חפש מאמרים:
שלום אורח
16.08.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סחרחורות : סימפטומים, אבחון וטיפול

סחרחורת:

תחושה של סיבוב ראש, אובדן התמצאות במרחב, פגיעה בשיווי המשקל וחוסר יציבות, המלווים לעיתים בבחילה, מחושי ראש וחולשה. תפקוד תקין מבחינת שיווי המשקל וההתמצאות במרחב נובע ממערכת מורכבת של משובים בין מספר גורמים בגוף האדם. מידע המגיע מהעור, השרירים, הגידים והרצועות מוצלב עם מידע המגיע ממערכת הראייה וממערכת ייעודית הנמצאת באוזן הפנימית (איבר שיווי המשקל) – כל אלה מועברים למוח, המפענח במהירות עצומה את כל המידע, ואף נותן פקודות מהירות לכל אחת מהמערכות האלה, כיצד להגיב על מנת לשמור על שיווי המשקל בתפקודים המורכבים להם נדרש הגוף ביומיום. פגיעה באחד או ביותר מהמרכיבים הללו ו/או ביכולת המוח לפענח את המידע ולהגיב נכון ובמהירות המתאימה גורמת למעשה לתחושת סחרחורת ו/או לאובדן שיווי משקל. וורטיגו - BPPV: אחת מצורות הסחרחורת השכיחות ביותר היא הסחרחורת הסיבובית ההתקפית
(Benign Paroxysmal Positional Vertigo – BPPV). מדובר בסחרחורת המופיעה באופן פתאומי, בדרך כלל ללא רקע של חבלה או מחלה הקודמים להופעתה. האדם הסובל מסוג זה של וורטיגו יתלונן על סחרחורת קשה וקושי בהתמצאות במרחב בתנועות מסוימות, בהתאם למיקום הפגיעה, כפי שיתואר בהמשך. לאלה מתווספות לא אחת תחושות קשות של בחילה ולעיתים אף הקאות. רבים מהסובלים מתופעה זו מושבתים מפעילות יומיומית רגילה, ולעיתים קרובות אף סובלים מחרדות המעצימות את עוצמת הבעיה ונובעות מחוסר האונים שבפגישה עם המצב החדש. משהופיעו הסימפטומים הללו, הם לרוב יחלפו מאליהן לאחר כחצי דקה עד דקה של חוסר תנועה של הראש – עד לחזרה הבאה על אותה תנועה (קימה משכיבה לישיבה, למשל). סיבות: איבר שיווי המשקל הנמצא באוזן התיכונה שקוע בחלל עצמות הגולגולת בשתי האוזניים. הוא מורכב למעשה מחלל מרכזי, אשר ממנו יוצאות שלוש תעלות חצי עגולות בשלושה מישורים שונים. מבנה זה מהווה מערכת סגורה של נוזל הנע בה בהתאם לכיוון תנועת הראש. בתוך החלל המרכזי נמצאות באופן טבעי אבנים קטנטנות, מעין קריסטלים, המחוברים לתאי חישה ספציפיים ותפקידם חשוב בפענוח זווית הראש. בכל אחת מהתעלות החצי עגולות יש חיישנים המסודרים בסדר מסוים, ותפקידם לקבוע את כיוון תנועת הראש ואת המהירות הזוויתית של התנועה באמצעות תנועת הנוזל בתעלה. לא פחות חשוב מכך הוא תפקידן של התעלות בהנעת גלגלי העיניים בכוון המנוגד לתנועת הראש, על מנת שנוכל להתמקד בחפצים או בטקסט תוך כדי תנועת הראש (למשל, קריאת מחירי המוצרים בסופר בזמן הליכה). תנועת הראש מביאה לתנועת הנוזל בשתי האוזניים, כך שהמוח יוצר הצלבה במידע ומפרש את הנעשה על סמך שתי האוזניים.
מסיבה כלשהי, בדרך כלל לא ברורה, מתנתק קריסטל אחד או יותר מהחלל המרכזי ונוחת באחת מן התעלות החצי עגולות הללו. כעת, כל תנועה של הראש מפיקה תנועת נוזל מסוימת בתעלה זו באוזן אחת, מביאה לתנועת נוזל שונה עקב הקריסטל בתעלה המדוברת. המסר הכפול מביא לתנועת עיניים לא שווה, וחמור מכך, לתחושת הסחרחורת הנובעת מן הבלבול במסרים המועברים למוח. טיפול: סחרחורת זו לרוב חולפת לאחר כשבוע עד עשרה ימים ללא התערבות, אולם התערבות טיפולית קצרה של פחות משבע דקות, בדרך כלל מביאה קץ לסבל. לאחר אנמזה מפורטת הנלקחת על ידינו, המטפלים במכון כמו חדש, מבצע המטפל בדיקה שתפקידה לאתר את הצד בו נמצא איבר שיווי המשקל הפגוע, וכן את התעלה האחת משלוש התעלות בהן "נח" הקריסטל הלא רצוי. לאחר איתור מיקום הבעיה, מבצע המטפל סדרה של תמרונים בראש המטופל, בהתאם לתעלה המדוברת. מטרת תמרונים אלה היא להחזיר למעשה את הקריסטל מן התעלה לחלל המרכזי. התייחסות לפן הנפשי היא חלק בלתי נפרד מן הטיפול, ולכן על המטפל להסביר באופן מפורט וסבלני את מהות הבעיה, על מנת להפחית את החרדה הכל-כך מובנת במצב זה. בתום המפגש מצייד המטפל את המטופל במספר הוראות התנהגות לימים העוקבים אחר הטיפול. מטרת ההוראות הללו היא להגדיל את הסיכוי לפתור את הבעיה לאחר הטיפול. לעיתים רחוקות יחסית ובמקרים עקשניים במיוחד יש צורך במספר טיפולים, אך לרוב מדובר במפגש אחד עד שניים בלבד.
סחרחורת הנובעת מהמוקדים האחרים של שיווי המשקל, כפי שמתואר בהתחלה, ניתנים אף הם לטיפול, אם כי במקרים אלה משך הטיפול ארוך יותר ודורש סבלנות, ובעיקר התמדה של המטופל בביצוע יומיומי של התרגילים המתאימים אותם יקבל מהמטפל, בהתאם לסוג הבעיה. מטרת תרגילים אלה היא ליצור הביטואציה (סוג של הסתגלות) של המערכת, ולבצע בה סוג של כיול מחדש, כך שתפענח את המידע השגוי כמידע הנכון.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אורן לרנר, פיזיותרפיסט מומחה בעל תואר ראשון בפיזיותרפיה (B.Pt) מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני בחינוך גופני עם התמחות בפיזיולוגיה של המאמץ (M.A) מאוניברסיטת חיפה. לאורן ניסיון מעשי של למעלה מעשור שנצבר במחלקות האורטופדיות והכלליות בבתי חולים, קופות חולים ובמכוני פיזיותרפיה ציבוריים וכמו כן הוא בוגר קורסים רבים בתחום הפיזיותרפיה, ביניהם : שיקום ווסטיבולרי לטיפול בסחרחורות (וורטיגו),  עקרונות הכושר הגופני ויישומם בפיזיותרפיה, שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי תפקודי, דיקור מערבי, שיקום ראות, מדריכים קליניים, וכן קורס מדריכי חדר כושר.  מכון פיזיותרפיה כמו חדש | בית הרופאים, רחוב הגליל 78, קומה 2, גני תקווה | טלפון: 03-7360348 |http://kmohadash.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אורן לרנר

מאת: אורן לרנראורטופדיה ופיזותרפיה05/11/121208 צפיות
מפרק הקרסול הוא הפגיע ביותר בקרב ספורטאים, ואחד הפגיעים ביותר באוכלוסייה הכללית: החל מנקעים בדרגות חומרה שונות, דרך פגיעה בגידים ובסחוס המפרקי וכלה בשברים המערבים עצם אחת או יותר במפרק, עם תזוזה, או ללא תזוזה. הטיפול הרפואי נע בין קיבוע בגבס לבין ניתוח לקיבוע השבר עם פלטה וברגים. בכל מקרה, חשובה התערבות של פיזיותרפיסט למן הרגע הראשון על מנת לקצר ולייעל את משך השיקום ולהביאו למצב אופטימלי. מאמר זה יתייחס לנושא השברים בקרסול והטיפול הפיזיותרפי בהם.

מאמרים נוספים בנושא אורטופדיה ופיזותרפיה

מאת: simply smartאורטופדיה ופיזותרפיה02/03/211664 צפיות
ניתוח עמוד שדרה זעיר פולשני הוא האופציה הטובה ביותר, טיפול בכאב שאינו כירורגי או תרופה בעלת תופעות לוואי, מיקרוסקוטומיה אנדוסקופית היא ניתוח אנדוסקופי זעיר פולשני המאפשר הדמיה ישירה של הדיסק והעצבים. הליך זה משמש לדחיסה של שורשי עצבים שנפגעו על ידי דיסקי עמוד שדרה דחוסים.

מאת: רועי אראליאורטופדיה ופיזותרפיה23/08/20978 צפיות
כאבים הם סמן שמשהו אינו כשורה בגופנו. 80% מהאכולוסיה המבוגרת סובלת מכאבי גב תחתון וההתייחסות אליהן היא בדרך כלל בהבלגה.הפתרון הוא לתקן יציבה על ידי תרגול ייעודי שמתקן את נזקי הישיבה ומחדש את גופנו.

מאת: יצחק בכראורטופדיה ופיזותרפיה18/06/18915 צפיות
כאב בברכיים בעת עלייה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של דלקת פרקים ניוונית במפרקים הללו, יתר הסימנים והתסמינים יופיעו מאוחר יותר. בין יתר הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים נכלול חוסר נוחות, נוקשות, כאבים וקשיי תנועה במגוון מצבים כולל הליכה, עמידה, ישיבה ולבסוף גם במצב של שכיבה במיטה. החוקרים הצביעו על הכאב בברכיים בגלל שימוש במדרגות כסימן ראשון לדלקת פרקים ניוונית לאחר שעקבו במשך 7 שנים אחר 4,600 חולים עם סיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית.

מאת: רוני הכהןאורטופדיה ופיזותרפיה15/02/18977 צפיות
איך פועלים לשם שמירה על מצב בריאותי תקין גם על כסא גלגלים? קראו את הדברים החשובים הבאים.

מאת: orya peryאורטופדיה ופיזותרפיה28/12/171093 צפיות
ישנם מטופלים, אשר סובלים מבעיות קשות בכף הרגל, כך שמטופלים אלה, יצטרכו הזמנת מדרסים בהתאמה אישית במכונים אורתופדיים מומחים. למשל, גם אלה שיש להם מנח ביו סימטרי לקוי, חוסר איזון מבני לקוי יזדקקו להזמנת המדרסים בהתאמה והזמנה אישית. מדרסים אלה, בטווח הרחוק יותר, יהיו יעילים וישפרו את התחושה של המטופלים. תחול ירידה בתסמינים, שיפור הפעילות היום יומית וכן ההתאוששות תהיה מהירה יותר.

מאת: orya peryאורטופדיה ופיזותרפיה20/07/172088 צפיות
גם אם כבר התייאשתם מפיזיותרפיה, אל תמהרו ללכת לניתוח, היום ניתן כבר לטפל באמצעות גלי הלם שיסייעו רבות בהקלת הכאבים.. ישנם כאבים ובעיות שונו שניתן לטפל באמצעות גלי ההלם

מאת: רוני הכהןאורטופדיה ופיזותרפיה04/04/171333 צפיות
ישבתם שעות ארוכות במשרד מול המחשב וכעת הגב מתחיל לסמן על מאמץ יתר של עומס הנוצר עליו בגין ישיבה ממושכת ללא פעילות יעילה לגוף?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica