חפש מאמרים:
שלום אורח
22.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

גם מטרה היא אמצעי

מאת: יואב זילכהאימון עסקי28/11/2011839 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק
‏יום ראשון 02 אוקטובר 2011
התפתחות אישית
גם מטרה היא אמצעי

כולכם ודאי מכירים את המשפט הנוראי "המטרה מקדשת את האמצעים". אמנם היה חשוב לי להביע את עמדתי בנושא ולכן עשיתי זאת כבר בשורה הראשונה של המאמר, אך זו אינה מטרת המאמר הזה. מטרתו לתת לכם נקודת מבט אחרת שתאפשר לכם להבין מדוע המשפט הזה אינו נכון מיסודו. שימו לב לכותרת המאמר: "גם מטרה היא אמצעי". כיצד המטרה יכולה לקדש את האמצעי, אם המטרה היא אמצעי? שהרי מטרה היא בסך הכול מכשיר וזה כלל לא משנה כמה גבוהה היא. למה אני טוען שמטרה היא אמצעי? מהי הסיבה האמיתית שבגללה חשוב להציב מטרה? וכיצד הראייה הזו מוסיפה קלילות ורעננות למסע ההצלחה שלנו? כל התשובות כאן במאמר הזה.
מהי מטרה? מעבר לפרשנות הבסיסית והפשוטה שלה כמקום שאליו אנחנו רוצים להגיע, כשמסתכלים על התמונה השלמה, מבינים שמטרה היא פשוט כלי. משמעותה ככלי באה לידי ביטוי בארבעה מובנים עיקריים: זהו כלי של ביטוי, כלי של צמיחה, כלי של נתינה וכלי של תמיכה (או קבלה). לפני שאסביר לכם כל אחד מהמובנים האלה, הרשו לי לצייר לכם את הדבר הזה שנקרא "התמונה המלאה".
נניח שאנחנו עולים על הר גבוה...כל כך גבוה שהוא מאפשר לנו לראות את המקום שבו אנחנו נמצאים (נקודת המוצא) ואת המקום אליו אנחנו הולכים (נקודת היעד), כמו שני זבובים צמודים. מהפסגה הזו, גם המטרה הנוכחית וגם כל המטרות הבאות שנציב במהלך חיינו, נראות כמו נקודות קטנות, פיקסלים בתוך תמונת החיים השלמה. מהמרחק הזה המטרות שלנו נראות פחות חשובות, למעשה הן בקושי נראות. חשיבותן בהקשר של התמונה הכוללת היא בעיקר בעצם העובדה שהן מאפשרות אותה, אך לא יותר מזה.
אם הן מאפשרות אותה, אז הן ודאי כלי, אמצעי, מכשיר. המטרה היא נקודת ציון, אחת מיני רבות שיצרו ביחד כל מיני דרכים מעניינות, דרכים שבהן צעדנו, דרכים שבהן צמחנו, דרכים שבהן הבאנו את עצמנו לידי ביטוי, דרכים שבהן היינו במצבים של נתינה וקבלה, דרכים שבהן קצרנו פירות טעימים ופגשנו אנשים שתמכו בנו, שהשפיעו עלינו ואנחנו עליהם.
אז מצד אחד, נכון יהיה לומר שאנחנו משתמשים באמצעים שונים כדי להגיע למטרה מסוימת. ומצד שני, נכון גם לומר שהמטרה היא אמצעי שבאמצעותו אנחנו גדלים, מתפתחים ומביאים את עצמנו לידי ביטוי. אם לא הייתה מטרה, לא הייתה דרך ופה החשיבות הגדולה של מטרה- היא יוצרת עבורנו דרך ואפילו כמה דרכים אפשריות שבהן נוכל ללכת ובסופו של דבר להגיע אליה. הדרכים האלו, הן בסופו של דבר החיים שלנו ולא המטרות!
ופה זה מתחיל להיות מצחיק ומעניין גם יחד...שימו לב: מתחת לכל מטרה ראויה שאנחנו מציבים יש "למה" כלשהו, כלומר לכאורה יש מטרה נוספת שהיא הגרסה העמוקה יותר. נכון? יפה, עכשיו חשוב להבין שהשאלה "למה" בהקשר הזה (שהוא חיובי), היא כמו מעדר, היא חופרת עמוק יותר כדי להגיע לסיבה האמיתית שבגללה אנחנו בכלל רוצים את המטרה. ככל שנחפור עוד ועוד, נגיע לקרקעית של הקרקעית (קוראים לזה שלווה פנימית). בכוונה לא השתמשתי במילה אושר, כי יש לה תדמית לא משהו והיא עלולה לבלבל אתכם.
בקיצור, אם "המטרה מקדשת את האמצעים" זה אומר במילים אחרות שמותר לנו לסבול או לגרום סבל לאחרים, כל עוד זה מקדם אותנו אל המטרה שלנו. לא נשמע לכם מגוחך? למה שנוותר על האושר בדרך למטרה, אם הסיבה שהגדרנו את המטרה מלכתחילה, היא כדי להיות מאושרים? למה שנבחר באמצעים שפוגעים באושרם של אחרים, בהנחה שמקדשת אותם מטרה מסוימת?
האם זה אומר שאני נגד הצבת מטרות? מה פתאום! אתם יודעים שלא. אני רק אומר שאנחנו צריכים לבחור ולהציב מטרות כאלו שהמשפט הנוראי לא יכול להיות תקף לגביהן. הסיבה האמיתית להצבת מטרות היא לגרום לנו להיות ממוקדים ובתשומת לב גבוהה על הדברים שחשובים לנו באמת.
אני מאוד מאמין שמטרה נועדה כדי לשרת תשוקה מסוימת ולא להיפך. לדוגמא: אחת התשוקות הגדולות ביותר שלי היא "לדבר בפני קהל וללמד". המטרה שלי לשנה הקרובה יכולה להתייחס למשל לעובדה שאחת ל-X זמן, אני מקיים סדנה עם X משתתפים ושם אני מלמד דבר מה בעל ערך עבורם. במקרה הזה, המטרה משרתת את התשוקה, היא בעצם כלי שמאפשר לי להביא את התשוקה הגדולה שלי לידי ביטוי בעולם הפיזי. היא מאפשרת לי להתמקד במה שחשוב לי באמת והיא עושה זאת מהרגע שבו הצבתי אותה ועד לרגע שבו אשיג אותה, כלומר לאורך כל הדרך. היא האמצעי ששומר על תשומת ליבי במקום שבו היא צריכה להיות. זה כמו שידיים מגנות על להבה של נר מפני הרוח.
בדוגמא שצוינה, המטרה משמשת ככלי בארבעת המובנים שתיארתי בתחילת המאמר: כלי לביטוי, כלי לצמיחה, כלי לנתינה וכלי לתמיכה. מאחר ואותה תשוקה קשורה קשר הדוק לכישורים טבעיים ולמיומנויות בולטות אצלי (או במילים אחרות: "חוזקות"), אז המטרה מאפשרת לי לבוא לידי ביטוי בעולם, לצמוח בדרך אליה (בהנחה שהגדרתי אותה בצורה מאתגרת), וגם לתת שירות מועיל ובתמורה ליהנות מתגמול (קבלה שהיא למעשה תמיכה).
עוד דבר שחשוב לזכור: בחיים האלה, רוב הזמן אנחנו נמצאים בטיפוס אל ההר ולא בתקיעת הדגל בפסגה, ואם אנחנו סומכים רק על האושר שלכאורה יגיע כשנהיה בפסגה, אנחנו נהיה אנשים די אומללים. רוב הזמן אנחנו הולכים בדרך, הולכים והולכים, אז כדאי שהדרך לא תהיה משעממת. כדאי שהדרך תשקף את התשוקות הגדולות ביותר שלנו, את הדברים שאנחנו אוהבים לעשות.
זה שאוהב את הטיפוס עצמו, יכבוש כל הר שיציב לעצמו! מהו הטיפוס? זה תלוי בשני גורמים: בתשוקה ובמטרה שלכם.

אשמח ואודה לתגובות ולדעות שלכם כאן למטה.   לחיי ההצלחה שלכם!
יואב זילכה 

אהבתם את המאמר? שתפו את האנשים היקרים לכם.

רוצים ליהנות ממאמרים, טיפים, סרטונים ותכנים מעוררי השראה וגם לקבל במתנה את ה"פורמולה"  שתגלה לכם מהם 6 המרכיבים הקריטיים להצלחה שלכם בחיים? לחצו כאן עכשיו!


 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

לחיי ההצלחה שלך! יואב זילכה

יואב זילכה הוא מייסד Mentor Me ומדריך אנשים לצמיחה רוחנית כבסיס להצלחה בחיים ובעסקים ולחיים עשירים בכל המובנים!

אהבתם את המאמר? שתפו את האנשים היקרים לכם.
רוצים ליהנות מתכנים, מכלים ומסרטונים מעוררי השראה וגם לקבל במתנה את "המדריך לטרנספורמציה" שיאפשר לכם לגלות מה באמת עוצר אתכם ולהמריא לדרך חדשה בחייכם? לחצו כאן עכשיו

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יואב זילכה

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/13960 צפיות
לפני מספר ימים, בעודי יורד מהבניין בו אני גר בדרכי לפגישה, התחלתי לשמוע צעקות במורד הרחוב. אישה אחת צרחה על איש אחד שחנה את רכבו באחת החניות הקרובות לבניין שלה. היא השליכה עליו את כל הקללות האפשריות ואפילו בשלב מסוים היא אמרה לו שאם הוא לא מפנה את האוטו שלו מיד, היא תבעט לו בביצים. מהיכרות שטחית ביותר של האישה הזו, לדעתי אין לה אפילו רכב. מה גם שהחניה בה האיש חנה, אינה חניה שמורה של אף אחד!

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/131044 צפיות
בסוף המאמר הקודם ("מתי בפעם האחרונה בכית מהתרגשות חיובית?") הבטחתי לתת לכם תהליך פשוט שיסייע לכם לגלות מהן 5 התשוקות הגדולות ביותר שלכם. אז הנה אני עומד בהבטחה שלי...אני רוצה לחשוף בפניכם 3 שלבים פשוטים שיאפשרו לכם לצלול פנימה אל תוך הלב ולהבין מה אתם באמת רוצים מהחיים.

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/13925 צפיות
צפייה בטלוויזיה נחשבת לפעילות די נדירה בחיי, אלא אם כן מדובר בסרטים מעוררי השראה או בתוכניות ערכיות שניתן ללמוד מהן דבר או שניים. לאחרונה, מצאתי את עצמי עומד ומזיל דמעות בעודי צופה בילדים קטנים שמוציאים מעצמם קולות גדולים בבית הספר למוסיקה. איך אפשר שלא? אני לא יודע מה איתכם, אבל הלב שלי לא יכול לעמוד בפני כישרון טהור ותמימות של ילד שמבחינתו "הכל אפשרי" זה לא רק סיסמא או קלישאה.

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/13983 צפיות
בטח כבר שמעתם אותי יותר מפעם אחת מדבר על החשיבות של השראה בחיינו. היום בחרתי לכתוב לכם על אחד ההרגלים האהובים עליי, הרגל שזיהיתי אותו אצל הרבה אנשים מצליחים. הרגל חשוב שיכול להצית את ליבנו בכל פעם מחדש ולעורר בנו את ההשראה לה אנחנו זקוקים בעקביות. ההרגל הזה נקרא "שיחות משמעותיות" והוא התבהר לי מאוד כאשר יום אחד נתקלתי במשפט הבא: "מוחות קטנים מדברים על אנשים, מוחות ממוצעים מדברים על אירועים, מוחות גדולים משוחחים על רעיונות".

מאת: יואב זילכההארה04/02/131589 צפיות
כשהייתי בן 16 גיליתי תופעה מדהימה בעת שביליתי שעות רבות בעבודתי כאורז בסופרמרקט. כן כן, זו הייתה אחת העבודות הראשונות שלי. 3 פעמים בשבוע, לאחר שהלימודים הסתיימו, הייתי נוסע לסופרמרקט (שעד היום נמצא ברחוב ארלוזורוב בתל אביב), עומד ליד הקופאית ואורז לאנשים את המצרכים שלהם בשקיות. בהתחלה שנאתי את העבודה הזו, הגעתי מהר מאוד למסקנה שלאנשים יש הרבה הערות וזה כלל לא משנה על מה. אבל זו לא הייתה התופעה המדהימה שגיליתי...

מאת: יואב זילכהאימון לרוחניות04/02/131011 צפיות
אתגרי החיים לא פוסחים על אף אחד. זאת למרות שאנחנו מאוד אוהבים להפוך אותם לבעיות אישיות ומיוחדות שיש רק לנו (זה עושה טוב לאגו שלנו). אבל המציאות היא שבמוקדם או במאוחר, כל אחד מאיתנו נאלץ להתמודד עם אתגרים מסוימים: אתגרים פיננסיים, אתגרים בריאותיים, אתגרים במערכות יחסים ועוד. אחת השאלות הפופולאריות ביותר של כל אותם אנשים יקרים שעולים על המסלול של צמיחה רוחנית, היא: "איך אפשר למצוא שלווה פנימית ולהישאר עם שלווה, תוך כדי התמודדות עם אתגרי החיים?"

מאת: יואב זילכהאימון לאיכות חיים04/02/13808 צפיות
לפני מספר חודשים צפיתי בסרטון קצרצר של אחד המורים הרוחניים שהשפעתם עליי הייתה הגדולה והמשמעותית ביותר – אקהרט טול. בסרטון הזה רואים את אקהרט מקבל שאלה בכתב ממישהו שנחשף לתכנים שלו. השאלה הייתה: "איך זה מרגיש להיות אקהרט טול?" (במילים אחרות: כאדם מואר, כיצד אתה חווה את עצמך?). תשובתו החלה בכך שזה מאוד קשה לתאר מכיוון שאין יותר מדי מה לתאר. "יש פשוט תחושה של הכרה חובקת כל, איזשהו מרחב של מודעות, חלל...ישנה זהות חיצונית (צורה), אבל היא בפריפריה". ואז הוא סיים עם משפט שלדעתי ממחיש יותר מהכל את הת...

מאמרים נוספים בנושא אימון עסקי

מאת: ניר שגבאימון עסקי24/11/191747 צפיות
ייעוץ אסטרטגי הוא חובה לכל בעל עסק או דורש עבודה. בצורה הזו ניתן להגיע לתוצאות מיטביות ולהשגת יעדים ביעילות.

מאת: ירון שוראימון עסקי14/08/173092 צפיות
מי שאחראי על התוצאות העסקיות שלנו זה אנחנו. יש לנו 100% אחריות על התוצאות שלנו.

מאת: ירון שוראימון עסקי07/08/173121 צפיות
ה-well-being שלנו כולל תזונה, שינה, פעילות גופנית, בריאות, יחסים ופנאי. הוא משפיע בצורה ניכרת על העבודה שלנו.

מאת: ירון שוראימון עסקי28/06/173425 צפיות
איך למקסם את ההצלחה שלכם במכירות בעזרת 2 כלים חשובים: הקשבה יוצאת דופן ובחירת הוויות.

מאת: ירון שוראימון עסקי11/12/161989 צפיות
גם אתם מרגישים פער בין המקצועיות שלכם לבין מה שאתם מרוויחים? כל הזמן חיים במתח שלא תצליחו? שלא תקודמו בעבודה? מפחדים להיכשל? לא מרגישים בטוחים בעצמכם? הגיע הזמן לשחרר את מה שמעכב אתכם. התחילו לצמוח.

מאת: מגניב אימון עסקי10/08/162313 צפיות
אם אתם מאלו שמחפשים ללמוד משהו בשביל להפוך אותו למקצוע יש לכם לא מעט אופציות. אתם יכולים ללמוד לתואר ראשון ויכולים לעשות קורס קצר, ומגוון הקורסים הינו עצום. קורס מכירות הוא אחד מאותם קורסים, קורס שבסופו יש מקצוע ביד ובעיקר לא מעט עבודה. קורס מכירות הוא קורס המשלב המון יידע ושיטות עבודה וגם לא מעט פסיכולוגיה של הלקוח. יש לא מעט מכללות שמאפשרות ללמוד קורס כזה ואתם צריכים בסופו של דבר ללכת אל זו שהבוגרים שלה הצליחו למצוא עבודה טובה ובעיקר מרוויחים טוב מהתחום.

מאת: אילה פינקוייסאימון עסקי20/04/161899 צפיות
חג האביב מביא עמו תחושות של התחדשות והתרעננות במישור האישי. במאמר הקודם הצגנו בפניכם מה קורה במוחנו במהלך תהליך היצירתיות ואת הרשתות המוחיות שמופעלות בעת עיסוק בפתרון בעיות יצירתי. במאמר זה, כפי שהבטחנו, נציג בפניכם מדריך פשוט, הכולל 6 הנחיות פשוטות להגברת יצירתיות ועידוד החדשנות בארגונכם

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica