חפש מאמרים:
שלום אורח
30.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

Planning Your Demand

מאת: hila gilonתוכנה15/02/2012726 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

Planning Your Demand

עידו און, מנכ"ל, ISCS

 

האם יש יכולת לתכנן את הביקוש האופטימאלי?

מהו מושג ה- planning?

פתרונות מסורתיים בתחום שרשרת האספקה אינם מסוגלים להתמודד עם האופי הדינמי של הביקוש, ונותנים מענה אוטומטי – במקום להשיג תוצאה אופטימלית.

תכנון שאינו דינמי יוצר באופן בלתי נמנע ערך מלאי לא יעיל, החזר הון נמוך ופגיעה ברמת השירות ללקוח.

השגת אופטימיזציה כוללת מצריכה תכנון דינמי המתבסס על תהליך חוצה ארגון של הבנת הביקוש וקבלת החלטות על בסיס סיכון המוגדר בארגון .הגדרת הסיכון במונחים כספיים והיכולת לעקוב ולהגיב אחר התנהגות הביקוש, מאפשרת להגדיר את הביקוש האופטימאלי כסה"כ המכירות בפועל.

JDA הינה החברה המובילה בתחום ניהול שרשרת הביקוש והאספקה בעולם, באמצעות פתרונות אופטימיזציה וחיזוי המוכוונים להתייעלות ושיפור הביצועים העסקיים. על לקוחות JDA בעולם נמנים למעלה מ- 5,500 קמעונאים, מפיצים ויצרנים מובילים.

פעמים רבות מבלבלים בין תפעול לבין תכנון. אנו מעוניינים להגדיר מה יהיה הביקוש לשירות, למוצר. איך אנחנו אמורים להשפיע על מה יהיה? כמה אמכור ברבעון הבא? כאן נכנס לתמונה מימד הזמן – לו יכולנו לנוע בזמן ולחזות את העתיד...

מכונת הזמן הומצאה בסוף המאה ה-19. (מימד הזמן הוא המימד הרביעי. המימד השלישי עוד לא הומצא). ניקח אדם החי במאה ה-19, הנוסע בזמן לשנת 2010. אדם כזה יקח איתו מקל הליכה, סכין ומצית.

נחזור אליו בהמשך ונבדוק מדוע.

תחזית: בכדי ליצור תחזית נסתמך על ההיסטוריה שבידינו – כמה מכרנו. הדבר העיקרי שנותן לנו ערך הוא הידע - אינפורמציה כגון: לקוח, כמות, מק"ט, הזמנה, מלאי שעונה על ביקוש. על בסיס זה שולחים את מכונת הזמן קדימה – עושים תחזית.

Knowledge - מדוע יש לי את המלאי – מתוך הבנת הביקוש

Wisdom - החכמה היא להבין מה הסיכון במלאי הזה

זה בעצם מושג התכנון – מעל השכבה היומיומית של התפעול. קבלת החלטות בארגון והערכת הסיכון – משמע אתה משפיע ולא מגיב.

ישנן 3 רמות של תכנון:

  1. אופרטיבי – תכנון, ספקים. לרמה זו השפעה נמוכה ביחס לשורה התחתונה של הרווחיות.
  2. שינוי – תכנון שלוקח בחשבון שינויים. לצאת מנקודת הנחה שיהיו חריגות - תהליך תכנון שיגיב לשינוי.
  3. משפיע – קבלת החלטות תכנוניות שישפיעו על הביקוש.

תכנון משפיע: למשל, הסתכלות על מנת הייצור או גורם האירוז. אם יש תחזית מדויקת, אבל גורם האירוז גבוה – יהיו רמות מלאי גבוהות. אם גורם האירוז יצור עודפי מלאי הדבר יתבטא מיד בשורה התחתונה. כאשר מנתחים את התחזית מראש, רמות המלאי יורדות מבלי לפגוע בביקוש.

יצירת מגוון אופטימלי: אנו רוצים להציע מגוון רחב של מוצרים, יש בכך אלמנט שיווקי. מצד אחד אנו רוצים להעניק ללקוח מגוון רחב, מצד שני יש לקחת בחשבון תהליכים עסקיים. ברגע שנקבע מגוון של למשל 500 מוצרים, אך במקומות שונים יהיה מגוון שונה בהתאם לצורך המקומי – שטח המכירה יגדל ותגיע ליעילות שתפגוש את הצורך של הצרכן.

עולם היצרנים: תהליך לוחץ ורדיקלי - מצד אחד ישנן עלויות ומצד שני איכות. זהו עולם מסובך – הזמנות נכנסות כל הזמן. איך מבצעים אותן? לחברות כאלו יש ריבוי מקורות – ספקי מישנה, ספקי חומרי גלם. קשה לראות את כל המישתנים בתמונה אחת שתאפשר לקבל החלטה.

למשל, במקרה של החלפת דורות (טלפונים ניידים למשל): האם אפשר לתכנן את נקודת סיום החיים של מוצר מסוים והכנסת הטכנולוגיה הבאה? זה מצריך תהליך ארגוני שכולל את הפיתוח, המכירות, ושרשרת האספקה. זה ישפיע על הביקוש למוצאים וחלקי חילוף.

נחזור לנוסע בזמן בן המאה ה-19: את הסכין לקח כי בזמנו אכלו הרבה בשר אדום. את מקל ההליכה לקח כי אנשי האצולה בזמנו היו כבדים ושמנים ואת המצית כי כל אנשי האצולה עישנו.

בהגיעו לשנת 2010 הוא הופתע: אף אחד לא אוכל בשר אדום כי זה לא בריא, אנשים רזים ועושים הרבה ספורט ולעשן אסור.

זהו מוסר ההשכל כשמסתכלים קדימה.

 תגיות המאמר: Planning Demand


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת hila gilon

מאת: hila gilonתוכנה15/02/12718 צפיות
מה קורה כאשר מוצר אינו זמין על המדף או כאשר הלקוחות לא מוצאים את המוצר שחיפשו על המדף ? מחקרים מראים ש 9% מהלקוחות לא מבצעים רכישה כלל, אפילו לא של מוצר חליפי. באירופה מתורגמים תשעת האחוזים הללו ל 4 מיליארד יורו, כאשר גם נתון זה הינו למעשה רק קצה הקרחון: לקוחות שנתקלים באירועים חוזרים של חוסרים נוטים להחליף את הסניף שבו הם מבצעים את רכישותיהם.

מאת: hila gilonתוכנה15/02/121179 צפיות
המדף הופך בימים אלו לזירת מסחר מרכזית יותר מאי פעם, לאור חשיבותו הגדולה הן עבור הקמעונאים והן עבור הספקים. קרב השליטה על המדף ועל סידורו מלווה את היחסים בין הרשתות והספקים ומעיד על מידת החשיבות שיש לניהול המדף – כמחולל ערך עבור הקונה וכמרכז רווח המשפיע באופן ישיר על ביצועי ורווחיות הארגון.

מאת: hila gilonתוכנה15/02/12811 צפיות
קמעונאים, מפיצים ויצרנים במגוון של תעשיות נפגעים קשה מהמצב הכלכלי שמשפיע על רמת הצריכה של הלקוחות. המצב מחייב חברות לבחון מחדש ובאופן תדיר את השינויים בתבניות הביקוש ולהתאים את האסטרטגיות העסקיות שלהן בתחומי קיבולות הייצור, המשאבים, תוכניות השיווק והתקציב על מנת לוודא שההשקעה, המאמץ וערוצי ההפצה מתמקדים במוצרים שמניבים את הרווחים הגבוהים ביותר.

מאת: hila gilonתוכנה15/02/123742 צפיות
מנכ"ל יכול להשפיע על ערך המניות שלו לטווח הארוך ע"י הבנה וניהול מושכל של הקשר בין המכירות, המלאי והרווח הגולמי. ניהול של רמות המלאי המתבסס על פילוח המוצרים לפי הרווחיות והיקף המכירות יוביל למיקסום הערך של החברה לטווח הארוך.

מאת: hila gilonמיחשוב ארגוני15/02/12727 צפיות
שנת 2009 מזמנת לארגונים עסקיים לא מעט אתגרים, ומבטיחה את מקומה בפנתאון השמור לשנים שהחתירה למצויינות תפעולית היא לחם חוק עבורן. הצרכנים מצמצמים הוצאותיהם, התקציב הארגוני, ההלוואות וההשקעות מתהדקות וליצרנים אין ברירה אלא להפחית עלויות, לבחון כל העת את הצעת הערך שלהם ולראות שהיא עונה לצרכי הלקוח כמו גם לתור אחר אפשרויות צמיחה חדשות. גורמים נוספים שהופכים את התמונה למורכבת אף יותר, הם התנודתיות בדפוסי הביקוש ובסחורות, והצורך הגובר לשמור על אבטחה ובקרת איכות בשרשרת האספקה. כדי לעמוד באתגרים אלו בעולם תפעולי שבו הביקושים וצרכי הלקוח הם חזות הכל, ארגונים מובילים מחפשים אחר פתרונות לשרשרת הערך המציעים גישה מתקדמת לקונספט המסורתי של תכנון (Planning).

מאמרים נוספים בנושא תוכנה

מאת: ליאורתוכנה05/10/161807 צפיות
לימודיו של הנדסאי תוכנה, מאפשרים לעבוד בתחום התוכנה, ומתקיימים בבית ספר להנדסאים. בית ספר להנדסאים, שנמצא בתל אביב יפו, מספק הזדמנות לתושבי תל אביב והסביבה, ללמוד בו. תכנית הלימודים מתעדכנת, בהתאם לשינויים שחלים במקומות העבודה העתידיים.

מאת: אריה הרשקותוכנה19/07/151535 צפיות
"אני יודע מה מצב העסק שלי" זהו אחד מהמשפטים שכל בעל עסק אמור לדעת להגיד ואני שומע זאת לא מעט. ואז אני שואל, "ואיך אתה יודע מה המצב"? הבנת התשובה לשאלה זו תעזור להבין מה משמעות התאמת תוכנה לניהול עסק.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151109 צפיות
חברות רבות ברחבי העולם וכמובן גם בישראל עוסקות במלאכה המעניינת אך גם המאתגרת של פיתוח מוצרים אשר יש בהם אלמנטים טכנולוגיים. חלקן שייכות לצוות המו"פ של חברות אשר עוסקות גם בייצור בפועל של המוצרים, בעוד שחלקן נותנות את שירותי הפיתוח והתכנון לחברות יצרניות שונות ומגוונות.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151042 צפיות
מדענים כגון ניוטון, מקסוול ואחרים העניקו לנו את המודלים המתמטיים, "חוקי המדע" שהופכים לאפשרי את החיזוי המדויק של התפתחות מערכות ועצמים פיזיקליים בחלל ובזמן בהינתן תנאי שפה מסוימים ותנאי התחלה. מתמטיקאים יישומיים המציאו שיטות נומריות המסוגלות לייצר מספרים ושרטוטים המסייעים לתאר במדויק כיצד מערכות ועצמים יתפתחו בחלל ובזמן. הדבר מאפשר לנו לבצע סימולציות, להתאים פרמטרים, ובסופו של דבר לבצע תכנון טוב יותר, אם לא הטוב ביותר.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151018 צפיות
בארבע כתבות הספקנו להכיר את שיטת התכנון והייצור בעזרת מחשב, למדנו מי עושה בה שימוש ואילו שימושים נרחבים קיימים בעזרתה. בכתבה האחרונה בסדרה נבין מהי הטכנולוגיה העומדת מאחורי השיטה.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/151038 צפיות
בשלושת הכתבות הקודמות למדנו מהי טכנולוגיית תכנון וייצור בעזרת מחשב, סקרנו את המשתמשים בשיטה ומהם השימושים הרבים שנעשים בה ברחבי העולם. בכתבה רביעית זו נצלול יותר פנימה ונציג את סוגי ה- CAD הקיימים ומי עשוי למצוא שימוש בכל אחד מהם.

מאת: מעיין סבןתוכנה16/04/15979 צפיות
בשתי הכתבות הקודמות הכרנו את תחום התיב"ם – תכנון וייצור בעזרת מחשב, ולמדנו מהי חשיבותו הגדולה בעולם תכנון המוצרים בענפי ההנדסה, הפיזיקה והמדע. נגענו גם במשתמשים העיקריים בטכנולוגיה זו, ובכתבה זו נרחיב אודות השימושים ב CAD ומי מנצל זאת לטובתו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica