חפש מאמרים:
שלום אורח
01.03.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

המשבר הכלכלי - בארי בן זאב

זה מכבר ציינו בארצות הברית את יום השנה הרביעי לקריסתו של בית ההשקעות ליהמן ברדרס אשר הגיש בקשה רשמית לפשיטת רגל בספטמבר 2008. על מנת להבין כהלכה את השתלשלות העניינים שהובילה לקריסה של ליהמן, כמו גם את ההשפעה הקולוסולית שהייתה למהלך הזה על המערכת הכלכלית הגלובלית, ראוי לעשות טיול קצר במנהרת הזמן לאמצע המאה ה-19, היישר אל הימים בהם הוקמו בתי ההשקעות המוכרים והבולטים ובראשם גולדמן-סקס, ליהמן ברדרס. בתי ההשקעות הללו קרמו עור וגידים בעידן שבו יהודים לא הורשו לעבוד במערכת הבנקאית בארצות הברית, ומשום כך הם בחרו לפנות לאפיק חלופי – הוא בתי ההשקעות,שעיקר עיסוקם בניירות ערך.

בארי בן זאב

תיקון גלאס-סטיגל

בשנת 1933 נכנס לתוקפו תיקון גלאס-סטיגל שעיקרו ביצירת הפרדה מוחלטת בין פעילותם של בתי ההשקעות העובדים בעיקר עם ניירות הערך, והפעילות הבנקאית המסחרית הרגילה. לשם המחשה, אילץ התיקון את בנק JP Morgan לפצל את פעילותו לבית השקעות-מורגן סטנלי ולבנק- גי פי מורגן.

בשנותיו האחרונות של ממשל קלינטון בוטל תיקון גלאס-סטיגל במהלך שתוצאותיו המיידיות היו ברורות: הבנקים המסחריים קיבלו אישור לעסוק גם במסחר בניירות ערך, ואילו בתי ההשקעות הורשו לעסוק בפעילות מסחרית-בנקאית גרידא. ההפרדה בוטלה והקשרים החדשים שנרקמו הביאו לעלית הסיכון של רב הבנקים ובתי ההשקעות בארה"ב. זאת ועוד, הקו המנחה שהוביל באותה העת נגיד הבנק הפדרלי בארצות הברית (הפדרל ריזרב), אלן גרינספן, היה מאוד ליברלי ומתירני בכל הנוגע לפיקוח על המערכת הבנקאית. לא בכדי זכתה  מדיניותו של גרינספן לביקורות רבות בדיעבד, עם פרוץ המשבר ב-2008.

התאוריה הניאו-ליברלית קרסה

אל ביטולו של תיקון גלאס-סטיגל, נוספה העובדה כי בשנות האלפיים החל בארצות הברית תהליך אשר הביא ברבות הימים להיווצרותה של בועת נדל"ן אדירה, כל זאת בעוד שיעורי המינוף המאזני של בתי ההשקעות השונים תפחו לממדים חסרי תקדים. הדבר נבע כתוצאה מהעובדה שחוקי בזל 2 אשר הוחלו על הבנקים המסחריים – לא הוחלו על בתי ההשקעות.

וכאן אנו מגיעים בחזרה לשנת 2008. למן הרגע הראשון בו פתחו את שעריהם, היו גולדמן-זקס וליהמן ברדרס מתחרים ויריבים מרים. היחסים העסקיים בין שני בתי ההשקעות הללו מעולם לא היו טובים ולא התנהלו על מי מנוחות. כאשר הממשל האמריקאי (עוד בשלהי כהונתו של הנשיא ג'ורג' בוש הבן), ובכלל זה, שר האוצר האמריקאי דאז, הנרי פולסן אשר כיהן בעבר כמנכ"ל של בית ההשקעות גולדמן-זקס, החליט לא לסייע לליהמן ברדרס ולאפשר לו ליפול, הם לא לקחו בחשבון את אפקט הדומינו העצום בו חזינו בשלב מאוחר יותר.

אפקט הדומינו נוצר כתוצאה מהחשיפה ההדדית הגדולה בין ליהמן ברדרס להרבה מאוד גורמים עסקיים נוספים כגון חברות ביטוח בנקים ובתי השקעות באמצעות נגזרי האשראי ונגזרים על אג"חים מגובי משכנתאות בשוק הבין מוסדי. קריסתו של בית ההשקעות הותיק גרמה להלם של ממש בקהילה העסקית הגלובלית וזמן קצר לאחר מכן נאלץ הממשל לקבל החלטה גורלית נוספת – האם להציל את חברת הביטוח AIG מקריסה דומה? הפעם ברור היה כי הנזקים הפוטנציאליים שעלולים היו להיגרם כתוצאה מפשיטת רגל של חברת ביטוח כה גדולה (שאף נהנתה מהדירוג המקסימלי AAA), היו מחזירים את הכלכלה הגלובלית עשרות שנים אחורה.

התערבותו של הממשל וחילוצה של חברת AIG הוכיחו כי התאוריה הרפובליקנית לפיה הממשל לא צריך להתערב במשק, משום שזה יכול לטפל בעצמו – קרסה. הפרדוקס הגדול ביותר בהקשר זה טמון בכך שדווקא הקפיטליסטים הניאו-ליברליים אשר לא האמינו מעולם ברגולציה ובהתערבות הממשלתית בשוק, היו חתומים בסופו של דבר על התערבות מאסיבית בקנה מידה חסר תקדים.

כיום, רב קברניטי הכלכלות המובילות בתבל חוששות ממשבר דומה נוסף, ומכאן שהן נוקטות משנה זהירות. חשוב לזכור שהמשבר עוד לא מאחורינו לחלוטין, שכן כיום אנו נמצאים רק בשלב האפטר שוק. כך למשל, משבר היורו והבנקאות המחמיר באירופה הוא למעשה המשך ישיר של משבר 2008. המנהיגים האירופאים מקדמים בימים אלו מדיניות מוניטרית שהם עצמם אינם בהכרח מאמינים בה, וזאת על מנת להציל את גוש היורו מקריסה בכל מחיר.

לסיכום ניתן לומר כי נדמה כאילו העולם עוד לא מצא את מקומו בין הקפיטליזם לקומוניזם. בשלב הזה העולם נמצא בתהליך החיפושים אחרי נוסחת ביניים, יצור כלאיים אם תרצו, אשר יכול לגשר בין שתי התורות הללו. הקומוניזם קרס! אידאולוגית האי התערבות של הממשלה קרסה! זוהי עוד אחת מהבשורות של המשבר הכלכלי של 2008 אשר ימשיך לתת את אותותיו ברחבי תבל עוד זמן רב.

בארי בן זאב - לשעבר בכיר בהנהלת בנק הפועלים וכיום מספק שירותי ייעוץ ואסטרטגיה עסקית לחברות ישראליות
בזירה הבינלאומית ולמשקיעים בארץ ובחו"ל.
בארי  צבר במהלך הקריירה ניסיון רב בתחום עסקאות הנדל"ן וליווה יזמים, משקיעים ורוכשים בעשרות פרויקטים בישראל ובחו"ל.
בארי בן זאב - פרטי קשר:
אימייל: barry@woolfson-c.com
טלפון: 0544-976500

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בארי בן זאב - לשעבר בכיר בהנהלת בנק הפועלים וכיום מספק שירותי ייעוץ ואסטרטגיה עסקית לחברות ישראליות בזירה הבינלאומית ולמשקיעים בארץ ובחו"ל.


אתר הבית: woolfson-c.com
אימייל: barry@woolfson-c.com
טלפון: 0544-976500

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בארי בן זאב

מאת: בארי בן זאבעסקים, מימון וכספים05/06/131325 צפיות
באופן טבעי, הציבור הישראלי מאוכזב מהתקציב הראשון שהעביר שר האוצר החדש יאיר לפיד. במאמר שלפניכם אבקש לנתח את המשמעות שמאחורי הצעדים השונים בהם בחר לנקוט לפיד.

מאת: בארי בן זאבהודעות לעיתונות - כללי05/05/131174 צפיות
המשבר הנוכחי בקפריסין מחזיר אותנו מיד לראשית שנות ה-80 אשר במהלכן שרר במדינת ישראל משבר כלכלי קשה. כשמדינה נקלעת לגירעונות גבוהים, כאלה המעמידים בסכנה את יכולתה לשלם את חובותיה הן לבעלי החוב בתוך המדינה והן לבעלי החוב מחוצה לה, הרי שעליה לנקוט בצעדים דרסטיים על מנת למנוע פשיטת רגל.

מאת: בארי בן זאבעסקים, מימון וכספים04/04/131077 צפיות
בארי בן זאב - לשעבר בכיר בהנהלת בנק הפועלים וכיום מספק שירותי ייעוץ ואסטרטגיה עסקית לחברות ישראליות בזירה הבינלאומית ולמשקיעים בארץ ובחו"ל. בארי בן זאב צבר במהלך הקריירה ניסיון רב בתחום עסקאות הנדל"ן וליווה יזמים, משקיעים ורוכשים בעשרות פרויקטים בישראל ובחו"ל. פרטי קשר: אימייל: barry@woolfson-c.com טלפון: 0544-976500

מאת: בארי בן זאבפיננסים וכספים - כללי 26/02/131097 צפיות
על אף ההסכם שנחתם בין המחוקקים הדמוקרטיים לעמיתיהם הרפובליקניים, אשר מנע הלכה למעשה את ההדרדרות מהצוק הפיסקלי, הרי שגם היום עומדים בפני ארצות הברית שורה של אתגרים כלכליים כבדי משקל. ואף על פי כן, נדמה לי כי עוד מוקדם להספיד את וושיגנטון.

מאת: בארי בן זאבפוליטיקה 23/01/138248 צפיות
זה מכבר נחשפנו לתכנית הכלכלית שהציגה לציבור הבוחרים מפלגת "העבודה" בראשות שלי יחימוביץ ובפוסט שלפניכם הייתי רוצה לתת את הדעת על כמה נקודות מרכזיות שאותן אני מבקש לנתח מנקודת ראות כלכלית-מקצועית גרידא:

מאת: בארי בן זאבהודעות לעיתונות - כללי12/12/121199 צפיות
זה מכבר גבר ברק אובמה על מיט רומני ונבחר לכהונה שנייה, ואחרונה, כנשיא ארצות הברית בטרם ייאלץ לפנות את כסאו בינואר 2017. טרם ברור לחלוטין כיצד יגיב הציבור האמריקאי לחלוקה החברתית-דמוגרפית ששיקפה מערכת הבחירות האחרונה, אך כבר עכשיו ברור שהאתגר הקריטי ביותר שעומד לנגד עיניהם של הדמוקרטים והרפובליקנים כאחד הוא הצוק הפיסקלי שמחייב פתרון מיידי.

מאת: בארי בן זאבעסקים, מימון וכספים17/10/121347 צפיות
מדד קייס-שילר, הקרוי על שמם של הפרופסורים קרל קייס ורוברט שילר, מהווה אינדיקטור יעיל למעקב אחר מחירי הנדל"ן למגורים בארצות הברית. בעקבות פרסומו האחרון של המדד לאחרונה, נרשמה בשוק האמריקאי אופטימיות זהירה שראוי לתת עליה את הדעת.

מאמרים נוספים בנושא עסקים, מימון וכספים

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים29/11/222233 צפיות
NWTN Inc (נאסד"ק: NWTN), חברת טכנולוגיות לניידות עם מודעות לסביבה המביאה לעולם פתרונות ניידות ממוקדת נוסעים ברמת הפרמיום, הודיעה כי הבנייה של מתקן הרכבת הרכב החשמלי שלה באיחוד האמירויות, באזור התעשייה ח'ליפה באבו דאבי (KEZAD), מתבצעת בהתאם ללוח הזמנים, והוא יושלם ברבעון הרביעי של 2022.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים26/11/222229 צפיות
רוזן, יועץ לאומי למשקיעים, מעודד את המשקיעים ב- Wine Estates, Inc. להבטיח ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – VWE

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים26/11/222207 צפיות
רוזן, יועץ למשקיעים בעל שם עולמי, מעודד את המשקיעים ב- Unisys Corporation להשיג ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – UIS

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים25/11/222178 צפיות
רוזן, חברה מובילה, מעודד את המשקיעים ב- Torrid Holdings שצברו עודף הפסדים, להבטיח ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – CURV

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים25/11/222079 צפיות
שותפת Web3 רשמית: MRHB מטביעה NFT קשור לנשמה עבור משתתפי פסגת החלאל הגלובלית

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים24/11/221311 צפיות
רוזן, משרד עורכי דין מהשורה הראשונה, מעודד את המשקיעים ב- Rent the Runway, Inc. שצברו עודף הפסדים, להבטיח ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – RENT

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים24/11/22464 צפיות
רוזן, משרד עורכי דין מוכר מאוד, מעודד את המשקיעים ב- Freshworks Inc. שצברו עודף הפסדים, להבטיח ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – FRSH

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica