חפש מאמרים:
שלום אורח
02.07.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

להגביל את "הערבון המוגבל" בחברות בע"מ

מאת: אבי אזולאידיני עסקים15/08/20125122 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

האם לא ראוי שיצחק תשובה המחזיק בנכסי ענק באמצעות חברות שונות יהיה חייב משפטית לתמיכה כלשהי בדלק נדל"ן לפני שיאיים בחרב הפירוק ותוצאותיו ההרסניות לנושי החברה ?

שאלה דומה מתעוררת גם בענייניהם של יוסי מימן באמפל, אילן בן דב בטאו, ב"תספורת" של לבייב באפריקה ישראל, או אפילו במקרה של מדינת ישראל בתיק פירוק "אגרקסקו".

האם ראוי להעניק חסינות הערבון המוגבל בכל מצב? גם כאשר בעליה של החברה החייבת ממשיך להחזיק בערך מופלג של נכסים אחרים?

המצב המשפטי הנוכחי אינו מבדיל בין בעלי חברה מהשורה, שנקלעו למצב של חדלות פירעון עקב סיכון עסקי נורמאלי שלקחו וכשלו, לבין האפשרות של ניצול אותו חוק על ידי טייקונים לגיוס הון עתק ציבורי למימון הרפתקאה עסקית כלשהי, ביודעם שבבוא יום של חלילה כישלון עסקי, יוכלו לבחור לגלגל חזרה את הבעלות על ההרפתקאה לציבור המממן מבלי שייגרם נזק כלשהו לנכסיהם המופלגים המוחזקים בחברות אחרות.

הנרטיב להגבלת ערבות הבעלים בחברות בע"מ, נובע מהתפתחות המשטר הכלכלי הקפיטליסטי שגורס ותומך בעידוד היזמות העסקית המהווה את הכוח המניע לכלכלה כולה. ועל כן, ראוי לתת הגנה ליזמים שכשלו עסקית מבלי לפגוע גם ביכולתם להשתקם ממשבר שכזה.

על פי גישה זו, סך התרומה למשק מיזמות עסקית דרך חברות בע"מ עולה על סך הנזק למשק שנוצר ממצבי חדלות פירעון של חלקן.

אך האם ראוי ו"צודק" להמשיך לתת אותה הגנה גם לבעלי עושר נכסי מופלג, כאלו שנכסיהם בחברות אחרות יכולים לממן בקלות חדלות פירעון של אחת מחברותיהם ?

דומני, שבמצבים קיצוניים בהם בעלי עושר מופלג הנהנים מהגנה משפטית זו, ובוחרים לנצלה באמצעות לקיחת סיכונים עסקיים ממונפים לעייפה בידיעה מוקדמת שביום חורפי, יוכלו להיפטר מהחזקה "רעה" ולהשיבה לבעלות הממנים, יש בה בכדי להצביע על עיוות במצב המשפטי בעצם השוואת מצבם של כלל היזמים. כך, שבמצב אחד נגלה אמפטיה ליזם בעל חזון עסקי יחיד שכשל, אל מול תחושת חוסר הצדק במצב חדלות פירעון של חברה בודדת מבין אשכול רב של חברות ונכסים של טייקון, או אולי מצב קיצוני עוד יותר של המדינה עצמה.

השארת מצב זה על כנו מעודדת בין היתר, קונגלומרטים עסקיים ליטול על עצמם סיכונים עסקיים כבדים שלא במימון עצמי אלא להשתמש במימון ציבורי. בהצלחה יקצרו את הפירות וישתפו את הציבור המממן, ובכישלון ישתפו בעיקר את הציבור המממן.

לעניות דעתי, יש להגביל החיסיון שניתן כיום ולערוך הבדלה בחיסיון שניתן לסוגים שונים של בעלים. וזאת על מנת לשנות את דרך קבלת ההחלטות ומכלול השיקולים המונחים בפני קבוצה עסקית, על מנת שתדע שבמקרה של כישלון עסקי ומצב חדלות פירעון, יהיה עליהן במצבים מסויימים לתרום כסף מכיסם לטובת תשלום חלקי של החובות שלא נפרעו.

במערכת המשפטית בכלל (ובאולמה של השופטת אלשייך בפרט), נוצר נוהג לפיו בעלי חברה שהאמצעים בכיסם מחוייבים בתרומה כספית על פי שיקול ביהמ"ש כתנאי למתן "צו הקפאת הליכים", אך לא כך במקרה של "צו פירוק" או "כינוס נכסים".

בהיעדר תיקון לחוק, לא נותר לביהמ"ש אלא להיות כבול למצב החוקתי הקיים או להפעיל שיקול דעתו במסגרת טווח מצומצם מאד.

תיקון לעיוות משפטי זה אפשרי בדמות הטלת "מס חובות".

ניתן להטיל מס פרוגרסיבי על בעלי חברות שהותירו חובות שלא נפרעו. שיעור המס יעלה ככל שבעלי החברה חדלת הפירעון יהיה בעלים של נכסים ששוויים רב יותר.

הכספים ממס זה ישמשו לכיסוי החובות שלא נפרעו ולמימון ההליכים.

לדוגמא:

במקרה אחד, בו חברה פשטה רגל והותירה חוב שלא נפרע בסך 1 מיליון ₪, ויתר נכסיו של בעלי החברה מוגבלים, ייקנס הבעלים בתשלום מס נמוך בשיעור של 5% מסך החוב שלא נפרע.

ובמקרה האחר, של חברה שהותירה חוב של 100 מיליון ₪, ובעלי החברה מחזיק בנכסים אחרים בשווי של מיליארדי שקלים יעלה שיעור המס פרוגרסיבית לפי שווי הונו הפנוי עד תקרה מסויימת.

ההצמדה הפרוגרסיבית של מס כזה, ראוי שתבוצע אל מול שוויו הנכסי של בעלי החברה חדלת הפירעון. שווי כזה אפשרי שייגזר מתוך הצהרת ההון של בעלי בחברה.

תיקון שכזה, יש בו בכדי להציב פרמטר נוסף במכלול השיקולים העומדים בפני קבוצות עסקיות גדולות במיוחד, או יזמים פרועים במיוחד, ולפיו יהיה עליהן במצב של חדלות פירעון להושיט ידם לכיס ולממן חלקית חובות שלא נפרעו. וזאת בניגוד למצב הנוכחי המאפשר להן משפטית לגלגל ההפסד בעיקר לכיוון הציבור.

(הכותב משמש כ"נאמן/מפרק/מנהל מיוחד" בתיקי הקפאות הליכים ופירוקים, ובעלי חברת הייעוץ להבראת חברות "בי אנד איי יועצים".)

www.recover.org.il

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אבי אזולאי,  מנהל משרד הייעוץ בי אנד איי יועצים המתמחה בליווי וניהול חברות בקשיים

www.recover.org.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אבי אזולאי

מאת: אבי אזולאיעסקים - כללי22/08/176162 צפיות
חברות בקשיים. הקפאת הליכים, תוכנית הבראה, פירוק מפעיל? - מדריך מונחים כגון "הקפאת הליכים" "פירוק חברה" "כינוס נכסים" הינם מונחים משפטיים המופיעים לא אחת בעיתונות, כאשר הציבור אינו מבחין בין ההגדרות ומבחינתו לרוב הכינוי הכולל לכך הוא: "פשיטת רגל" האומנם?

מאת: אבי אזולאידיני עסקים15/08/123741 צפיות
כך נזהה חברה או לקוח בקשיים תזרימיים

מאת: אבי אזולאידיני עסקים11/06/101595 צפיות
מהי חברה בקשיים? מתי נגדיר חברה ככזו? האם חברה הפסדית היא חברה בקשיים?

מאמרים נוספים בנושא דיני עסקים

מאת: בנימין קלינגרדיני עסקים29/03/21452 צפיות
בתאריך 10.7.18 הצביעה מליאת הכנסת על תיקון 34 לחוק רישוי עסקים. הרפורמה הנוכחית ברישוי עסקים, הקרויה "רישוי עסקים דיפרנציאלי" מטרתה ליצור: איזון בין המטרות של חוק רישוי עסקים - שמירה על הציבור מפני נזקים (בריאותיים, בטיחותיים, סביבתיים וכד') - לבין עידוד הפעילות הכלכלית במשק וצמצום הפגיעה בעסקים. רפורמה זו היא בעצם המשך ישיר לרפורמה של 2012 ומשלימה אותה. גולת הכותרת של הרפורמה ב-2012 היא ההבנה שבכדי לייצר לבעלי העסקים וודאות, שקיפות ונגישות לדרישות החלות עליהם, יש לפרסם מפרטים אחידים. הרפורמה הנוכחית שואפת לשפר ולייעל את תהליך הרישוי, ובעצם יש לומר תהליכי הרישוי, משום שהיא מגדירה תהליכי רישוי שונים המותאמים לסוגי העסקים השונים ומכאן שמה "רישוי עסקים דיפרנציאלי" פעימה ראשונה של הרפורמה נכנסה לתוקף ב-1.1.19

מאת: בנימין קלינגרדיני עסקים04/01/21675 צפיות
מדריך אודות עבודות הפטורות מהיתר בנייה מדריך זה מפרט את סוגי העבודות והמבנים הפטורים מהיתר בנייה, על פי תקנות התכנון והבנייה (עבודות ומבנים הפטורים מהיתר), התשע"ד – 2014.

מאת: בנימין קלינגרדיני עסקים04/01/21631 צפיות
על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לרישוי עסקים במבנים שאינם מוסדרים, במקביל לבדיקת גורמי הרישוי השונים, המחלקה לתכנון ולרישוי הנדסי בודקת אם הבקשה תואמת את דיני התכנון והבנייה בנושאים הבאים: חוקיות המבנה והיתר הבנייה. באם אין היתר בנייה – מידת העמידה בהגדרות המאפשרות רישיון עסק ללא היתר בנייה. התאמת השימוש בנכס לייעוד המבנה על פי היתר הבנייה ותכנית בניין עיר (תב"ע).

מאת: עידן שלומןדיני עסקים12/07/20660 צפיות
ב 15 לספטמבר 2019 חוקק אחד החוקים החשובים ביותר בשנים האחרונות בכל הנוגע לכלכלה בישראל. מדובר על חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שמחליף את התהליך של "פשיטת רגל" כפי שהיה קיים במשך עשרות שנים וגרם נזק רב לחייבים, לנושים ולמערכת המשפט בישראל.

מאת: רוי ורלדיני עסקים29/01/20873 צפיות
ישנם אנשים רבים שמצאו הצלחה על ידי השקעה ברכוש מסחרי. אין שום קסם בלספק לך חיים מצליחים. תזדקק לידע עובד בנושא נדל"ן, להיות בעל ניסיון בשוק וניסיון בענף. מאמר זה מכיל כמה טיפים שיעזרו לכם להתחיל בהרפתקה שלכם ללמוד יותר על הפעלת נדל"ן מצליח.

מאת: רוי ורלדיני עסקים29/01/20866 צפיות
נכסים תעשייתיים ומסחריים מגיעים לשוק כל הזמן, אך נכסים מסוג זה אינם מקבלים רשימות מועדפות כמו בתים רגילים. בין אם קונים או מוכרים, אל תימנעו משא ומתן. להישמע ולהילחם כדי להשיג לעצמך מחיר הוגן לרכוש. צלם תמונות דיגיטליות של תמונות הבניין. ודא שיש לך כל הליקויים שנמצאים בתמונות שאתה מצלם (דברים כמו חורים, כמו חורים בקיר, ושטיחים פגומים או מלוכלכים.

מאת: רוי ורלדיני עסקים17/01/19972 צפיות
אנשים רבים חושבים על מרפרף בתים למטרות רווח. זוהי דרך מצוינת להפוך הרבה רווח לאורך זמן. תסתכל על אפשרויות הנדל"ן שלך עם טיפים מראש וללמוד כל מה שאתה יכול.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica