חפש מאמרים:
שלום אורח
29.03.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פגיעה בעבודה, מחלת מקצוע - הגשת תביעה להכרה באירוע לביטוח הלאומי

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח לאומי25/07/20091497 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הקדמה -

מאמר זה הינו אחד מסדרה של עשרות מאמרים שכתבתי, שמטרתם לתת מידע מקצועי לחולים ונפגעים, כיצד לממש את המגיע להם, כצעד חשוב בשיקום ובחזרה לחיים. חלק מהמאמרים דן בפרוצדורות השונות, כיצד לגשת לוועדות רפואיות בביטוח הלאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון, קרן הפנסיה, חברת הביטוח. מאמרים אחרים, חשובים אף יותר, מתארים את התהליך האפשרי של חזרה לחיים, מתוך כוחות פנימיים. כיצד להפוך את המצוקה הבריאותית, לנקודת הזדמנות?

הנני רופא ומשפטן. לאחר שחליתי מאד בעצמי; ולאחר שאחד מילדי נפגע קשה בפיגוע התאבדות, כחייל - הבנתי מקרוב את עולמם של החולים והנפגעים. הבנתי עד כמה יש צורך בהקטנת הנזק הכלכלי, שמתלווה תמיד לנזק הבריאותי. עד כמה קשה לחולה להשתקם, כאשר יש לו אי נוחות, או אפילו מצוקה כספית. הבנתי גם עד כמה קשה להתמודד מול הוועדות הרפואיות השונות, המנוכרות ולעיתים אף מזלזלות.  נרתמתי לעניין, שכן כרופא ומשפטן יש לי את כל הכלים הדרושים על מנת להצליח לקבל את מה שמגיע בוועדות הרפואיות. לקבל את מה שמגיע לפי החוק והדין. מה שמגיע כדי לסייע לו להשתקם, או לפחות לא להידרדר. לאחרונה התחלתי לכתוב את הידע שלי ולפרסמו באינטרנט, כשירות עבורך. בנוסף הנני פועל בחברת בר מדיקס - למימוש זכויות רפואיות  http://www.barmedics.co.il , הפועלת מתוך הבנת החולה והנפגע, בצורה מקצועית ובגישה מאד אכפתית.

עיקרי הדברים

לפיצוי נפגעי עבודה זכאי מי שקרתה לו תאונת עבודה או שחלה ב"מחלת מקצוע".

תאונת עבודה הינה תאונה שהתרחשה תוך כדי ועקב העבודה כולל תאונה בדרך אל העבודה או ממנה.

מחלת מקצוע הינה מחלה שהמבוטח חלה בה עקב עבודתו והיא מופיעה ברשימת מחלות המקצוע שנקבעו בחוק.

הדרך לקבלת הכרה כנפגע תאונת עבודה:

יש לדווח למעסיק על התאונה קרוב ככל האפשר לזמן התרחשות התאונה. המעסיק ממלא טופס הפניה לטיפול רפואי (טופס ב.ל. 250). בטופס יש לציין כי מדובר בתאונת עבודה. את הטופס יש להעביר לקופ"ח.

הנפגע פונה לקופ"ח/מרפאה/בית חולים לקבלת טיפול ראשוני. בכל קבלת טיפול רפואי חשוב לציין בפני הגורם המטפל כי מדובר בתאונת עבודה. הרופא ממלא תעודה ראשונה לנפגע בעבודה (טופס ב.ל. 54).

לשם הכרה כנפגע בתאונת עבודה יש להגיש לביטוח לאומי: טופס הודעה על פגיעה בעבודה (ב.ל. 211) ולצרף את טופס ב.ל. 250  וב.ל. 54 ואישורים רפואיים על הפגיעה.

בעקבות כך תקבל הודעה מביטוח לאומי אם הוכרת כנפגע תאונת עבודה או נידחת.

במקרה של הכרה: עליך להגיש טופס תביעה לקביעת דרגת נכות (ב.ל. 200) ותוזמן לביטוח לאומי לוועדה רפואית שתקבע את גובה הנכות וגובה הפיצוי המגיע לך.

במקרה של דחייה: קיימת האפשרות להגיש כתב תביעה לבית דין לעבודה תוך 6 חודשים מיום הדחייה.

 הגדרת פגיעה בעבודה :

1.      תאונת עבודה –

 אירוע שבו נגרם נזק רפואי תוך כדי העבודה ועקב העבודה כלשון החוק, אצל המעביד או מטעמו , ולעובד/ת עצמאי/ת – תוך כדי עיסוקו/ה ועקב העיסוק במשלח ידו/ה . כלומר חייב שיהיה קשר ישיר בין העבודה לסיבת גרימת הנזק. כדי שתאונה תוכר , היא חייבת להיות אירוע פתאומי ובלתי צפוי שניתן לקבוע את שעת התרחשותו ומקום ההתרחשות .

דוגמאות:

·      נגר , שכיר או עצמאי שנפגע בידו  תוך כדי  הפעלת מסור חשמלי בנגריה , פגיעתו תוכר כתאונת עבודה שארעה תוך כדי ועקב העבודה.

·      עצמאי אשר עקב ניהול העסק חייב ללכת לפקיד השומה על מנת להסדיר את חובו למס הכנסה וארעה לו  תאונה בדרכו לשם – תהיה  זו תאונה עקב עיסוקו .

2.      מחלת מקצוע – עובד/ת שכיר/ה שחלה במחלה עקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו , ובעובד עצמאי –עקב עיסוקו במשלח ידו והיא  נמצאת ברשימה הקבועה של  מחלות בתקנות הביטוח הלאומי  המסווגת לפי מקצועות ועיסוקים . 3.      מצבי ביניים:

3. יש עובדים שמחלתם קשורה לתנאי עבודתם , אך היא לא נמצאת ברשימת מחלות המקצוע והיא לא תאונת עבודה (ארוע פתאומי, שניתן לאתרו בזמן ומקום) . כדי לא לקפח עובדים אלה , הרחיבו בתי המשפט את הפרשנות לתאונת עבודה וכללו בו שני מצבים נוספים:

·     מיקרוטראומה

·     תאונה מגורמים שלא נראים לעין:

 עובד שכיר /עצמאי  שתוך כדי ועקב  עבודתו לקה באוטם שריר הלב , אירוע מוחי ,

 סוכרת וכדו' , יכול שיוכר כמי שנפגע בעבודה בנסיבות מיוחדות שהוגדרו בפסקי דין.

מי מבוטח:

1.      עובד- הכוונה היא לעובד שכיר למעט שוטר, סוהר, ועובד שירותי הביטחון.

2.      עובד עצמאי – בהגדרת עובד עצמאי שבסעיף 1 לחוק, נקבעו תנאים שבהתקיימם יחשב המבוטח כ"עובד עצמאי".

הזכות לגמלה נובעת מתשלום דמי ביטוח לאומי:

*     עובד שכיר- חובת תשלום דמי הביטוח בעדו מוטלת על מעבידו וזכותו לגמלה      אינה נפגעת בשל חוב של המעביד בדמי ביטוח.

*     עובד עצמאי- וכן עובד לשעה, ועובד שמעבידו אינו תושב ישראל – חובת תשלום דמי הביטוח מוטלת עליהם. אם יש חוב בדמי ביטוח בחשבונם, רשאי המוסד לביטוח לאומי שלא לשלם להם גמלה או לשלם להם גמלה מופחתת.

חשוב לזכור ! - קיזוז בגין איחור בהגשת התביעה

איחור של יותר משנה בהגשת התביעה למוסד לביטוח לאומי גורר בדרך כלל קיזוז מהמענק שתקבל/י.

לכן: יש להגיש לא יאוחר מ-12 חודשים מיום הפציעה, או בסמוך לגילוי המחלה, היכולה להיות מוכרת כמחלת מקצוע.

אם האירוע לא הוכר כתאונת עבודה

דחיית התביעה-

על החלטת פקיד התביעות של המוסד לביטוח לאומי, לדחות את התביעה, ניתן לערער בפני בית הדין לעבודה בהליך של "תובענה".

את הערעור יש להגיש תוך 6 חודשים מיום קבלת הודעת הדחייה.

אם האירוע הוכר כתאונת עבודה

רק מי שהוכר כנפגע עבודה יכול בהמשך לבקש קביעת נכות בטופס נוסף הנקרא "קביעת דרגת נכות" – בל/200. (הטופס הירוק). את הטופס יש להגיש בסניף המוסד לביטוח לאומי ממנו קבלת את מכתב ההכרה.

 מי מבוטח:

1.      עובד- הכוונה היא לעובד שכיר למעט - שוטר, סוהר, ועובד שירותי הביטחון.

2.      עובד עצמאי – בהגדרת עובד עצמאי שבסעיף 1 לחוק, נקבעו תנאים שבהתקיימם יחשב המבוטח כ"עובד עצמאי".

הזכות לגמלה נובעת מתשלום דמי ביטוח לאומי:

*     עובד שכיר- חובת תשלום דמי הביטוח בעדו מוטלת על מעבידו וזכותו לגמלה      אינה נפגעת בשל חוב של המעביד בדמי ביטוח.

*     עובד עצמאי- וכן עובד לשעה, ועובד שמעבידו אינו תושב ישראל – חובת תשלום דמי הביטוח מוטלת עליהם. אם יש חוב בדמי ביטוח בחשבונם, רשאי המוסד לביטוח לאומי שלא לשלם להם גמלה או לשלם להם גמלה מופחתת.

על החלטת פקיד התביעות של המוסד לביטוח לאומי, לדחות את התביעה, ניתן לערער בפני בית הדין לעבודה בהליך של "תובענה".  את הערעור יש להגיש תוך 6 חודשים מיום קבלת הודעת הדחייה.

האירוע הוכר כתאונת עבודה -  רק מי שהוכר כנפגע עבודה יכול בהמשך לבקש קביעת נכות בטופס נוסף הנקרא "קביעת דרגת נכות" – בל/200. (הטופס הירוק). את הטופס יש להגיש בסניף המוסד לביטוח לאומי ממנו קבלת את מכתב ההכרה.

חקירה על ידי חוקרי המוסד לביטוח לאומי -  פקיד התביעות הדן בעניינך רשאי להפנותו לחקירה על ידי היחידה לחקירות של המוסד לביטוח לאומי. לא תמיד התיק מופנה לחקירה.  המטרה בדרך כלל לאמת עובדות. כמו כן לבדוק את הנסיבות בהן קרה האירוע, תנאי העבודה, שגרת העבודה.  זכותו של התובע = הנפגע לבקש ולקבל העתק החקירה.

התייעצות עם רופא מומחה על ידי פקיד התביעות - פקיד התביעות הדן בעניינך רשאי להפנות שאלה ולהתייעץ עם מומחה רפואי חיצוני בתחום בו נפגעת. המומחה מייעץ בכתב לפקיד התביעות האם יש להכיר באירוע / מחלה / נזק כנובע מהעבודה, או מהאירוע הספציפי לגביו נטען. בדרך כלל המומחה אינו נפגש עם הנפגע, אלא מגבש עמדתו לפי המסמכים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עודד שראל - רופא' פיזיולוג  ומשפטן . משמש מנהל רפואי בחברת
בר מדיקס - החברה הראשונה למימוש זכויות רפואיות   טלפון:  1-700-702-707
לקבל מה את מה שמגיע לך בוועדות הרפואיות - ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון (קצין התגמולים), קרן הפנסיה, חברת הביטוח

בר מדיקס מסייעת לחולים ונפגעים לקבל מה את מה שמגיע להם בוועדות הרפואיות - ביטוח לאומי, מס הכנסה, משרד הביטחון, קרן הפנסיה, חברת הביטוח.

בר מדיקס מסייעת בהצלחה מרובה בהליכים לקביעת זכאות כספית, כתוצאה מהבעיה הרפואית - כושר עבודה, קביעת נכות, נכות כללית, שירותים מיוחדים, תאונות עבודה, מחלת מקצוע, נפגעי איבה, פנסיית נכות, פגיעה בשירות ביטחון, החמרת מצב.

ד"ר שראל בעצמו חלה מאד ואחד מילדיו נפצע קשה בפיגוע התאבדות. לכן הוא מבין מאד ומקרוב, את מצבם של החולים ובני משפחותיהם.   מטרתה של בר מדיקס - להיות חלק מהשיקום של הנפגעים והחולים, על ידי הקטנת הקושי הכלכלי!

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר עודד שראל

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח לאומי25/07/091822 צפיות
המאמר נככתב לפי ניסיון מצטבר של חברת בר מדיקס, שהכינה אלפי אנשים כיצד נכון להופיע בפני הוועדה הרפואית. בר מדיקס - הינה החברה הוותיקה והמנוסה במימוש זכויות רפואיות. שימוש בכללים כיצד להופיע בפני הוועדה, ישפיע על התוצאות בוועדה.

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח לאומי25/07/091610 צפיות
המאמר מוגש על ידי בר מדיקס - המנוסה ביותר במימוש זכויות רפואיות, לאור ניסיונה העשיר בהכנת אנשים כיצד להופיע נכון בפני הוועדה הרפואית על מנת לקבל את מה שמגיע.

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח אובדן כושר עבודה25/07/098340 צפיות
המאמר הינו בחסות בר מדיקס החברה הוותיקה בארץ למימוש זכויות רפואיות. ביטוח כושר עבודה נועד לפצות את המבוטח במקרה של אבדן כושר העבודה. קבלת התביעה, דחיית התביעה, התיישנות, החמרת מצב. חובת הקטנת הנזק.

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח אובדן כושר עבודה25/07/098196 צפיות
המאמר הינו בחסות בר מדיקס החברה הוותיקה בארץ למימוש זכויות רפואיות. ביטוח כושר עבודה נועד לפצות את המבוטח במקרה של אבדן כושר העבודה. הפרוצדורה. כיצד יש להוכיח אי כושר עבודה

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח אובדן כושר עבודה25/07/091720 צפיות
המאמר הינו בחסות בר מדיקס החברה הוותיקה בארץ למימוש זכויות רפואיות. ביטוח כושר עבודה נועד לפצות את המבוטח במקרה של אבדן כושר העבודה. הגדרת אי כושר העבודה. כיצד להגיש בקשה?

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח אובדן כושר עבודה25/07/091318 צפיות
המאמר הינו בחסות בר מדיקס החברה הוותיקה בארץ למימוש זכויות רפואיות. ביטוח כושר עבודה נועד לפצות את המבוטח במקרה של אבדן כושר העבודה. בעת ההצטרפות לביטוח מתבקש המבוטח למלא הצהרת בריאות.

מאת: ד"ר עודד שראלביטוח לאומי25/07/092420 צפיות
מוגש על ידי בר מדיקס - החברה המנוסה במימוש זכויות רפואיות. רבים נכשלים בוועדה רפואית. מה הם הכשלים העיקריים? האם סביר שהמוסד לביטוח לאומי ידריך את התובעים? שהחתול ישמור על השמנת?

מאמרים נוספים בנושא ביטוח לאומי

מאת: מנחם כהןביטוח לאומי17/02/163326 צפיות
1. כללי סעיף 246 לחוק הביטוח הלאומי עוסק בתקופת אכשרה לגבי קצבת זקנה וקובע לאמור: "246. תקופת אכשרה (א) תקופת האכשרה המזכה לקצבת זקנה היא אחת מאלה: (1) 60 חודשים, בין שהם רצופים ובין שאינם רצופים, שבהם היה אדם מבוטח תוך עשר השנים האחרונות שקדמו לגיל המזכה אותו בקצבת הזקנה; (2) 144 חודשים שבהם היה אדם מבוטח, בין שתקופה זו רצופה ובין שאינה רצופה;

מאת: sharondan80ביטוח לאומי01/03/152291 צפיות
הפגישה עם הועדה הרפואית בביטוח הלאומי תכלול צוות רופאים מתחום הפציעה לצד אנשי מפתח אשר ישאלו שאלות בגין הנכות ויבקשו הדגמה של פעולות יום, יומיות על מנת לקבוע את דרגת הקושי ואחוזי הנכות המגיעים.

מאת: מנחם כהןביטוח לאומי25/08/142145 צפיות
פרק ו' לחוק הביטוח הלאומי (נוסח חדש), התשנ"ה-1995 (להלן - החוק), שבנספח מזכה בגמלה את מי שנפגע בתאונה וכתוצאה ממנה איבד את כושר התפקוד. הביטוח חל על תושב ישראל שמלאו לו 18 שנים וטרם הגיע לגיל הפרישה. "גיל הפרישה" מוגדר בסעיף 1 לחוק כ"הגיל הקבוע לגבר ולאשה, בהתאם לחודש לידתם, בחלק א' בלוח א'1" . גיל הפרישה לאשה תלוי בתאריך הלידה והוא עומד כיום על גיל 62. גיל הפרישה לגבר היה תלוי בתאריך הלידה וכיום הוא עומד על גיל 67. כלומר, מי שנפגע וגילו מעל גיל הפרישה לא יהיה זכאי לקצבת נפגעי תאונות לפי פרק ו'

מאת: מנחם כהןביטוח לאומי21/08/142462 צפיות
תיקון 159 לחוק הביטוח הלאומי

מאת: ארז כהןביטוח לאומי26/08/131366 צפיות
מהי מחלת מקצוע? האם רשימת המחלות היא רשימה סגורה? מהי תורת המיקרוטראומה? כיצד עליי לפעול למימוש זכויותיי?

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי13/08/131339 צפיות
לא פעם, משרדנו נתקל במקרים בהם הוועדה הרפואית בחרה להעניק לחולים במחלה זו נכות שאינה משקפת את מצבם האמיתי, או התאימה להם דרגת נכות רפואית מפריט ליקוי אחר בשיעור מופחת בהרבה. אז מה כדאי לכם לעשות ?

מאת: יובל סמרה, עו"דביטוח לאומי30/07/128840 צפיות
תפקידו של התיעוד הרפואי לא מצטמצם רק להוכחת הנזק והטיפול הרפואי לו נזקק הניזוק. אומנם, קיימת חשיבות לכך שהמסמכים הרפואיים יכללו תיעוד רפואי רב ככל שניתן. אך בל נשכח, כי יש בכוחם גם לשפוך אור על המקרה בכללותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica