חפש מאמרים:
שלום אורח
14.04.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

העצמת הקהילה

פעילות להעצמת הקהילה

רנ"ג חיים חקאני מדריך בכיר להגנה עצמית משרת במשטרה מזה כשלושים שנה ומתוכם עשרים ושלוש שנים בבסכ"מ. החל את דרכו במג"ב במשך 6 שנים והיה מאמן נבחרת ישראל במשיכת חבל, שייצגה את מדינת ישראל באליפות עולם ובאירופה. רנ"ג חקאני שימש כבלש כשנתיים בבילוש באשקלון ותקופה קצרה בסיור.

ההדרכה לשוטרים ולקצינים מציין רנ"ג חקאני מושתתת על מסרים של סובלנות, ערכים, נחישות והגנה עצמית עפ"י החוק.

במהלך השנים בנוסף על תפקידו הוא מופיע בתצוגות באירועים גדולים בכל מיני מסגרות להדגמה בנושא ההגנה עצמית .

לפני מספר שנים החל בפעילות קהילתית בנושא הגנה עצמית לנשים במסגרת השותפות עם ארגוני נשים בארץ כויצו ונעמת, בעידוד מפקדי בסכ"מ, ראשי אק"מ, אח"מ ומדור נפגעי עבירות במטה ובשטח.

המטרה הייתה לחזק את תחושת הביטחון האישי של הנשים, לחדד את המודעות לסכנות בחיי היום-יום ומתן כלים להתנהגות מניעתית .

ב 12.5.04 סרן אביב חקאני ז"ל , שהיה קצין המנהרות בעזה ומייסד את כל תורת הלחימה במנהרות, נפל במהלך קרב וקיבל צל"ש על פועלו .

משרד רוה"מ / קידום מעמד האישה בראשותה של גב' מרית דנון בעבר וגב' ורד סוויד כיום , ומשטרת-ישראל הנציחו לזכרו סדנאות ייחודיות ''אביב'' לנשים ולנערות בסיכון. בשנים האחרונות התרחבה היריעה לאוכלוסיות נוספות במשטרה ומחוצה לה. עד היום הועברו סדנאות רבות בכל רחבי הארץ .

בכל מקום בו מחליטים לקיים סדנה כזו מתקיים תהליך של בחירת הנשים והנערות המצויות בסיכון ע"י מח' הרווחה ברשות המקומית, המקלטים לנשים מוכות ,בשת"פ עם קציני האלמ"ב ועם קציני הנוער בתחנות. הפרויקט יוצא לדרך בהובלת מפקדי התחנות.

כל סדנה כוללת 6 מפגשים של 12 שעות אימון כאשר האימון מחולק לשניים: מחציתו אימון מעשי אינטנסיבי והחצי השני של המפגש עוסק בהיבט התיאורטי הרצאות בנושא אלמ"ב וההיבט החוקי של הגנה עצמית באמצעות יועמ"ש התחנה וקצין האלמ"ב. במפגשים משולבים תחקירי אירוע מעניינים שנעשו בבסכ"מ על מצבי סיכון בחיי היום-יום, כמו סם האונס, נסיעה בטרמפים, שכרות, סכינאות וכו'.

בסיום נערך טקס חגיגי  וחלוקת תעודות בהשתתפות ר' הרשות אגף הרווחה ופיקוד המחוז המרחב והתחנה,במעמד מנכ"ל לקידום מעמד האישה במשרד רוה"מ .

את הערכים לאהבת המדינה והאדם באשר הוא,שהיו תבועים בבנו אביב, ז"ל, ממשיך רנ"ג חקאני בדרכו ברוח ההתנדבות והנתינה, באמצעות הסדנאות הייחודיות שקיים לאחרונה לנשים בסיכון במגזר הערבי .

הסדנאות התקיימו בהובלת מפקדי התחנות והרמק"מים בשת"פ עם הרווחה במועצות המקומיות בתחנת זכרון יעקב בישוב ג'אסר אזרקה, בתחנת טייבה  במקלט לנשים מוכות בטירה ובתחנת עכו בכפר יאסיף. כמו כן, התקיימה הרצאה בטובה זנגריה.

הנשים שהשתתפו בסדנאות הביעו את הערכתן הרבה למשטרה בכלל ולרנ"ג חקאני בפרט, וציינו כי הפעילות הגבירה את המודעות שלהן לנושא על היבטיו השונים ותרמה לחיזוק הביטחון האישי שלהן.יחד עם זאת ניתן לומר כי פעילות מבורכת זו תורמת לקירוב הלבבות.

בנוסף לפעילות זו עוסק רנ"ג חקאני בפעילות מניעתית לאוכלוסיות הקשישים בשת"פ עם המש"קים ועם מועדוני קשישים. הםעילות מתמקדת כללי זהירות בבית וברחוב  הדרכה על נשק סביבתי והצגת תחקירי אירוע כולל הדגמה של חטיפות תיקים וגניבות.

בעקבות אירועי תקיפות של צוותים רפואיים בחדרי מיון בבתי-חולים הוגשה בקשה למשטרת-ישראל מיוחדת ממנהלי בתי-חולים להיעזר בניסיון של מדריכי הגנה עצמית של הבסכ"מ .

בבסכ"מ בדקו מס' תחקירים של תקיפות של צוותים רפואיים במצבי אלימות קשים ובנו מודל תכליתי בסיסי לאימון באמצעות תרגילי הגנה בסיסים ושימוש בנשק סביבתי , בצד התנהגות מניעתית להורדת האלימות שמופנית כלפיהם. ההדרכה בוצעה עד כה בבתי-חולים בירושלים ובנהרייה.

 רנ"ג חקאני מציג בפני בני-הנוער הלומדים בפנימיות במגמת משטרה את עבודת השוטר כולל 

התנהגות מבצעית נכונה בהיבט חוקי של הגנה עצמית שימוש בכוח סביר. הפעילות נעשית  בתיאום עם מה"ד ועם מפקדי מגמות משטרה.

בתקופה האחרונה עלה צורך להכשיר את מתנדבות אק"מ בנושא הגנה עצמית והתנהגות מבצעית נכונה. בשיתוף עם מח' מתנדבים נבנתה סדנה ייחודית של  8 שעות אימון הכוללות: היבט להתנהגות מבצעית נכונה ,בדיקת חשוד,מעצר,זיהוי, וערנות למצבי סיכון בעבודה היום-יומית בשטח, תחקירי אירוע מעניינים ואימון בסיסי במס' תרגילי התגוננות עצמית.

יש דרישה גבוהה מאוד מכל המחוזות הפעילות התבצעה במחוז ת"א ובמרכז במרחב שרון.

מתן הרצאות בנושא הגנה עצמית והתנהגות מבצעית נכונה במסגרות הקורסים השונים למתנדבי יח"מ קלאסי קורס קצינים מתנדבים וקורס מש"קים להתמודדות יעילה יותר בעבודתם בשטח.

רנ"ג חקאני נבחר מספר פעמים לשוטר מצטיין בבית הנשיא על פעילותו ותרומתו לצמצום האלימות בתחום ההגנה העצמית לנשים זכה לתעודות הוקרה ולמכתבי הערכה ותודה רבים הן ממפקדים ומגורמים מקצועיים ברשויות המקומיות ובקהילה כעובדים סוציאליים, פסיכולוגיים,

מנהלי פנימיות מנהלי מועדונים ומרכזי יום לקשישים  וכו'.

להלן דוגמאות מתוך מכתבי הערכה על הפעילות במגזר הערבי:

"זכינו לחוויה מתקנת ולמדנו להכיר בעזרת חיים את העוצמות שטמונות בכל אחת מאיתנו..."

"הוא נתן להן הזדמנות להתחבר לגוף שלהן וחיזק אותן כנשים ואת היכולת שלהן להגן על עצמן. בנוסף, העניק חוסן נפשי ונתן הזדמנות לכל אישה להעריך את עצמה כאישה חזקה יותר וכן יכולה לצאת ממעגל האלימות ולעבור לחיים עצמאיים ללא אלימות".

גב' סוויד ,מנהלת הרשות לקידום מעמד האישה במשרד רוה"מ רואה כיעד מרכזי את מיגור תופעת האלימות בחברה. לדבריה המשטרה עשתה פריצת דרך בתחום, הגישה מגנה ונותנת מענה

 לצרכי ביטחונן של הנשים. גב' סוויד מברכת על פעילותו של רנ"ג חקאני ורואה בה שליחות המקרבת בין המשטרה לבין הקהילה. היא רואה בו מודל של עשייה חברתית ושל מעורבות ויכולת ליצירת קשר בלתי אמצעי בכל קהל שהוא מגיע אליו. הלוואי וניתן היה לשכפל את הפרויקט ולתת אותו לכל מי שהייתה קרבן או נמצאת בסיכון.

רפ"ק עו"ד זהבה מאיר, ק' הסברה אק"מ

השתתפתי בפעילות זו. לא נותר אלא, להוקיר את פעילותו של רנ"ג חקאני.

סנ"צ, ד"ר אבי זלבה, דובר אק"מ

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

 סגן ד"ר אבי זלבה דובר אק"מ

משטרת ישראל

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת סגן ניצב ד"ר אבי זלבה

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/111738 צפיות
אני מבקש לציין במיוחד את דבריו החמים של הממ"ז על מתנדבי המחוז, האק"מ בהחלט כיכב בנאומו כמו גם בסרט שהוקרן על המחוז, את הכנס כיבדו בנוכחותם מספר ראשי ערים הנמצאות בתחומי המחוז, מפכלי"ם לשעבר וממ"זים לשעבר,

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/112235 צפיות
שומרים על הקהילה ועל הבית- אגף קהילה ומשמר אזרחי, מספק מסגרת חברתית קהילתית המאפשרת לכל אזרח לשמור על ביתו, על משפחתו ועל המדינה. האגף מפעיל מערך של כ 40,000 מתנדבים מהם 36,000 בגירים. מידי יום מעורבים 2,000 אזרחים בעשייה קהילתית מאתגרת, במגוון תפקידי שיטור בליבת העשייה של משטרת ישראל, כתף אל כתף עם שוטרי משטרת ישראל.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות15/03/112059 צפיות
בשנים האחרונות התפרסמו דו"חות ביקורת וסקרים רבים, שהעידו על הצורך בביצוע שינויים מהותיים בפעילות האגף. תכנית העבודה של אגף קהילה ומשמר אזרחי לשנת 2011 מהווה תוצר של תהליך עיבוד וניתוח מורכב של צורכי העבודה, כפי שעלו בממצאי הדו"חות, ולאור דיונים מקיפים עם יחידות השטח ובמטות.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהאקטואליה13/03/111864 צפיות
הכיכר היחודית והיחידה בארץ "כיכר המישמר האזרחי "הוקמה על ידי ובמימון עמותת"ידידי המישמר האזרחי "באר שבע שגם היא בודדה מסוגה בישראל. הח"מ היה בין מקימיה (של הכיכר)בסיוע של הרשות . הכיכר נחנכה במסגרת ארועי 35 שנה לאק"מ שהתקיימו בעירי.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהאקטואליה13/03/111752 צפיות
הכיכר היחודית והיחידה בארץ "כיכר המישמר האזרחי "הוקמה על ידי ובמימון עמותת"ידידי המישמר האזרחי "באר שבע שגם היא בודדה מסוגה בישראל. הח"מ היה בין מקימיה (של הכיכר)בסיוע של הרשות . הכיכר נחנכה במסגרת ארועי 35 שנה לאק"מ שהתקיימו בעירי.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהשיווק מגזרים13/03/119194 צפיות
רפ"ק חן ערך סקירה מסכמת על הפעילות האכיפתית בשנה שחלפה ושם דגשים לגבי האכיפה בשנה הנוכחית. השנה הכריז ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי על כל רובעי העיר כאיזור סטרילי מבחינת ההתייחסות לתרבות הנהיגה. משטרת התנועה של אשדוד תשים דגשים של אכיפה עם הסברה ומניעה תוך הסתייעות בתגבור של משטרת התנועה הארצית.

מאת: סגן ניצב ד"ר אבי זלבהעזרה והתנדבות13/03/112536 צפיות
המתנדבים עיכבו את הנהג לצורך זיהוי ובעוד שהם ממתינים לניידת שבדרך הנ"ל החל לפתע לרוץ לעבר שדה החיטה הרטוב והחשוך. המתנדבים דלקו אחריו בריצה והצליחו לתפוס אותו מנסה לשכב ולהסתתר בחיטה, כמובן שהבחור נעצר ואז הוחלט לערב גם את מתנ"א דרום בתמונה

מאמרים נוספים בנושא עזרה והתנדבות

מאת: בנימין קלינגרעזרה והתנדבות27/09/201178 צפיות
הרבה פעמים אדריכלים, מהנדסים נתקלים בפני צומת דרכים בהליך הרישוי המקוון ואין להם תמיד את מי לשאול. משרדנו מתמחה בהכנת וקידום בקשות להיתרי בניה וראינו לנכון לסייע ולתת תשובות לשאלות שנשאלות לאחרונה די הרבה . משרד בנימין קלינגר תמיד זמין ושמח לסייע במקרה וישנם שאלות נוספות או נדרש סיוע מול המערכת הבירוקרטית.

מאת: המרכז לגיוס כספיםעזרה והתנדבות26/12/139122 צפיות
המודעות בארץ לעולם הפילנתרופיה גוברת עם השנים, ובהתאם לכך, ההיקף של תרומות לעמותות ומלכ"רים מטעם אנשי עסקים וחברות עסקיות הולך וגדל. עם זאת, אחוז התרומות שמגיעות מטעמם ביחד לכלל התרומות לעמותות ולמוסדות ללא כוונות רווח, נותר נמוך בישראל, בייחוד בהשוואה למצב במדינות המערב, ובארצות הברית בפרט.

מאת: רוני מיכאלעזרה והתנדבות23/07/136857 צפיות
הסיוע של המדינה הוא גם בדמות 2 חוקים חשובים. האחד, חוק נגישות לנכים – כלומר כל מוסד ציבורי חייב להיות נגיש לנכים – במיוחד ישובים על כסא גלגלים.

מאת: דוד גרינברגעזרה והתנדבות09/06/132313 צפיות
נהוג לומר שהנוער של ימנו חסר ערכם ושכל מה שהוא עושה זה לשבת שעות מול המחשב או הטלויזיה. אז תתפלאו מסתבר שיש גם נוער אחר, מסתבר שבני הנוער צמאים למדריך ולדרך וכשיש מי שמנחה הם מתגייסים יוזמים ותורמים מעצמם - תוכנית סח"י - היא יוזמה התנדבותית עבור בני נוער - שתורמים ועושים למען הקהילה והחברה בישראל

מאת: עמותת שלעזרה והתנדבות31/07/128631 צפיות
עמותת של הינה עמותה המפעילה מתנדבי שירות לאומי בכל הארץ. הקטע הבא עוסק בראיון ותיאור השירות של אביבה מדבדב, המתנדבת בגן נוריות בקרית ביאליק.

מאת: daronetעזרה והתנדבות07/06/129117 צפיות
אזרחים מן השורה, שכירים, עצמאיים, בעלי עסקים וחברות רבות חורטים כולם על דגל תפישת עולמם את המעורבות הרבה בקהילה והנתינה עבור אלה הזקוקים לקבלה. ישנם גופים רבים אשר ניזונים מכספי תרומות אך בעיקר בולטות בנוף זה העמותות אשר פועלות ללא כוונת רווח אך עדיין מצליחות להתנהל ע"י מנהלים מעמדות מפתח בחזית התעשייה הישראלית. תרומות לעמותות אלו חשובות במיוחד ואף מעודדות ע"י המדינה באמצעות מתן החזרי מס.

מאת: אייל בן יהודיתעזרה והתנדבות26/04/128538 צפיות
הכותב עו"ד אייל בן יהודית יזם, שותף ומייסד עמותת מִלקוּת לעצמאות ( ע"ר) שחרטה על דיגלה לסייע למתמחים ועורכי דין עם מוגבלויות להתנסות בעבודה במשרד עורכי דין, באמצעות העסקתם במחלקה המשפטית בעמותה ומציאת מקומות להתמחות בתוספת התאמת מקום העבודה בסיוע משרד התמ"ת, ולסייע לעורכי הדין עם מוגבלויות להקים משרד בהעסקה עצמית או לשרוד בו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica