חפש מאמרים:
שלום אורח
27.05.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

חדלות פירעון ושיקום כלכלי – החוק שמחולל מהפיכה במדינה!

מאת: עידן שלומןדיני עסקים12/07/2020639 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ב - 15 לספטמבר 2019 חוקק אחד החוקים החשובים ביותר בשנים האחרונות בכל הנוגע לכלכלה בישראל. מדובר על חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי שמחליף את התהליך של "פשיטת רגל" כפי שהיה קיים במשך עשרות שנים וגרם נזק רב לחייבים, לנושים ולמערכת המשפט בישראל.

מה ההבדל בין החוק החדש לבין זה שהיה בעבר?

ראשית כל נתחיל ונציין שהחוק החדש כפי שמוצג בשמו נועד להעניק קרן אור לחייבים ולאפשר להם להתנהל במשך זמן קצר יחסית (שנים בודדות לכל היותר) בתהליך שיאפשר להם להישאר עומדים על רגליהם (מבחינה כלכלית) וגם לשמור על כבודם במסגרת החברתית והמשפחתית.

המצב הקודם היה "סטיגמתי" והטיל צל כבד על כל מי שנזקק למצב של פשיטת רגל (בתום לב כמובן). כמו כן הדבר היה כרוך בשנים רבות של בירוקרטיה בין החייב והנושים ובין בית המשפט , דבר שגרם לכעסים ולחצים מיותרים של כל הנוגעים בדבר.

נוסף על כל אלו במצב הקודם לא כל חובותיו של החייב היו מרוכזים מידית לתיק אחד בפני כל הנושים ולכן מקרים רבים היו חובות שהצטברו במהלך ההליך עצמו והובילו לעיקולים של הוצאה לפועל שערכה "ביקורים" בבית החייב לעניי ילדיו או שכניו, דבר שגרן ללא מעט משברים נפשיים ומשפחתיים במדינה.

כיום הכול מרוכז לתיק אחד שנועד להוביל אל הסדר חוב של החייב ובמהלכו יש הקפאת הליכים כנגדו בכל הקשור לחובות כספיים כאלו ואחרים שצבר ועדיין מצטברים.

כיצד מוחזר החוב במצב שכזה?

החייבים נהנים כאמור מתנאים "משופרים" ביחס לעבר וזאת בהתחשב שהוכיחו שהחובות שלהם הצטברו בתום לב ולא במעשה פלילי או של נוכלות מסוג כלשהו. אבל המצב הזה נועד לעזור לחייבים הללו בהליך עצמו שעדיין יביא אותם בפני שופט עם דרישה להחזר החובות שצברו.

היקף שיעור ההחזר ייקבע לאחר שהשופע מקבל דו"ח מהממונה על התיק של החייב. זה האחרון מרכז את כל הכנסותיו וחובותיו של החייב, בודק את כל נכסיו והונו של החייב בארץ ובחו"ל ומעביר המלצה כמה יוכל להחזיר מדי חודש בפריסה כזו או אחרת (עד 3 שנים בד"כ).

השופט קובע בסופו של ההליך מהם התנאים של החזר החוב לנושים, בכמה תשלומים ומהם כלל התנאים עבור החייב כדי שיזככה להפטר מכל חובותיו שבתיק ויוכל לחזור להיות אדם נורמטיבי שאינו חייב כספים מבחינת החוק.

אין כל ספק שהתנהלות של חייב בעזרתו של עורך דין חדלות פירעון מתחילת התהליך ועד סופו תאפשר לו להגיע להסדר נח של החזרת החובות והגעה להפטר כשזה. זה הפתרון הטוב ביותר שיכלו לחשוב עליו על מנת שהנושים יזכו לחלק מכספיהם שאבדו ואילו החייב יוכל להמשיך ולנשום בתהליך כולו וגם לחזור לשגרת חיים לאחריו.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עידן שלומן

מאת: עידן שלומןקניות 25/07/211156 צפיות
תושבי המדינה נהנים לאחרונה משפע של אפשרויות חדשות לרכישת מתנות מיוחדות. הטכנולוגיה החדשה של עולם הצילום הגיעה בסערה לישראל ומאפשרת פיתוח תמונות והדפסה שלהן כמעט על גבי כל מוצר שתעלו בראשכם. על כך במאמר שלפניכם.

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/08/20342 צפיות
נקלעתם לחובות שלא באשמתכם (או שכן...) אבל באמת בתום לב? אתם לא יודעים כיצד תוכלו להחזיר את החובות הללו לנושים השונים (בנקים, חברות אשראי, ביטוח, ספקים וכן הלאה)?

מאת: עידן שלומןחוק ומשפט - כללי19/08/20372 צפיות
אחד החוקים הכי משמעותיים מבחינה פיננסית עבור בעלי עסקים רבים (אך גם שכירים או מובטלים) נחקק ב 2019 והביא מהפכה של ממש בנקודה רגישה עבור רבים – צבירת חובות והדרך להתמודד איתם או עם הגעה למצב של פשיטת רגל.

מאת: עידן שלומןתחבורה ורכב - כללי24/05/202482 צפיות
במידה ואתם תושבי קרית מלאכי ואתם מעוניינים להתנייד בקלות אתם מוזמנים לעשות זאת באמצעות מונית ספישל שניתן להזמין 24 שעות ביממה.

מאת: עידן שלומןבניין ואחזקה - כללי24/05/20917 צפיות
מוצר שתמצאו בכל בית ישראלי ונחשב אחד החיוניים ביותר הוא המזגן הביתי. קשה לדמיין את החיים המודרניים שלנו ללא מזגן בקיץ או בחורף וכאשר יש תקלה במזגן רובנו ממהרים להזמין טכנאי מזגנים שיגיע כמה שיותר מהר לתקן את המזגן המקולקל. הבעיה שלא תמיד יש טכנאי מזגנים מומלץ שפנוי להגיע באותו היום או אפילו למחרת לשירותי תיקון מזגנים ובחודשי הקיץ הלוהטים טכנאי המזגנים הפופולאריים תפוסים לפחות שבוע ימים מראש. אז מה הפתרון ?

מאת: עידן שלומןשיפוצים28/01/201253 צפיות
חשמלאים מספקים כיום קשת שירותים רחבה ביותר שנוגעת לאספקטים שונים בכל עבודת שיפוצים בבית שלכם, בין אם מדובר בשיפוץ יסודי של כל הבית או ריענון של מערכת החשמל הביתית.

מאת: עידן שלומןנדל"ן ומקרקעין23/11/19852 צפיות
כל קבלן שיפוצים יודע שענף הבניה איננו פשוט והתחרות גבוהה על כל פרויקט, בעיקר כיום שיש אתרים המדרגים בעלי מקצוע שונים, אפליקציות שמאפשרות העברת הפניות עבודה למנויים משלמים ובכלל סף הכניסה איננו גבוה וכל מי שקנה ארגז כלים וצבע דירה לקרוב משפחה יכול להתהדר בתואר קבלן שיפוצים.

מאמרים נוספים בנושא דיני עסקים

מאת: בנימין קלינגרדיני עסקים29/03/21438 צפיות
בתאריך 10.7.18 הצביעה מליאת הכנסת על תיקון 34 לחוק רישוי עסקים. הרפורמה הנוכחית ברישוי עסקים, הקרויה "רישוי עסקים דיפרנציאלי" מטרתה ליצור: איזון בין המטרות של חוק רישוי עסקים - שמירה על הציבור מפני נזקים (בריאותיים, בטיחותיים, סביבתיים וכד') - לבין עידוד הפעילות הכלכלית במשק וצמצום הפגיעה בעסקים. רפורמה זו היא בעצם המשך ישיר לרפורמה של 2012 ומשלימה אותה. גולת הכותרת של הרפורמה ב-2012 היא ההבנה שבכדי לייצר לבעלי העסקים וודאות, שקיפות ונגישות לדרישות החלות עליהם, יש לפרסם מפרטים אחידים. הרפורמה הנוכחית שואפת לשפר ולייעל את תהליך הרישוי, ובעצם יש לומר תהליכי הרישוי, משום שהיא מגדירה תהליכי רישוי שונים המותאמים לסוגי העסקים השונים ומכאן שמה "רישוי עסקים דיפרנציאלי" פעימה ראשונה של הרפורמה נכנסה לתוקף ב-1.1.19

מאת: בנימין קלינגרדיני עסקים04/01/21661 צפיות
מדריך אודות עבודות הפטורות מהיתר בנייה מדריך זה מפרט את סוגי העבודות והמבנים הפטורים מהיתר בנייה, על פי תקנות התכנון והבנייה (עבודות ומבנים הפטורים מהיתר), התשע"ד – 2014.

מאת: בנימין קלינגרדיני עסקים04/01/21612 צפיות
על פי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה בנוגע לרישוי עסקים במבנים שאינם מוסדרים, במקביל לבדיקת גורמי הרישוי השונים, המחלקה לתכנון ולרישוי הנדסי בודקת אם הבקשה תואמת את דיני התכנון והבנייה בנושאים הבאים: חוקיות המבנה והיתר הבנייה. באם אין היתר בנייה – מידת העמידה בהגדרות המאפשרות רישיון עסק ללא היתר בנייה. התאמת השימוש בנכס לייעוד המבנה על פי היתר הבנייה ותכנית בניין עיר (תב"ע).

מאת: רוי ורלדיני עסקים29/01/20855 צפיות
ישנם אנשים רבים שמצאו הצלחה על ידי השקעה ברכוש מסחרי. אין שום קסם בלספק לך חיים מצליחים. תזדקק לידע עובד בנושא נדל"ן, להיות בעל ניסיון בשוק וניסיון בענף. מאמר זה מכיל כמה טיפים שיעזרו לכם להתחיל בהרפתקה שלכם ללמוד יותר על הפעלת נדל"ן מצליח.

מאת: רוי ורלדיני עסקים29/01/20848 צפיות
נכסים תעשייתיים ומסחריים מגיעים לשוק כל הזמן, אך נכסים מסוג זה אינם מקבלים רשימות מועדפות כמו בתים רגילים. בין אם קונים או מוכרים, אל תימנעו משא ומתן. להישמע ולהילחם כדי להשיג לעצמך מחיר הוגן לרכוש. צלם תמונות דיגיטליות של תמונות הבניין. ודא שיש לך כל הליקויים שנמצאים בתמונות שאתה מצלם (דברים כמו חורים, כמו חורים בקיר, ושטיחים פגומים או מלוכלכים.

מאת: רוי ורלדיני עסקים17/01/19954 צפיות
אנשים רבים חושבים על מרפרף בתים למטרות רווח. זוהי דרך מצוינת להפוך הרבה רווח לאורך זמן. תסתכל על אפשרויות הנדל"ן שלך עם טיפים מראש וללמוד כל מה שאתה יכול.

מאת: רוי ורלדיני עסקים23/10/171158 צפיות
If someone promises you to improve your score by changing your factual history, they are lying. Negative credit information remains on your credit report for seven years.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica