חפש מאמרים:
שלום אורח
23.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חשבוניות פיקטיביות

לא קיים בעל העסק שלא חשב כיצד הוא יכול להימנע מהתשלומים לרשויות המס או להקטין אותם באופן משמעותי. הגבול שבין תכנון מס פלילי, שנחשב להונאה של רשויות המס, לבין תכנון לגיטימי, דק ביותר, ולא אחת קורה שבעלי עסקים חוצים אותו, בכוונה או בשגגה.

חשבונית פיקטיבית פוגעת בשיטה עליה מבוססת קביעתו של המס  וגבייתו. השיטה מבוססת על הקבלה בין תשלום מס עסקות לבין ניכוי מס תשומות.

החשבונית הפיקטיבית מאפשרת לקונה אותה במטרה לנכות מס התשומות הכלול בה ללא זכות חוקית ומבלי שמנפיק החשבונית ישלם במקביל את מס העסקות העולה ממנה, גם אם רוכש החשבונית שילם למוכר את המס במלואו.
חשבונית פיקטיבית היא מסמך כוזב, המתיימר להיות ביטוי לעסקה חייבת במס של מכירת טובין או מתן שירות, בעוד שאיננה ממשית, אלא זיוף.
סוגיית החשבוניות הפיקטיביות פוגעת בשיטת קביעת מס ערך מוסף על עסקות מבוססת על ההקבלה בין תשלום מס העסקאות לבין ניכוי מס התשומות.

בדרך כלל, רוכש החשבונית בודק כי מוכר החשבונית הוא עוסק רשום ובעל אישור ניהול ספרים מרשויות המס, בכדי להפחית את הסיכוי לגילוי הפיקטיביות.
פעמים רבותמוכר החשבונית עושה זאת תמורת עמלה מסוימת, כאשר ברור שאינו מעביר את מס העסקות המתחייב ממנו למע"מ בגין העסקה ואינו מדווח על הוצאת חשבונית זו.
רשויות המס עורכות ביקורות צולבות, בהן לעתים מתגלה כי החשבונית שרכש עוסק, הרשומה בספרי חשבונותיו ונכללה בדו"ח התקופתי לשם ניכוי מס התשומות, איננה חשבונית אמיתית, כי מי שהוציא אותה לא דיווח עליה ולא שילם בגינה את מס העסקות.

סעיף 38(א) לחוק מס ערך מוסף , תשל"ו- 1975 (להלן: " החוק") קובע כי "עוסק זכאי לנכות מהמס שהוא חייב בו את מס תשומות הכלול בחשבונית מס אשר הוצאה לו כדין" וסעיף 41 לחוק קובע כי "אין לנכות מס על תשומות אלא אם כן הן בשימוש בעסקה החייבת במס".

הכללתה של החשבונית הפיקטיבית ב של העסק יוצר בהם פגם מהותי והכללת התשומות שבה בדו"ח תקופתי הופך את הדו"ח לכוזב. גילוי כזה עשוי לפגוע במהימנות הספרים ולהפוך אותם ל"בלתי קבילים", עם כל הכרוך בכך.

בתי משפט רבים הגדירו את שיטת הפצת החשבוניות הפיקטיביות כ"אבי אבות הטומאה" בעבירות מס, מצד המשתמש כמו גם מצד המייצר. פעמים לא מועטות נפסק בבית המשפט כי השימוש בחשבוניות פיקטיביות מחייב ענישה כואבת ומרתיעה. עם זאת, עיון בתוצאה הסופית של פסיקת בתי המשפט, מספר כי לא תמיד מיישמים בתי המשפט בפועל את העיקרון שאותו הם מיטיבים לתאר בפסיקתם.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
קרן זרקו זמיר, משרד עורכי הדין | עבירות מיסוי , עבירות מיסים ,עבירות צווארון לבן
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עורך דין קרן זרקו זמיר

מאת: עורך דין קרן זרקו זמירייעוץ משפטי02/08/101125 צפיות
מאז ומעולם הגדרתו הבסיסית של מושג הכופר היא כפרה על מעשה; זה גם הדבר שעומד מאחורי המרת האישום בכופר מס כשמדובר בעבירות מס.

מאת: עורך דין קרן זרקו זמירפלילי13/06/10675 צפיות
עקב, מחנק האשראי במשק שהסתיים לפני חודשים מספר, צפויה גדילה במספר העבירות בתחום המיסוי הפלילי, בגלל עבירות טכניות בעיקר, ולהביא כתוצאה מכך לגידול של כ-30% לערך בכתבי אישום שיוגשו כנגד אישומים.

מאת: עורך דין קרן זרקו זמירדיני מיסים20/05/10799 צפיות
אי ניהול ספר לקוחות יכול להיות סיבה לפסילת ספרי הנהלת החשבונות של העסק על ידי מס הכנסה או מע"מ, ובשל כך הנישום עלול להיענש בכל הסנקציות הנובעות מכך.

מאת: עורך דין קרן זרקו זמירדיני מיסים20/05/101065 צפיות
ישראל נחשבה במשך שנים רבות כגן עדן למלביני הון. ללא חוק מאורגן בנושא, גם כאשר היו בידי הרשויות הוכחות מוצקות כי התקיימה הלבנת הון, לא ניתן היה לתפוס את הכסף או את הרכוש הבלתי חוקי, אלא אם היתה עדות כי הפשע המהווה את מקור ההון התרחש בישראל.

מאמרים נוספים בנושא דיני מיסים

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים30/12/20171 צפיות
בית המשפט השלום, גזר על מהנדס כימיה, במסגרת הסדר טיעון; הטלת עונש - 33 חודשי מאסר בפועל וקנס בגובה חצי מיליון שקלים, זאת בנוסף ובכפוף לתשלום כל המס, בגין ההכנסה שהושמטה -38 מיליון. המהנדס הורשע בהעלמת הכנסות של 38 מיליון שקלים בחשבונות בנק UBS בשוויץ, לאחר שמכר את חלקו בחברה שהיה שותף בבעלותה ברומניה. המהנדס הודה בהשמטת ההכנסה בסך 38 מיליון ₪.

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים30/12/20188 צפיות
בשבועות האחרונים, הופיעו או התקשרו למשרדי, אזרחים ישראלים תמימים ומזדמנים, המחזיקים מטבעות דיגיטליים, בעיקר ביטקוין. להפתעתם, הללו התבקשו על ידי מחלקת המודיעין של רשות המסים, למלא טפסים הדורשים מהם גילוי מלא על נכסיהם והמס בהתאם. האזרח צריך למלא את הטופס, תוך ציון הנכסים אותם הוא מחזיק בארץ ובחו"ל. השאלות המופנות לאותם אזרחים הינן כלליות, תוך בקשה להצהרה על נכסים. רשות המיסים מכוונת לנכסי הביטקוין, מאחר ואלה הם נכסיהם העיקריים של מקבלי טפסי ההצהרה.

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים26/10/20633 צפיות
חוקי המס בישראל קובעים, כי מתנות פטורות ממס וזאת כל עוד הן ניתנו בתום לב. אולם, פסק דין תקדימי מחייב בבית המשפט העליון מיום 18 באוקטובר 2020, קבע כי הכנסות הרב – המערער, נכנסות בגדר סעיף 2(1) בפקודת מס הכנסה המחייב במס "השתכרות או רווח מכל עסק או משלח יד שעסקו בו תקופת זמן כלשהיא". המשמעות של הפסיקה המחייבת שהתקבלה בבית המשפט העליון הינה, שמעתה ואילך, ידוענים, מקובלים ולמעשה כל אדם בעל פרופיל חברתי – ציבורי – תקשורתי גבוה, צריך לדווח על שווי המתנות שלו, וכן – גם מחתונות ואירועים משמחים אחרים

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20441 צפיות
בימים אלה – חודש דצמבר 2016, הופיעו במשרדי, סידרה חדשה של אזרחים תמימים ומזדמנים אשר להפתעתם התבקשו על ידי רשות המיסים להסביר את מקורות הכנסתם בגין: נסיעות לחו"ל, ריבוי דירות, דירות יוקרה, רכבי יוקרה.

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20400 צפיות
רשות המסים קיבלה מידע על חשבונות של 35 אלף ישראלים בארה"ב

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20386 צפיות
נציבות תלונות הציבור על שופטים והמפקח לפי סימן ה' 1 לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד- 1984 הכפופה למשרד המשפטים פרסם חוברת הסבר על חובת הגשת הצהרת הון של שופט.

מאת: איתמר כוכבידיני מיסים10/09/20384 צפיות
אזרחי ישראל בעלי אזרחות נוספת מכל מדינה אחרת, צפויים להידרש למלא תצהיר ודוחות מס לפי בקשת הבנקים בישראל.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica