חפש מאמרים:
שלום אורח
22.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

משחק ליום הולדת לגילאי 4 עד 9 - ואף לגיל מבוגר יותר.

הרעיון המרכזי לחגיגת יום הולדת "חמשת החושים" הוא הפעלת החושים של הילדים לניחוש החפצים השונים. הדבר הנחמד הוא שניתן לערוך את המשחק גם לגילאים צעירים וגם לגילאים מבוגרים יותר. יום ההולדת הזה דורש הכנה מוקדמת, אבל העלויות מזעריות.

תתחילו בביקור אצל התופרת השכונתית. אין כזאת כיון שיש לידכם רק קניונים? גם ברוב הקניונים יש חדר נחבא אל הכלים (או אל המרתף) שבו ניתן לעשות תיקוני תפירה. כדאי לכם להכיר את השרות, גם כדי שתוכלו להשתמש בו גם לצרכים עתידיים שלכם.

בקשו מהתופרת שאריות של בדים במרקמים שונים: קטיפה, משי, כותנה, פליז, מלמלה, ג'ינס, סריג וכו'.

אפשר להסתפק גם בפיסות קטנות של בד – הרי אין חולקים על כך שלא תלכו לתפור מזה חלוק...

לאחר הקטיף הראשון הזה, כנסו לסנדלר ובקשו ממנו כמה פיסות עור : חלק, מחוספס, לק – מה שהוא יכול לתת לכם.

כנסו לחנות סדקית וקנו רוכסן אחד, חוט תפירה, גומי (אולי זה עוד יעזור לכם בעתיד להחליף את הגומי בתחתוני הילד), סיכת בטחון , וכו' – כל זה בהנחה שאתם חפים מכל כשרון תפירה ואין בביתכם שום פריט שקשור לנישה הזאת.

כנסו לירקן השכונתי והצטיידו בפירות ובירקות: תפוז, לימון, תפוח עץ, אגס, שזיף, אפרסמון, מלון, עגבנייה, מלפפון, פלפל – רק אנא: לא חריף! – צנונית, חסה, קולרבי, כרוב, כרובית וכו'.

מכאן, לחנות הממתקים: חלווה, שוקולד מריר, שוקולד חלב, ופלים, ביסקוויטים,מרשמלו, סוכריות גומי.

כנסו לפיצוחיה וקנו אגוזים, שקדים, צימוקים, פירות יבשים.

חפשו בארון הצעצועים את כל הצעצועים המשמיעים קולות: פעמון, מכונית שנוסעת, בובה מדברת, קובייה,כדור ועוד.

הצטיידו במטפחות ראש כדי לקשור את עיני הילדים ה"נבחנים".

וכעת, ליום ההולדת.

נתחיל בחגיגת יום הולדת לגילאי 4-6.

הסבירו לילדים שחוגגים יום הולדת של חמשת החושים ושאלו אותם אם הם יודעים מהם חמשת החושים. אם עדיין לא יודעים, הסבירו להם. בקשו מאחד מבני המשפחה – אח בוגר, סבא או סבתא - שייקח דף נייר וירשום את שם הילד שמנחש נכון ויוסיף לו נקודה בכל ניחוש נכון.

קשרו לכל ילד , לפי תור, את העיניים.

התחילו מחוש הריח. החביאו את הפירות בשקית לא שקופה. קרבו בכל פעם פרי אחר לאפו של הילד ושאלו מה הוא מריח: תפוח? תפוז? גויאבה? אגס? קלמנטינה? בצל?

לאחר שכל הילדים הריחו פירות , עברו לחוש המישוש. תנו לכל ילד למשש פיסת בד אחרת. הם לא יכולים לנחש אם זאת קטיפה או משי, אבל יכולים לומר אם הבד חלק, רך, מחוספס וכו'. חלק מהם ודאי יכולים לנחש יותר במדויק.תנו להם לנגוע ברוכסן, בגומי, בחוט תפירה, בחבל – או כל חפץ אחר מאותה משפחה.מותר – ואף רצוי – לומר להם מראש מאיזו "משפחה" החפצים שהם צריכים לנחש.

ונעבור לחוש הטעם, בהנחה שבינתיים הילדים קיבלו את הכיבוד העיקרי – פיצה, נקניקיה או כל כיבוד אחר, לכן אפשר לעבור לממתקים וקינוחים.

תנו בכל פעם לילד -  שעיניו קשורות – לטעום דבר אחר, בביס אחד: בננה, חלווה, במבה, ביסלי, פופקורן, שוקולד, סוכריית טופי, מרשמלו, ביס אפרסק, פרוסת תפוח, ביס אפרסמון  וכו'.

נעבור לחוש השמיעה: החביאו בשקית אטומה פעמון וצלצלו בו, בובה מדברת, מכונית נוסעת,  כלב צעצוע נובח, הקפיצו כדור, זרקו קובייה, קרעו דף נייר וכו'.

אחרון-אחרון חביב: חוש הראיה. הראו להם תמונות שצילמתם מספרי ילדים: כיפה אדומה, זהבה ושלושת הדובים, פינוקיו, אצבעוני וכו'. כל ילד, הפעם כמובן בעיניים גלויות, צריך לזהות את הסיפור שהתמונה נלקחה ממנו.

לילדים בגיל 7-9 אפשר לחזור על אותו נושא, אבל הפעם אפשר להעמיק את השאלות ולדייק יותר. במישוש הם צריכים לפענח בדיוק את סוגי הבדים. סביר שהם יזהו גם ריחות של צמחי תבלין. שמיעתם החדה תזהה צלילים של שירים מוכרים- וכיום, עם כל תוכניות הריאליטי על זמרים, זה די ריאלי לצפות שהם מכירים הרבה שירים. בחוש הראיה, הראו להם תמונות של מבנים מפורסמים בעולם – מגדל אייפל, פסל החרות, החומה הסינית, מגדל פיזה וכו'.את כל אלה תמצאו בקלות באינטרנט או בקישור, בצרופות שבסוף המדור:

http://www.saba-sabta.co.il/yomholedet

אם אתם מחפשים עוד רעיונות לימי הולדת, גלשו לאתר

"מעניין את הסבתא".

מזל טוב וחושים מחודדים!

 תגיות המאמר: ילד, גיל 4, משחק חברה, גיל 9


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קורה שורץ

www.saba-sabta.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/2091 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"חינוך ילדים12/07/19350 צפיות
אם חלק מהנכדים שלנו כבר גדולים , נצלו את החופש להקניית תכנון פיננסי וחינוך לחיסכון. בדרך כלל הסבים מפנקים, אבל אפשר תוך כדי פינוק גם לחנך.

שני מתכונים קלים לעוגיות שאפשר להכין יחד עם הילדים, או אפילו לאפשר לילדים להכין בעצמם.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191289 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות28/08/181846 צפיות
צאו עם הילדים למרפסת הפונה לרחוב ותתחילו לרשום כמה מכוניות בעלות אותו צבע נוסעות ברחוב. נכד אחד יספור רק מכוניות לבנות, נכד אחר יספור רק מכוניות שחורות וכך הלאה. אפשר גם לספור כמה מכוניות בצבע חריג עוברות: כמה מכוניות מסוגלות להיות בצבע סגול? כמה מכוניות בצבע צהוב של חלמון ביצה? כמה מכוניות מוכתמות בכתום?

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות19/07/181735 צפיות
היום נעסיק את הנכדים ביום עיצוב פנים. נכין עפרונות,מחקים, סרגלים, דפי ניר חשבון, דפי נייר צבעוני במגוון צבעים ומספריים. כל נכד יקבל דף נייר חשבון. הוא מתבקש לצייר את חדרו. אם הנכד קטן ועדיין ולא יודע מהו קנה מידה, נסביר לו. אם הוא קטן מדי, נצייר את היקף החדר עבורו. חשוב לציין את מיקום החלון והדלת שבחדר הנכד.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות19/07/181722 צפיות
היום אנחנו נדבר על כלכלה קלה. כל נכד מקבל מדי פעם כסף. חלקם מקבלים דמי כיס בצורה מסודרת,נכדים אחרים מקבלים מתנה ליום ההולדת, לחגים או בהזדמנויות אחרות. לכל אחד מהנכדים יש ודאי הרבה יותר תכניות על מה להוציא את הכסף מאשר הזדמנויות לקבל את הכסף. הנה יש לנו היום זמן לבנות יחד סדר עדיפויות להוצאות ולהתאים את ההוצאות להכנסות.

מאמרים נוספים בנושא הורות

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/2091 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: בתיה כץהורות11/09/19662 צפיות
קיימים מנהגים שונים הקשורים למאכלי השבת. ישנם יוצאי ארצות שונות, עדות, בני קהילות שונות, אשר אצלם מקפידים עד מאד על מאכלים מסוימים בסדר שולחן השבת. רבות כתבו על מאכלי השבת שמקורם ושורשם במנהגי קדמונים ויתדם תקועה באורחות צדיקים, ורומזים הם לעניינים שבסוד חכמים.

מאת: Droxitהורות23/05/191106 צפיות
לרוב, סבתא היא דמות משמעותית מאוד בחיי הנכדים שלה. היא מפנקת, מבלה איתם זמן איכות וכמובן שומרת עליהם לא פעם כשעולה הצורך. אלא שגם לסבתא יש סידורים משלה, אולי גם תחביבים ואפילו תכניות לטוס לחופשה קצרה בחו"ל מפעם לפעם. אז נכון, שירותי סבתאות לא מהווים תחליף לאהבה העצומה שרק סבתא יכולה להעניק, אבל הם לכל הפחות מספקים פתרון נהדר – גם לילדים וגם להורים.

מאת: Droxitהורות02/05/191149 צפיות
כל סבתא מכירה את הסיטואציה הזו היטב. אחרי שנים של עבודה וגידול ילדים, דווקא כשהחלה ליהנות מהימים שבהם המטלות כבר לא נערמות בקצב והחופש נראה באופק, הן נקראות לשירות "מילואים" אצל הילדים שהתבגרו והפכו להורים בעצמם. עכשיו הן מתבקשות לשמור על הנכדים, לבלות איתן בחופשות הקיץ ובחגים, ואפילו לשמש כאחות רחמנייה כשהתינוק חולה בזמן שההורים חייבים לחזור לעבודה. אז נכון, מבחינת סבתא הזמן עם הנכדים מבורך והאהבה עצומה. אלא שגם הן רוצות ליהנות מהחיים ומהפנסיה.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191289 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: Droxitהורות28/02/191411 צפיות
בדרך כלל אתם מסתדרים לא רע. בין אם אתם זוג שמנהל יחד את משק הבית ובין אם אדם אחד מנצח על התזמורת עם עזרה מחברים טובים או קרובי משפחה, הכול עובד בדיוק כמו שצריך. יש תמיד מי שישמור על הילדים כשישיבה מתארכת וגם יש מי שידאג לכביסה או לסידור הבית בזמנים הלחוצים ביותר. אלא שיש גם לא מעט מצבים שבהם העזרה זמינה קצת פחות. בן או בת הזוג נוסעים או מוקפצים לשירות מילואים, ההורים יוצאים לחופשה או שמישהו מרגיש קצת פחות טוב – ומספק פחות עזרה מהרגיל. במצבים מעין אלה שירות עזרה למשפחות של פאן-פאן מספק את המענה.

מאת: SEONET קידום אתריםהורות02/12/181866 צפיות
למה חשוב להקריא ספרים לילדים בגיל הרך? האם צריך להקריא לתינוק בן שנה סיפור או שזה מיותר, גם ככה הוא לא מבין את כל המילים ובטח שלא יכול לעקוב אחר העלילה. אבל הקראת סיפורים לתינוקות חשוב מאוד ובעל יתרונות רבים במאמר הבא.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica