חפש מאמרים:
שלום אורח
23.05.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אודליה אלטמן על מרוץ הסמכויות - הסברים והבהרות

1. מה פירוש הביטוי מרוץ הסמכויות?

הכוונה לכך שברגע שמתחיל סכסוך גירושין, הבעל רץ לבית הדין הרבני כדי לתבוע ראשון שם, ואילו האישה רצה לבית המשפט לענייני משפחה, כדי לתבוע ראשונה שם. הם מנסים להקדים זה את זה, כדי להקנות את הסמכות לערכאה שיותר טובה עבורם.

2. למה בעצם עדיף לבעל ללכת לרבני ולאישה לביהמ"ש למשפחה?

מ-3 סיבות: ראשית, ברבני פוסקים פחות מזונות לאישה ולילדים, בביהמ"ש למשפחה פוסקים פי 2 ואף פי 3 יותר. שנית, ברבני נוהגים לתת את המשמורת על בנים מעל גיל 6 לאב, כדי שילמד אותם תורה, בעוד שבביהמ"ש האזרחי בפרקטיקה האם היא כמעט תמיד המשמורנית. שלישית, ברבני הרבה פעמים מחלקים את הרכוש לפי הרישום שלו, בניגוד לחוקי השיתוף בנכסים. לרוב הרכוש רשום ע"ש הבעל, כך שברבני האישה עלולה לאבד את חלקה ברכוש.

3. האם מספיק לתבוע ראשון וכבר הסמכות מוקנית לאותה ערכאה?

זה לא מספיק להגיש תביעה. ישנם מבחנים משפטיים שהתביעה צריכה לעמוד בהם, אחרת הסמכות לא תתפוס. זאת ועוד, היום לא מספיק להגיש תביעה ראשון, אפילו אם היא מושלמת ועומדת בכל הדרישות. מאז בג"צ פלמן התחיל גם מרוץ החלטות, וצריך בנוסף לקבל החלטה מהערכאה שקובעת שהיא רכשה את הסמכות. אז לסיכום צריך 3 דברים: להגיש ראשון תביעה, להגיש תביעה נכונה משפטית, ולהשיג החלטה שהסמכות נרכשה. הסמכות נרכשת כך לעולמים, גם לתביעות עתידיות, זה קרוי "סמכות נמשכת".

4. האם יש מקרים שבהם דווקא עדיף לאישה לרוץ לרבני, ולא לגבר?

כן. לכל כלל יש יוצאים מהכלל. לפני שיוצאים למרוץ מומלץ להתייעץ עם עו"ד מומחה לדיני משפחה, כי לפעמים עדיף דווקא לאישה לפנות לרבני.

למשל – בבית הדין הרבני מוכרת עילת תביעה של מדור ספציפי. זה אומר שהאישה יכולה לקבל בבית הדין הרבני, כחלק מתביעת מזונות שלה [או תביעת שלום בית], צו מניעה שאוסר על הבעל למכור את דירת המגורים. לפי חוק המקרקעין, כאשר ישנה דירה הרשומה ע"ש הבעל והאישה, כל אחד מהם יכול לאלץ את השני למכור אותה. זה נקרא תביעה לפירוק שיתוף, ואין הגנות נגדה. זוכים בה כמעט על בטוח. אבל אם בית דין רבני נותן צו למדור ספציפי של האישה בדירה, אז בית המשפט לענייני משפחה לא יוכל להורות על פירוק השיתוף בה, קרי על מכירתה. יש נשים שחיות ככה עשרות שנים בדירה, ובעצם מחזיקות לבדן בנכס היקר ביותר של בני הזוג.

למידע נוסף אודות אודליה אלטמן

לכתבות נוספות מאת עו"ד אודליה אלטמן

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עורכת דין אודליה אלטמן, בעלת משרד עצמאי, עוסקת בדיני משפחה, נישואין, גירושין וירושה כבר 25 שנה.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד אודליה אלטמן

מאת: עו"ד אודליה אלטמןדיני משפחה15/04/151802 צפיות
במקרים רבים פוסקים בתי המשפט בישראל סכומי פיצויים עבור נשים אשר נפלו קורבן לאלימות מצד בני זוגן. סכומים אלה יכולים להגיע אף למאות אלפי שקלים. אך מה קורה במקרה בו נדחית התלונה משום שהתברר שהיא תלונת שווא ואין בה שחר? עורכת הדין אודליה אלטמן מספרת על תקדימים בנוגע לתביעות פיצויים של הבעל מן האישה.

מאת: עו"ד אודליה אלטמןדיני משפחה28/04/131409 צפיות
במאמר זה דנה עורכת דין אודליה אלטמן בנושא של "יורש אחר יורש" - יורש שני, המקבל את מה שנותר מהעיזבון, במידה ונותר, לאחר אריכות ימיו של היורש המקורי בצוואה ו"יורש במקום יורש" - יורד הזכאי לכסף בתנאי שהיורש המקורי נפטר לפני המצווה ואינו בחיים על מנת לרשת את העיזבון. לפעמים צוואות אינן ברורות מספיק לגבי סוג היורש המדובר ונוצר קונפליקט בין רצונו של המנוח לבין מה שמוגדר בחוק. זאת ועוד במאמר חדש זה.

מאת: עו"ד אודליה אלטמןדיני משפחה13/02/137376 צפיות
ידוע כי במצב בו אדם נקלע לחוב, לעתים יעביר את הרכוש בעל הערך שברשותו, דוגמת דירה, לבעלות אשתו או ילדיו כדי שלא יוכלו הנושים לשים עליו את ידיהם. אולם, קיימים מצבים בהם בית המשפט יפסול את העברת הבעלות הזו כלא כשרה. במאמר עמדתו של הדין הישראלי בנושא זה ומסםר תקדימים.

מאת: עו"ד אודליה אלטמןדיני משפחה24/10/122136 צפיות
מאמר זה עוסק בנושא שלום בית. מהו הסכם שלום בית? כיצד מבטיחים שהסכם זה יקויים? מה קורה אם בסופו של דבר כן מתגרשים ועוד שאלות. בנוסף, במאמר מספר דוגמאות על הסכמי שלום בית לא שגרתיים

מאת: עו"ד אודליה אלטמןדיני משפחה23/09/122735 צפיות
מחר אתם מתחתנים – איזה סכום כדאי לכם לרשום בכתובה? עו"ד אודליה אלטמן עונה על כמה שאלות נפוצות הקשורות לכתובה מן הכתובה נובעות זכויות האישה היהודייה לקבל מזונות ומדור מאת הבעל, וכמו כן הכתובה מזכה את האישה בסכום הנקוב בכתובה לעת גירושין. את סכום הכתובה אמורה האישה לקבל לא רק במקרה שבעלה יגרש אותה, אלא גם אם ילך לעולמו.

מאת: עו"ד אודליה אלטמןדיני משפחה29/08/126359 צפיות
מאמר זה עוסק בביקורים של אב אצל ילדיו לאחר הגירושין ועוסק בשאלות שונות כמן מה ניתן לעשות כאשר האב אינו מגע לראות את ילדיו ומה ניתן לעשות כאשר דווקא הילדים הם אלה שמסרבים לראות את אביהם.

מאת: עו"ד אודליה אלטמןדיני משפחה18/04/127377 צפיות
ראיון עם עו"ד אלטמן על חמישה כללים לאישה שמתגרשת. אישה שלא מתנהלת נכון בגירושין עלולה להפסיד מאות אלפי ₪, במשפחה ממוצעת, ואפילו מיליוני ₪ במשפחה שחיה מעל הממוצע. היא עלולה להפסיד את המזונות, את הכתובה ואת חלקה ברכוש המשותף. ע"מ למנוע מצב כדאי לקרוא את הכללים של אודליה אלטמן

מאמרים נוספים בנושא דיני משפחה

מאת: איתמר כוכבידיני משפחה11/05/21951 צפיות
הורים מעוניינים להבטיח את כספם באמצעות החתמת הילד/ה ובן/בת זוגו על הסכם הלוואה, במסגרתו הם יתחייבו להחזיר את הכספים עם גירושיהם או חתימה על הסכם ממון של ילדיהם עם בן/בת הזוג.

מאת: איתמר כוכבידיני משפחה11/05/21717 צפיות
עשרת התנאים אשר הורים יכולים להציב לילדיהם או אף לילדם ובת/בן הזוג המתגוררים בדירה, שההורים רכשו והעניקו במתנה לילדיהם (או הבטחת כספים שהעניקו), המשתנים בהתאם לנסיבות המקרה כדלהלן:

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןדיני משפחה26/01/201071 צפיות
בית המשפט העליון בפסק דינו של כבוד השופט מ' מזוז, הכריע בימים אלו בעתירה המכוונת נגד החלטות של המשיבים 2-1, בית הדין הרבני הגדול בירושלים ובית הדין הרבני האזורי בתל אביב-יפו (להלן: בית הדין האזורי), מיום 14.2.2019 ומיום 12.11.2018 בהתאמה, בהן נקבע כי העותר חייב בגט לאשתו.

מאת: טלדיני משפחה03/06/181452 צפיות
אחד הנושאים המרכזיים בענייני גירושין הינו חלוקת הרכוש. בשיקולים של חלוקת רכוש כל צד מעלה את טענותיו כאשר מטרתו לקבל נתח משמעותי יותר בכלל הרכוש שנצבר.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה10/04/181080 צפיות
לכל עורך דין לגירושים יש את הסגנון שלו. כדאי לוודא כי הסגנון שלהם מתאים הן שלך ואת הסגנון הדרוש כדי להגן על האינטרס שלך במהלך ואחרי הגירושים.

מאת: רוני הכהןדיני משפחה28/03/181033 צפיות
איך מסייעים בשלבים הללו של הפירוק הבלתי נמנע כדי ליצור עד כמה שפחות רגעים קשים בהליך מורכב שכזה? פניות אל עו"ד משפחה הן בהחלט צעד נבון

מאת: רוני הכהןדיני משפחה23/10/171294 צפיות
ברגע בו כבר נמצאים על פרשת דרכים לקראת גירושים יש כאלה שיכולים לומר דבר או שניים לגבי איך להתגרש נכון וחשוב להבין את העניין לעומק טרם הקפיצה השירה לתוכו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica