חפש מאמרים:
שלום אורח
27.11.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ברכות וערכן

מאת: shmolikחברה ומדינה - כללי19/11/2012620 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

הברכה כערך

המושג "ברכה", במובן של ברכת איש לרעהו, מקובל בדרך כלל כהתנהגות טקסית או נימוסית, או אף כגינון חיצוני, המנוגד להתנהגות ישירה, כנה ובלתי פורמלית. לכן אין הברכה נחשבת למושג בעל מטען ערכי. במקומות ובזמנים שהיא עדיין נאמרת נוהגים בה מצוות אנשים מלומדה - אין מייחסים לה חשיבות, ואין משקיעים בה לימוד וכוונה. ילדים ומבוגרים מתקשים בחיבור ובניסוח ברכה ובמילויה בתוכן משמעותי. כך בתחום של ברכות המפגש - בהקדמת שלום איש לרעהו, וכך בתחום של ברכות חג וחגיגה.

בחינה מחודשת של המושג תגלה, שמעבר להיות הברכה נימוס טקסי היא עשויה לתפקד כערך חברתי ואנושי - כצורה של נתינה רוחנית. ברכה אותנטית היא ביטוי של כוונה מכוונת כלפי הזולת המכוונת כולה לטוב. היא פותחת חלונות בין איש לרעהו ויוצרת הדדיות וקרבה.

הברכה עשויה ממילים, וכידוע, מילים שאין מעשים בצידן אינן אלא הבל-פה ואין בהן ממש. ובכל זאת רב כוחן של מילות הברכה לעורר בנו תקווה ולרומם את רוחנו, כשם שקללות וגידופים פוגעים ומכאיבים לא פחות ולפעמים יותר מפגיעות גופניות.

הברכה פועלת בתחום שבו שריר כוחן המאגי של המילים. וגם מי שאין בו אפילו חלקיק של אמונה במה שמעבר למציאות ומעבר למילים, יכול להפיק מן הברכה את החום האנושי ואת הביטוי של אהדה ורצון טוב המכוונים אליו מצד המברך.

כדי להיווכח בערכיותה של הברכה נשאל את עצמנו מה היא תורמת למבורך ומה היא תורמת למברך. כיצד ייראו חיינו ללא ברכות? ומה חסר לאדם שאינו יודע לברך את זולתו.

 

ה- ברכות אינן בלעדיות רק לראש השנה. יש ברכות לכל זמן והזדמנות לאורך השנה כולה. ברכות הקשורות בזמנים טקסיים, המשותפות לכלל הקהילה, וברכות אישיות הנאמרות לאדם פרטי במעמדים אישיים. יש ברכות הנאמרות במעמדים טקסיים, כאשר אדם חוגג אירוע שמח, ויש ברכות או איחולים הנאמרים במצבים אינטימיים, כאשר המציאות אינה משמחת ואדם נזקק לעידוד ולתקוה.

 

 

מבנה ותוכן - דפוסי פתיחה והלימה רעיונית

מאחר שהברכה נתפסת כמעוטת חשיבות וקלת ערך היא מצומצמת לתכנית הלימודים של הגיל הרך. וגם שם מושם הדגש יותר על הקישוט של כרטיס הברכה, מאשר על תוכן הברכה הכתובה בו. ברב המקרים הברכות הן חקייניות - המורה מציעה, או תלמיד אחד אומר, וכולם מדקלמים בעקבותיו.

בפעילות שלהלן נלמד מניין יילקחו החומרים, לברכה, ונתאמן במציאת דרך אל הצרכים האמיתיים של המבורך, כדי שהברכה תתייחס אליו באופן אמיתי. כמו כן נפתח אמות מידה לבדיקה מה מתאים ונכון להיכנס לברכה ומה לא נכון וצריך להישאר בחוץ.

מלבד הקושי במציאת התוכן הנכון לברכה, קיימת בעיה גם עם צורת אמירתה וכתיבתה.

ה- ברכה היא אמירה טקסית, חגיגית, בעלת דפוסים מבניים המבדילים בינה לבין אמירת חולין. על כן, מלבד תכנה - גם את צורתה יש לעצב עם פתיחה וסיום ייחודיים. בהעדרם נשמעת הברכה עילגת ופוגמת בהתרוממות הרוח שהיא אמורה לעורר.

השגיאה הנפוצה ביותר המקובלת בברכות היא הפתיחה באות השיעבוד "ש": "שתהיה לך שנה טובה". במשפט המורכב ה-אות 'ש' משעבדת את המשפט הטפל למשפט הראשי. כאשר מתחילים ברכה ב-"ש…" מה שמקוצץ והולך לאיבוד הוא המשפט הראשי, שבו נמסרת ההתכוונות של המברך: "אני מברך אותך ש …", "יהי רצון ש …".

דפוס הפתיחה, לא רק שהוא מעניק לברכה את יופיה הטקסי, כי אם גם משמש כלי עזר

יעיל למברך לבנות עליו את תוכן הברכה שלו.

דוגמאות לברכות ניתן למצוא באתרים השונים המתעסקים בנושא הברכות, ביניהם אתר הברכות הישראלי,ציטוט ברכות ו-וויקיפדיה

 תגיות המאמר: ערכים, ברכות, ברכה


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת shmolik

מאת: shmolikטלפונים סלולריים23/10/162693 צפיות
הטכנולוגיה מתפתחת במהירות ופעם בכמה זמן אנו טועמים מיצירותיה המופלאות. אחת מהן הינה הסמארטפון - יצירתו הייתה נקודת מפנה בעולם הטכנולוגי ובמהירות התפתח ותפס חלק ניכר בחיינו. אך מה מניע את הסמארטפון? מה הופך אותו לכל כך מיוחד מלבד ממערכת ההפעלה המופלאה שלו השונה מכל פלאפון רגיל?

מאת: shmolikאימון לאיכות חיים27/04/162092 צפיות
המאמר ילמד כיצד לנצל את הזמן לטובה ולשפר את ההישגים בצורה הטובה ביותר בהתחשב בזמן.

מאת: shmolikאימון לאיכות חיים27/04/162045 צפיות
המאמר ילמד כיצד לנצל את הזמן לטובה ולשפר את ההישגים בצורה הטובה ביותר בהתחשב בזמן.

מאת: shmolikקולנוע19/04/152306 צפיות
המידע שאנחנו מכניסים למוחינו הוא מה שבונה אותנו ומשנה את הדרך שבה אנו מסתכלים על דברים. הנה סרטים מומלצים מעוררי השראה, סרטי קומדיה ששינו לרבים את דרך ההסתכלות על החיים בעוד גרמו להם ליפול מהכיסא מרוב צחוק.

מאת: shmolikספרות22/03/151226 צפיות
אספנו כאן אוסף מדהים של משפטי אהבה מרגשים , שיכולים להעביר לכל אחד את היום בשמחה , ובכיף. מי שרוצה יכול לשתף את משפטי האהבה ברשתות החברתיות.

מאת: shmolikבידור ופנאי - כללי04/03/151030 צפיות
פירוש חלומות - המאמר הבא מסביר על פירוש חלומות ונותן הסבר לתופעות נפוצות וסימנים נפוצים שקורים בדרך כלל בחלומות שלנו.

מאת: shmolikאימון אישי11/02/151082 צפיות
איך לשפר את הביטחון העצמי? המאמר הבא דן בשיטות לשיפור הביטחון העצמי , שיפור היכולת האישית , שיפור ביטחון עצמי ליד בנות וכו'.

מאמרים נוספים בנושא חברה ומדינה - כללי

מאת: בנימין קלינגרחברה ומדינה - כללי09/09/201674 צפיות
הרשות לאכיפה במקרקעין (היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה לשעבר) היא יחידת סמך במשרד האוצר, כפופה לשר האוצר ופועלת כיחידה עצמאית. ייעודה הוא להיאבק בעבירות התכנון והבניה ולבצע פיקוח על הועדות המקומיות. ביום 19.6.2016 קיבלה ממשלת ישראל החלטה מספר 1559 "חיזוק אכיפת דיני התכנון והבנייה" מתוך הבנה שמדובר ביעד אסטרטגי של מדינת ישראל שעל רשויות המדינה להוביל על מנת להגן על התכנון והבנייה ולבצר את שלטון החוק. החלטת הממשלה שמה את היחידה לאכיפה במקרקעין בחזית המאבק בעבירות התכנון והבנייה, מעניקה אחריות, כלים ומשאבים לממש את האחריות המוטלת עליה. תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה, העניק לרשות את הסמכויות הנרחבות לממש את האחריות כאמור.

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי18/08/181048 צפיות
בתיאוריה הפוליטית שלו, שאף ז'אן ז'אק רוסו, ליישב בין האינדיבידואליזם הקיצוני שבו דגל, לבין השמירה על הסולידריות החברתית. רוסו האמין כי הרגש האנושי הטבעי הוא רגש של סולידריות בין בני אדם שהוא גם הבסיס לחיים בקולקטיב

בית המשפט העליון דן לאחרונה ודחה בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו, כב' השופטת מ' סוקולוב מיום 18.10.2017. בגדרו של פסק הדין, נדחה ערעורו של המבקש על החלטתו של בית המשפט לעניינים מקומיים ברמת גן (כב' השופט העמית מ' בן-חיים), בע"א 39527-06-17, מיום 10.07.2017, שם נדחתה בקשתו של העותר להאריך את המועד להישפט על הודעת תשלום קנס, מיום 10.05.1998.

מאת: עומריחברה ומדינה - כללי23/05/171569 צפיות
חברות ואתרים גדולים בתחום הקניות אונליין (E-commerse) כמו איביי, אמזון, דיל אקסטרים, אליאקספרס, אתר Zipy הישראלי ודומיהם, החלו לאחרונה לחייב את הלקוחות שלהם להזין גם את המיקוד שלהם באזור הזנת הכתובת לפני ביצוע רכישה. אם בעבר עניין זה היה רשות בלבד, היום לא תוכלו להמשיך בתהליך הקניה שלכם אונליין אם לא תזינו

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי28/02/171316 צפיות
רבים מאלו המתמודדים ולעתים אף זוכים להגיע לעמדות שלטוניות בכירות, הם בעלי רזומה מאוד עשיר שכביכול יש בו כדי "להכשירם לתפקיד"; בישראל הרקע הצבאי היה בעבר מאוד דומיננטי בכל הנוגע למשרות ההנהגה. סיפורו של הקיסר גלבה מלמד אותנו שכישורים תיאורתיים אינם מספיקים, כפי שההיסטוריה הוכיחה לנו פעם אחר פעם במהלך הדרך מאז ועד ימינו אנו.

מאת: אברהם פכטרחברה ומדינה - כללי26/02/161750 צפיות
ניר סומך, קצין מג"ב ירה במטריד אשתו האובססיבי שלושה כדורים, בטענה של הגנה עצמית. בית המשפט המחוזי – הרשיע אותו בהריגה במקום רצח, אך לא קיבל את טענת ההגנה העצמית. בית המשפט העליון, בצעד נדיר, אך קלאסי, מבחינה משפטית, התערב בממצאים עובדתיים, התערב במסקנות ובפרשנות וזיכה את הנאשם, לאחר שלוש שנים בכלא, לאחר שקיבל את טענת ההגנה העצמית. בית המשפט המחוזי, ננעל על קונספציה שגויה, התעלם מעקרון "חזקת החפות" ועקרון "הספק הסביר", והרשיע את קצין המג"ב.

מאת: אבי דוידיחברה ומדינה - כללי03/12/152150 צפיות
ייעוץ זוגי או משפחתי, הוא בדרך כלל דבר מבורך. אך עם זאת, אין ליועץ כל סמכות משפטית, וכל הכרעותיו - הם בגדר המלצה בלבד. לעומת זאת, מגשר בחיפה מחזיק בסמכויות, אשר אותן יגבה בית המשפט. משמעות הדבר, היא שבעצם ההגעה אל המגשר, ניתן למנוע את ההגעה להליכים המשפטיים. במילים אחרות, ההסכם או הפשרה אשר יתקבלו מהדיון אצל המגשר, יזכו בתוקף מאת בית המשפט לענייני משפחה ויהיו קבילים לכל דבר.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica