חפש מאמרים:
שלום אורח
09.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עוצמה מנהיגותית

מאת: ד"ר יחיאל שרמןיהדות01/12/2010826 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

פרשת "מקץ"

               

                

                   מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

 

"בימי מתתיהו בן יוחנן כהן גדול, חשמונאי ובניו, כשעמדה מלכות יוון הרשעה על עמך ישראל, להשכיחם תורתך ולהעבירם מחוקי רצונך..."

מתתיהו, בעל עוצמה מנהיגותית, מגבש את ההנהגה של בניו. הוא משדר כח ועוצמה, ביטחון, זקיפות קומה ורצון עז להתגבר על מלכות יוון הרשעה. מתתיהו, המנהיג הדגול, חדור אמונה בצדקת הדרך ומנחיל זאת גם לבניו - אמונה שהפיחה בהם אומץ לב אדיר לצאת למלחמה תוך נחישות לנצח. באמונתו החזקה, נתן מכוחו לבניו, להוביל את היהודים למלחמה צודקת זו, גם אם מעטים הם מול היוונים הרבים. כאשר המנהיג חש כי יש בו אמונה בדרכו הנכונה, הוא מוצא דרכים מגוונות ויצירתיות כדי לנצח. כאשר למנהיגים, אידיאולוגיה משותפת ואיתנה, הם יֵצאו לקרב למרות הקשיים, אף כי נראה שהמשימה בלתי אפשרית, כי אם רוצים לנצח - מנצחים. הניצחון האדיר הושג בזכות מנהיגות איתנה, כריזמטית ובעיקר מאמינה בעזרת ה' ובצדקת הדרך. אנו מודים לה' על התשועה ועל הנס המדהים של הניצחון הענק, ועם זאת, ברור שללא הנהגה חזקה ואמונה אדירה אי אפשר היה לצאת למלחמה צודקת זו.

אנו לומדים מהחשמונאים את חשיבות היצירתיות בכל ניצחון. היהודים הגיבורים שהכירו היטב את ההרים דאגו להוביל את האויבים להרים, למקומות בהם יתרונם בולט. הם ידעו את הכלל - במקום שהנך מכיר, שם נקודות החוזק שלך יבואו לידי ביטוי. המנהיג הטמיע במונהגיו אומץ לב, נחישות ומסירות נפש, והגביר בהם את היכולת לנצח. נס פך השמן, אף הוא מלמדנו על חשיבות האמונה, החלום והצפייה לישועה. כאשר האמונה קיימת, כאשר הצפייה לישועה מוטמעת בכל אדם, קיים רצון עז ומוטיבציה להצליח ולנצח, ולהחזיר עטרה ליושנה. כך עשו החשמונאים לאחר ניצחונם על היוונים: "...ואחר כך באו בניך לדביר ביתך...וטיהרו את מקדשך, והדליקו נרות בחצרות קודשך וקבעו שמונת ימי חנוכה אלו, להודות ולהלל לשמך הגדול". לאחר הניצחון וטיהור בית המקדש, הנציחו את האירוע הנסי וקבעו שיחגגו במשך שמונה ימים - כדי להודות לה' על הניצחון ועל נס פך השמן.

מצווה חשובה מאוד בחג החנוכה היא "פירסומא ניסא" (פרסום הנס) בהדלקת נרות, בהפצת אור גשמי המבטא את האור הרוחני - אור היהדות. חובת הנחת החנוכיה הוא במקום הפונה אל רשות הרבים - על אדן החלון או בפתח הבית - כדי להפיץ את הנס המדהים שעשה לנו ה'.

מדליקים כל יום נר נוסף - לסמל את הפלא שגדל מיום ליום, במשך שמונה ימים. כך צריך כל מנהיג - מורה, הורה - להרבות בעשיה בשלבים: להתחיל עם "נר אחד" ולהמשיך להאיר את העולם בעוצמה גדלה והולכת - בהקניית ידע, בהעצמת אנשים, בהקשבה ומתן יחס של כבוד ואהבה. לאור של כולם, של כל הנרות, יש עוצמה הרבה יותר חזקה מאורו של נר אחד, על כן יש לעשות למען אחדות וגיבוש. יש להעצים כל אחד ואחד ואת כולם יחד, כגוף משותף. כל אחד יתן את חלקו לכוח המשותף של הפצת אור יהודי, שיביא לקרוב לבבות בין כל באי עולם. כפי שאמר הרב קוק זצ"ל: "צריך שכל איש ידע ויבין, שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו כשל חברו, ואין איש שאין לו נר. וצריך שכל איש ידע ויבין שעליו לעמול ולגלות את אור הנר ברבים, להדליקו לאבוקה גדולה ולהאיר לעולם כולו"  

                                                                                                             ד"ר יחיאל שרמן

 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר יחיאל שרמן

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/09/12819 צפיות
בפרשת ניצבים כתוב- "לא בשמיים היא ... בפיך ובלבבך לעשותו" עמלנו התורני והאמוני, הלימוד המתמיד הוא חובה בעולמנו שלנו. ההכרות והמעשים אינם בתחום על חושי, שמימי, ההתגלויות האלוקיות ניתנו כבר במלואן- מדגיש הרש"ר הירש,

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע03/09/12935 צפיות
בפרשתנו מופיע פסוק מדהים וחשוב מאוד ביהדות. אף כי האדם שומר תורה ומקיים כל המצוות – לא די בכך ,עליו לעשות הכל מתוך שמחה וטוב לבב.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע21/06/12733 צפיות
חילוקי הדעות, הויכוחים, שקלא וטריא, מהווים את התשתית העיקרית לחכמת העם היהודי, שהרי 2700 דפי הגמרא מבוססים על מחלוקות. הלמידה המתמדת מוסיפה ידע, המהווה כוח חשוב ועקרוני בפעילותו והתקדמותו של האדם

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע14/06/12738 צפיות
לפני כניסת בני ישראל לארצם, נשלחו המרגלים - נציג מכל שבט - לתור את הארץ. המרגלים נתבקשו לחפור את נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע07/06/12823 צפיות
אהרון הכהן נתבקש להטיב את הנרות, כתוב "בהעלותך את הנרות" ולא "בהדליקך את הנרות", זאת משמעות חינוכית וערכית מדהימה, אין זו פעולה טכנית גרידא של הדלקה ותו לא. לבערת הנרות במנורה יש משמעות של התנשאות לגובה וזקיפות קומה. "בהעלותך את הנרות, יאירו..."

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע25/05/12787 צפיות
פרשת "במדבר" עוסקת בעיקרה בהקמת מחנה ישראל בדרכו מהר סיני - מקבלת התורה אל ארץ ישראל. תנועה לכיוון היעד היא חשובה מאוד לבניית עם מגובש, מלוכד ומאמין בבורא עולם ובקיום מצוות.

מאת: ד"ר יחיאל שרמןפרשת השבוע23/05/12810 צפיות
"אני ה' אלוקיכם אשר הוצאתי אתכם מארץ מצרים מהיות להם עבדים, ואשבור מוטות עולכם ואולך אתכם קוממיות" (ויקרא כ"ו/יג'). רש"י מפרש את הפסוק ואומר: "קוממיות - בקומה זקופה". היציאה מעבדות לחרות, יש בה משמעות עצומה ומעמיקה: יציאתכם מהשפלה ומדיכאון אל החופש, צריכה לזקוף את קומתכם.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1912158 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19836 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19839 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19835 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19836 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19833 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19839 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica