיוביים וכוחות שליליים, העולמות העליונים והעולמות התחתונים ועוד. במקרה שלנו אנו נקרא להם: הכהן הגדול והשטן.

מאת: שגיא מנדלבויםקלפי טארות09/07/107949 צפיות
במאמר זה אמשיך ואתן טיפים נוספים לקריאה בקלפי הטארוט.

מאת: שגיא מנדלבויםקלפי טארות06/07/101356 צפיות
במאמר אציג טיפים ועקרונות שימושיים וחשובים שיעזרו לקוראים להבין ולערוך את הקריאות שלהם טוב יותר.

מאת: שגיא מנדלבויםקלפי טארות05/07/101104 צפיות
הקריאה בקלפים הינה אומנות בה אנו נדרשים ללמוד ולהכיר את החיים ואת הדרך בה אנו מממשים את הרצונות והשאיפות שלנו. זהו מסע אל עולמנו הפנימי, המשלב מפגשים עם 78 ההוויות הקיימות בנו, שבסופו אנו זוכים להכיר את עצמנו, את הפוטנציאל הטמון בנו ואת התהליכים הקשורים למימוש עצמי.

מאת: שגיא מנדלבויםאסטרולוגיה21/06/101916 צפיות
מפגש מחודש עם חברה ותיקה, קוראת בקלפים ובעלת האתר: "סקס מיסטי", מיכל ליאור, הולידו סדרת פגישות בהן חקרנו את קלפי החצר מההיבטים המיניים ויצרנו סדרה בת כמה מאמרים ממין אחר. אתם מוזמנים לפגוש כאן את קלפי החצר מההיבט ה"רגיל" שלהם לצד ההיבט המיני שלהם. אם תמיד עניין אתכם איך מתנהג בן או בת מזל מסוים במיטה ולא העזתם לשאול, עכשיו זה הזמן!

מאת: שגיא מנדלבויםרוחניות - כללי14/06/10947 צפיות
אז מה מפחיד אותנו, את האנושות, כל כך? מה יש בזאב שכל כך מפחיד אותנו? מה הוא מייצג, שגרם לכל אירופה לצאת למסע השמדה כנגדם? מדוע אנו מספרים לכל ילד את הסיפור על הזאב הרע? ומיהו אותו הזאב הרע הנמצא בחלומות שלנו?

מאת: שגיא מנדלבויםקלפי טארות03/06/101340 צפיות
קלפי הטארוט מייצגים את המסע אותו עובר הצועד בדרך השוטה. המסע מתחיל בנקודה בה הצועד מרגיש כי דבר מה חסר בחייו ומתחיל לחפש, ומסתיים בנקודת ההארה בה הכל ידוע וברור. זהו תהליך המורכב מ-22 שלבים וכל שלב הוא שיעור בדרך אל השוטה. השוטה הוא התוצאה הגדולה מכל חלקיה שלא ניתן להגדיר אותה, להסביר אותה או לתפוש אותה, אלא להבין כי הוא התוצאה של כל השיעורים יחד וכל אלו הם שיביאו את צועד אל ההארה.

מאמרים נוספים בנושא קלפי טארות

מאת: מאיר בן מרוםקלפי טארות19/01/16992 צפיות
בעולם של היום, שבו כל אדם שני מכריז על עצמו כעל מתקשר, חשוב לדעת כיצד להבחין מה הוא תקשור אמיתי. איך עושים את זה ומה הדברים שצריך לשים לב אליהם? היכנסו וקראו.

מאת: מאיר בן מרוםקלפי טארות10/01/16986 צפיות
כולכם אוהבים אותם, כולכם מכירים אותם היום ורבים מכם הפכו ל"צרכנים" קבועים שלהם. קלפי טארוט – איך עובדים איתם, ומה חשוב לדעת על העבודה איתם לקבלת תשובות מדויקות?

מאת: מאיר בן מרוםקלפי טארות02/12/151203 צפיות
הם קיימים זה שנים רבות, ומשתמשים בהם בשלל תרבויות. מקלפים שהיו אזוטריים ומיועדים אך ורק ל"מכשפים" למיניהם, כיום רבים מכם כמעט "מכורים" אליהם, או לפחות לא יכולים בלעדיהם. רוצים לדעת איך זה עובד ומה חשוב ביחס אליהם? קלפי טארוט – כל הדברים החשובים ביותר.

מאת: משה סויסהקלפי טארות26/07/151437 צפיות
כיצד לשאול את קלפי הטארוט שאלה סוגי השאלות שניתן לשאול ואיזה מידע הקבל? רוב האנשים מבקשים לשאול שאלות של כן ולא כשהם עושים קריאה בקלפים אפילו שהם מעונינינים לשאול שאלות ממוקדות יותר. כדי לאפשר לכם לשאול נכון כשתם עושים פתיחה בטארוט ושתתקדמו בטכניקה שלכם, עליכם לקחת כמה דקות כדי לחשוב על שאלתכם לקלפי הטארוט ומה אתם מתכוונים לעשות בתשובה שתקבלו. האם במידע זה תשתמשו לפיתוח הרוחני שלכם? האם במידע הזה לא תשתמשו בכלל ופשוט תמשיכו בחייכם? האם במידע שתקבלו תשתמשו על מנת לפתור את בעיותכם?

מאת: ורד אלהקלפי טארות23/12/137939 צפיות
קלפי טארוט יכולים לעזור לנו במגוון תחומים בחיינו. הם אמנם לא מנבאים את העתיד כפי שטועים לחשוב - אך הם מסייעים לנו לקבל את כל האמיתות לגבי חיינו, להתחבר לעצמנו ולראות את כל ההזדמנויות הנקרות בפנינו. פתיחה בקלפי טארוט היא הזדמנות נהדרת לכל אחד לגלות דברים חדשים על עצמו, ובמיוחד למי שמעוניין לעשות שינוי בחייו. פעמים רבות אנו חושבים ששקללנו היטב את כל הגורמים ובחרנו בהחלטה הנכונה ביותר - ולאחר זמן מה מגלים כי היא הייתה שגויה מיסודה. קלפי טארוט יכולים למנוע את המצבים הללו.

מאת: ורד אלהקלפי טארות23/12/137709 צפיות
קלפי טארוט יכולים לעזור לנו במגוון תחומים בחיינו. הם אמנם לא מנבאים את העתיד כפי שטועים לחשוב - אך הם מסייעים לנו לקבל את כל האמיתות לגבי חיינו, להתחבר לעצמנו ולראות את כל ההזדמנויות הנקרות בפנינו. פתיחה בקלפי טארוט היא הזדמנות נהדרת לכל אחד לגלות דברים חדשים על עצמו, ובמיוחד למי שמעוניין לעשות שינוי בחייו. פעמים רבות אנו חושבים ששקללנו היטב את כל הגורמים ובחרנו בהחלטה הנכונה ביותר - ולאחר זמן מה מגלים כי היא הייתה שגויה מיסודה. קלפי טארוט יכולים למנוע את המצבים הללו.

מאת: ורד אלהקלפי טארות15/10/131290 צפיות
לא מעט אנשים נתקלים ברגע במהלך חייהם שבו הם מכריזים - "זהו הזמן לשינוי". לעיתים הדבר נובע מתסכול בעבודה, מבעיות בזוגיות, או מתחושת חוסר סיפוק ואי הגשמה עצמית. לא תמיד משנה הסיבה שמובילה לרצון לשינוי - אלא הדרך שבה מחליטים ללכת כדי ליישם את החלטותינו. פעמים רבות, מוותרים על ההחלטה לשינוי בשל קשיים שמתגלים במהלך הדרך - לא תמיד ברור כיצד עלינו לפעול, לאן לפנות ואת מה לשנות ואיך. לעיתים, לא ברורה לנו מקור הבעיה שמצריכה את השינוי בחיינו - וכשלא ברור במה עלינו להתמקד, קשה מאוד להצליח.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica