חפש מאמרים:
שלום אורח
19.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גניבת זרע - נבל ברשות החוק

מאת: אידאה - שאול נוידיני משפחה25/05/20111323 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

גניבת זרע - נבל ברשות החוק

תחת הכותרת אבות בעל כורחם, ומבין שלל המקרים אשר בהם נכפת על גבר אבהות בלתי רצויה, חורגת ובולטת בחריפותה גניבת זרע. והינה על אף שקיים קושי גדול להכיל את התופעה, מסתבר שקיים קושי גדול יותר להתמודד איתה.

המונח גניבת זרע בנוי משתי מילים, האחת הינה "גניבה", והשנייה הינה "זרע".  נקדים לומר שגניבת זרע אינה נגרמת ברשלנות, פזיזות או עצימת עיין, אלא שהיא תוצאה של מחשבה ותכנון אשר באים לידי ביטוי בדרך הביצוע של הגניבה במובן הפיזי משפטי שלה. נבחן בקצרה את המשמעות כל אחת מהמילים בנפרד ולאחר מיכן את המשמעות אשר נובעת מהחיבור בין השתיים.

גניבה הינה עבירה פלילית שדינה מאסר עד שלוש שנים, והיא מוגדרת בסעיף 383 לחוק העונשין בשני סעיפים:

1.      נוטל ונושא דבר הניתן להיגנב, בלי הסכמת הבעל, במרמה ובלי תביעת זכות בתום לב, כשהוא מתכוון בשעת הנטילה לשלול את הדבר מבעלו שלילת קבע.

2.      היותו מחזיק כדין דבר הניתן להיגנב, בפיקדון או בבעלות חלקית, הוא שולח יד בו במרמה לשימושו שלו או של אחר שאינו בעל הדבר.

זרע של גבר כמו ביצית של אישה הינם חלק פנימי בגופם והם אינם שונים או מובדלים בחשיבותם משאר איברי גופו של האדם. אין חולק שהבעלות המוחלטת על אבריו של האדם וכל שכן האיברים הפנימיים שייכים לאדם אשר נושא אותם, והדבר חוסה על נקלה תחת חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

אם כן, זרעו של הגבר הוא קניינו האישי והגניבה כשלעצמה אסורה, ולכן לכאורה לא נראית בעיה מיוחדת להתמודד עם הסוגיה. אלא שכאן, דווקא החיבור בין הגניבה לבין הזרע הוא אשר יוצר את הבעיה האמיתית.  

הרשעה במעשה פלילי מצריכה הבאת ראיות שיוכיחו מעל לכל ספק סביר את אשמתו של האדם אשר נחשד בעבירה, ומשום שיחסי מין מתקיימים בדרך כלל בחדרי חדרים, היכולת להציג ראיה חותכת להוכחת הגניבה קטן ביותר.      

ואפילו אם ניתן להוכיח את הגניבה, הרי שזכותה של האישה על גופה גוברת על זכותו של הגבר להימנע מלהיות אב, ולכן לא ניתן לחייב את האישה בהפלה. לפיכך, הגבר ידרש להכיר באבהותו על הילד הנולד והוא יחויב לשאת במזונותיו על פי החוק.

כל טענה שיעלה האב בסוגיית הגניבה של האם אף אם היא הוכחה לא תעזור לאב לצאת מהמחויבות ההכרה באבהות ומתשלום המזונות משום שהילד הוא זה שתובע את האב ולא האם. לפיכך יכול שתהיה לאב רק עילה נזיקית כנגד האם אשר תיתבע על ידו בגין הנזק אשר נגרם לו כתוצאה מהגניבה. 

יש לזכור שילד אשר מגיע לעולם יכול להביא לאדם אושר ושימחה בעוצמות שאין לתאר, ולכן קשה עד מאוד לדבר כלפי ילד נולד במונחים של נזק. אבל בהרבה מאוד מקרים אצל אבות בעל כורחם ובמיוחד בגניבת זרע, נגרם לגבר נזק כספי ונפשי רב. הנזק הכספי הינו ההוצאה החודשית שהאב מחויב להוציא למזונות הילד, והנזק הנפשי יתבטא בכורח לקבל על עצמו התחייבויות רגשיות וכלכליות שאין לסגת מהן. לציין שככל שמלכתחילה היתה לגבר פחות מעורבות, רצון או מוכנות להביא את הילד לעולם, כך גם הפגיעה בנפשו תהיה קשה יותר. אין כמובן לשכוח שגם לילד עלול להיגרם נזק רב כתוצאה ממעשה גניבת הזרע.

תביעת נזיקין כנגד האם לשיפוי האב על נזקיו בגניבת הזרע אינה קלה, אך היא עוד הולכת ונעשית קשה יותר כאשר נכנסת מגבלה משפטית נוספת והיא "טובת הילד". בית המשפט לא יחייב את האם בפיצויים לאב במידה ויסתבר לו שבמידה והאם תידרש לשפות את האב בסכום המזונות שהוא חויב לתת לה בגין הילד, לא ישאר לאם מספיק בכדי לכלכל את הילד, ובכך תפגע טובתו.

כאן במגבלות הנורמה יוצא חוטא נשכר. לעניין זה יפים דבריו של השופט אלון בע"א 700/81 בעמ' 742, ובע"א: 391/80 עמ' 262 שנאמרו לפני למעלה משלושים שנים, הגם שנאמרו בהקשר אחר: 

"עקרון תום הלב שבסעיף 39 לחוק החוזים, "שמצודתו פרושה" מכוח הוראת סעיף 61(ב) לחוק החוזים חל על כלל המערכת המשפטית בישראל, והוא מחיל את דרך ההתנהגות הראויה בביצוען של פעולות משפטיות, הפעלתן של זכויות וקיומם של חיובים שבכלל המערכת המשפטית, שלא יהא אדם "נבל ברשות החוק" בכל תחום משפטי שהוא."

לסיכום, בתנאים מאד מסוימים, אשר דורשים בחינה מדוקדקת, ניתן להגיש תביעת נזיקין כנגד האם על גניבת זרע. אך טוב ומומלץ יותר להישמר מראש מפני הדבר.

אידאה - למען זכויות הגבר במשפחה  ;   מרכז מידע ארצי :     1800-270280

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

הכותב הינו מנכ"ל ארגון אידאה - למען זכויות הגבר במשפחה. ארגון למען גברים והגינות בגירושין אשר מספק תמיכה בבעיות גברים בזוגיות וגירושין, לרבות משמורת ילדים, הסדרי ראיה, מזונות אישה, מזונות ילדים, חלוקת רכוש, איזון משאבים, יחסי ממון, ידועים בציבור, אבות בעל כורחם, גניבת זרע, מסורבי גט, אלימות במשפחה, פלילים במשפחה, וכו'. www.edeia.co.il   ;     edeia.mr@gmail.com

מרכז מידע ארצי :     1800-270280

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אידאה - שאול נוי

מאת: אידאה - שאול נוידיני משפחה03/06/131075 צפיות
חיוב במזונות ילדים הינו חיוב אשר ילווה את האב ברוב המקרים למשך שנים. התחייבות לסכום גבוהה מידי למזונות ילדים עלולה להותיר את האב עם הכנסה פנויה שתהיה נמוכה מסך המינימום שאדם זקוק לצרכי מחיה. לפיכך, יש לשקול היטב את ההתחייבות למזונות ילדים בכובד ראש.

מאת: אידאה - שאול נוידיני משפחה09/06/111654 צפיות
הורים ביולוגיים הם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם מרגע הגיעם לעולם, ואף על פי כן מבין כל המעשים שהם רשאים לעשות עם ולמען הילד ניתן למנות בעיקר חובות, האם בכל זאת יש להורים זכויות כל שהן בקשר ההורי ?

מאת: אידאה - שאול נוידיני משפחה01/06/111164 צפיות
תחילתם של הליכי גירושין מכניסה אדם לתחום בו הוא צריך להתמודד עם מידע בלתי מוכר אשר נושא עימו מאפיינים רגשיים וכספיים שמחייבים הכרעות. כל טעות אשר נובעת מחוסר ידע או מטיפול בלתי הולם, יכולה לגרום לו נזקים גדולים בעתיד. הבאנו בחיבור קצר זה מספר עצות כלליות אשר יכולות לסייע לגבר להתנהל נכון בתחילת הדרך, להוביל את התהליך ולפתוח דרך להצלחה בהמשך.

מאת: אידאה - שאול נוידיני משפחה27/05/111256 צפיות
הסדרי ראיה הינם הימים והשעות אשר בהם רשאי ההורה הלא משמורן לקחת את ילדיו הקטינים לשהייה במחיצתו כאשר הדיון על כך מתקיים בדרך כלל בעת שההורים אינם גרים יחד. בהסדרי הראיה מתקיימת זכות לצד חובה.

מאת: אידאה - שאול נוידיני משפחה23/05/111097 צפיות
בפסק דין שניתן ביום: 11/7/10, קבעה השופטת מרינה לוי מבית המשפט לענייני משפחה שבקריות הסדרי ראיה בין קטין בגיל שנה ו-9 חודשים לבין הסבים. ומפסק דין זה עולה שאלת מעמדם של סבים לקשר עם הנכדים, והאם בצדק פסק בית המשפט ?

מאת: אידאה - שאול נוידיני משפחה22/05/117448 צפיות
גט פיטורין - את המילים גט או גט פיטורין, או אפילו סידור גט כולנו מכירים. רובינו גם אמרנו אותם בהקשר זה או אחר, אך האם אנו יודעים מה מקורם ומה פירושם של המילים הללו ?

מאת: אידאה - שאול נויבגידות17/05/111843 צפיות
"אישה שזנתה תחת בעלה אסורה לבעלה ולבועלה". כלומר, במידה ונמצא שהאישה בוגדת בבעלה, מחיר הבגידה יהיה בחיוב בני הזוג להתגרש בגט פיטורין ועל האישה יאסר להינשא לגבר שאיתו בגדה.

מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

מאת: איתמר כוכבידיני משפחה11/05/211520 צפיות
הורים מעוניינים להבטיח את כספם באמצעות החתמת הילד/ה ובן/בת זוגו על הסכם הלוואה, במסגרתו הם יתחייבו להחזיר את הכספים עם גירושיהם או חתימה על הסכם ממון של ילדיהם עם בן/בת הזוג.

מאת: איתמר כוכבידיני משפחה11/05/211314 צפיות
עשרת התנאים אשר הורים יכולים להציב לילדיהם או אף לילדם ובת/בן הזוג המתגוררים בדירה, שההורים רכשו והעניקו במתנה לילדיהם (או הבטחת כספים שהעניקו), המשתנים בהתאם לנסיבות המקרה כדלהלן:

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןדיני משפחה26/01/201630 צפיות
בית המשפט העליון בפסק דינו של כבוד השופט מ' מזוז, הכריע בימים אלו בעתירה המכוונת נגד החלטות של המשיבים 2-1, בית הדין הרבני הגדול בירושלים ובית הדין הרבני האזורי בתל אביב-יפו (להלן: בית הדין האזורי), מיום 14.2.2019 ומיום 12.11.2018 בהתאמה, בהן נקבע כי העותר חייב בגט לאשתו.

מאת: טלדיני משפחה03/06/182023 צפיות
אחד הנושאים המרכזיים בענייני גירושין הינו חלוקת הרכוש. בשיקולים של חלוקת רכוש כל צד מעלה את טענותיו כאשר מטרתו לקבל נתח משמעותי יותר בכלל הרכוש שנצבר.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/04/181592 צפיות
לכל עורך דין לגירושים יש את הסגנון שלו. כדאי לוודא כי הסגנון שלהם מתאים הן שלך ואת הסגנון הדרוש כדי להגן על האינטרס שלך במהלך ואחרי הגירושים.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה28/03/181720 צפיות
איך מסייעים בשלבים הללו של הפירוק הבלתי נמנע כדי ליצור עד כמה שפחות רגעים קשים בהליך מורכב שכזה? פניות אל עו"ד משפחה הן בהחלט צעד נבון

מאת: רוני הכהןדיני משפחה23/10/171810 צפיות
ברגע בו כבר נמצאים על פרשת דרכים לקראת גירושים יש כאלה שיכולים לומר דבר או שניים לגבי איך להתגרש נכון וחשוב להבין את העניין לעומק טרם הקפיצה השירה לתוכו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica