חפש מאמרים:
שלום אורח
26.06.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

היכן מחאת האוהלים של העסקים קטנים ובינוניים ?

המחאה החברתית המתחוללת בארצנו מזה כשבועיים, המוגדרת כמחאתם של מעמד הביניים והסטודנטים, החלה כמאבק על פתרונות הדיור היקרים בתל אביב וסביבותיה. גם הפתרון שהעניק ראש הממשלה למשבר, סבב סביב נושא הדיור. מטבע הדברים שומעים ומתייחסים לאנשים המפגינים בכיכרות הערים הגדולות ואלה שנושאים את דגל המאבק, אך בשיחות סלון עם מכרים, שלפי ההגדרה הסוציו-אקונומית נמנים עם מעמד העשירון העליון בישראל (הכנסה ברוטו למשפחה מעל 35,000 ש"ח לחודש), הם הנפגעים השקטים של מדיניותה הכלכלית של ממשלת ישראל בעשורים האחרונים. אני בטוח שאם הגדרת המאבק היתה סביב נושא יוקר המחייה בישראל, בתוספת שיעורי המסים, הישירים והעקיפים, שאוכלוסייה זו נושאת על גבה, מאות אלפי אנשים היו יוצאים לרחובות, והמהפכה החברתית היתה מקבלת התייחסות מהירה יותר.

הסיבה העיקרית שלשמה אני מתייחס לבני המעמד של העשירון העליון, בהקשר למאבק החברתי של מעמד  הביניים בישראל, הינה שבני מעמד זה, לרוב, הינם בעלי מקצועות חופשיים, עצמאים, או בעלי חברות קטנות ובינוניות, שמעבר היותם אזרחים בישראל, הינם גם המעסיק הגדול ביותר בישראל.

מרבית העסקים שלהן אני מייעץ, מעסיקים עובדים, משלמים מסים בזמן, מרבית זמנם סובב סביב העסק אותו הם מנהלים, ועיקר מאבקם הינו ההישרדות בעולם העסקים בישראל. עולם עסקי שמחייב יבואנים לשלם מראש את המע"מ על הסחורה המיובאת, ולא יאפשרו קיזוז מיידי של מע"מ התשומות כמו כל הוצאה מוכרת אחרת, עולם עסקי שמחייב יבוא מוצרים בחו"ל במס בשיעור מאות אחוזים מעלות המוצר בחו"ל, עולם עסקי שמחייב חברות בעירבון מוגבל, לשלם מע"מ על עסקאות, גם אם התשלום מהלקוח יגיע בפועל עוד חמישה חודשים, עולם עסקי שמחייב את בעל העסק לשלם על עובדיו ביטוח לאומי מעסיק, בשיעורים שגדלים, עם השנים, עולם עסקי שמחייב את בעל העסק לעיתים קרובות לבקש את עזרת הבנקים במימון ההון החוזר, לאור מצבת התשלומים שמדינת ישראל מחייבת אותו לשלם.

עוד הרבה דוגמאות למכשולים שמעמידה מדינת ישראל והעומדים בראשה, למעסיק הכי גדול במשק, העסקים הקטנים והבינוניים. חשוב לציין שגם בתקופות מוקדמות יותר, בהיסטוריה הקצרה של מדינת ישראל, שיעור המסים והקשיים של אוכלוסיית הביניים, היתה דומה, אם לא קשה יותר מהמצב העכשווי. אך האזרחים חשו מחויבות עמוקה למדינה ולעומדים בראשה, שעיקר בעיותיה היו ביטחוניות, ומנהיגיה היו צנועים והעם הרגיש שמנהיגיו מייצג חתך רחב ביותר של האוכלוסייה. אך במצב העכשווי, בו מרבית הנטל הביטחוני נופל על כתפיהם העייפות של מעמד הביניים, השחיתות הפוליטית חוגגת, השלטון מייצג בעיקר את החרדים ואת הימין הקיצוני בישראל, הבזבוז והחלמאות במנגנוני השלטון עוברת את גבול הטעם הטוב, אין ספק ששינוי חייב להגיע ומהר.

אני לא מתיימר לייעץ לראש הממשלה, כיצד לפתור את המשבר החברתי, שלפי דעתי, שיאה עוד לפנינו, אך אני חושב שאם באמת הדאגה לעתיד המדינה, הינה בראש מעייניו, אזי עליו לחולל תמורות משמעותיות בנטל המס על אוכלוסיית הביניים ועל העסקים הקטנים והבינוניים, צמצום משמעותי בהוצאות הממשלה והקצאת משאבים להקמת תשתיות תחבורתיות.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אייל בן חמו- יועץ כלכלי לחברות קטנות ובינוניות

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אייל בן חמו

מאת: אייל בן חמועסקים קטנים ובינוניים01/02/13939 צפיות
הוצאה וכל פעולה הונית (בעיקר משיכות בעלים), חייב להיות מקור מימון. מקורות המימון הקונבנציונליים המקובלים, הינם הכנסות העסק, ובמקרים רבים גם השימוש בהון בנקאי. לסיכום, השימוש בהון שאיננו נוצר ממהלך העסקים השוטף של החברה, איננו הון מובן מאליו ובדרך כלל הינו מקור של פעילויות תזרימיות ארוכות טווח. תבחנו כל שימוש האם באמת הוא דורש שימוש בהון זר, גם אם זה על חשבון הרווח הכלכלי שלכם בטווח הקצר.

מאת: אייל בן חמועסקים קטנים ובינוניים29/01/13900 צפיות
נראה שמשהו השתנה לרעה ביחסם של הבנקים בישראל ללקוחותיהם העסקיים הקטנים והבינוניים. בין אם הסיבה הינה המשבר הכלכלי בעולם והחשש מתרחישים כלכליים אפוקליפטיים, ובין אם מדובר בכלכלת בחירות והחשש מאיום צבאי, בשל השינויים שעבר המזרח התיכון, בעקבות אביב העמים הערבי, הבנקים בישראל החליטו להדק את החגורות ולעבור למדיניות בעלת אופי מתגונן, תוך הקטנת סיכונים.

מאת: אייל בן חמועסקים קטנים ובינוניים16/12/111349 צפיות
האטה כלכלית פרושה מיעוט עסקאות כלכליות, קושי בגיוס הון לבצוע השקעות והקטנת הוצאות. ראשונים לעשות הינם המשקיעים הפיננסים שעיקר פעילותם בשוק ההון, וכבר היום אנו עדים למחזורי פעילות נמוכים מאוד בבורסה של תל אביב. השניים לצמצם פעילות הינם הבנקים המסחריים (כבר היום מתמחרים הבנקים מחדש את הרביות על העו"ש ללקוחות המסומנים כמסוכנים) שהיקף ההלוואות הניתנות על ידם יורדות באופן משמעותי. הבאים בטור לצמצם פעילות הינם החברות הציבוריות והפרטיות הגדולות, בעיקר חברות התלויות ביבוא או יצוא מוצרים, שפעילותם מוכוונת ע"י אסטרטגיה ברורה ותגובות ברורות בהתאם למצב המשק, ואחרונים להבין את גודל המשבר והקשיים אותם שוק במיתון מעמיד, הינם העסקים הקטנים והבינוניים ומשקי הבית.

מאת: אייל בן חמועסקים קטנים ובינוניים16/12/111335 צפיות
אתיקה בעסקים מיושמת הלכה למעשה בחברות גדולות וציבוריות בעולם כולו, תוך אמונה שהכלת כללים אתים, ביכולתם ליצור פלטפורמה עסקית יציבה להמשך שגשוגו של העסק והרחבתו. הזדהות ציבורית לפירמה שעיקר עיסוקיה תלויים בדעת הקהל על מוצריה, חייבת לראות באתיקה העסקית שלה ערך עליון. אתיקה עסקית איננה נחלת העסקים הגדולים בלבד. אתיקה עסקית מגדירה כללי התנהגות בסיסיים, במסגרת ההתנהלות העסקית היומיומית של העסק, אם ללקוחות העסק, ספקים לקוחות, מתחרים ולסביבת העבודה הכללית.

מאת: אייל בן חמועסקים קטנים ובינוניים16/12/111355 צפיות
תמחיר של מוצר או שרות, אינו דבר של מה בכך, ופעמים רבות אינו פשוט מכפי שהוא נראה. עסקים קטנים ובינוניים עומדים לא פעם מול הדילמה, מדוע רווחי העסק בפועל, אינם מותאמים לרווח שהם צפו מלכתחילה. במרבית המקרים, הרווח בפועל נמוך מהרווח הצפוי, ובמקרים קיצוניים, דוחות החברה מציגות הפסד. מטרת המאמר איננה ללמד טכניקות או מודלים לביצוע תמחיר באופן טכני, אלא לתת דגשים לביצוע תמחיר נכון ומדויק.

מאת: אייל בן חמועסקים קטנים ובינוניים06/11/111073 צפיות
מרבית העסקים הקטנים והבינוניים, בהם אני נתקל במהלך עבודתי, אינם מנהלים תזרים מזומנים באופן סדיר. רבים מהם אף אינם מודעים להיקפי התקבולים והתשלומים הצפויים בתקופה הקרובה. תזרים מזומנים הינו ליבו הפועם של העסק, במיוחד בעסקים בהם מתח הרווחים אינו גדול במיוחד. תזרים מזומנים פורט את הפעילות התפעולית הצפוייה של החברה, אם על סמך נתונים קשיחים ומהימנים (שקים למשמרת, החזר הלוואות, הוראות קבע, תשלומים לספקים בגין חודשים קודמים וכד...) ועל סמך הערכות מלומדות של בעלי העסק ומנהליו. תזרים המזומנים הינו כלי ניהולי החשוב ביותר, אשר עומד לרשות מנהלי העסק.

מאת: אייל בן חמועסקים קטנים ובינוניים06/11/11919 צפיות
מחזוריות הינה דבר טבעי בעולמינו. יום ולילה, הגאות והשפל, עונות השנה, כל אלה נגרמים מתנועת כדור הארץ ומההתמצאות הקוסמית שלנו במערכת השמש. למחזוריות ישנה השפעה גם על העסקים בכלל ועל עסקים קמעונאיים בפרט. עסקי הבגדים מושפעים מעונות השנה ומציגים קולקציות מתאימות למזג האוויר, עסקי המזון מושפעים אף הם מעונות השנה, שכן תקופות החגים מאופיינות במכירות גבוהות מאוד לעומת תקופת הקיץ הנחשבת לתקופת השפל העונתית של עסקים אלו. כל עסק קמעונאי, חווה במהלך השנה, שינויים קיצוניים במחזור המכירות. המחזוריות בעסקים מאופיינת במחזורי מכירות קיצוניים, אם כלפי מעלה ואם כלפי מטה. לא ניתן לבטל את העונתיות העסקית בעסקים קמעונאיים, אך בהחלט ניתן להיערך לעונתיות בהתאם ולהבטיח שהעסק לא יפספס את העונה הבוערת של המכירות מחד, ולא יקרוס לתהומות תזרימים בעונת היובש מאידך.

מאמרים נוספים בנושא עסקים קטנים ובינוניים

מאת: לילה בן הרוש עסקים קטנים ובינוניים12/07/21843 צפיות
דווקא ברגעי ההצלחה חייבים להמשיך ! פרסום , שיווק ויחסי ציבור הם אינם פעולות חד פעמיות שעושים רק שהעסק זקוק להחייאה ויש ביומן יותר ימים ריקים מאשר מלאים , הפעולות האלו הם חלק שוטף מניהול העסק ודווקא בתקופות שופעות וטובות יותר של העסק שיש תזרים כספים יותר נזיל , שם זה בדיוק הזמן שבו אפשר וצריך להמשיך לחזק את המותג או, את העסק בנוסף להתחדשות בלתי פוסקת.

מאת: בנימין קלינגרעסקים קטנים ובינוניים17/06/21682 צפיות
חשיבות ההתמחות המשפטית ויועץ מונציפאלי בכיר בתחום התכנון והבנייה תחום התכנון והבנייה הנו תחום תכנוני ומשפטי מורכב אשר עוסק במגוון נושאים, כגון קבלת היתרי בנייה, קבלת הקלות בנייה, קבלת אישור שימוש חריג, רישיון עסק,אישורי תכניות, שינוי ייעוד, טיפול בהתנגדויות, הפחתת / ביטול חיובים בהיטלי השבחה, הפקעות מקרקעין, תביעות פיצויים לפי סעיף 197 לחוק התכנון והבנייה, ייצוג בהליכים שננקטים בגין ביצוע עבירות בנייה, התמודדות עם צווי נריסה לפי החוק ועוד.

מאת: בנימין קלינגרעסקים קטנים ובינוניים01/06/21578 צפיות
תיקון 34 – רפורמת רישוי עסקים כבר כאן תיקון 34 לחוק רישוי עסקים – מה חדש? ב – 18/7/18 סיימה ועדת הפנים של הכנסת סדרת דיונים בהצעת החוק לרישוי דיפרנציאלי ואושר תיקון 34 לחוק רישוי עסקים בקריאה שניה ושלישית במליאה. תיקון 34 לחוק רישוי עסקים משמעותי ומחולל שינוי נרחב ומטרתו להקל על עסקים על ידי הפחתת הרגולציה והבירוקרטיה המוטלת על כתפיהם. הוא מכונה "רפורמה" וכדי לבדל אותה מרפורמות קודמות היא קרויה "רישוי עסקים דיפרנציאלי" .

מאת: בנימין קלינגרעסקים קטנים ובינוניים04/01/21691 צפיות
משרדנו סייע במחקר בסיוע להפחתת הנטל הבירוקרטי על בעלי העסקים. בקרוב עלויות הרישוי יקוצצו משמעותית. התיקון לתקנות רישוי עסקים יאפשר להתחיל לעבוד עם המסלולים המקוצרים. עסקים ברמת סיכון נמוכה יוכלו לקבל רישיון עסק על בסיס תצהיר, ללא תהליך האישורים המלא הקיים עד כה.

מאת: עוזי פלגעסקים קטנים ובינוניים03/05/20520 צפיות
בכל תהליך של פתוח עסקי או תכנון אסטרטגי ,מתבצע תהליך של ניתוח יכולות עסקיות, במטרה לזהות את נקודות החוזק והחולשה של העסק. באותה נשימה מתבצעת הערכה של ההזדמנויות העסקיות, והאיומים הנשקפים מסביבת התחרות הקרובה (מתחרים, לקוחות, ספקים תחליפים, חודרים חדשים) והסביבה הרחבה ( פוליטית, כלכלית, חברתית, רגולציה, טכנולוגית, שמירת הסביבה).

מאת: עוזי פלגעסקים קטנים ובינוניים05/04/20578 צפיות
כל בעל עסק ללא קשר לגודל העסק, חייב לבחון ולהעריך מנקודת ראות של "ועדת חקירה עצמית" איך הוא ועסקו חוו את האירוע הזה, ולהיזכר באירועים שליליים נוספים שחוו בעבר, בתהליך ניהול העסק שלהם, לקבל תובנות חדשות בניהול עסקי וליישמם בעסק שלהם.

מאת: עוזי פלגעסקים קטנים ובינוניים05/04/20494 צפיות
כל בעל עסק ללא קשר לגודל העסק, חייב לבחון ולהעריך מנקודת ראות של "ועדת חקירה עצמית" איך הוא ועסקו חוו את האירוע הזה, ולהיזכר באירועים שליליים נוספים שחוו בעבר, בתהליך ניהול העסק שלהם, לקבל תובנות חדשות בניהול עסקי וליישמם בעסק שלהם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica