חפש מאמרים:
שלום אורח
01.03.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בארי בן זאב - על הממשלה לטפל באתגר שמציב שוק הנדל"ן


באופן טבעי, הציבור הישראלי מאוכזב מהתקציב הראשון שהעביר שר האוצר החדש יאיר לפיד. במאמר שלפניכם אבקש לנתח את המשמעות שמאחורי הצעדים השונים בהם בחר לנקוט לפיד.


העלאת מיסים בשיעור גבוה מדי תפגע ברצון ליזום ולעבוד

ראשית, ראוי להתייחס להעלאת המע"מ ב-1% לסך כולל של 18% – מדובר במהלך שיכניס כסף לקופת המדינה אך בה בעת יפגע בעיקר במעמדות הנמוכים ובמעמד הביניים. השאלה אם הייתה ברירה אחרת ואת זה קשה לדעת בלי להכיר את ספר התקציב על בוריו.

מעבר לכך, גם ההחלטה להעלות את מס ההכנסה ב-1.5%פוגעת קודם כל ולפני הכל במעמד הבינוני-גבוה משום שקרוב ל-50% מאזרחי המדינה כמעט לא משלמים מיסים. אם ניקח בחשבון את ההעלאות הקודמות הרי שנגיע למסקנה כי אנו עדים להכבדה של ממש בעול המיסים בשנים האחרונות. תרומתם העיקרית של בעלי ההכנסות הגבוהות לצמצום הגירעון באה לידי ביטוי בהעלאתו של מס היסף בסך של 2%.

ניתן יהיה לשפוט את צעדיו רק בעוד כשנתיים. שר האוצר יאיר לפיד. צילום: מטה "יש עתיד"
השאלה העיקרית שעלינו לתת עליה את הדעת בהקשר הזה היא האם הממשלה הייתה צריכה להעלות את המיסוי על בעלי ההכנסות הגבוהות בשיעור גבוה יותר? זו שאלה קשה שהתשובה עליה אינה חד משמעית משום שהעלאת המס באופן שאינו מידתי תפגע ברצון הטבעי של האדם ליזום ולעבוד – וכך למעשה תפגע גם בצמיחו של המשק.

כשמדובר בשאלת העלאתו של מס החברות הרי שאנו נתקלים באותה הדילמה. נכון יהיה לומר שהחברות הגדולות צריכות לשלם יותר מיסים אך העלאת מס החברות תקפה כמובן גם לסקטור העסקי הבינוני וצריך לוודא שצמיחתו לא תיפגע. במאזן הכללי אני סבור החלטות הממשלה בכל הנוגע להעלאת המיסים הן סבירות מבחינה כלכלית גם אם חלק ממעמד הביניים לא מקבל אותם.

המפתח האמיתי לצמיחה – שילוב החרדים והערבים בשוק העבודה

מי שחשב שניתן היה לסגור את גירעון 40 מיליארד השקלים מבלי לפגוע כלל במעמד הביניים שוגה באשליות. ההחלטה שהתקבלה על הנייר לצמצם את תקציב הביטחון ב-3 מיליארד שקלים היא החלטה שקשה לשפוט כי רק ימים יגידו אם אכן יהיה צמצום בפועל בשנתיים הקרובות. התקציב הנוכחי הוא לא המבחן האמיתי של לפיד בגלל פרק הזמן המצומצם שהיה לו בטרם היה נתבקש להעבירו. ישנם שורה של צעדים שאותם הבטיח לפיד להעביר בשלב מאוחר יותר – זהו מבחנו האמיתי והעליון של לפיד – ושל הממשלה כולה.

חשוב לזכור כי אם הממשלה לא תדאג לשלב את החרדים והערבים בשוק העבודה – שום תכנית ארוכת טווח לא תצליח. למרבה הצער הרפורמה הנכספת בחינוך החרדי טרם יצאה לפועל (כמו גם בזרמי החינוך האחרים) ובה בעת קצבאות הילדים נפגעו כבר עכשיו. מהלך דומה בוצע ב-2003 והצמיחה במשק אכן הגיעה אך הדבר פגע בעיקר בשכבות החלשות ותרם להגדלת הפערים.

בעת הזו אנו זקוקים בדחיפות בפעולות משלימות שיבואו לידי ביטוי בנוסף לקיצוץ בקצבאות – הרפורמות בחינוך ושדרוג תכניות הההכשרה המקצועית הם צו השעה –משום שרק הם יביאו לתוצאה המיוחלת.

על הממשלה לטפל באתגר שמציב שוק הנדל"ן

בתקופה האחרונה כולם מדברים על הרפורמות המבניות במשק כדוגמת הרפורמה בנמלים או בחברת החשמל. רבים גם שוכחים שלא מדובר במטה קסם המהווה ערובה להצלחה. כך למשל, הפרטתה של חברת החשמל לא תתרום למשק מפני שכניסתם של המפעילים הפריטיים לא תוריד את המחירים למשתמש הקצה – לצרכן. לעניות דעתי, בחברת החשמל אנו זקוקים לניהול נכון ומסודר יותר וניצול טוב יותר של עתודות הגז.

אחת הרפורמות החשובות ביותר שממעטים לדבר עליה היא הרפורמה בשוק המים. בשנים האחרונות מחירי המים הרקיעו שחקים וזאת בעיקר על רקע עלותם של תאגידי המים. צמצוף כמות התאגידים העירוניים אמור להוריד את תעריפי השימוש לצרכנים – זוהי מטרת העל של הרפורמה.

כבודן של הרפורמות בנמלים, בחברת החשמל ובשוק המים במקומן מונח, אך הרפורמה החשובה ביותר שיהיה על הממשלה לבצע היא הרפורמה החיונית בשוק הנדל"ן. על הממשלה להחיל צעדים שיביאו לקיצור פרק הזמן שבו ניתן יהיה לקבל אישורי בנייה ולהקלה בכל הנוגע לשיווק הקרקעות. זהו המבחן המשמעותי ביותר של הממשלה הנוכחית משום שעליה לדאוג לזוגות הצעירים שפשוט לא מסוגלים לקנות דירה. לכל הפחות יהיה על הממשלה להביא למצב שעליית המחירים לדירות המיועדות למעמד הביניים תיעצר.

לבסוף, הממשלה ושר האוצר הנוכחי  ייבחנו רק בעוד מספר שנים. נכון להיום מוקדם עוד לשפוט את הצעדים שבוצעו כי רק בעוד שנתיים-שלוש ניתן יהיה לראות את התוצאות – לכאן או לכאן. בדיוק מהסיבה הזו עוד מוקדם לשפוט ולבקר, אך גם לשבח, את שר האוצר. בעוד שנתיים כולנו נהיה חכמים יותר.

בארי בן זאב - לשעבר בכיר בהנהלת בנק הפועלים וכיום מספק שירותי ייעוץ ואסטרטגיה עסקית לחברות ישראליות
בזירה הבינלאומית ולמשקיעים בארץ ובחו"ל.
בארי בן זאב צבר במהלך הקריירה ניסיון רב בתחום עסקאות הנדל"ן וליווה יזמים, משקיעים ורוכשים בעשרות פרויקטים בישראל ובחו"ל.
פרטי קשר:
אימייל: barry@woolfson-c.com
טלפון: 0544-976500

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

בארי בן זאב - לשעבר בכיר בהנהלת בנק הפועלים וכיום מספק שירותי ייעוץ ואסטרטגיה עסקית לחברות ישראליות בזירה הבינלאומית ולמשקיעים בארץ ובחו"ל.


אתר הבית: woolfson-c.com
אימייל: barry@woolfson-c.com
טלפון: 0544-976500

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת בארי בן זאב

מאת: בארי בן זאבהודעות לעיתונות - כללי05/05/131174 צפיות
המשבר הנוכחי בקפריסין מחזיר אותנו מיד לראשית שנות ה-80 אשר במהלכן שרר במדינת ישראל משבר כלכלי קשה. כשמדינה נקלעת לגירעונות גבוהים, כאלה המעמידים בסכנה את יכולתה לשלם את חובותיה הן לבעלי החוב בתוך המדינה והן לבעלי החוב מחוצה לה, הרי שעליה לנקוט בצעדים דרסטיים על מנת למנוע פשיטת רגל.

מאת: בארי בן זאבעסקים, מימון וכספים04/04/131077 צפיות
בארי בן זאב - לשעבר בכיר בהנהלת בנק הפועלים וכיום מספק שירותי ייעוץ ואסטרטגיה עסקית לחברות ישראליות בזירה הבינלאומית ולמשקיעים בארץ ובחו"ל. בארי בן זאב צבר במהלך הקריירה ניסיון רב בתחום עסקאות הנדל"ן וליווה יזמים, משקיעים ורוכשים בעשרות פרויקטים בישראל ובחו"ל. פרטי קשר: אימייל: barry@woolfson-c.com טלפון: 0544-976500

מאת: בארי בן זאבפיננסים וכספים - כללי 26/02/131097 צפיות
על אף ההסכם שנחתם בין המחוקקים הדמוקרטיים לעמיתיהם הרפובליקניים, אשר מנע הלכה למעשה את ההדרדרות מהצוק הפיסקלי, הרי שגם היום עומדים בפני ארצות הברית שורה של אתגרים כלכליים כבדי משקל. ואף על פי כן, נדמה לי כי עוד מוקדם להספיד את וושיגנטון.

מאת: בארי בן זאבפוליטיקה 23/01/138248 צפיות
זה מכבר נחשפנו לתכנית הכלכלית שהציגה לציבור הבוחרים מפלגת "העבודה" בראשות שלי יחימוביץ ובפוסט שלפניכם הייתי רוצה לתת את הדעת על כמה נקודות מרכזיות שאותן אני מבקש לנתח מנקודת ראות כלכלית-מקצועית גרידא:

מאת: בארי בן זאבהודעות לעיתונות - כללי12/12/121199 צפיות
זה מכבר גבר ברק אובמה על מיט רומני ונבחר לכהונה שנייה, ואחרונה, כנשיא ארצות הברית בטרם ייאלץ לפנות את כסאו בינואר 2017. טרם ברור לחלוטין כיצד יגיב הציבור האמריקאי לחלוקה החברתית-דמוגרפית ששיקפה מערכת הבחירות האחרונה, אך כבר עכשיו ברור שהאתגר הקריטי ביותר שעומד לנגד עיניהם של הדמוקרטים והרפובליקנים כאחד הוא הצוק הפיסקלי שמחייב פתרון מיידי.

מאת: בארי בן זאבעסקים, מימון וכספים08/11/121409 צפיות
זה מכבר ציינו בארצות הברית את יום השנה הרביעי לקריסתו של בית ההשקעות ליהמן ברדרס אשר הגיש בקשה רשמית לפשיטת רגל בספטמבר 2008. על מנת להבין כהלכה את השתלשלות העניינים שהובילה לקריסה של ליהמן, כמו גם את ההשפעה הקולוסולית שהייתה למהלך הזה על המערכת הכלכלית הגלובלית, ראוי לעשות טיול קצר במנהרת הזמן לאמצע המאה ה-19, היישר אל הימים בהם הוקמו בתי ההשקעות המוכרים והבולטים ובראשם גולדמן-סקס, ליהמן ברדרס.

מאת: בארי בן זאבעסקים, מימון וכספים17/10/121348 צפיות
מדד קייס-שילר, הקרוי על שמם של הפרופסורים קרל קייס ורוברט שילר, מהווה אינדיקטור יעיל למעקב אחר מחירי הנדל"ן למגורים בארצות הברית. בעקבות פרסומו האחרון של המדד לאחרונה, נרשמה בשוק האמריקאי אופטימיות זהירה שראוי לתת עליה את הדעת.

מאמרים נוספים בנושא עסקים, מימון וכספים

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים29/11/222233 צפיות
NWTN Inc (נאסד"ק: NWTN), חברת טכנולוגיות לניידות עם מודעות לסביבה המביאה לעולם פתרונות ניידות ממוקדת נוסעים ברמת הפרמיום, הודיעה כי הבנייה של מתקן הרכבת הרכב החשמלי שלה באיחוד האמירויות, באזור התעשייה ח'ליפה באבו דאבי (KEZAD), מתבצעת בהתאם ללוח הזמנים, והוא יושלם ברבעון הרביעי של 2022.

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים26/11/222229 צפיות
רוזן, יועץ לאומי למשקיעים, מעודד את המשקיעים ב- Wine Estates, Inc. להבטיח ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – VWE

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים26/11/222207 צפיות
רוזן, יועץ למשקיעים בעל שם עולמי, מעודד את המשקיעים ב- Unisys Corporation להשיג ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – UIS

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים25/11/222178 צפיות
רוזן, חברה מובילה, מעודד את המשקיעים ב- Torrid Holdings שצברו עודף הפסדים, להבטיח ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – CURV

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים25/11/222079 צפיות
שותפת Web3 רשמית: MRHB מטביעה NFT קשור לנשמה עבור משתתפי פסגת החלאל הגלובלית

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים24/11/221311 צפיות
רוזן, משרד עורכי דין מהשורה הראשונה, מעודד את המשקיעים ב- Rent the Runway, Inc. שצברו עודף הפסדים, להבטיח ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – RENT

מאת: חיים נויעסקים, מימון וכספים24/11/22464 צפיות
רוזן, משרד עורכי דין מוכר מאוד, מעודד את המשקיעים ב- Freshworks Inc. שצברו עודף הפסדים, להבטיח ייעוץ לפני תאריך יעד חשוב בתביעה ייצוגית בניירות ערך – FRSH

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica