חפש מאמרים:
שלום אורח
03.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

על מקצוע האפוסטיל

כידוע, תחום המשפטים הוא תחום נרחב ומסועף, בו תחומי התמחות רבים. מי שמתגרש צריך לפנות לעורך דין לענייני גירושים, מי שנפגע בתאונת דרכים או בתאונת עבודה צריך להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בדיני נזיקין, ומי שמעבידו פגע בזכויותיו זקוק לשירותיו של עורך דין לדיני עבודה. אולם יש רק עורך דין אחד ששירותיו יכולים להיות נחוצים לכל אדם באשר הוא. זהו הנוטריון לו נזקק כל אדם החפץ באישור ובאימות של מסמכים משפטיים למיניהם.

נוטריון או עורך דין?

בעוד שכל נוטריון הוא גם עורך דין, לא כל עורך דין נהנה מסמכויות של נוטריון. נוטריון הוא עורך דין בעל רישיון ולפחות 10 שנות ניסיון בעריכת דין. בנוסף להתמחותו המקצועית, הנוטריון מוסמך גם לבצע אימות, אישור ועריכה של מסמכים משפטיים שונים כדי שישמשו כראיה קבילה בבתי משפט באץ ובעולם.

כדי להיות מוסמך כנוטריון, על עורך הדין לעמוד במספר תנאים מצטברים, שנקבעו על ידי המחוקק בחוק הנוטריונים, התשל"ו – 1976: עליו להיות אזרח מדינת ישראל, חבר בלשכת עורכי הדין, בעל 10 שנות ניסיון לפחות בעריכת דין, ללא הרשעות בעבירות שיש עמן קלון וללא השעיות מלשכת עורכי הדין. לאחר שנמצא כי הוא עומד בכל התנאים הללו, עליו גם לעבור בהצלחה השתלמות מיוחדת בת 8 שעות לימוד של ועדת הרישיונות.

משהוסמך עורך הדין לשמש כנוטריון הוא יכול להעניק ללקוחותיו שירותים משפטים נרחבים ומקיפים יותר. הוא יכול לאמת הסכמי ממון לפני נישואים, לאשר צוואות ולרשום אותם, לאשר תצהירים, לאשר את נכונותם של מסמכים שונים ועוד.

אימות מסמכים ותעודות על ידי נוטריון

כאמור, אחת מסמכויותיו המרכזיות של הנוטריון היא אימות מסמכים ותעודות שונות. חוק הנוטריונים מבחין בין שני הליכים שונים לאימות מסמכים על ידי נוטריון:

1. אימות מסמכים ציבוריים באמצעות תעודת אפוסטיל:

מסמכים ציבוריים הם מסמכים שהוצאו על ידי רשויות המדינה (תעודות נישואין, תעודת לידה, תעודות השכלה וכו'). כדי להכיר בתוקפם של מסמכים אלו גם במדינות אחרות, הם זקוקים לאישורו של נוטריון, לאישורו של משרד הפנים שיאמת את חתימת הנוטריון, לאישור של משרד החוץ שיאמת את חתימת משרד המשפטים ולאישור של הקונסוליה של המדינה שאליה מיועד המסמך.

מכיוון שמדובר בהליך בירוקרטי ארוך ומסובך, נחתמה בשנת 1961 אמנת האג, הקובעת כי מדינות החתומות על האמנה יוכלו לחסוך את ההליך הזה באמצעות הטבעת "תעודה לפי האמנה" על המסמך הנוטריוני. תעודה זו נקראת אפוסטיל. אמנת האג מכירה בתעודת האפוסטיל כצורת האימות היחידה והבלבדית הנדרשת לצורך אימות והכרה במסמכים ציבוריים במדינה זרה.

2. "תעודה אחרת":

"תעודה אחרת" הוא השם שניתן בחוק הנוטריונים למסמך שמאמת את חתימת הנוטריון על מסמכים ציבוריים המיועדים למדינות שאינן חברות באמנת האג. במדינות שכאלו אי אפשר להסתפק באישור הנוטריון בלבד, ויש לאשר את חתימתו גם במשרד משפטים, במשרד החוץ ובקונסוליה המתאימה.

 תגיות המאמר: נוטריון, אפוסטיל


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מיכל אופיר- נוטריון ועריכת דין. המשרד בעל וותק וניסיון של למעלה מ-16 שנים ומוכר ע"י השגרירויות הזרות בארץ

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד אופיר

מאת: עו"ד אופירהיסטוריה13/06/112525 צפיות
לא יעזור כלום. לא משנה כמה אנחנו אוהבים את החיים, או אולי דווקא מכיווון שאנו אוהבים כל כך את החיים, יש משהו קוסם בעיסוק בזמנים עברו, בדברים שהיו ואינם, ואפילו במילת ה-מ' – מוות

מאת: עו"ד אופירדיני חוזים16/02/111218 צפיות
המילה נוטריון משמעותה עובד ציבור או עורך דין המוסמך מתוקף החוק לאמת, לערוך ולאשר בחתימתו מסמכים על מנת שיהיו ברי תוקף משפטי

מאמרים נוספים בנושא שירותים לעורכי דין

מאת: בנימין קלינגרשירותים לעורכי דין30/04/17864 צפיות
א. חוק סדר הדין הפלילי (מס') (הסדר מותנה - תשלום לוועדות מקומיות), התשע"ג-2013 ב. מטרת החוק ביום 2 באוגוסט 2012 פורסם ברשומות חוק סדר הפלילי (תיקון מס' 66), התשע"ב-2012, אשר עניינו סגירת תיק בהסדר (להלן – חוק הסדר מותנה או החוק). תחילתו של חוק הסדר מותנה הוא תשעה חודשים מיום פרסומו, ב - 2 במאי 2013. חוק הסדר מותנה מסמיך תובע לערוך, בתנאים מסוימים, הסדר עם חשוד, במסגרתו מודה חשוד בעובדות, ומסכים לקיים תנאים מתוך רשימה של תנאים המנויים בחוק.

מאת: בנימין קלינגרשירותים לעורכי דין11/01/17868 צפיות
במה עוסק קונסטרוקטור? עבודתו של הקונסטרוקטור (מהנדס בניין) היא תכנון הנדסי של מבנים כאשר בהגדרה של מבנה נכללות גם קונסטרוקציות לתעשייה, מבני מסחר, מפעלים, מבני ציבור וכדומה. מהנדסים רבים בוחרים להתמחות בחתך מסוים בשוק כגון : בתי מגורים, גורדי שחקים, מבנים תת קרקעיים, קונסטרוקציות פלדה ועוד. בפועל, קונסטרוקטור מתכנן את המבנה לאור תוכנית ארכיטקטונית ורצונותיו של הלקוח. בעבודת התכנון המהנדס לוקח בחשבון את תנאי השטח, הכוחות הפיסיקליים הפועלים על המבנה, תקנות בנייה וחוקי בנייה ופרמטרים נוספים. מהנדס

מאת: אופירשירותים לעורכי דין02/09/161227 צפיות
יש לא מעט מסמכים שדורשים תרגום נוטריוני מוסמך מהשפה האנגלית לעברית ומהשפה עברית לאנגלית. לרוב המסמכים קשורים למגוון סטטוסים שונים, כך שבין היתר מדובר בתעודת נישואין, תעודת תושב, תעודת רווקות, תעודת מקצוע וכו', כאשר בין היתר גם ניתן למצוא מגוון תרגומים של פסקי דין.

מאת: אופירשירותים לעורכי דין27/04/161005 צפיות
אחד הדברים העיקריים שמאפיינים את הנוטריון אל מול עורכי דין אחרים שלא קבלו הרשאה מהמדינה לספק שירותים משפטיים מיוחדים יותר, הוא זה שמציג אותו כאיש מקצוע שיכול ליצור אישורים שונים בהתאם למצבים משפטיים ולדרישות רלוונטיות של כל לקוח שלו.

מאת: אופירשירותים לעורכי דין30/12/15999 צפיות
זקוקים לתעודות מזהות, תארים ודיפלומות מתורגמות? מעוניינים לתרגם חוזה עסקי הזקוק לאישור תרגום נוטריוני? נוטריון בתל אביב יתרגם עבורכם את המסמכים הנדרשים, או יבחן תרגומים קיימים בטרם אישור המסמכים. לידיעה, בחלק לא קטן מהתנהלותכם עם מסמכים רשמיים – תידרש חותמת אפוסטיל נוטריונית לשם ווידוא נכונותם.

מאת: אופירשירותים לעורכי דין30/11/151432 צפיות
שירותי הנוטריון הינם נחוצים כמעט לכל אחד מאיתנו, כיוון שלנוטריונים יש סמכות בלעדית לאשר את תוקפם של מסמכים משפטיים מסוגים שונים, וכן לאשר תרגומים משפטיים. למסמך רשמי שלא אושר על ידי נוטריון אין תוקף משפטי, ולכן הוא לא יוכל לשמש כראיה בהליך משפטי או לכל צורך רשמי אחר. עם זאת, כמו בכל תחום, קיימים בעלי מקצוע מתאימים יותר ומתאימים פחות. מאמר זה יספק לכם מידע אודות בחירה נבונה של נוטריונים.

מאת: אופירשירותים לעורכי דין31/10/151353 צפיות
בתי המשפט בישראל, באופן טבעי במהלך חקירות שונות זקוקים למסמכים ואישורים על מנת להוכיח טענות אשר בסופו של דבר יספקו קביעה בנוגע לאותו המקרה. אולם לא כל ראייה אוטומטית קבילה בבית המשפט, יש תהליך אשר בסופו הראיה הופכת קבילה ומשפיעה על מהלך המשפט. האדם אשר תפקידו, בין היתר, להפוך ראיות ומסמכים לקבילים בעיני בית המשפט הוא נוטריון.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica