חפש מאמרים:
שלום אורח
22.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

נכדים כמקור למידה לסבים.

נכדים כמקור למידה לסבים.

היום נדבר על הקשר שבין הדורות – בעיקר בנושא "חינוך עם חיוך".הסבים מנסים ללמד את הנכדים הרבה מאד דברים, אבל הנכדים לא תמיד פנויים להקשיב ולשמוע.

לשם שינוי, בואו ננסה היפוך תפקידים: בואו ניתן לנכדים ללמד אותנו דבר או שניים. כך ניתן להם הזדמנות לשפר את כושר הביטוי, לחזק את הביטחון העצמי, ללמוד להסביר בבהירות ולראות איך זה לשמור על קשב הקהל ( במקרה זה, הקהל הוא סבתא מינה).

אם יש בנמצא במשפחה ילד בן 10, בקשו ממנו שילמד אתכם פונקציה חדשה בטלפון הסלולארי שלכם. בודאי יש עדיין אי-אלו דברים שקיימים בטלפון שלכם ואתם עדיין לא ירדתם לסוף דעתם ולהתחלת ידיעתם.

יש לכם נכדה בת 12? כיף לכם! בקשו ממנה שתסביר לכם איך משתמשים בפייסבוק. גם אם נדמה לכם שאתם יודעים על זה את ה-כ-ל, תגלו במהרה שיש עוד שניים – שלושה סודות  כמוסים שהנכדה יודעת – וגם תשמח לחלוק אותם אתכם. גם אם לא תשתמשו בכל הידע, זאת דרך נחמדה – וקצת אחרת – לבלות עם הנכדים.

אם יש נכד או נכדה מתבגרים, שבו אתו ובקשו ממנו שיסביר לכם על האפליקציה האחרונה שאפשר להוריד חינם לסלולארי, למה היא משמשת ואיך אפשר לחיות אתה – כי הרי בלעדיה חיינו מצוין עד עכשיו, לא?

אם השיעור עבר בהצלחה, שאלו בתמורה את הילד אם יש משהו שהוא היה רוצה ללמוד מכם. אולי בא לו ללמוד לאפות עוגה? להחליף גומייה בברז דולף? ללמוד על טיפוח צמחי גינה או מרפסת? לשמוע סיפור שיש בו מוסר – השכל?

כל אחד מאתנו למד דבר או שניים במשך חייו ( ובואו לא נדבר כמה דברים מאלה שנלמדו, נשכחו מזמן...)מכל מצבור הידע הזה, בודאי אפשר למצוא כמה דברים שיכולים להעשיר את הידע של הדור הצעיר – על אף הרגשתו שהוא כבר יודע הכול הכי טוב!

כאשר הנכד ישב ולימד אתכם, הוא נכח שאפשר ללמוד בכל גיל ולא בושה לשאול. עצם העובדה שביקשתם ממנו עצה או עזרה, הקשבתם לו בקשב רב ( מבלי שתזדקקו לריטלין) ואולי גם תשתמשו במה שלמדתם – הוא יסיק מכך שכל עוד חיים – לומדים. אז אם אתם מוכנים ללמוד ,אין שום סיבה שהוא , בגילו הצעיר והרענן, לא ירצה ללמוד גם.

אם ניסוי הכלים – והכללים – עבר בשלום, אפשר לעבור לפרק ב': הציעו גם לחבריכם לנהוג כמוכם וסכמו אתם את הדבר הבא: אם אף הם יהיו מרוצים מהלמידה המשותפת עם הנכדים, החליטו להיפגש פעם בחבורה. כל סבא יביא נכד "מומחה" בתחום מסוים שמוכן לחלוק את ידיעתו עם חבורה של סבים כמוכם ונכדים כמוהו. אפשר ללמוד כמה דברים, וגם עצם החוויה תהיה מאד מעשירה ומעניינת. תארו לכם כמה בטחון עצמי הוספתם לנכד בדרך זאת.

עוד רעיונות לפעילויות עם הנכדים תוכלו למצוא באתר:

מעניין את הסבתא.

אתם מוזמנים לגלוש לאתר וגם לשלוח רעיונות נוספים משלכם. להשתמע!

 תגיות המאמר: סבתא, נכד, למוד


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קורה שורץ

www.saba-sabta.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/2089 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"חינוך ילדים12/07/19350 צפיות
אם חלק מהנכדים שלנו כבר גדולים , נצלו את החופש להקניית תכנון פיננסי וחינוך לחיסכון. בדרך כלל הסבים מפנקים, אבל אפשר תוך כדי פינוק גם לחנך.

שני מתכונים קלים לעוגיות שאפשר להכין יחד עם הילדים, או אפילו לאפשר לילדים להכין בעצמם.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191287 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות28/08/181846 צפיות
צאו עם הילדים למרפסת הפונה לרחוב ותתחילו לרשום כמה מכוניות בעלות אותו צבע נוסעות ברחוב. נכד אחד יספור רק מכוניות לבנות, נכד אחר יספור רק מכוניות שחורות וכך הלאה. אפשר גם לספור כמה מכוניות בצבע חריג עוברות: כמה מכוניות מסוגלות להיות בצבע סגול? כמה מכוניות בצבע צהוב של חלמון ביצה? כמה מכוניות מוכתמות בכתום?

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות19/07/181735 צפיות
היום נעסיק את הנכדים ביום עיצוב פנים. נכין עפרונות,מחקים, סרגלים, דפי ניר חשבון, דפי נייר צבעוני במגוון צבעים ומספריים. כל נכד יקבל דף נייר חשבון. הוא מתבקש לצייר את חדרו. אם הנכד קטן ועדיין ולא יודע מהו קנה מידה, נסביר לו. אם הוא קטן מדי, נצייר את היקף החדר עבורו. חשוב לציין את מיקום החלון והדלת שבחדר הנכד.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות19/07/181721 צפיות
היום אנחנו נדבר על כלכלה קלה. כל נכד מקבל מדי פעם כסף. חלקם מקבלים דמי כיס בצורה מסודרת,נכדים אחרים מקבלים מתנה ליום ההולדת, לחגים או בהזדמנויות אחרות. לכל אחד מהנכדים יש ודאי הרבה יותר תכניות על מה להוציא את הכסף מאשר הזדמנויות לקבל את הכסף. הנה יש לנו היום זמן לבנות יחד סדר עדיפויות להוצאות ולהתאים את ההוצאות להכנסות.

מאמרים נוספים בנושא הורות

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/2089 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: בתיה כץהורות11/09/19660 צפיות
קיימים מנהגים שונים הקשורים למאכלי השבת. ישנם יוצאי ארצות שונות, עדות, בני קהילות שונות, אשר אצלם מקפידים עד מאד על מאכלים מסוימים בסדר שולחן השבת. רבות כתבו על מאכלי השבת שמקורם ושורשם במנהגי קדמונים ויתדם תקועה באורחות צדיקים, ורומזים הם לעניינים שבסוד חכמים.

מאת: Droxitהורות23/05/191104 צפיות
לרוב, סבתא היא דמות משמעותית מאוד בחיי הנכדים שלה. היא מפנקת, מבלה איתם זמן איכות וכמובן שומרת עליהם לא פעם כשעולה הצורך. אלא שגם לסבתא יש סידורים משלה, אולי גם תחביבים ואפילו תכניות לטוס לחופשה קצרה בחו"ל מפעם לפעם. אז נכון, שירותי סבתאות לא מהווים תחליף לאהבה העצומה שרק סבתא יכולה להעניק, אבל הם לכל הפחות מספקים פתרון נהדר – גם לילדים וגם להורים.

מאת: Droxitהורות02/05/191146 צפיות
כל סבתא מכירה את הסיטואציה הזו היטב. אחרי שנים של עבודה וגידול ילדים, דווקא כשהחלה ליהנות מהימים שבהם המטלות כבר לא נערמות בקצב והחופש נראה באופק, הן נקראות לשירות "מילואים" אצל הילדים שהתבגרו והפכו להורים בעצמם. עכשיו הן מתבקשות לשמור על הנכדים, לבלות איתן בחופשות הקיץ ובחגים, ואפילו לשמש כאחות רחמנייה כשהתינוק חולה בזמן שההורים חייבים לחזור לעבודה. אז נכון, מבחינת סבתא הזמן עם הנכדים מבורך והאהבה עצומה. אלא שגם הן רוצות ליהנות מהחיים ומהפנסיה.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191287 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: Droxitהורות28/02/191409 צפיות
בדרך כלל אתם מסתדרים לא רע. בין אם אתם זוג שמנהל יחד את משק הבית ובין אם אדם אחד מנצח על התזמורת עם עזרה מחברים טובים או קרובי משפחה, הכול עובד בדיוק כמו שצריך. יש תמיד מי שישמור על הילדים כשישיבה מתארכת וגם יש מי שידאג לכביסה או לסידור הבית בזמנים הלחוצים ביותר. אלא שיש גם לא מעט מצבים שבהם העזרה זמינה קצת פחות. בן או בת הזוג נוסעים או מוקפצים לשירות מילואים, ההורים יוצאים לחופשה או שמישהו מרגיש קצת פחות טוב – ומספק פחות עזרה מהרגיל. במצבים מעין אלה שירות עזרה למשפחות של פאן-פאן מספק את המענה.

מאת: SEONET קידום אתריםהורות02/12/181864 צפיות
למה חשוב להקריא ספרים לילדים בגיל הרך? האם צריך להקריא לתינוק בן שנה סיפור או שזה מיותר, גם ככה הוא לא מבין את כל המילים ובטח שלא יכול לעקוב אחר העלילה. אבל הקראת סיפורים לתינוקות חשוב מאוד ובעל יתרונות רבים במאמר הבא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica