חפש מאמרים:
שלום אורח
30.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

טיפול רגשי וגמגום

מאת: גיא ביסמוטפסיכולוגיה20/08/20133150 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

גמגום איננה תופעה נדירה בקליניקה של המטפל בביליותרפיה ושל כל מטפל אחר בהבעה ויצירה. חלק מהמטופלים שמגיעים אלי, בגילאים שונים, סובלים בין יתר התסמינים גם מגמגום. גמגום איננו כמובן הבעיה עצמה אלא ביטוי שלה והעבודה הטיפולית לא עוסקת בריפויו אלא בעיבוד התכנים והקשיים שיוצרים אותו. גמגום ממושך, במיוחד בגילאי הילדות והנעורים, מחייב בדיקה ואבחון על ידי קלינאי תקשורת המתמחה בנושא. אבחון הקלינאי מאפשר הבדלה בין גמגום על רקע אורגני, שקשה לטפל בו, גמגום על רקע קושי במערכת הדיבור הדורש טיפול קלינאי תקשורת או גמגום שנולד מתוך רקע רגשי. מגמגמים מהסוג השלישי, כמובן, יופנו אלי. גמגום על רקע רגשי גמגום יכול להביא סבל רב למטופל ולהוריו וליצור מעגל מתעצם של חוסר ביטחון בתקשורת עם אחרים, שגם מביא להמנעות מקשרים חברתיים וקושי בתפקוד יום יומי. הורים מפנים אלי את ילדיהם במטרה שארפא אותם מגמגום, אבל כיוון שאני לא תופס עצמי כמרפא אלא כמאפשר, אני מחפש איתם טראומות ואתגרים בחיי הילד – המקורות לקושי במתבטא בגמגום. אני מנסה לסמן את הגמגום לא כקושי אלא כהזדמנות, בלעדיו, ברוב המקרים, הילד לא היה מגיע אלי לטיפול. כמו תסמינים אחרים, גם הגמגום, לפעמים, היא דרכו של מטופל לזעוק שמשהו לא בסדר והוא זקוק לטיפול. קבלת הגמגום נקודת המוצא בעבודה עם מטופלים מגמגמים היא קבלה והכלה של הקושי שלהם בתקשורת תקינה. מאחורי המילים השבורות מצוי בדרך כלל אדם רהוט, שיודע מה הוא רוצה להגיד ויש לו מה לומר. גישה סבלנית ורגועה כלפי הדיבור והתמקדות במה שיש לאדם להגיד ולא באופן שהוא אומר זאת, מציגה מודל שחשוב לי ללמד גם את ההורים והקרובים למטופל. יש כללים שבהם יש לנהוג עם בן משפחה מגמגם, אותם ניתן לקרוא באתר אמב"י (אגודת המגמגמים בישראל), אבל אפשר לסכם אותם במספר משפטים : לא כדאי להתערב או לקטוע ולא לשדר לחץ סביב עניין הגמגום – תנו למגמגם לדבר באווירה רגועה ומקבלת ומצבו יוטב. במקרים רבים, אחרי תקופה שבה המטופל זוכה לקבלה של הגמגום בטיפול ובסביבת המשפחה, הגמגופ פוחת ואף נעלם. במקרים אחרים הגמגום נשמר ויתכן שישאר בן לוויה של המטופל לשנים. יש לא מעט מקרים של אנשים מצליחים וידועים שחיים עם גמגום, מבלי שיפגע בקריירה או בחיי המשפחה. אפשר בהחלט לחיות חיים מספקים גם עם גמגום והצעד הראשון לקח הוא לא להתבייש בו ולא להמנע מביטוי חופשי בכל סביבות החיים. מה תקוע למטופל בגרון? טיפול רגשי במטופל מגמגם מעלה מספר שאלות. מה מהטופל מנסה להגיד שנמנע ממנו? האם יש אדם או אירוע שחווה בחייו שיש בהם השתקה ומקושרים באופן לא מודע לקושי לדבר? טיפול ביבליותרפי הוא מצע מצויין לניהול שיחה בין חלקי הנפש – וגם לשיחה בין העצמי למקורות הגמגום או לגמגום עצמו. הגמגום הופך עם הזמן לישות נוספת, לחלק במהותו של המגמגם, שהמגמגם לא רוצה בה אבל עדיין לא יכול בלעדיה. באמצעות כתיבת מכתבים לגמגום ניתן להוביל תהליך הדרגתי של פרידה מהגמגום ומהערכים (וגם הרווחים המשניים) שהוסיף לחיי המטופל.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

גיא ביסמוט, ביבליותרפיסט

www.bibliotherapy.org.il

0547570835

guy.bismuth1976@gmail.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת גיא ביסמוט

מאת: גיא ביסמוטספרות29/10/161445 צפיות
סדנת כתיבה יוצרת ברוח הביבליותרפיה היא סדנה עבור אנשים שמכירים בכוחה של הכתיבה האישית האותנטית ככלי להבנה וגילוי עצמו כמו גם ליצירת חיבורים עמוקים של הזדהות בין המשתתפים בקבוצה. במאמר זה אתאר בקצרה את השתלשלות העניינים בסדנאות הכתיבה היוצרת שלי.

מאת: גיא ביסמוטפסיכולוגיה11/10/133738 צפיות
בפגישות ההכרות עם מטופלים או הוריהם, אני מסביר בקצרה את מהות הטיפול בהבעה ויצירה ומהות הביבליותרפיה. ההסברים לרוב לא מספקים, במיוחד עבור הורים, שנמצאים מחוץ לטיפול ומוסיפים להיות סקרנים ו/או חוששים ולעיתים חשדניים לגבי התהליך הטיפולי המסתורי שמתרחש מאחורי הדלת הסגורה. קשה להסביר טיפול פסיכולוגי למי שלא עבר אותו ואי הידיעה וחוסר השליטה של הורים כלפי מה שעובר ילדם עשוי להטריד ואף להזיק. אנסה להסביר, בדרכי, מהויות עיקריות לגבי טיפולים רגשיים בהבעה ויצירה וספציפית לגבי הביבליותרפיה, דרך כמה מושגים

מאת: גיא ביסמוטפסיכולוגיה20/08/133840 צפיות
כולנו גדלנו תחת הלחץ להיות ילדים טובים : ילדים ממושמעים וצייתנים, שיודעים לשחק מבלי לריב עם אחיהם, שמסתגלים למערכות החינוך בקלות ומצטיינים בלימודים. טבעי שגם אנחנו כהורים נשאף לילדים שיהיה קל לגדל ושלא יאתגרו אותנו יותר מידי ובמודע או שלא במודע אנחנו שולחים לילדים שלנו את המסר שאנחנו קיבלנו – שחייבים להיות טובים.

מאת: גיא ביסמוטפסיכולוגיה20/08/132761 צפיות
גיל ההתבגרות הוא גיל של גיבוש זהות ועיצוב מחודש של קשרי הגומלין עם חברת קבוצת השווים ועם בני המשפחה. זוהי תקופה שיכולה להתאפיין בסערות ובלבול, אך גם בהתכנסות וסגירות. להורי המתבגר הגיל הזה יכול להיות מאתגר ומבלבל לא פחות

מאת: גיא ביסמוטפסיכולוגיה16/07/132561 צפיות
הביבליותרפיה לאדם המבוגר היא הזדמנות להכנס לתהליך של הכרות מחודשת עם העצמי, לבחון אותו דרך טקסטים אהובים ועד ידי כתיבה עצמית או הדדית איתי. הטקסטים מהווים מרחב ביניים בקשר בין המטופל לביני – מרחב משחק למבוגרים, שבו מותר לטעות, להתלונן, להשתולל, להיות דרמטיים ולגעת בחלקי נפש שהיו מושתקים משך שנים.

מאת: גיא ביסמוטפסיכולוגיה25/05/132288 צפיות
המסע הטיפולי של הילד והוריו ושל המבוגר, דורש אומץ רב ובעיני הוא אות לחוזקה. היכולת לבוא במגע עם הרגש, היכולת להעזר וליצור קשר עם המטפל הם מכוחות החיים החשובים ביותר שבעזרתם מצליחים רבים להתגבר על קושי גדול, לצמוח ולהתפתח וחזור לחיים יצרניים ומלאי חיוניות.

מאת: גיא ביסמוטפסיכולוגיה25/05/132359 צפיות
ביבליותרפיה, היא שיטת טיפול רגשית פסיכולוגית שבמרכזה ספרות לסוגיה השונים (ביבליו = ספר, תרפיה = טיפול). היא שייכת למשפחת הטיפולים בהבעה ויצירה, שכוללת, בין היתר, את הטיפול באומנות, הטיפול בתנועה והטיפול במוסיקה. בבסיס הטיפולים בהבעה ויצירה התועלת הרבה שניתן להפיק מהמרחב היצירתי לטובת צמיחה והתפתחות ועל מנת לעבד תכנים רגשיים.

מאמרים נוספים בנושא פסיכולוגיה

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191662 צפיות
מאמר המציע דרכי פתרון לאי גמילה מטיטולים בקרב בני 3-4. דרכי הפתרון מובאות מהזווית הפסיכולוגית הקלינית: חיזוקים חיוביים לילד לעומת עונשים וחיזוקים שליליים, וכד'. המאמר מתבסס על הקשר שבין ביקורת שלילית לילדים לחוסר הצלחתם להיגמל מהטיטולים.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191636 צפיות
כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת לזהות אצל ילד בן 3-4 סימפטומים של אי גמילה מחיתולים. המאמר יציע פרשנות מדוע הדברים נוצרו ויספק מידע על פתרונות אפשריים אליהם.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191617 צפיות
מאמר מידע על הרטבות לילה. המאמר סוקר את הבעיה מהזווית הפסיכולוגית הקלינית ומציע, באמצעותה, דרכי פתרון אפשריות.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191627 צפיות
מאמר מומחים על הרטבת לילה. נקיטה בגישות פסיכולוגיות קליניות לפתרון הבעיה. שילוב אמצעים רפואיים במידת הצורך. מטרת המאמר היא להדריך אתכם בתחילת ניסיונכם לפתור בעיה זו.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191611 צפיות
תיאור הרטבת לילה אצל מבוגרים, ואי שליטה בסוגרים. הצעת פתרונות פסיכולוגיים לצד רפואיים להתמודדות עם בעיה זו: הורדת מתח ולחץ, אבחון מדד הסוכר בבדיקות המעבדה לצורך הסקת מסקנות לגבי הישנותה של סוכרת, ועוד.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191628 צפיות
תיאור בעיה פסיכולוגית נדירה בשם 'חרדת האסלה'. במסגרתה, ילד שיצא מגיל הינקות בהגיעו לגיל 4 נרתע מהאסלה ועושה את צרכיו בבגדיו. במאמר נדון בהיווצרות הבעיה, זיהוי סימפטומים ודרכי פתרון.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191600 צפיות
מאמר מידע על הרטבת לילה אצל ילדים, תוך גיבוש פתרון בגישה הפסיכולוגית הקלינית. במאמר זה מוצעות דרכי התנהגות של ההורים שמומלץ ליישם על מנת להימנע או לצמצם את ההרטבה, לצד ייעוץ עם פסיכולוג קליני.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica