חפש מאמרים:
שלום אורח
22.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מתנה למורה או לגננת.

הורים יקרים, ודאי כבר התחלתם לחשוב מה לעשות עם הילד בחודשיים של חופש גדול , שכבר קורץ לנו מעבר לפינה.

אגב, אם אתם מחפשים פעילויות חינם לילד בכל גיל, גלשו לאתר:

מעניין את הסבתא

שם תמצאו הרבה הצעות נחמדות, רק מיעוטן בתשלום של עד 35 ₪, אבל רוב ההצעות הן חינם.

אתם זוכרים שבשנה שעברה, לקראת סוף החופש הגדול, כבר ספרתם את הימים עד לסיומו? וזה רק עם ילד אחד...

כעת תארו לכם שמורה ממוצע צריך להתמודד עם ילד כפול 30 , במקרה הטוב של כתה קטנה. המורה חייב גם ללמד, לשמור על השקט, להתייחס לילדים עם הפרעות קשב וריכוז, לא להפלות, לעודד, להקשיב, להגיב, לחשוב מה נכון יותר לומר, לחבר ולבדוק מבחנים, לפגוש אתכם, ההורים, להקשיב למנהלת, להשתתף בישיבות, לקרוא חוזרים ממשרד החינוך, לקחת חלק בהשתלמויות – ובודאי שכחתי אי-אלו פעילויות.

כעת תסכימו אתי שכדאי לקנות למחנכת או לגננת מתנה? או שתעדיפו לחסוך 5 ₪ וללמד לבד את הילד בבית???

אני מאמינה שהחלטתם שכדאי לקנות משהו, והשאלה היא רק מה לקנות.

אם אנחנו נקראים "עם הספר" והמורות מטיפות לילדינו שחשוב לקרוא, בואו ניתן להן הזדמנות לתת דוגמא אישית ונקנה ספרים. אתם יודעים שמחיר ממוצע של ספר הוא כ-90 ש"ח. אם תחלקו את הסכום לכל ההורים, תגלו שכל משפחה צריכה לשלם כ-2-3 ש"ח. נראה לי שתוכלו להרשות את זה לעצמכם.

לאחר התייעצות עם מורות, גננות ומוכרות ותיקות בחנויות ספרים, הנה רשימת ההצעות לשנת 2011.

לכל גננת או מורה אפשר לקנות ספר קליל ונחמד, הומוריסטי, כמו "שלושה בסירה אחת (מלבד הכלב) של ז'רום ק. ז'רום.

אם כבר קניתם אותו בשנה שעברה או אם המורה סובלת ממחלת ים ורק השם "סירה" עושה לה רע, הנה עוד כמה הצעות.

אם המחנכת היא גם מורה להיסטוריה, כדאי לחשוב על:

- לבד בברלין של הנס פאלאדה.

- היסטוריה של העולם לצעירים מכל הגילים – ארנסט גומבריך.

אגב, גם אנשים שאינם נגועים בהיסטריה של ההיסטוריהיכולים לקרוא אותו ללא נזק גופני מוכח.

- רגעים היסטוריים ורגעים היסטריים – מיכאל הר-סגור(ז"ל) ואהוד פוקס(יבל"א).

זאת הזדמנות נהדרת למורה ליהנות מהיסטוריה בלי שיצטרך ללמד את זה אחר-כך.

נניח שמורה לתנ"ך הוא גם המחנך של הילד. אז תחשבו על:

- קהלת – חיים שפירא.

- עשרת הדברות – דוד חזוני.

- סודותיו של מורה נבוכים – ד"ר מיכה גודמן. מסתבר שהספר מאד מצליח.

נניח לרגע שהמורה למתמטיקה החליט שהבעיות באלגברה לא מספקות והוא זקוק דחוף לבעיות נוספות. מה הוא יעשה? נכון! הוא ייקח על עצמו גם לחנך את הכתה. ואם נניח שהוא אדם ריאלי, הוא יחנך כתה ריאלית...אז מה נקנה לו כמתנת ניחומים?

- שיחות על תורת המשחקים – חיים שפירא.

אני מודה שערבית נותרה עבורי שפה זרה. אבל מעבר לשפה, יש תרבות שלמה, מנטאליות , אורח חיים – וכולנו יודעים מעט מדי על כל זה. מתנה נחמדה למורה לערבית יכולה להיות:

- גוף שני יחיד – סייד קשוע.

נוכחתי בשיחה אתו בערב גשום וסוער אחד והבנתי עד כמה מעט אני מבינה על חייהם הסוערים שלהערבים בארץ...

יש מורות לביולוגיה שלא מסתפקות בחקר בעלי החיים – הן חייבות דחוף גם לחנך, כדי להכיר עוד זניםעלומים של בני עלומים, כאלה ואחרים. למורה כזאת אפשר לקנות:

מדריך לציפורים של מזרח אפריקה – ניקולאס דרייסון.

אם לא יזדמן להן לראות את הציפורים האלה מקרוב, אולי לפחות זה יקל עליהן להבין את הילדים שיש להם ציפורים בראש.

נושא חם בהוראה הוא נושא הכלכלה. זה חודר אפילו לבית הספר היסודי, בצורות שונות ומשונות. בתיכון כבר מלמדים כלכלה לבגרות, בצורה רצינית ומעמיקה. למורה לכלכלה יש הרבה ספרים שאפשר לקנות. למשל:

- למה קשה לתפוס מונית בימים גשומים? – רוברט פרנק.

אגב, הספר נחמד, קליל, קריא ונעים לקריאה גם לאנשים שלא נוגעים בכלכלה – פן יקלקלו אותה- או שהיא תקלקל אותם, מה שיבוא קודם.

- לא רציונאלי ולא במקרה – דן אריאלי.

- לא רציונל אבל לא נורא – דן אריאלי.

קרוב לודאי שמורה לעברית היה יודע להמליץ הרבה יותר טוב על ספרים ששווה לקנות כמתנה. אבל דווקא למורה לעברית הייתי ממליצה לקרוא ספר של סופרת קנדית, שנחשבת בארצה למחברת הסיפור הקצר המוצלחת ביותר, ושמה אליס מונרו:

- יותר מדי אושר - אליס מונרו.

תזכורת מלפני שנה:

כל מורה, לא חשוב מאיזו עדת מקצועות, חייב – פשוט חייב! – לקרוא את הספר של ערן כץ, שיאן גינס בזיכרון, "סוד הזיכרון המצוין". אל תשכחו: על המורה ללמוד בתחילת כל שנה 40 שמות חדשים , ורצוי תוך שבוע. נראה אתכם עומדים במשימה הזאת, עם כל הביקורת הנוקבת שיש לכם על המורים!!

אספר לכם חוויה אישית, המגלה מה הסכנות הצצות כשעדיין לא מכירים את שמות כל התלמידים.

זה היה בשבוע השני ללימודים, בכתה חדשה עבורי. שעות הצהריים המאוחרות, חמסין של שלהי הקיץ. אני רואה בטור שליד החלון, תלמיד המציץ בדבר-מה מתחת לשולחן. היות ועדיין לא זכרתי את השם, הבטתי לכוון שלו ואמרתי:

- גש לכאן מייד עם מה שיש לך ביד!

שלושה ילדים שישבו אחד אחרי השני באותו טור, קמו יחד והגישו לי שלושה חפצים שונים.

אם אף אחת מההצעות האלה לא נראית לכם, בחרו ספר מצחיק , כמו "אופטימיות נצחית" של לני רביץ, "טוב ויפה, ג'יבס" או "משהו רענן" של וודהאוס. אני מבטיחה לכם שלא יזיק לשפר מעט את מצב רוחו של המורה או הגננת, לאחר שנה מתישה. לא מאמינים? כנסו אתם לכתה של הבן או הבת ליום אחד – ואחר-כך ספרו לי חוויות.

מאחלת לכם לצלוח את החופש בשלום!

 תגיות המאמר: מורה, מתנה, גננת


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קורה שורץ

www.saba-sabta.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/2091 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"חינוך ילדים12/07/19350 צפיות
אם חלק מהנכדים שלנו כבר גדולים , נצלו את החופש להקניית תכנון פיננסי וחינוך לחיסכון. בדרך כלל הסבים מפנקים, אבל אפשר תוך כדי פינוק גם לחנך.

שני מתכונים קלים לעוגיות שאפשר להכין יחד עם הילדים, או אפילו לאפשר לילדים להכין בעצמם.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191289 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות28/08/181846 צפיות
צאו עם הילדים למרפסת הפונה לרחוב ותתחילו לרשום כמה מכוניות בעלות אותו צבע נוסעות ברחוב. נכד אחד יספור רק מכוניות לבנות, נכד אחר יספור רק מכוניות שחורות וכך הלאה. אפשר גם לספור כמה מכוניות בצבע חריג עוברות: כמה מכוניות מסוגלות להיות בצבע סגול? כמה מכוניות בצבע צהוב של חלמון ביצה? כמה מכוניות מוכתמות בכתום?

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות19/07/181735 צפיות
היום נעסיק את הנכדים ביום עיצוב פנים. נכין עפרונות,מחקים, סרגלים, דפי ניר חשבון, דפי נייר צבעוני במגוון צבעים ומספריים. כל נכד יקבל דף נייר חשבון. הוא מתבקש לצייר את חדרו. אם הנכד קטן ועדיין ולא יודע מהו קנה מידה, נסביר לו. אם הוא קטן מדי, נצייר את היקף החדר עבורו. חשוב לציין את מיקום החלון והדלת שבחדר הנכד.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות19/07/181722 צפיות
היום אנחנו נדבר על כלכלה קלה. כל נכד מקבל מדי פעם כסף. חלקם מקבלים דמי כיס בצורה מסודרת,נכדים אחרים מקבלים מתנה ליום ההולדת, לחגים או בהזדמנויות אחרות. לכל אחד מהנכדים יש ודאי הרבה יותר תכניות על מה להוציא את הכסף מאשר הזדמנויות לקבל את הכסף. הנה יש לנו היום זמן לבנות יחד סדר עדיפויות להוצאות ולהתאים את ההוצאות להכנסות.

מאמרים נוספים בנושא הורות

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/2091 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: בתיה כץהורות11/09/19662 צפיות
קיימים מנהגים שונים הקשורים למאכלי השבת. ישנם יוצאי ארצות שונות, עדות, בני קהילות שונות, אשר אצלם מקפידים עד מאד על מאכלים מסוימים בסדר שולחן השבת. רבות כתבו על מאכלי השבת שמקורם ושורשם במנהגי קדמונים ויתדם תקועה באורחות צדיקים, ורומזים הם לעניינים שבסוד חכמים.

מאת: Droxitהורות23/05/191106 צפיות
לרוב, סבתא היא דמות משמעותית מאוד בחיי הנכדים שלה. היא מפנקת, מבלה איתם זמן איכות וכמובן שומרת עליהם לא פעם כשעולה הצורך. אלא שגם לסבתא יש סידורים משלה, אולי גם תחביבים ואפילו תכניות לטוס לחופשה קצרה בחו"ל מפעם לפעם. אז נכון, שירותי סבתאות לא מהווים תחליף לאהבה העצומה שרק סבתא יכולה להעניק, אבל הם לכל הפחות מספקים פתרון נהדר – גם לילדים וגם להורים.

מאת: Droxitהורות02/05/191149 צפיות
כל סבתא מכירה את הסיטואציה הזו היטב. אחרי שנים של עבודה וגידול ילדים, דווקא כשהחלה ליהנות מהימים שבהם המטלות כבר לא נערמות בקצב והחופש נראה באופק, הן נקראות לשירות "מילואים" אצל הילדים שהתבגרו והפכו להורים בעצמם. עכשיו הן מתבקשות לשמור על הנכדים, לבלות איתן בחופשות הקיץ ובחגים, ואפילו לשמש כאחות רחמנייה כשהתינוק חולה בזמן שההורים חייבים לחזור לעבודה. אז נכון, מבחינת סבתא הזמן עם הנכדים מבורך והאהבה עצומה. אלא שגם הן רוצות ליהנות מהחיים ומהפנסיה.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191289 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: Droxitהורות28/02/191411 צפיות
בדרך כלל אתם מסתדרים לא רע. בין אם אתם זוג שמנהל יחד את משק הבית ובין אם אדם אחד מנצח על התזמורת עם עזרה מחברים טובים או קרובי משפחה, הכול עובד בדיוק כמו שצריך. יש תמיד מי שישמור על הילדים כשישיבה מתארכת וגם יש מי שידאג לכביסה או לסידור הבית בזמנים הלחוצים ביותר. אלא שיש גם לא מעט מצבים שבהם העזרה זמינה קצת פחות. בן או בת הזוג נוסעים או מוקפצים לשירות מילואים, ההורים יוצאים לחופשה או שמישהו מרגיש קצת פחות טוב – ומספק פחות עזרה מהרגיל. במצבים מעין אלה שירות עזרה למשפחות של פאן-פאן מספק את המענה.

מאת: SEONET קידום אתריםהורות02/12/181866 צפיות
למה חשוב להקריא ספרים לילדים בגיל הרך? האם צריך להקריא לתינוק בן שנה סיפור או שזה מיותר, גם ככה הוא לא מבין את כל המילים ובטח שלא יכול לעקוב אחר העלילה. אבל הקראת סיפורים לתינוקות חשוב מאוד ובעל יתרונות רבים במאמר הבא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica