חפש מאמרים:
שלום אורח
24.05.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פנקריאטיטיס - דלקת הלבלב

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה20/01/20132262 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

פנקריאטיטיס - דלקת הלבלב

ד"ר הילה פרבר-וייסמן, וטרינרית

ד"ר טל מאייר, וטרינר

הלבלב הוא איבר פנימי בגוף הנמצא בין הקיבה למעי הדק והוא בעל תפקיד תפקיד כפול: הוא מפריש למחזור הדם הורמונים כדוגמת אינסולין שמשמשים בניהול מאגרי הסוכרים בגוף והוא מפריש לחלל המעי אנזימים בעלי תפקיד בעיכול המזון.

פנקריאטיטיס זה השם המקצועי לדלקת של הלבלב.  הדלקת יכולה להיות אקוטית, כלומר דלקת חריפה שמתפתחת במהירות, או כרונית, כלומר שמתמשכת לאורך זמן וככזו היא יכולה להיות קלה יחסית.

הגורמים לדלקת לבלב אינם ברורים לחלוטין וסביר ביותר שמדובר בדרך כלל בשילוב של מספר גורמים. בגורמי הסיכון נכללות:

  • מספר תרופות (כולל כימותרפיה ואנטיביוטיקות מסויימות)
  • רמות גבוהות של שומנים בדם
  • מחלות הורמונליות כגון קושינג (פעילות יתר של בלוטת יותרת הכליה), תת פעילות של בלוטת התריס וסכרת.
  • הזנה במזון עשיר בשומן או במזונות של בני אדם שנוטים להיות בעלי תכולת שומן גבוהה יותר, מהווים גם הם גורמי סיכון.
  • ניתוחי בטן או פגיעות בטן כתוצאה מטראומה המשפיעים על זרימת הדם ללבלב יכולים גם כן לעורר את המחלה.
  • רעלים והרעלות
  • חיה שחלתה בעבר בדלקת לבלב נמצאת בסיכון גבוה יותר לחלות בה שוב.

סימני המחלה:

הסימנים למחלה בדרך כלל מאוד לא ספציפיים ואינם ייחודיים למחלה זו, ומשום כך לעיתים קשה מאוד לאבחן את המחלה. על פי רוב יופיעו כאבי בטן (לעיתים יעמדו בתנוחה בה הגב כפוף), אובדן תיאבון, דיכאון, הקאות ושלשולים ולעיתים גם חום גבוה.
המחלה מסוכנת מאוד ומסכנת חיים! במקרים של דלקת לבלב (בעיקר במקרים החריפים והאקוטיים) עלולים להשתחרר אנזימי עיכול מהלבלב לחלל הבטן, אלה עלולים לפגוע באיברים הסמוכים, לגרום לדלקת בטן קשה ולגרום להפרעות קרישה.

במקרים הכרוניים לרוב יופיעו סימנים אלו באופן פחות חמור.

אבחון:

האבחון מתבסס בעיקר על שלילת גורמים אחרים לסימנים.
סימנים מחשידים לדלקת לבלב בבדיקות דם:

  • לרוב ספירת תאי דם לבנים גבוהה המעידה על תהליך דלקתי
  • רמות גבוהות של אנזימי לבלב בדם - עמילאז וליפאז
  • רמות גבוהות של שומנים בדם שנובעות מפירוק השומן על ידי אנזימי הלבלב הדולפים.

קיימת בדיקה ספציפית לדלקת לבלב הקרויה cPLI (בכלב ו-fPLI בחתול). תוצאה חיובית בבדיקה זו מאששת את נוכחות המחלה אולם תוצאה שלילית אינה יכולה לשלול אותה, כלומר שגם אם התקבלה תוצאה שלילית החיה עדיין יכולה להיות חולה בדלקת לבלב. בנוסף צילומי רנטגן ואולטרסאונד יכולים להצביע על התהליך הדלקתי בלבלב.

טיפול:

כאשר המחלה מאובחנת חשוב לבצע טיפול אגרסיבי על מנת להקטין את הסיכונים הרבים המחלה. הטיפול דורש על פי רוב אשפוז על מנת לאפשר מתן נוזלים ותרופות ישירות לווריד.

למרות שהדלקת הראשונית היא על פי רוב מה שנקרא "דלקת סטרילית" כלומר דלקת שאינה זיהומית ואינה קשורה במעורבות חיידקית, אנטיביוטיקה ניתנת לווריד על מנת למנוע סיבוכים הקשורים בשלשולים ובהקאות ובנזק לאיברים שסביב ללבלב (בעיקר למעי) וחשש לפציעה של המעי וזליגת חיידקים לחלל הבטן.
בנוסף החיה תקבל גם תרופות נוגדות בחילות והקאות ומשככי כאבים.

במקרים קשים לרוב יש צורך לתת מנות של פלזמה (נוזלי הדם של כלב / חתול אחר המכילים פקטורי קרישה ואנזימים מגנים מפני אנזמי הלבלב)

ההזנה צריכה להיות במזון דל בשומן על מנת להקל על העיכול ולהפחית את הצורך בפעילות הלבלב שמייצר אנזימים לצורך עיכול מזון שומני.

במקרים קיצוניים עלול להתפתח אבצס (מורסה) סביב הלבלב ואז יש צורך בניתוח לניקוז המוגלה.

במקרים הקלים שמופיעים בפעם הראשונה סיכויי ההחלמה טובים וניתן למנוע חזרתיות בהקפדה על מזונות שאינם עתירי שומן. במקרים החמורים גילוי מוקדם וטיפול אגרסיבי חיוניים להחלמת החיה. במקרים שחוזרים כבר עולה הסיכון לסיבוכים ולזיהומים משניים ובמקרים הכרוניים עלולים להיווצר מצבים של אי ספיקה של הלבלב כלומר פגיעה משמעותית בתפקוד הלבלב שתוביל לחוסר ספיגה של המזון, שלשול כרוני ואובדן משקל למרות שהחיה אוכלת.

בחתולים, עקב המבנה האנטומי של צינורות הלבלב והכבד, עלולה להתפתח גם מחלת כבד / כיס מרה.

לסיכום:

דלקת לבלב היא מחלה קשה וחמורה שעלולה להסתיים במוות!
קשה מאוד לאבחן את המחלה, אבל זיהוי מהיר וטיפול מתאים יכולים להציל חיים!
במקרים של חשד לדלקת לבלב יש צורך בתהליך אבחון הכולל לרוב בדיקות דם, אולטרסאונד בטן ולעיתים בדיקות נוספות.
הטיפול מצריך אשפוז עם אינפוזיה, אנטיביוטיקה ותרופות נוספות לווריד.

למידע נוסף, בדיקה, טיפול וייעוץ בנושא דלקת לבלב בכלבים וחתולים, אנא צרו קשר עם המרפאה ונשמח לעזור

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

וטרינר בכפר-סבא

תל חי 31, כפר סבא

077-4406645

http://www.mayer-vet.com

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

ד"ר טל מאייר, וטרינר בכפר סבא

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

רח' תל חי-31 כפר סבא

טלפון מרפאה: 077-4406645

tal@mayer-vet.com

אתר: www.mayer-vet.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ד"ר טל מאייר

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה15/07/132312 צפיות
פטרת (Ringworm) היא מחלת העור הנפוצה ביותר בחתולים. המחלה עוברת בקלות בין חתולים ואף מדבקת לבני אדם. אבחון מהיר יכול למנוע המשך הדבקה והתפשטות המחלה. טיפול בחתול חייב להיות מלווה בטיפול סביבתי.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה10/03/132020 צפיות
מחלת קושינג היא בעצם עודף פעילות של בלוטת האדרנל והפרשה עודפת של קורטיזון בגוף. המחלה פוגעת בעיקר בכלבים בגיל הביניים וכלבים זקנים. סימני המחלה העיקריים הם עליה בשתייה והשתנה, עליה בתאבון, בעיות עור והקרחה. ישנם מספר סוגי בדיקות לאבחון המחלה וכן מספר טיפולים אפשריים.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה23/12/121344 צפיות
סקביאס הינה מחלה מאוד מדבקת שעלולה להדביק גם בני אדם. מדובר באקרית מיקרוסקופית (מאותה משפחה של אקרית / קרדית האבק) האבחון והטיפול מאוד פשוטים כל עוד הם מבוצעים בזמן. המחלה גורמת סבל לארנבון ולכן כדאי לטפל בה בהקדם האפשרי.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה25/11/121167 צפיות
המוברטונלה היא מחלה נפוצה מאוד אצל חתולים, בעיקר באלה שיוצאים החוצה ונחשפים לפרעושים וקרציות. המחלה נגרמת על ידי חיידק בעל משיכה לתאי דם אדומים, החיידק נצמד עליהם וגורם להרס שלהם ומכאן לאנמיה חריפה. המחלה מסוכנת ועלולה לגרום למות החתול! המניעה פשוטה וכוללת טיפול חודשי קבוע נגד פרעושים וקרציות (מעבירי המחלה). מומלץ להיוועץ מייד עם הוטרינר בכל מקרה של חשד למחלה, טיפול מהיר ויעיל יפחית את חומרת המחלה ויקל את ההחלמה ממנה.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה02/11/128261 צפיות
השבוע הוספנו כתבה מעניינת על סימני מחלה של הטיית ראש בארנבונים. הכתבה נכתבה לאחר שהגיעו למרפאה מספר מקרים כאלו בחודשים האחרונים. הטיית הראש היא סמפטום שמופיע עקב פגיעה באוזן או במוח באזור האחראי על שיווי המשקל. למחלה יש טיפול וחשוב להתחיל אותו מהר ככל הניתן.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה27/08/122089 צפיות
מחלת אדיסון בכלבים נקראת גם "תת פעילות בלוטת האדרנל". אדיסון הינה מחלה קשה לאבחון ועלולה להיראות כמו מספר מחלות אחרות. האבחון מתבצע ע"י סימנים קליניים בשילוב עם בדיקות דם כלליות ובדיקת דם ספציפית (ACTH). במידה והמחלה מתגלה בזמן הטיפול בה פשוט יחסית ומוביל לאיכות ואריכות חיים גבוהה של הכלב. המחלה עלולה להוביל למשבר מסכן חיים ולכן חשוב לאבחן ולטפל בזמן.

מאת: ד"ר טל מאיירוטרינריה27/07/121548 צפיות
במאמר תוכלו לקרוא מידע על נחש הצפע- הנחש הארסי הנפוץ ביותר בארץ, מידע על סימנים להכשת נחש, מה עושים כעזרה ראשונה, וחשוב מאוד מה לא לעשות! מהו הטיפול הוטרינר המומלץ ומה סיכויי השרידות.

מאמרים נוספים בנושא וטרינריה

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/01/197213 צפיות
אם היינו יודעים כמה חתולים וכלבים מומתים כיוון שהתרבותם אינה נעצרת על ידי עיקור וסירוס.. כלבים וחתולים רבים משוטטים ברחובות וחלקם לצערנו עשויים למות באופן טבעי בשל קשיי ההישרדות בחוץ. אם יש לכם כלב או חתול, זו אחת ההמלצות החמות שהיינו מציעים לכם לעשות.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/12/187323 צפיות
מגוון בעלי חיים יוכלו לתת מענה מעולה לרצון לגדל חיית מחמד בבית. אך מעטות באמת יענו על הצורך של בני הבית שזה דבר עיקרי ולא פחות חשוב מכל פרמטר אחר כאשר מתכוונים להביא חיית מחמד לביתכם.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה30/09/187493 צפיות
חיית החמד שלכם, בריאותה אינה שונה משל כל יצור חי אחר כולל אותנו בני האדם. כאשר אנו בוחרים ווטרינר/ מרפאה ווטרינרית לחיית המחמד שלנו אנחנו צריכים להתחשב במגוון פרמטרים מעבר לנוחות או שמועות חיוביות שמפה לאוזן. במאמר שלפניכם נרחיב על כך.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה27/06/187821 צפיות
למה למעשה כל כך חשוב שיהיה ווטרינר קבוע לחיית המחמד שלך? או לפחות מרפאה קבועה? מאותה הסיבה שחשוב שלנו תהיה מרפאה קבועה ורופא מטפל קבוע...וזה לא רק נוחות האמינו לנו..

מאת: נטלי הרוש וטרינריה31/05/187896 צפיות
כשחיית מחמד מצטרפת למשפחה תאמינו לנו... החיים בבית יהיו הרבה יותר מהנים! התענוג שבחזרה הביתה, לטפל בהנאה, להאכיל ולטפח אין הרבה רגעים שישתוו להרגשה הנהדרת הזאת. עם כל ההנאה והקסם שבהחלט יש בדבר חשוב מאוד לברר מספר דברים.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה29/03/187967 צפיות
כמו בכל דבר בחיינו לפני שאנו לוקחים החלטה משמעותית אנחנו חייבים לוודא שמרבית הפרמטרים מתאימים לציפיות שלנו . כך גם באימוץ כלבים, נורא מתחשק לכם שכלב יפה ומתוק או גדול וקשוח יתרוצץ בחצר ביתכם אך חשוב לוודא מספר דברים קודם לכן.

מאת: נטלי הרוש וטרינריה28/02/184147 צפיות
היפוך קיבה קורה כאשר כלבים בולעים אוויר תוך כדי ארוחה ובאופן כללי ולא מצליחים לשחררו מה שגורם לקיבה להסתובב ונוצרת חסימה בזרימת הדם שעשויה להגיע עד למצב של נמק ולמקרי מוות. באם הכלב לא יטופל באופן מידי הוא יהיה בסיכון שעשוי להוביל למותו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica