חפש מאמרים:
שלום אורח
13.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

תיקון הכללי - אוסף פירושים

מאת: ברסלב מאיריהדות18/11/20133025 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

לקט פירושים על תיקון הכללי

לדוד מכתם בשלוח שאול... להמיתו. היינו שהצדיק, וכל מי שרוצה להיות צדיק - צריך להתנהג בענווה ונמיכות (מך), ובתמימות (כי מכתם — הם אותיות מך ותם), וזה אפי´ כשרודפים להרגו ולהפשיט עורו (כמו שעושים היום ללומדי התורה בארץ הקודש ע"י השלטונות של אחינו הרחוקים...).

וזהו בשלוח, כמתרגם בכל מקום "והפשיט", "ושילח" (כגון ויקרא א, ו).

ואפי´ כשהרודף הוא צדיק כשאול, שבודאי הי´ ניתן לצפות ממנו התנהגות שונה בתכלית, כי מרשע ואיש זול — אין ציפיות, אבל מצדיק יש צפיות.

וקאמר אתה תתחזק ואל תשבר משום הנהגה של שום אחד, אלא תמיד תהי´ בבחי´ (יחזקאל לג, כד) אחד הי´ אברהם, כאילו הנך יחידי בעולם, ואל תחשבן ותתייחס למעשה אחרים, ותמיד תתנהג בפשיטות ובתמימות (עי´ בהשמטה שבליקו"מ).

ולה' המשפט והרחמים, ויום הדין עתיד לבוא ואין צדיק בארץ אשר יברח ממנו ובסופו כל אחד יבוא על שכרו או עונשו, או בעולם הזה ובטח בעולם הבא, על כן טוב תמיד להיות מך ותם, כי אז השכר הנצחי (וגם לפעמים בעוה"ז) מובטח לו !

הצילני מאויבי...

ממתקוממי תשגבני...

הצילני מפועלי און..

ומאנשי דמים הושיעני.

הרי כאן ד´ בחינות:

א) אויבים.

ב) מתקוממים.

ג) פועלי און.

ד) אנשי דמים.

 

ואפשר שמרמז על ד´ בחינות:

א) אויבים — במחשבה ולב בלבד, אבל לא מוציאים שנאתם בפה.

ב) מתקוממים — היינו שזוקפים קומה בחוצפא וגם מדברים בחוצפה ושנאה.

ג) פועלי און — הם יותר גרועים, שעושים פעולות ומעשים להרע.

ד) אנשי דמים — שמסוגלים ג"כ להכות ולשפוך דם רח"ל. וכל אלה ישנם גם כן ברודפים ל"שם שמים".

כי הנה ארבו לנפשי. יש כאן ג"כ משמעות "לנפשי" דייקא, כי לפעמים האויבים מחפשים את הנפש יותר מנזק הגוף. כי רוצים להפילו מחשיבותו הרוחנית, וממדרגתו הרוחנית, ולא מסתפקים בגופו. (לקט פירושים על התיקון הכללי של רבי נחמן מברסלב מאת אתר "ברסלב מאיר")

יגורו עלי עזים (פירוש על תיקון הכללי , תהלים)

יגורו עלי עזים — "יגורו" לשון פחד, לשון אסיפה, לשון מגורים. לשון פחד — כי הרשעים מפחידים ומגזימים על ההיזיקות שהם ג"כ עתידים לעשות, ומכינים לעשות לו מיד ולאחר זמן. לשון אסיפה — כתרגומו, כי חבר מביא חבר, ומגבירים את כוחם להזיק ע"י אסיפתם ושותפתם וכנסיתם שלא לשם שמים. לשון מגורים — היינו שלא נותנים לי מנוחה, ואפילו כשאני מתרחק מהם הם דולקים אחרי לגור ולשכון בשכונתי וקירבתי כדי להזיק בהזדמנות מתאימה.

לא פשעי ולא חטאתי ה´. היינו שרודפים אותי חינם על לא עוול בכפי. והנה כאן למדנו שוב מדוד המלך דרך ההתבודדות והשיחה לפני ה´, לספר הכל בכל כל לה´, כי בשלמא תפילות ובקשות על צרותיו, מילא, זה מובן שאומרים בפה לפני ה´, אבל לספר לה´ "לא פשעי ולא חטאתי", הרי ה´ יודע אם זה כך או לא, ולמה לומר כן לפני ה´, אלא שכן דרך השיחה של כל אדם המספר צרותיו וסיפוריו לפני חבירו. וכך בפשיטות יש לספר לה´. וזה מה שמסיים בסוף פסוק הבא וראה, רבש"ע ראה את מצבי האומלל, הרי אתה יודע ורואה הכל, נא ראה לפעול לישועתי אחרי שכל הרדיפות כנגדי הם בשקר כידוע לך.

(תיקון הכללי - לקט פירושים על תיקון הכללי מאת מוסדות ברסלב מאיר)

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מוסדות ברסלב מאיר

יהדות בטעם טוב ע"פ דרכי ברסלב !

מוקד התפילות (חינם) בכותל קבר רחל אומן ועוד...

אמירת קדיש יתום לנפטרים (חינם)... ע"י חסידי ברסלב.

050-4161022

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ברסלב מאיר

מאת: ברסלב מאירבריאות הנפש07/11/17642 צפיות
פדיון נפש - מי צריך לעשות? ומה צריך לעשות? ומי לא ראוי לעשות? דבר טבעי שכל אחד מאיתנו חפץ בחיי חרות הצלחה ומנוחת הנפש, אך מה היא החירות האמיתית ומה היא מנוחת הנפש? פדיון נפש הוא המתקת הדינים כעין רעונן נהיגה כדי להמתיק נקודות רעות של עבירות תנועה... כנסו תבינו.

מאת: ברסלב מאיריהדות15/04/17592 צפיות
שאלה : עמדתי ואתבונן במנהג רבים, וכן רבים האנשים שאחר שגומרים סעודתן ומברכים ברכת המזון ללא כוס.. והרי קי''ל בגמרא (פסחים קה:) שברכת המזון טעונה כוס, וזה חלקת מכבוד הברכה.. וזה החלי בעזר צורי וגואלי...

מאת: ברסלב מאיריהדות31/01/17649 צפיות
תהליך החזרה בתשובה מהו בכלל המושג תשובה? תשובה הוא מלשון לשוב, לחזור בחזרה ... רגע אני שואל לאן בכלל הלכתי כדיי שאני אשוב בתשובה?

מאת: ברסלב מאירדת ומדינה30/12/16802 צפיות
מדוע נקבע חג רק לנס חנוכה, ולא לנס של הניצחון על גוליית? במה שונה נס חנוכה מניסים אחרים שנעשו לעם ישראל? למה דווקא עבורו קבעו חג? על האור שיורד לעולם דווקא בימי החנוכה!! נסים רבים ארעו לעם ישראל בתולדותיו. על חלקם אנו יכולים לקרוא בתנ"ך. בכל זאת, מעניין שעל רוב הניסים לא נקבע שום חג לזכר הנס!!

מאת: ברסלב מאיריהדות11/11/16821 צפיות
ברכות השחר לאישה. אין הרבה שינויים בהלכות ברכות השחר לנשים, רק הברכה שעשני כרצונו, ולנוסח ברכות השחר ספרדי שלא עשני גויה / שפחה... יש מסבירים שמברכת כרצונו כי האישה נבראה כרצונו של השם יתברך, והרי רואים שנשים הם הרבה יותר קרובות בתפילה ובלב מחוברות להשם יתברך יותר מהגברים שהם יותר פרועים לכן הטילו עליהם יותר לימוד התורה חוקים ומצוות שהזמן גרמא - לצמצם את הגבר...

מאת: ברסלב מאיראימון אישי - כללי28/10/161190 צפיות
בראשית ברא אלוקים את השמים ואת הארץ... והוא חובה על כל אדם ונברא להתחדש בכל בוקר שזוכה לקום משינתו, כי לא כולם קמים ואם קמים קמים עם העצבות של האתמול במקום השמחה והתקווה של המחר !

מאת: ברסלב מאירבריאות ורפואה כללי25/09/16812 צפיות
ברכת המזון על פי חסידות ברסלב החשיבות הגשמית והרוחנית והתועלת שיש באמירת ברכת המזון על האוכל לטובת בריאות הגוף והנפש. בברכה לרפואה שלימה.

מאמרים נוספים בנושא יהדות

מאת: בתיה כץיהדות01/12/1912357 צפיות
האם יש פסוקים בתורה שבכתב המדברים על תורה שבעל פה?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19844 צפיות
טענות של דתות אחרות. ומאין לנו שהיה זה באמת אלוקים שנתן את התורה לישראל?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19846 צפיות
בתורת ישראל. בכל דת תמיד היתה שגורה האמונה במנהיג אחד שרק אליו התגלה האל וכל מי ששכל בראשו יבין מיד שקל לשקר ולהמציא תורה באופן כזה. לעומת זאת, בתורת ישראל אנו רואים התגלות לאומית לעם שלם, מעמד הר סיני.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19843 צפיות
מאין לנו שיש תכלית לחיים שלנו ולא באנו הנה רק כדי ליהנות.

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19845 צפיות
לאלוקים אין בורא. משום שאלוקים הוא היוצר את התהליך של "בורא ונברא"/"נולד ומוליד", הוא עצמו אינו שייך לתהליך אותו יצר. עצם זה שאלוקים יצר את כח המשיכה לא אומר שאלוקים עצמו כפוף אליו. האם יש הסבר "מדעי" יותר מדוע לאלוקים אין אלוקים?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19840 צפיות
אם לא ניתן לדמיין את האלוקים אז איך ניתן להאמין בו? מהו בעצם אלוקים אם כך?

מאת: בתיה כץיהדות01/12/19846 צפיות
המדע כידוע לכל, משרת אותנו בטכנולוגיה, מציאת תרופות למחלות, וביחוד נוחות. זאת הסיבה שרוב האנשים החליטו לבחור ולדבוק במדע ובממסד המדעי, כי הם ראו בו את המייצג הבלעדי של הידע והקידמה המשרתים אותנו בחיינו.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica