חפש מאמרים:
שלום אורח
20.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תוכנית מפיצים מהי?

מי שגולש ופעיל בצורה עסקית באינטרנט, ודאי נתקל זה מכבר במונח "תוכנית מפיצים" או "רשת מפיצים". מדובר בהיבט הלקוח מתחום המכירות הפיזי, המאפשר לגורם מתווך להיכנס לתוך מנגנון השיווק של חברה מסויימת ולמכור את מוצריה, תוך יצירת רווח.
במסגרת מאמר זה נבחן מודל זה, נראה כיצד הפצה באה לידי ביטוי באינטרנט, נעמוד על מהות ההבדל בין תוכנית מפיצים לשותפות, נבחן את כדאיות התוכניות השונות ונציע שלבים להתחלה תקינה.תוכנית מפיצים – מהי הפצה?

הפצה, כאמור, היא פעולה של מכירת מוצרים של חברה אחרת, תוך קניה במחיר מוזל ומכירה במחיר השוק (או גבוה ממנו) ליצירת רווח.
בעולם השיווק הפיזי קיימות דוגמאות רבות להפצה של מוצרים, כשהבולטות הן החנויות העוסקות בממכר מגוון מוצרים, של תוצרות שונות. סופרמרקט, לדוגמא, קונה מוצרים שיוצרו על ידי מגוון יצרנים שונים במחיר מוזל וקובע את מחירי המכירה ואחוזי הרווח מכל מוצר – ובכך הוא מהווה גורם מתווך בין היצרן לבין הקונה, תוך יצירת רווח. עבור יצרני המוצרים, מדובר ביתרון, שכן אין להם צורך להתנהל מול לקוחות ולהפעיל מערך מכירה – והלקוח עצמו לא מוצא צורך לחפש ישירות את היצרן ומרוויח זמינות ונוחות. היתרון למפיץ הינו ברור – רווח כספי.
חשבו על טלוויזיה הנמכרת בסופרמרקט הקרוב למקום מגוריכם – הסופרמרקט אינו היצרן ואף אינו היבואן, וסביר להניח שלא תרצו לנסוע למחסנים מרכזיים הממוקמים במרחק רב כדי לקנות מוצר, כשניתן לקנות אותו קרוב לבית. לכן, הסופרמרקט הינו משתתף פעיל במה שמהווה תוכנית מפיצים שהיצרן מפעיל.
במקרים רבים, תוכניות המפיצים השתרשו כל כך, שהיצרן כלל לא עובד מול לקוחות קצה (נסו לקנות טלוויזיה ישירות מחברת סוני ותיווכחו בכך...).

תוכנית מפיצים באינטרנט

מודל זה, בדומה למודלים רבים נוספים, הועבר לפלטפורמת האינטרנט בהצלחה יתרה, עם היתרונות המאפיינים את הפלטפורמה. בעולם האינטרנט, הפצה דורשת פחות השקעה מהמפיץ מכיוון שבמרבית המקרים נחסכת ממנו פעולת החזקת המלאי – ומכירה באמצעות הרשת מאפשרת חיסכון בכוח אדם וחיסכון בתקציבי שיווק. במידה והמוצר עצמו הוא וירטואלי – תוכנה או שירות, עלויות נוספות נחסכות מכיוון שניתן לספק רישיון בצורה דיגיטלית ולהימנע משליחת מוצר פיזי.
מבחינת המודל, תוכניות מפיצים באינטרנט עוסקות בדרך כלל במכירה באמצעות אחד הכלים הקיימים ברשת – חנות וירטואלית היא האמצעי הבולט שבהם. כשלקוח מבצע הזמנה, לרוב אינו טורח לחשוב אם הוא קנה ישירות מספק התוכנה או נציג מטעמו – ובמידה והשירות טוב וראוי – אין זה משנה כלל. מפיץ, מצידו, יכול לספק תנאים שהיצרן לא בהכרח יכול, מבחינת מחיר, רמת שירות מורחבת, מוצרים ושירותים נוספים ועוד – כדי לנצח בתחרות על ליבו של הצרכן.
הכלים המוצעים באינטרנט מאפשרים להתחיל תוכנית שותפים בצורה קלה ופשוטה – לרוב מדובר בפתיחת חשבון בלבד – כך שאין צורך ממשי לעסוק בלוגיסטיקה המורכבת של יצירת עסק עבור ההפצה. בנוסף, מכיוון שהטכנולוגיה העכשווית מציעה גמישות בנושאים רבים, המפיץ מסוגל למעשה ליצור סביבו מותג ולהציע את מוצרי יצרן אחר תחת שמו, הלוגו שלו וסימני המסחר שלו. מדובר ביתרון עצום, כשמדובר במאבק על ליבו של הצרכן, וכל טיפת מיתוג עלולה להוות הבדל בין רכישה אצלך לבין רכישה אצל המתחרה.

תוכנית מפיצים – ההבדל מול תוכנית שותפים

מודל נוסף שצבר תאוצה רבה ברשת האינטרנט הינו תוכנית שותפים. מדובר ברעיון שבבסיסו חולק מספר נקודות דמיון עם מודל תוכניות המפיצים, לכן נעמוד על ההבדלים שבין התוכניות כדי להמחיש את השוני.
תוכנית שותפים למעשה מאפשרת לכל גורם לשווק את מוצרי החברה, בדומה לתוכנית מפיצים. באופן דומה, מאמצי שיווק מופנים לכיוון לקוחות לשם יצירת רווח ממכירות מוצר של יצרן חיצוני.
ההבדל העקרוני נעוץ במיתוג.
תוכנית שותפים מחייבת את השותף לפרסם את החברה בשמה ובסימני הזיהוי והמסחר שלה. לעומת זאת, תוכנית מפיצים מאפשרת להציג את מוצרי היצרן תחת מותג המפיץ, מבלי הכרח לחשוף בפני הלקוח שאין הוא היצרן בפועל.
למה הדבר דומה?
אם נתקלתם בסופרמרקטים במוצרים עליהם מתנוסס לוגו הסופרמרקט – מדובר בהפצה. הנהלת הרשת מקבלת או רוכשת רישיון לממכר מוצרים של יצרן חיצוני תחת שם ומותג שלה, על מנת ליצור חיבור רגשי עם המותג והרשת עצמה. אם אדם פותח מסעדת המבורגרים תחת הלוגו והרישיון של מקדונלד'ס – זוהי שותפות (יותר נכון – זכיון, אבל הבנתם את הרעיון).

מכאן מתעוררת השאלה – מה לבחור? ובכן, התשובה תלויה בשואל עצמו. אם ברצונך לשווק מוצר בלבד תמורת עמלות – מבלי צורך לבנות עסק שלם סביב זה – תוכנית שותפים תתאים לך. מאידך, אם כוונתך היא לפתוח עסק וליצור סביבך מותג מוכר וידוע (או להעשיר עסק קיים) – תוך כדי צורך במתן שירות מלא ללקוחות – תוכנית מפיצים היא הבחירה. בכל מקרה, מוטב לשקול יתרונות וחסרונות של כל גישה מראש, כדי להתחיל בהתנהלות העסקית בצורה מיטבית.

תוכנית מפיצים – למי זה כדאי?

נגענו בנקודה זו בקצרה קודם לכן – מן הראוי להרחיב בנושא.
מכיוון שתוכנית מפיצים כוללת בתוכה התנהלות עסקית רבה, עד למצב של פתיחת עסק שלם התומך בשיווק המוצר – הדרישה הראשונה היא הנכונות להתמודד עם פעילות עסקית. מלבד מספר פעולות בירוקרטיות המשתנות ממקום למקום בהקשר של פתיחת עסק – הגורם המשמעותי ביותר מהווה התמודדות עם לקוחות. כפי שעובדי חנות הסופרמרקט ידעו להתמודד עם לקוח מרוצה, לקוח לא מרוצה ואף לקוח המתלונן על תקינותה של הטלוויזיה שרכש – כך גם המפיץ צריך להיות ערוך לתקשורת מול לקוחות.
חשוב לזכור! המפיץ הוא העסק. ככל שהתנהלותו העסקית מקצועית יותר – כך הצלחתו תגדל. תקשורת עם הלקוח תסייע בסגירת עסקאות ותיצור יחסי עבודה תקינים ויחסי אמון בין המפיץ לבין הלקוח שלו – ותאפשר למפיץ להתבסס כעסק עצמאי, ללא קשר לפעילותו העסקית מאחורי הקלעים.
רלוונטיות ההפצה עומדת ביחס ישר לכושרו של המפיץ להציע את השירות הרלוונטי. בתחום בניית האתרים, הפצה מתאימה לעוסקים בתחום או בתחומים קשורים. לדוגמא: אדם העוסק במלאכת קידום אתרים, מעצב גרפי, איש שיווק ופרסום וכן הלאה. לכן, מקצועיות המפיץ תקל עליו לשווק את מוצריו ולבסס עצמו כבעל עסק רציני.

תוכנית מפיצים – כיצד מתחילים?

במרבית תוכניות השותפים, מדובר בתהליך רישום קצר שמהווה את התנאי לתחילת הפעילות. לעיתים המפיץ ישלם דמי הרשמה או שלפתיחת החשבון תהא עלות כלשהי – רצוי לבחון עניין זה מראש. מבחינה טכנית, התהליך דומה לפתיחת עסק חדש – והעניין קל יותר כשמדובר בתהליך המבוצע באינטרנט. ביצוע ההגדרות מבוצע מול דף אינטרנט מסודר, ועקב מהירות התהליכים המתבצעים אונליין – במרבית המקרים, ניתן להתחיל לעבוד "בפועל" כמעט מיד. כל מי שעובד בתחום בניית אתרים ימצא את התהליכים פשוטים ביותר.
בחנו את תנאי התוכנית הנבחרת, הגבלותיה ואפשרויותיה, הירשמו והתחילו. עם הכלים הנכונים ומעט השקעה, תוכלו להיות בעליו של מותג חדש ומוכר!

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

LoadSEO חברת מתמחה בתחום קידום אתרים באינטרנט. לפרטים התקשרו למספר:  08-6466820 או פנו אלינו בכתובת המייל: Info@LoadSEO.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת LoadSEO - קידום אתרים

מאת: LoadSEO - קידום אתריםגינון31/07/121923 צפיות
העלות של דק סינטטי משתלמת בדר כ יותר מאשר הדק הרגיל שלעיתים יקר יותר פי 2 דק סינטטי הוא בעל מראה טבעי המחזיק שנים רבות ואינו מצריך תחזוקה מיוחדת

מאת: LoadSEO - קידום אתריםגינון31/07/121710 צפיות
המחיר של דק סינטטי הוא זול יותר מדק רגיל ועשוי חומרים מיוחדים הנחשבים לעמידים מאוד המחיר של הדק עשוי להשתנות בהתאם לסוג ואיכות החומר

מאת: LoadSEO - קידום אתריםעיצוב גינות31/07/121406 צפיות
התקנת דק סינטטי חשוב שתעשה ע י חברה מובילה בתחום התקנת דק סינטטי ע י איש מקצוע תעשה את כל ההבדל ובכך תאפשר לכם להינות מגינה יפהפיה ובעלת מראה טבעי

מאת: LoadSEO - קידום אתריםגינון31/07/121308 צפיות
היתרון של דק סינטטי על פני דק טבעי מתייחס בעיקר לחומר ממנו הדק הסינטטי עשוי דק סינטטי עמיד מפני נזקי מזג האוויר, מזיקים, צבעו אינו דוהה ומאפשר תחזוקה קלה

מאת: LoadSEO - קידום אתריםגינון31/07/121375 צפיות
ישנם שני סוגי דשא סינטטי המאפשרים לכם ליהנות מדשא איכותי, לאורך זמן רב ובמראה נהדר סוגי הדשא הסינטטי הם דשא סינטטי ללא מילוי ודשא סינטטי עם מילוי

מאת: LoadSEO - קידום אתריםצילום30/07/121520 צפיות
חיים שכאלה הוא סרטון המספר את הסיפור של המשפחה שלכם וכולל תחקירים מקדימים, איסוף חומרים, צילום אנשים שרלוונטים לסיפור ועוד צרו קשר לפרטים נוספים

מאת: LoadSEO - קידום אתריםצילום30/07/121286 צפיות
תהליך הפקת סרט זיכרון לרוב מתחלק לתחקיר טרם יצירת הסרט, בניית התסריט בדר כ בעזרת המשפחה, צילומים בעזרת אנשי צוות נוספים ועריכה שבה מרכיבים את החלקים

מאמרים נוספים בנושא תכניות שותפים

מאת: רוני הכהןתכניות שותפים19/01/182185 צפיות
כך נוצרה לה ההבנה כי הוספת שותפים לעשייה בצורה של תוכנית שותפים מסודרת רק יכולה להועיל לכל אחד מן הצדדים.

מאת: טל גרין מלתכניות שותפים08/03/151665 צפיות
איך אני יכול לעבוד משרה מלאה באינטרנט? המערכת המוכחת ביותר לביצוע הכנסה משרה מלאה באינטרנט

מאת: איציקתכניות שותפים02/09/131199 צפיות
חברות המתמחות בשיווק וכן אנשים פרטיים מתחום המדיה ( מנועי חיפוש, רדיו , טלוויזיה, עיתונות מודפסת ועוד ) . תחומי השיווק הם בעיקר באמצעות קידום אורגני וקידום ממומן במנועי החיפוש וברשתות החברתיות

מאת: שי ברסתכניות שותפים05/07/131155 צפיות
מכרז באינטרנט הוא שיטה יחודית לזכות במגוון ענק של מוצרים שווים במחיר לא ריאלי. רוצים לדעת איך? קודם כל תפסיקו לחשוש. בלי פחד תראו שתוכלו אחרי השקעה קטנה מאוד, התמדה מינימלית ואהבה למשחקים לזכות באייפון חדש, נגן MP4 או אפילו אופנוע ים.

מאת: עוז ניסנבויםתכניות שותפים02/04/131334 צפיות
ביקורת על הבלוג "כסף באינטרנט"

מאת: יהב שמרתכניות שותפים20/03/131268 צפיות
תוכנית אפיליאייט (affiliate) הנה תוכנית שיתוף פעולה בין מפרסמים ובעלי אתרים. מפרסמים שרוצים לפרסם את המוצר שלהם פונים לבעלי אתרים ומבקשים להשתמש האתר כפלטפורמה שיווקית והרווחים מהמכירה של המוצר יתחלקו בין המשווק ובעל האתר.

מאת: מיה דגןתכניות שותפים12/12/127274 צפיות
מתי לאחרונה ביצעת בדק בית? האם אתה יודע מה ערכו האותנטי של הבית שלך? האם אתה מודע לסיכונים הבטיחותיים שיש בביתך? אולי אתה בכלל מתכון לרכוש נכס?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica