חפש מאמרים:
שלום אורח
05.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

להגביל את "הערבון המוגבל" בחברות בע"מ

מאת: אבי אזולאידיני עסקים15/08/20124950 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

האם לא ראוי שיצחק תשובה המחזיק בנכסי ענק באמצעות חברות שונות יהיה חייב משפטית לתמיכה כלשהי בדלק נדל"ן לפני שיאיים בחרב הפירוק ותוצאותיו ההרסניות לנושי החברה ?

שאלה דומה מתעוררת גם בענייניהם של יוסי מימן באמפל, אילן בן דב בטאו, ב"תספורת" של לבייב באפריקה ישראל, או אפילו במקרה של מדינת ישראל בתיק פירוק "אגרקסקו".

האם ראוי להעניק חסינות הערבון המוגבל בכל מצב? גם כאשר בעליה של החברה החייבת ממשיך להחזיק בערך מופלג של נכסים אחרים?

המצב המשפטי הנוכחי אינו מבדיל בין בעלי חברה מהשורה, שנקלעו למצב של חדלות פירעון עקב סיכון עסקי נורמאלי שלקחו וכשלו, לבין האפשרות של ניצול אותו חוק על ידי טייקונים לגיוס הון עתק ציבורי למימון הרפתקאה עסקית כלשהי, ביודעם שבבוא יום של חלילה כישלון עסקי, יוכלו לבחור לגלגל חזרה את הבעלות על ההרפתקאה לציבור המממן מבלי שייגרם נזק כלשהו לנכסיהם המופלגים המוחזקים בחברות אחרות.

הנרטיב להגבלת ערבות הבעלים בחברות בע"מ, נובע מהתפתחות המשטר הכלכלי הקפיטליסטי שגורס ותומך בעידוד היזמות העסקית המהווה את הכוח המניע לכלכלה כולה. ועל כן, ראוי לתת הגנה ליזמים שכשלו עסקית מבלי לפגוע גם ביכולתם להשתקם ממשבר שכזה.

על פי גישה זו, סך התרומה למשק מיזמות עסקית דרך חברות בע"מ עולה על סך הנזק למשק שנוצר ממצבי חדלות פירעון של חלקן.

אך האם ראוי ו"צודק" להמשיך לתת אותה הגנה גם לבעלי עושר נכסי מופלג, כאלו שנכסיהם בחברות אחרות יכולים לממן בקלות חדלות פירעון של אחת מחברותיהם ?

דומני, שבמצבים קיצוניים בהם בעלי עושר מופלג הנהנים מהגנה משפטית זו, ובוחרים לנצלה באמצעות לקיחת סיכונים עסקיים ממונפים לעייפה בידיעה מוקדמת שביום חורפי, יוכלו להיפטר מהחזקה "רעה" ולהשיבה לבעלות הממנים, יש בה בכדי להצביע על עיוות במצב המשפטי בעצם השוואת מצבם של כלל היזמים. כך, שבמצב אחד נגלה אמפטיה ליזם בעל חזון עסקי יחיד שכשל, אל מול תחושת חוסר הצדק במצב חדלות פירעון של חברה בודדת מבין אשכול רב של חברות ונכסים של טייקון, או אולי מצב קיצוני עוד יותר של המדינה עצמה.

השארת מצב זה על כנו מעודדת בין היתר, קונגלומרטים עסקיים ליטול על עצמם סיכונים עסקיים כבדים שלא במימון עצמי אלא להשתמש במימון ציבורי. בהצלחה יקצרו את הפירות וישתפו את הציבור המממן, ובכישלון ישתפו בעיקר את הציבור המממן.

לעניות דעתי, יש להגביל החיסיון שניתן כיום ולערוך הבדלה בחיסיון שניתן לסוגים שונים של בעלים. וזאת על מנת לשנות את דרך קבלת ההחלטות ומכלול השיקולים המונחים בפני קבוצה עסקית, על מנת שתדע שבמקרה של כישלון עסקי ומצב חדלות פירעון, יהיה עליהן במצבים מסויימים לתרום כסף מכיסם לטובת תשלום חלקי של החובות שלא נפרעו.

במערכת המשפטית בכלל (ובאולמה של השופטת אלשייך בפרט), נוצר נוהג לפיו בעלי חברה שהאמצעים בכיסם מחוייבים בתרומה כספית על פי שיקול ביהמ"ש כתנאי למתן "צו הקפאת הליכים", אך לא כך במקרה של "צו פירוק" או "כינוס נכסים".

בהיעדר תיקון לחוק, לא נותר לביהמ"ש אלא להיות כבול למצב החוקתי הקיים או להפעיל שיקול דעתו במסגרת טווח מצומצם מאד.

תיקון לעיוות משפטי זה אפשרי בדמות הטלת "מס חובות".

ניתן להטיל מס פרוגרסיבי על בעלי חברות שהותירו חובות שלא נפרעו. שיעור המס יעלה ככל שבעלי החברה חדלת הפירעון יהיה בעלים של נכסים ששוויים רב יותר.

הכספים ממס זה ישמשו לכיסוי החובות שלא נפרעו ולמימון ההליכים.

לדוגמא:

במקרה אחד, בו חברה פשטה רגל והותירה חוב שלא נפרע בסך 1 מיליון ₪, ויתר נכסיו של בעלי החברה מוגבלים, ייקנס הבעלים בתשלום מס נמוך בשיעור של 5% מסך החוב שלא נפרע.

ובמקרה האחר, של חברה שהותירה חוב של 100 מיליון ₪, ובעלי החברה מחזיק בנכסים אחרים בשווי של מיליארדי שקלים יעלה שיעור המס פרוגרסיבית לפי שווי הונו הפנוי עד תקרה מסויימת.

ההצמדה הפרוגרסיבית של מס כזה, ראוי שתבוצע אל מול שוויו הנכסי של בעלי החברה חדלת הפירעון. שווי כזה אפשרי שייגזר מתוך הצהרת ההון של בעלי בחברה.

תיקון שכזה, יש בו בכדי להציב פרמטר נוסף במכלול השיקולים העומדים בפני קבוצות עסקיות גדולות במיוחד, או יזמים פרועים במיוחד, ולפיו יהיה עליהן במצב של חדלות פירעון להושיט ידם לכיס ולממן חלקית חובות שלא נפרעו. וזאת בניגוד למצב הנוכחי המאפשר להן משפטית לגלגל ההפסד בעיקר לכיוון הציבור.

(הכותב משמש כ"נאמן/מפרק/מנהל מיוחד" בתיקי הקפאות הליכים ופירוקים, ובעלי חברת הייעוץ להבראת חברות "בי אנד איי יועצים".)

www.recover.org.il

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אבי אזולאי,  מנהל משרד הייעוץ בי אנד איי יועצים המתמחה בליווי וניהול חברות בקשיים

www.recover.org.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אבי אזולאי

מאת: אבי אזולאיעסקים - כללי22/08/173317 צפיות
חברות בקשיים. הקפאת הליכים, תוכנית הבראה, פירוק מפעיל? - מדריך מונחים כגון "הקפאת הליכים" "פירוק חברה" "כינוס נכסים" הינם מונחים משפטיים המופיעים לא אחת בעיתונות, כאשר הציבור אינו מבחין בין ההגדרות ומבחינתו לרוב הכינוי הכולל לכך הוא: "פשיטת רגל" האומנם?

מאת: אבי אזולאידיני עסקים15/08/123541 צפיות
כך נזהה חברה או לקוח בקשיים תזרימיים

מאת: אבי אזולאידיני עסקים11/06/101368 צפיות
מהי חברה בקשיים? מתי נגדיר חברה ככזו? האם חברה הפסדית היא חברה בקשיים?

מאמרים נוספים בנושא דיני עסקים

מאת: רוי ורלדיני עסקים29/01/20394 צפיות
ישנם אנשים רבים שמצאו הצלחה על ידי השקעה ברכוש מסחרי. אין שום קסם בלספק לך חיים מצליחים. תזדקק לידע עובד בנושא נדל"ן, להיות בעל ניסיון בשוק וניסיון בענף. מאמר זה מכיל כמה טיפים שיעזרו לכם להתחיל בהרפתקה שלכם ללמוד יותר על הפעלת נדל"ן מצליח.

מאת: רוי ורלדיני עסקים29/01/20390 צפיות
נכסים תעשייתיים ומסחריים מגיעים לשוק כל הזמן, אך נכסים מסוג זה אינם מקבלים רשימות מועדפות כמו בתים רגילים. בין אם קונים או מוכרים, אל תימנעו משא ומתן. להישמע ולהילחם כדי להשיג לעצמך מחיר הוגן לרכוש. צלם תמונות דיגיטליות של תמונות הבניין. ודא שיש לך כל הליקויים שנמצאים בתמונות שאתה מצלם (דברים כמו חורים, כמו חורים בקיר, ושטיחים פגומים או מלוכלכים.

מאת: רוי ורלדיני עסקים17/01/19505 צפיות
אנשים רבים חושבים על מרפרף בתים למטרות רווח. זוהי דרך מצוינת להפוך הרבה רווח לאורך זמן. תסתכל על אפשרויות הנדל"ן שלך עם טיפים מראש וללמוד כל מה שאתה יכול.

מאת: רוי ורלדיני עסקים23/10/17717 צפיות
If someone promises you to improve your score by changing your factual history, they are lying. Negative credit information remains on your credit report for seven years.

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןדיני עסקים17/04/17808 צפיות
עו"ד נועם קוריס בעל תואר שני במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, משרד נועם קוריס ושות' עורכי דין עוסק במשפט מסחרי מאז שנת 2044.

מאת: רוני הכהןדיני עסקים09/01/17791 צפיות
במקרים לא מעטים ישנה ההתלבטות שבין פתיחת תיק עוסק מורשה לבין תיק עוסק פטור, אולם מה שחשוב להבין הוא כי ישנם לפחות שני דברים שיכולים למנוע את היות העוסק פטור והכרח שיהיה מורשה. מהם

מאת: אופירדיני עסקים18/10/151792 צפיות
יש מקצוע אחד שקשור לתחום המשפט והוא מקצוע פחות מוכר אך הוא נדרש מאוד וזה הנוטריון. כל אמא יהודייה חולמת שהבן או הבת שלה יהיו רופאים או עורכי דין, ואם כבר להיות עורך דין אז למה לא להיות יותר מזה ומצטיין בתחום?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica