חפש מאמרים:
שלום אורח
04.04.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

שיקום פיזיותרפי לאחר שבר בקרסול

מפרק הקרסול, מעצם היותו מפרק הנושא את משקל הגוף, המסתמך ברובו על יכולת הרצועות והשרירים סביבו לשמור על יציבותו בדרישות היומיומיות והספורטיביות, חשוף מאוד לפציעות. למעשה, זהו המפרק הפגיע ביותר בקרב ספורטאים, ואחד הפגיעים ביותר באוכלוסייה הכללית. מגוון הפציעות במפרק הקרסול הוא רחב ביותר, החל מנקעים בדרגות חומרה שונות, דרך פגיעה בגידים ובסחוס המפרקי וכלה בשברים המערבים עצם אחת או יותר במפרק, עם תזוזה או בלעדיה. מאמר זה יתייחס לנושא השברים בקרסול והטיפול הפיזיותרפי בהם.

המבנה הגרמי של מפרק הקרסול כולל למעשה את שתי עצמות השוק (טיביה ופיבולה) ואת עצם הטאלוס שבכף הרגל. היקף השבר, מיקומו ומידת התזוזה של חלקיו הם אלה שיכתיבו למעשה את אופן הטיפול עליו יחליט הרופא האורטופד. שתי האפשרויות העומדות בפני הרופא הן טיפול שמרני, הכולל בדרך כלל, קיבוע בגבס לתקופה של כשישה עד שמונה שבועות, או טיפול ניתוחי, הכולל חשיפה של העצם, שחזור המנח הטבעי שלה וקיבועה באמצעות פלטה מתכתית וברגים. בכל אחת משתי האפשרויות נאסרת בדרך כלל הדריכה לפחות לתקופה של כשלושה שבועות, ואחריהן, בכפוף לביקורת רופא ולהמלצתו, מותרת דריכה הדרגתית על הרגל.

הטיפול הפיזיותרפי בכל אחד מהמקרים פועל לפי אותם קווים מנחים עם דגשים לסוג הטיפול, וכמובן, למכלול הבעיות של אותו מטופל (אין דין טיפול בבחור צעיר עם שבר לא תזוזה שקובע בגבס, כדין טיפול במבוגר עם אותו שבר הסובל גם מכאבי ברכיים ובעברו אירוע מוחי).

בשלב בו אסורה עדיין הדריכה יתמקד הטיפול הפיזותרפי במספר מישורים: האחד, שיפור התפקוד היומיומי של המטופל. מאחר שזהו מצב חדש בו לא היה מורגל בהגבלה בתפקוד ובכאב הנלווה, ילמד הפיזיותרפיסט את המטופל כיצד להתנייד ללא דריכה בעזרת קביים או הליכון, כיצד לעלות ולרדת במדרגות וכן הלאה. המישור השני בו יתמקד הטיפול בשלב זה הוא שמירה על טווחי התנועה והכח במפרקים הלא מקובעים של הרגל המנותחת (אחרי ניתוח יאשר לעיתים הרופא את הפעלת הקרסול ללא דריכה עליו). המישור השלישי, והלא פחות חשוב, הוא חיזוק הרגל הלא מעורבת והכנתה לעומסים שמופעלים ויופעלו עליה במהלך השיקום.

עם התרת הדריכה עובר הטיפול הפיזיותרפי שלב. מעתה יתמקד הטיפול בליווי ובהדרכה לחזרה הדרגתית להליכה בתבנית נכונה מן הרגע הראשון. בנוסף, יושם דגש בטיפול על חזרה מלאה ככל האפשר של טווחי התנועה בקרסול ובמפרקים הסמוכים ועל תרגילים לשיפור כח השרירים באותה גפה בכלל, וסביב המפרק הפגוע בפרט. תהליך השיקום לא יכול להיות מושלם ללא החזרת תחושת המצב של המפרק - הפרופריוספציה. מדובר ביכולת איבר לשדר כלפי מעלה לרמת עמוד השדרה והמח, במנח המפרק בכל רגע נתון, ואם קיים איום עליו להפעיל את השרירים הנגדיים שיסירו את האיום ויחזירו את המפרק למנחו הטבעי. כך למשל, כשאנחנו דורכים על אבן והרגל מסתובבת, נמתחים שרירים, גידים ורצועות וחיישנים ספציפיים, בהם קולטים את המתיחה ובמנגנון מהיר משודרת הוראה לשרירים הנגדיים לסובב בחזרה את הקרסול, על מנת למנוע נקע או חמור מכך.

במהלך הטיפול ייעזר הפיזיותרפיסט במגוון אמצעים להשלמת המטרה: טכניקות להורדת נפיחות, טיפול מנואלי להשבת טווחי התנועה ולהפחתת כאב, הדרכה לתרגילים לביצוע בבית, שימוש בזרמי חשמל טיפוליים למיניהם וכן הלאה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

אורן לרנר, פיזיותרפיסט מומחה בעל תואר ראשון בפיזיותרפיה (B.Pt) מאוניברסיטת תל-אביב ותואר שני בחינוך גופני עם התמחות בפיזיולוגיה של המאמץ (M.A) מאוניברסיטת חיפה. לאורן ניסיון מעשי של למעלה מעשור שנצבר במחלקות האורטופדיות והכלליות בבתי חולים, קופות חולים ובמכוני פיזיותרפיה ציבוריים וכמו כן הוא בוגר קורסים רבים בתחום הפיזיותרפיה, ביניהם : שיקום ווסטיבולרי לטיפול בסחרחורות (וורטיגו),  עקרונות הכושר הגופני ויישומם בפיזיותרפיה, שיקום פציעות ספורט, שיקום אורטופדי תפקודי, דיקור מערבי, שיקום ראות, מדריכים קליניים, וכן קורס מדריכי חדר כושר.  מכון פיזיותרפיה כמו חדש | בית הרופאים, רחוב הגליל 78, קומה 2, גני תקווה | טלפון: 03-7360348 |http://kmohadash.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אורן לרנר

מאת: אורן לרנראורטופדיה ופיזותרפיה29/10/123407 צפיות
סחרחורת מוגדרת כתחושה של סיבוב ראש, אובדן התמצאות במרחב, פגיעה בשיווי המשקל וחוסר יציבות, המלווים לעיתים בבחילה, מחושי ראש וחולשה. תפקוד תקין מבחינת שיווי המשקל וההתמצאות במרחב מושג ממערכת מורכבת של משובים בין מספר גורמים בגוף האדם: העור, השרירים, הגידים והרצועות, מערכת הראייה ואיבר שיווי המשקל באוזן – כל אלה מועברים למוח, המפענח ומגיב בהתאם. סוג הסחרחורת הנפוץ ביותר הוא Benign Paroxysmal Positional Vertigo BPPV - הפרעה הנובעת מניתוק קריסטלים ממדור אחד ונדידתם לאחר בתוך איבר שווי המשקל שבאוזן.

מאמרים נוספים בנושא אורטופדיה ופיזותרפיה

מאת: יצחק בכראורטופדיה ופיזותרפיה18/06/18431 צפיות
כאב בברכיים בעת עלייה במדרגות הם לרוב התסמין הראשון של דלקת פרקים ניוונית במפרקים הללו, יתר הסימנים והתסמינים יופיעו מאוחר יותר. בין יתר הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית בברכיים נכלול חוסר נוחות, נוקשות, כאבים וקשיי תנועה במגוון מצבים כולל הליכה, עמידה, ישיבה ולבסוף גם במצב של שכיבה במיטה. החוקרים הצביעו על הכאב בברכיים בגלל שימוש במדרגות כסימן ראשון לדלקת פרקים ניוונית לאחר שעקבו במשך 7 שנים אחר 4,600 חולים עם סיכון לחלות בדלקת פרקים ניוונית.

מאת: רוני הכהןאורטופדיה ופיזותרפיה15/02/18563 צפיות
איך פועלים לשם שמירה על מצב בריאותי תקין גם על כסא גלגלים? קראו את הדברים החשובים הבאים.

מאת: orya peryאורטופדיה ופיזותרפיה28/12/17655 צפיות
ישנם מטופלים, אשר סובלים מבעיות קשות בכף הרגל, כך שמטופלים אלה, יצטרכו הזמנת מדרסים בהתאמה אישית במכונים אורתופדיים מומחים. למשל, גם אלה שיש להם מנח ביו סימטרי לקוי, חוסר איזון מבני לקוי יזדקקו להזמנת המדרסים בהתאמה והזמנה אישית. מדרסים אלה, בטווח הרחוק יותר, יהיו יעילים וישפרו את התחושה של המטופלים. תחול ירידה בתסמינים, שיפור הפעילות היום יומית וכן ההתאוששות תהיה מהירה יותר.

מאת: orya peryאורטופדיה ופיזותרפיה20/07/171624 צפיות
גם אם כבר התייאשתם מפיזיותרפיה, אל תמהרו ללכת לניתוח, היום ניתן כבר לטפל באמצעות גלי הלם שיסייעו רבות בהקלת הכאבים.. ישנם כאבים ובעיות שונו שניתן לטפל באמצעות גלי ההלם

מאת: רוני הכהןאורטופדיה ופיזותרפיה04/04/17896 צפיות
ישבתם שעות ארוכות במשרד מול המחשב וכעת הגב מתחיל לסמן על מאמץ יתר של עומס הנוצר עליו בגין ישיבה ממושכת ללא פעילות יעילה לגוף?

מאת: Yoniאורטופדיה ופיזותרפיה24/02/16957 צפיות
בואו נדבר על איכות חיים... ובכן, אין ספר כי מדובר בשאלה גדולה וכללית מאוד היכולה להשתמע לכיוונים רבים, במאמר זה נתמקד בשיפור איכות חיים בפן הבריאותי. שאנחנו מדברים על בריאות אנו מתייחסים לגוף ולנפש כאחד תוך הבנה כי האחד קשור באופן ישיר בשני.

מאת: עמית מלכאאורטופדיה ופיזותרפיה23/12/151107 צפיות
עיסוי רפואי הוא ביצוע פעולות עיסוי בעלות אופי פיזיותרפי על רקמות רכות, השלד, מפרקים, בלוטות לימפה וגידים באזורים שונים בגוף במטרה לגרום לשיפורים בריאותיים כגון: תפקוד טוב יותר של איבר, גמישות של שריר, חידוש רקמה אשר ניזוקה כתוצאה מפציעה, הקלה בכאבי שרירים וכדומה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica