חפש מאמרים:
שלום אורח
25.06.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מהו היהלום שבטבעת?


יהלום הינו מינרל קשה שמורכב מפחמן בלבד. היהלום הוא אחד האלוטרופים של פחמן. יהלום נקי ומושלם הוא חסר צבע, אולם זיהומים שונים (בעיקר חנקן) ופגמים במבנה הגבישי עשויים להביא לצבעים שונים: חום, צהוב, אדום ועוד. מחירי היהלומים הגולמיים נקבעים לפי גודלם, צבעם וניקיונם. את מחיר היהלומים המלוטשים קובעים גם לפי איכות הליטוש.

היהלום ידוע כמינרל הקשה והמבריק ביותר. דרגת הקושי שלו היא 10, שהיא דרגת הקושי הגבוהה ביותר של החומרים בטבע. היהלום נחשב לאוצר טבע והוא ראש וראשון בין אבני החן. למרות השימושים הרבים של היהלום בתעשייה, הוא מוכר בעיקר בשל השיבוץ שלו בתכשיטים. כמעט ובכל טבעת אירוסין, ניתן להבחין ביהלום מנצנץ.
היהלום נוצר בעומק האדמה בעומקים של כ-150 ועד 250 קילומטרים ובטמפרטורות של כ- 1000-1200° צלזיוס. תנאים אלו שוררים במעטפת של כדור הארץ מתחת ליבשות העתיקות ביותר. ככל הנראה, היהלומים נוצרים ממאגמות עשירות בפחמה (קרבונט). לאחר יצירתם הם עשויים לשהות זמן רב במעטפת עד אשר הם מועלים אל פני השטח על ידי התפרצויות של מאגמה הנקראת קימברליט. עם התבלות הקימברליט, נודדים היהלומים בנחלים ולעיתים גם יוצרים מרבצים משניים בתוך הסחף. כיום עיקר היהלומים מופקים ישירות מכריית הקימברליט.
ניתן לייצר יהלומים במעבדה בלחצים גבוהים שמתאימים לשדה היציבות של היהלום. ניתן גם ליצור יהלומים בלחץ נמוך (פחות מלחץ אטמוספירי) בסביבה עתירת מימן. יהלומים שנוצרו באופן טבעי מכונים "יהלומים טבעיים". לעומת זאת, יהלומים שנוצרו בתנאי מעבדה מכונים "יהלומים סינתטיים". קיים הבדל בין מחיר יהלום טבעי למחיר יהלום סינתטי. בהנחה שלשניהן גודל, צורה וצבע זהים, מחירו של יהלום סינתטי עשוי להיות נמוך פי מאה ויותר ממחיר יהלום טבעי.

משקל היהלום נמדד ביחידות של קרט שהוא 1/5 הגרם. לידיעה, משקלו של היהלום הגדול בעולם, ה"קולינן" היה 3,106 קרט שהם ליטוש (שייך למשפחת המלוכה הבריטית).
היהלומים נמצאים בטבע בשלל צורות וגדלים. כיום נכרים בעיקר יהלומים קטנים ובינוניים ואילו הגדולים הם נדירים ביותר. לפני שמלטשים אותם אין הם מבהיקים וזוהרים כלל. את היהלומים הבלתי מעובדים ממיינים על פי גודל, צבע וזוהר. לאחר מיון הם נשלחים לעיבוד במרכזי הליטוש הגדולים בעולם, כאשר בישראל נמצא אחד החשובים שבהם.

ניסור היהלום נעשה באמצעות דיסקית קטנה של ארד זרחן, אשר סובבת במהירות של 5,000 סיבובים בדקה ומנסרת את היהלום בהדרגה. היהלום הוא חומר מאוד קשה עד כי חיתוכו אפשרי אך ורק באמצעות יהלום אחר (מסיבה זו מושחים את שפת הדסקית בתערובת של שמן זית ואבקת יהלומים) או בלייזר. בתהליך החיתוך והליטוש, היהלום הגולמי מאבד כ 66% - 50% מהמסה שלו. קיימות דרגות ליטוש שונות, ולפיהן נקבעת איכות היהלום. לדוגמה, ליטוש יהלום לצורה עגולה הוא יותר קשה מליטוש יהלום לצורה מרובעת. רוב היהלומים בטבעות אירוסין ובשאר התכשיטים, מלוטשים בצורה עגולה. כיום, ליטוש בסגנון זה הוא המועדף על מעצבי התכשיטים והקונים כאחד.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מעיין גמליאל

מאת: מעיין גמליאלאימונים05/01/14717 צפיות
מה התירוץ שלך על כך שאתה לא הולך לחדר הכושר על בסיס קבוע? רוב האנשים מתחילים חזק עם מימוש תכנית, ולאחר מכן תוך כמה שבועות יש להם תירוץ למה לא להיות שם. רוב האנשים יפסיקו להשתתף בתכנית אימון חדשה בתוך 90 הימים הראשונים וזו הסיבה שמועדוני בריאות קיימים כי אם כולם היו הולכים לא היה מקום ואם מי שלא מתמיד לא היה עושה מנוי חדר הכושר לא היה מצליח להתקיים.

מאת: מעיין גמליאלאימונים05/01/14648 צפיות
מה התירוץ שלך על כך שאתה לא הולך לחדר הכושר על בסיס קבוע? רוב האנשים מתחילים חזק עם מימוש תכנית, ולאחר מכן תוך כמה שבועות יש להם תירוץ למה לא להיות שם. רוב האנשים יפסיקו להשתתף בתכנית אימון חדשה בתוך 90 הימים הראשונים וזו הסיבה שמועדוני בריאות קיימים כי אם כולם היו הולכים לא היה מקום ואם מי שלא מתמיד לא היה עושה מנוי חדר הכושר לא היה מצליח להתקיים.

מאת: מעיין גמליאלרפואה משלימה15/10/13780 צפיות
התחילה שנה חדשה ונתנו כל מיני הבטחות וכל מיני הצהרות לעתיד ורוד וטוב יותר. ובלי ציניות זה באמת יכולה להיות השנה שבה תצליחו, אפילו קצת לשנות כמה מההרגלים המגונים שהשתרשו לנו בחיים

מאת: מעיין גמליאלרפואה משלימה13/09/13775 צפיות
כהומאופתית מטופלים רבים מגיעים אליי עם פתולוגיות רבות שנראות כרגישות למזון. יש הבדל בין אלרגיה לרגישות למזון.אלרגיה למזון מסוים מעוררת תגובה של מערכת החיסון , מערכת זו תופסת חלבון מהמזון כגורם מסכן

מאת: מעיין גמליאלטבעות אירוסין ונישואין17/06/11841 צפיות
מאמר העוסק בבחירת טבעות אירוסין, אלמנטים להערכת היהלום שבטבעת, צורות היהלומים הנפוצות, דרכים לדירוג יהלומים.

מאמרים נוספים בנושא טבעות אירוסין ונישואין

מאת: אוהד פרקשטבעות אירוסין ונישואין09/08/202537 צפיות
מי מאתנו לא הייתה בקשר שנימשך שנים, ולבסוף כשאר האולטימטום היה על השולחן "או שמתחתנים או שנפרדים" זה נגמר בפרידה. ואז שנתיים אחרי את מוצאת את עצמך ללא זוגיות חדשה.

מאת: אוהד פרקשטבעות אירוסין ונישואין09/08/202505 צפיות
הצעת נישואין היא אחד מהרגעים הכי חשובים בכל מערכת יחסים, זה הצעד הגדול לקראת השלב הבא נישואין והקמת תא משפחתי.

מאת: שרון צרפתיטבעות אירוסין ונישואין04/12/182012 צפיות
כמה רעיונות מקוריים עבור הצעה של נישואין

מאת: כותבים תחלסטבעות אירוסין ונישואין01/10/161594 צפיות
הגיע הזמן ואתם בשלים להצעת נישואין, ההוצאות הגדולות מתקרבות ביניהם רכישת טבעת אירוסין. ההתלבטות היכן לרכוש טבעות אירוסין גורמת לכם כאב ראש לא קטן, מאחר שיש המון חנויות תכשיטים פזורים בכל הארץ. כאן נבהיר לפניכם כמה עובדות אותם לא שמעתם מעולם, הסוד היכן המקור לרכישת טבעות אירוסין בזול? זכרו זול לא בהכרח אומר שתרכשו טבעת אירוסין לא מכובד, זול במאמר זה יבהיר את פער המחירים בשיטת הקנייה הישירה.

מאת: רוני הכהןטבעות אירוסין ונישואין10/06/161541 צפיות
רוצים לגמרי להפתיע עם עיצוב שאפשר למצוא רק אצל חנות של תכשיטי מעצבים? כדאי שתדעו מה הסגנון של האישה שאותה אתם מעוניינים להפתיע על מנת שהסגנון המאוד ספציפי של מעצב תכשיטים יהיה רלבנטי עבורה.

מאת: kereninaטבעות אירוסין ונישואין07/09/152299 צפיות
התארסתם ? מזל טוב! הנה המדריך המלא איך לבחור טבעת אירוסין

מאת: Guy Dinayטבעות אירוסין ונישואין20/07/151632 צפיות
כאשר הנך מעוניין להפתיע את חברה שלך בהצעת נישואין עם טבעת אתה עלול לבחור טבעת שהיא לא תאהב. קיים מגוון עצום שלטבעות יהלומים בעיצובים שונים, סגנונות שונים ושילובים נהדרים. עכשיו השאלה- איך בוחרים?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica