חפש מאמרים:
שלום אורח
24.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

סקביאס בארנבונים ומכרסמים אחרים

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה23/12/20121344 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

סקביאס בארנבונים, שרקנים ומכרסמים אחרים ד"ר הילה פרבר-וייסמן, וטרינרית
מרפאת דוליטל לחיות מחמד, כפר-סבא. ארנבונים רגישים ביותר להדבקה בטפיל עורי בשם סרקופטס הידוע יותר בשם העממי הנפוץ – סקביאס.
מדובר באקרית עור קטנה, (דומה בגודל לאקרית אבק), נפוצה ביותר בארץ בשל מזג האוויר.
האקרית חודרת לעור ומתחפרת בו ומועברת בין ארנבונים באמצעות מגע.
טפיל הסרקופטס סקאבי או סרקופטס קוניקולי מועבר גם לבני אדם, כלבים וחתולים ומשום כך הדבקה מהווה סכנה גם לבעלים. התפשטות הטפיל מהירה ביותר. הנקבה הבוגרת מתחפרת בעור ויוצרת תעלות בהן היא מטילה את ביציה. סימני המחלה:

 סימני המחלה כוללים גירוד וליקוק, התקרחות מקומית, קשקשת, גלדים ועיבוי של העור המתרכזים בעיקר באזור כפות הרגליים (מלווה גם בצמיחת יתר של הציפורניים) והתארכות של האף כתוצאה מהתעבות של העור (אף פינוקיו).
הלקויות מתפשטות בהמשך גם לאוזניים ולשאר הפנים. הגירוד העצמי עלול להוביל גם ליצירת פצעים ולזיהומים משניים. במקרים חמורים של נגיעות בטפילים רבים עלולה להיגרם אנמיה, דלקות עור קשות והארנבון יהיה עייף וחלש.
מדובר במחלה מדבקת מאוד וזואונוטית, כלומר מחלה שמועברת גם לבני אדם. כמו כן מועברת המחלה גם לכלבים ולחתולים.

אבחון:
האבחון מתבצע על פי רוב באמצעות מגרד עור. הוטרינר יבצע מגרד עורי ויתבונן בדגימה תחת מיקרוסקופ.
טיפול:

 


ישנם מספר טיפולים אפשריים, אולם אצלנו במרפאה נהוג לבצע טיפול שכולל הזרקת חומר הקרוי דוראמקטין  או דקטומקס (אותו החומר המשמש לטיפול כנגד תולעת הפארק בכלבים). יש לחזור על הטיפול מספר פעמים בהפרשים של 7-10 ימים בין טיפול לטיפול עד שיש הטבה משמעותית בסימנים ומגרד עור יוצא שלילי.
בנוסף לטיפול בארנבון מומלץ לטפל גם בסביבה כיוון שהטפיל יכול לשרוד בסביבה אפילו מספר שבועות גם בלי הארנבון.
אם למרות הטיפול הבעיה אינה נפטרת יש לחפש מקורות הדבקה נוספים כגון כלבים וחתולים ואפילו בני אדם שיכולים לשמש כנשאים לטפיל מבלי לפתח סימני מחלה.

מניעה:
ראשית כדאי לבודד כל ארנבון חדש שמביאים הביתה ע"מ למנוע את התפשטות המחלה לבעלי חיים אחרים או לכם!
שנית – מומלץ לבצע טיפול מונע (כמו חיסון) פעם בחצי שנה כדי למנוע הדבקות במחלה ולהיות עירניים לסימני המחלה ולהגיע לבדיקה אצל הוטרינר בכל חשד.

 

לסיכום:
סקביאס הינה מחלה מאוד מדבקת שעלולה להדביק גם בני אדם. האבחון והטיפול מאוד פשוטים כל עוד הם מבוצעים בזמן.
ניתן וכדאי לבצע טיפול מונע כל חצי שנה.

למידע נוסף, בדיקה, טיפול וייעוץ בנושא סקביאס בארנבונים ומכרסמים, אנא צרו קשר עם המרפאה ונשמח לעזור
מרפאת דוליטל לחיות מחמד
וטרינר בכפר-סבא
תל חי 31, כפר סבא
077-4406645
http://www.mayer-vet.com

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר טל מאייר, וטרינר בכפר סבא

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

רח' תל חי-31 כפר סבא

טלפון מרפאה: 077-4406645

tal@mayer-vet.com

אתר: www.mayer-vet.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר טל מאייר

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה15/07/132312 צפיות
פטרת (Ringworm) היא מחלת העור הנפוצה ביותר בחתולים. המחלה עוברת בקלות בין חתולים ואף מדבקת לבני אדם. אבחון מהיר יכול למנוע המשך הדבקה והתפשטות המחלה. טיפול בחתול חייב להיות מלווה בטיפול סביבתי.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה10/03/132020 צפיות
מחלת קושינג היא בעצם עודף פעילות של בלוטת האדרנל והפרשה עודפת של קורטיזון בגוף. המחלה פוגעת בעיקר בכלבים בגיל הביניים וכלבים זקנים. סימני המחלה העיקריים הם עליה בשתייה והשתנה, עליה בתאבון, בעיות עור והקרחה. ישנם מספר סוגי בדיקות לאבחון המחלה וכן מספר טיפולים אפשריים.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה20/01/132263 צפיות
דלקת לבלב היא מחלה קשה וחמורה שעלולה להסתיים במוות! קשה מאוד לאבחן את המחלה, אבל זיהוי מהיר וטיפול מתאים יכולים להציל חיים! במקרים של חשד לדלקת לבלב יש צורך בתהליך אבחון הכולל לרוב בדיקות דם, אולטרסאונד בטן ולעיתים בדיקות נוספות. הטיפול מצריך אשפוז עם אינפוזיה, אנטיביוטיקה ותרופות נוספות לווריד.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה25/11/121167 צפיות
המוברטונלה היא מחלה נפוצה מאוד אצל חתולים, בעיקר באלה שיוצאים החוצה ונחשפים לפרעושים וקרציות. המחלה נגרמת על ידי חיידק בעל משיכה לתאי דם אדומים, החיידק נצמד עליהם וגורם להרס שלהם ומכאן לאנמיה חריפה. המחלה מסוכנת ועלולה לגרום למות החתול! המניעה פשוטה וכוללת טיפול חודשי קבוע נגד פרעושים וקרציות (מעבירי המחלה). מומלץ להיוועץ מייד עם הוטרינר בכל מקרה של חשד למחלה, טיפול מהיר ויעיל יפחית את חומרת המחלה ויקל את ההחלמה ממנה.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה02/11/128261 צפיות
השבוע הוספנו כתבה מעניינת על סימני מחלה של הטיית ראש בארנבונים. הכתבה נכתבה לאחר שהגיעו למרפאה מספר מקרים כאלו בחודשים האחרונים. הטיית הראש היא סמפטום שמופיע עקב פגיעה באוזן או במוח באזור האחראי על שיווי המשקל. למחלה יש טיפול וחשוב להתחיל אותו מהר ככל הניתן.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה27/08/122089 צפיות
מחלת אדיסון בכלבים נקראת גם "תת פעילות בלוטת האדרנל". אדיסון הינה מחלה קשה לאבחון ועלולה להיראות כמו מספר מחלות אחרות. האבחון מתבצע ע"י סימנים קליניים בשילוב עם בדיקות דם כלליות ובדיקת דם ספציפית (ACTH). במידה והמחלה מתגלה בזמן הטיפול בה פשוט יחסית ומוביל לאיכות ואריכות חיים גבוהה של הכלב. המחלה עלולה להוביל למשבר מסכן חיים ולכן חשוב לאבחן ולטפל בזמן.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה27/07/121548 צפיות
במאמר תוכלו לקרוא מידע על נחש הצפע- הנחש הארסי הנפוץ ביותר בארץ, מידע על סימנים להכשת נחש, מה עושים כעזרה ראשונה, וחשוב מאוד מה לא לעשות! מהו הטיפול הוטרינר המומלץ ומה סיכויי השרידות.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197213 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187323 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187493 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187821 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187896 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/187967 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184147 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica