חפש מאמרים:
שלום אורח
21.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סוגיית כופר מס

מאז ומעולם הגדרתו הבסיסית של מושג הכופר היא כפרה על מעשה; זה גם הדבר שעומד מאחורי המרת האישום בכופר מס כשמדובר בעבירות מס. הליך הכופר אמור להוות תחליף להליך הפלילי, כך שאם הנאשם ורשויות המס הגיעו להסכמה על כופר מס במקום העמדה לדין, יופסק כנגד אותו נאשם כל הליך משפטי ואם היה עצור - ישוחרר. תשלום הכופר פוטר את המשלם מאחריותו לעבירה. לרשות המיסים סמכות להמיר את העמדתו של החשוד בעבירות מס לדין, בתשלום כופר מס.

השיקולים מאחורי רעיון הכופר זהים לשיקולים שביסוד הליך הקנס המנהלי – אי הכתמת שמו של עובר העבירה בהרשעה פלילית, הפחתת עלויות וקיצור משך הטיפול בעבירות המס, הפחתת העומס על בתי המשפט והפרקליטות ומניעת מצבים של אי אכיפה.

סמכות זו קיימת בכל מיני חוקי מס. סכום הכופר מוגבל בדרך כלל בחוקים השונים באופן המתייחס לגובה הקנס המרבי שאפשר לקנוס בו את מי שהורשע בעבירה מסוימת.

איך מועיל הסדר כופר המס למדינה?:
1. הסדר הכופר תורם לגבייה מיידית של החבות
2. המדינה אינה חייבת להוכיח את אשמתו של הנישום

מדוע בוחרים בתי המשפט להחליף העמדה לדין בכופר מס?
1. משקלה של העבירה - ההיקף הכספי ומידת האשם של העבריין
2. המצב האישי של העומד לדין
3. העניין הציבורי בהבאת העבריין לדין 
4. הנזק למערכת מניהול המשפט גדול מן התועלת הצפויה
5. מידת המעורבות של העבריין

מהצד השני יש שיקולים שתומכים בהעמדתו לדין של העבריין:
1. מדובר בעבריין מועד שיש לו הרשאות קודמות
2. חומרת העבירה. אם מדובר בעבירה בהיקף כספי גדול
3. רצון להרתיע אנשים אחרים מעבירה על החוק
4. עובר העבירה עובד בתפקיד ייצוגי

המשמעות תשלום הכופר
תשלום הכופר לא מבטל את העבירה. משמעות הדבר כי אם בעתיד, ייתפס הנישום ממנו נלקח כופר, בעוד עבירה על חוקי המס, העובדה כי כבר עבר על חוקי המס, גם אם שילם כופר מס עבור אותן עבירות, תשוקלל לחובתו, תחת שיקולי התביעה לעניין הגשת כתב אישום בגין העבירות הנוספות. לא כל שכן, אם יימצא אותו נישום אשם בביצוע העבירות הנוספות, תעלה עובדת תשלום הכופר בגין העבירות הקודמות שבהן נתפס, במסגרת טיעוני התביעה לעניין החמרה בעונשו.

לתשלום הכופר גם משמעות אזרחית: סכום הכופר איננו הוצאה ראויה לניכוי ולכן היא מצטרפת להוצאות המחיה של המשלם כאילו דובר בתשלום מס נורמטיבי.

עם זאת, חשוב להבהיר כי הגעה להסדר כופר ותשלומו, אין פירושם כי הנישום מודה בכך שביצע עבירה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
קרן זרקו זמיר, משרד עורכי הדין | עבירות מיסוי , עבירות מיסים ,עבירות צווארון לבן
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עורך דין קרן זרקו זמיר

מאת: עורך דין קרן זרקו זמירדיני מיסים14/07/10801 צפיות
לא קיים בעל העסק שלא חשב כיצד הוא יכול להימנע מהתשלומים לרשויות המס או להקטין אותם באופן משמעותי. הגבול שבין תכנון מס פלילי, שנחשב להונאה של רשויות המס, לבין תכנון לגיטימי, דק ביותר, ולא אחת קורה שבעלי עסקים חוצים אותו, בכוונה או בשגגה.

מאת: עורך דין קרן זרקו זמירפלילי13/06/10675 צפיות
עקב, מחנק האשראי במשק שהסתיים לפני חודשים מספר, צפויה גדילה במספר העבירות בתחום המיסוי הפלילי, בגלל עבירות טכניות בעיקר, ולהביא כתוצאה מכך לגידול של כ-30% לערך בכתבי אישום שיוגשו כנגד אישומים.

מאת: עורך דין קרן זרקו זמירדיני מיסים20/05/10799 צפיות
אי ניהול ספר לקוחות יכול להיות סיבה לפסילת ספרי הנהלת החשבונות של העסק על ידי מס הכנסה או מע"מ, ובשל כך הנישום עלול להיענש בכל הסנקציות הנובעות מכך.

מאת: עורך דין קרן זרקו זמירדיני מיסים20/05/101065 צפיות
ישראל נחשבה במשך שנים רבות כגן עדן למלביני הון. ללא חוק מאורגן בנושא, גם כאשר היו בידי הרשויות הוכחות מוצקות כי התקיימה הלבנת הון, לא ניתן היה לתפוס את הכסף או את הרכוש הבלתי חוקי, אלא אם היתה עדות כי הפשע המהווה את מקור ההון התרחש בישראל.

מאמרים נוספים בנושא ייעוץ משפטי

מאת: בנימין קלינגרייעוץ משפטי13/07/20417 צפיות
בית המשפט זיכה בעל חברה אשר אשר השכירה נכס למכון קוסמטיקה ללא היתר. אף שיש לה כמה בעלי מניות, רק נגד אחד מהם נפתחו הליכים. בבית המשפט נחשף קשר חברי בין מפקח בעירייה לבין אחד מבעלי המניות. באשר לאכיפה בררנית והגנה מן הצדק קבע השופט כי מדובר באחד מאותם מקרים חריגים ונדירים המצדיקים את קבלת הטענה.

מאת: עו"ד אברהם זאדה הרפזייעוץ משפטי11/04/20539 צפיות
הגשתם בקשה להיתר בניה וקיבלתם סירוב? התקבלה החלטה בעניינכם ללא שנתנה לכם האפשרות לטעון את טענתכם? לא העניקו לכם הזדמנות לטעון את טענותיכם? מה ניתן לעשות במקרים כאלה ומהם זכויותיו של האזרח בפני הרשות ומהם חובותיה של הרשות?

מאת: tiloniייעוץ משפטי11/06/19695 צפיות
ישנם מקרים רבים בהם נגרמים לאנשים תמימים נזקי רכוש עקב רשלנות או אשמת צד שלישי. אלו נזקים שביכולתם להיגרם לדירה, לרכב, לעסק ולרכוש אחר, בדרכים שונות. אלו נזקים שעשויים להתרחש עקב אירועי שריפה, שיטפון, נזילות, שריפה, פריצה, אסונות טבע, ליקוי בניה ואחרים.

מאת: רוי ורלייעוץ משפטי25/01/19765 צפיות
זו הסיבה מדוע יש צורך ייתכן שתצטרך עזרה. המאמר להלן מספק עצות מצוינות כדי לעזור לך לנצח במקרה שלך פגיעה אישית.

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןייעוץ משפטי24/06/171885 צפיות
רלה הגישה לתיק ההוצאה לפועל בקשה בטענת פרעתי וטענה בין היתר שנגבו ממנה סכומים עודפים ומופרזים שכלל לא היו צריכים להיגבות ובאופן מפתיע (או שלא) טענתה התקבלה ולאחר חישוב הסכומים שנגבו ביתר במהלך השנים, יצא דווקא שהבנק פתאום חייב לה מיליונים של שקלים.

מאת: אופירייעוץ משפטי02/09/161500 צפיות
לנוטריון יש מגוון תפקידים. בין היתר הוא צריך לאשר ולאמת מגוון מסמכים, ולו על מנת שאלו יהיו קבילים להוות ראיות בבית המשפט- אם בארץ ואם בחו"ל.

מאת: אופירייעוץ משפטי01/08/161221 צפיות
לנוטריון תפקיד משפטי חשוב במערכת המשפט הבינלאומי. סימוכין לכך, ניתן לראות עוד מתקופות קדומות, והחל משנות ה 70 הוקמה במדינת ישראל חוקת נוטריונים, תחת משרד המשפטים הממשלתי. לנוטריון יכולת לתת אישור משפטי בעל תוקף בינלאומי בכל הקשור לאישורי מסמכים ותרגומי מסמכים, אישורי תעודות, אימותי חתימה ואישורי חיים. לכל אישור שכזה תקיפות בינלאומית המאפשרת הבאת ראייה במידת הצורך במערכות מקבילות שמעבר לים.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica