חפש מאמרים:
שלום אורח
25.11.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

נילי שץ - מי היורש על פי חוק כאשר אין צוואה?

מאת: עו"ד נילי שץ דיני משפחה07/08/20111105 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הדין במדינת ישראל קובע כי עם מותו של אדם יתחלק רכושו בהתאם למצווהבצוואה אותה הותיר אחריו, וזאת בכפוף לעובדה כי מדובר בצוואה תקפה וחוקיתעל כל המשתמע מכך. בהיעדר צוואה תקפה בהתאם להוראות כל דין, קובע החוק כירכושו של המנוח יחולק בהתאם להוראות חוק הירושה אשר במסגרתו מובאת היררכייתחלוקה ברורה כדלקמן:

מובא ע"י עו"ד נילי שץ

סדר חלוקת הירושה כפי שנקבע בסעיף 10 לחוק הירושה

1. בןבת זוגו של המוריש

2. ילדי המוריש וילדי ילדיו (נכדיו) של המוריש

3. הוריו של המוריש וילדיהם (אחיו ואחיותיו של המוריש)

4. הורי-הוריו של המוריש וילדיהם (דודיו של המוריש)

חוק הירושה אינו מייחס חשיבות של ממש למספר היורשים בכל קבוצה כי אם אךורק לעובדה כי הם קיימים. נמחיש באמצעות דוגמה: בהנחה ולמוריש יש ילדיםואין בןבת זוג, יתחלק רכושו שווה בשווה בין כל הילדים (באם יש יותר מאחד).אם אין לו ילדים הרי שהעיזבון יעבור להוריו של המוריש וילדיהם ויתחלקביניהם שווה בשווה וכן הלאה.

זאת ועוד, חוק הירושה מעניק לבןבת זוגו של המוריש מעמד מיוחד בכל הנוגעלחלוקת הרכוש שתוארה ומעניק לולה זכות ראשונים על המטלטלין של המוריש. הביתהמשותף ויתר המטלטלין המשתייכים לבית (דוגמת הרכב) יועברו באופן אוטומטילבןבת הזוג. במקרה והמוריש הותיר אחריו ילדים, נכדים או הורים יחולק שארהעיזבון, כל דבר שאינו בגדר המטלטלין, שווה בשווה ביניהם (על פי ההיררכיהשנקבעה בחוק) ובין בןבת הזוג.

לחילופין, במידה והמוריש הותיר אחריו רק אחיםאחיינים והורי-הורים יתחלקעזבונו של המוריש ביניהם לבין בןבת הזוג ביחס של שני שליש ושליש לטובת בןבתהזוג. התנאי העיקרי לקבלת המטלטלין ושני השלישים מיתר העיזבון טמון בצורךשל בןבת הזוג להוכיח כי בשלוש השנים שקדמו לפטירתו של המוריש – ניהלו בניהזוג משק בית משותף בדירה המדוברת.

בנוסף יש לציין כי במידה והמנוח אימץ את מי מילדיו בכפוף להוראות כל דין– נותרת הזכות להעברת הירושה בתוקפה כאשר החוק רואה את הילדה המאומציםכילדיו של המוריש לכל דבר ועניין.

חשוב לזכור כי במידה והמנוח לא הותיר אחריו אף יורש שתואם כל מדרג קרב שהיא – יורשת המדינה את עזבונו.

לאחר פטירה אדם על מנת לקבל צו ירושה – יש להגיש בקשה מיוחדת לכך לרשםלענייני ירושה או לבית הדין הרבני. רצוי לעשות כן באמצעות עורך דין.

עו"ד נילי שץ מתמחה בדיני משפחה

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד נילי שץ ממשרד שץ-אבני מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה ואישות והוצאה לפועל.
פעילה למען החברה וזכויות האדם:

www.nilyshatz.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד נילי שץ

מאת: עו"ד נילי שץ ייעוץ משפטי28/11/11873 צפיות
בכל הליך של הוצאה לפועל מתייצבים זה מול זה שני צדדים – האחד, מוגדר כחייב, והשני – כזוכה. קבלת ייעוץ מעורך דין המכיר את הליכי ההוצאה לפועל על בוריים הופכת להכרח בעבור שני הצדדים אך בעיקר עבור החייב. הסיבה לכך היא שנוכחותו של עורך דין מלווה עשוייה לסייע לחייב בפריסת החוב ובהגעה להסדר מתאים ונוח. במאמר שלפניכם נתייחס לשאלה כיצד בוחרים עורך דין בהליך ההוצאה לפועל ומדוע יהיה נכון לעשות כן.

מאת: עו"ד נילי שץ דיני עסקים13/08/111053 צפיות
בין אם נרצה בכך ובין אם לא - סביר להניח כי בשלב כזה או אחר תהיה עבודתנו תלויה במידה זו או אחרת בספקים או קבלנים חיצוניים. במאמר שלפניכם נציג מספר מרכיבים שעליהם יהיה עליכם לתת את הדעת בעת חתימה על הסכם עם ספק חיצוני – הכל על מנת שלא יעבדו עליכם!!!

מאת: עו"ד נילי שץ ייעוץ משפטי12/07/111482 צפיות
חוק ההתיישנות הוא חוק שנועד להגביל אזרחים, מלהגיש תביעות לבית המשפט על מנת לממש סעד כלשהו, או לחלופין מלהיענש על עבירה שבוצעה, לאחר זמן מסויים שעבר מרגע העבירה / גילוי העבירה. במקרה של הגשת תביעה, כנגד עבירה שחל עליה התיישנות, על הנתבע להעלות את טענת התישנות העבירה. במידה ולא יטען זאת – המשפט יתנהל כרגיל. במאמר הבא ארחיב לכם על חוק זה.

מאת: עו"ד נילי שץ סדר דין אזרחי25/05/111178 צפיות
מטבעו, מתנהל הליך ההוצאה לפועל כנגד אדם שמצבו הכלכלי אינו הטוב ביותר. עת נמצא אדם במצב כלכלי לא פשוט – הוא עשוי להתלבט לא מעט ביחס לכדאיות שכירתו של עורך דין אשר ייצג אותו בהליכים הללו. במאמר שלפניכם נציג איפוא את תפקידיו השונים של עורך דין המתמחה בהוצאה לפועל ונבחן את היתרונות הגלומים בשכירתו.

מאת: עו"ד נילי שץ דיני משפחה18/05/11854 צפיות
"הרי זו כתובתך" – אלו הן שלוש המילים אותן אומר החתן מתחת לחופה בטרם ימסור את הכתובה לאשתו המיועדת. מדובר למעשה על הרבה יותר מאקט סימבולי ריק מתוכן, כי אם במעמד משפטי מחייב עליו נרחיב במאמר שלפניכם.

מאת: עו"ד נילי שץ דיני עסקים03/05/111229 צפיות
במאמר שלפניכם נרחיב על הליכי גביית הארנונה – אותו מס מוניצפלי מוכר המשתנה בהיקפו בהתאם לקריטריונים שונים עליהם ניתן את הדעת. מהם הקריטריונים שעל בסיסם נקבע היקף הארנונה?

מאת: עו"ד נילי שץ דיני ירושה27/04/111045 צפיות
במאמר שלפניכם נרחיב על מהות תפקידו של מנהל העיזבון – האדם שמתמנה על ידי בית המשפט על מנת לכנס את העיזבון, לדאוג לסילוק חובותיו של המוריש ולחלק את יתרת העיזבון בין היורשים, בכפוף לצוואה קיימת או בהתאם לצו ירושה, בהיעדר צוואה.

מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןדיני משפחה26/01/20481 צפיות
בית המשפט העליון בפסק דינו של כבוד השופט מ' מזוז, הכריע בימים אלו בעתירה המכוונת נגד החלטות של המשיבים 2-1, בית הדין הרבני הגדול בירושלים ובית הדין הרבני האזורי בתל אביב-יפו (להלן: בית הדין האזורי), מיום 14.2.2019 ומיום 12.11.2018 בהתאמה, בהן נקבע כי העותר חייב בגט לאשתו.

מאת: טלדיני משפחה03/06/18999 צפיות
אחד הנושאים המרכזיים בענייני גירושין הינו חלוקת הרכוש. בשיקולים של חלוקת רכוש כל צד מעלה את טענותיו כאשר מטרתו לקבל נתח משמעותי יותר בכלל הרכוש שנצבר.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/04/18663 צפיות
לכל עורך דין לגירושים יש את הסגנון שלו. כדאי לוודא כי הסגנון שלהם מתאים הן שלך ואת הסגנון הדרוש כדי להגן על האינטרס שלך במהלך ואחרי הגירושים.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה28/03/18623 צפיות
איך מסייעים בשלבים הללו של הפירוק הבלתי נמנע כדי ליצור עד כמה שפחות רגעים קשים בהליך מורכב שכזה? פניות אל עו"ד משפחה הן בהחלט צעד נבון

מאת: רוני הכהןדיני משפחה23/10/17877 צפיות
ברגע בו כבר נמצאים על פרשת דרכים לקראת גירושים יש כאלה שיכולים לומר דבר או שניים לגבי איך להתגרש נכון וחשוב להבין את העניין לעומק טרם הקפיצה השירה לתוכו.

מאת: עידן שלומןדיני משפחה18/09/173943 צפיות
במידה ואתם מחפשים עורך דין שיספק לכם את השירות הטוב ביותר, אתם צריכים לחפש ובעיקר לחפש נכון. אז כיצד באמת מחפשים ומוצאים עורך דין מצוין עבורכם?

מאת: articlestbdדיני משפחה20/08/171264 צפיות
מדוע הגישור מתאים במיוחד לזוגות המתגרשים בשלום ולא רק לאלו שאינם מסדרים? כל התשובות במאמר שלפניכם.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica