חפש מאמרים:
שלום אורח
15.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

אהבה ללא תנאים וביטחון עצמי של ילדים- מה הקשר?

מאת: נאוה סלורהורות19/03/20151227 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביטחון עצמי והערכה עצמית בקרב ילדים הוא נושא מדובר מאוד, והעיסוק בו מצד אנשי מקצוע בתחום החינוך והטיפול הוא רב. להתייחס לילד באופן אישי, לפי יכולתו ובהתאם לצרכיו, לעודד את הילד לטפח את הצדדים החזקים שלו, לפרגן לו על הצלחותיו, לתת לו להיות עצמאי ולאפשר לו להרגיש מועיל- ההורה הממוצע יודע לצטט, אולי אפילו מתוך שינה, את הפעולות הדרושות כדי לתרום לביטחון העצמי של הילד שלו. אנחנו רוצים ברשותכם, הפעם, "לתקוף" את הנושא מנקודת מבט קצת אחרת, בתקווה לעורר מחשבה ולתת השראה.

הרהורים על אהבה ללא תנאי נכון, שאקטיביות של הורים המכוונת לבניית הביטחון העצמי של הילד יכולה בהחלט לסייע, אך לא פחות חשוב אם לא יותר, הוא ללמוד להעניק לילדים שלנו אהבה ללא תנאים. אהבה ללא תנאי היא אהבה שאינה מותנית בדבר. אנחנו פשוט אוהבים כי אנחנו אוהבים, מבלי להציב תנאים לאהבה הזו, מבלי לצפות שהילד ישתנה, פשוט מקבלים אותו כפי שהוא, כל חלק בו, גם היפה וגם הפחות יפה, זאת מבלי לצפות לתמורה. 
זה אומר לאהוב את הילד גם כשהוא נכשל וגם כשהוא מצליח, לקבל את הטעויות שהוא עשה גם כאשר אנחנו המלצנו לו לעשות אחרת, להיות נעימים אליו גם כשהוא אומר סליחה ותודה וגם כשהוא מתחצף, גם כשיש לו התפרצויות זעם (אלימות אפילו) וגם כשהוא מחבק ומלטף. אני מקבל את הילד שלי בדיוק כפי שהוא! האומנם? יהיה לנו אולי קצת קשה להודות בכך, ואנחנו גם אולי רגילים להצהיר בפה מלא שאנחנו רק רוצים שהוא יהיה מאושר, אבל ברגע האמת, כשהילד מתגלה כלקוי למידה ולא כאותו תלמיד מצטיין שרצינו שהוא יהיה, כאשר ההתנהגות שלו מתחילה להיות מלווה בהתקפי זעם על אף שציפינו שיהיה לנו ילד שיש לו דרך ארץ, או בהמשך הדרך, כאשר הוא חושף בפנינו את נטיותיו ההומוסקסואליות או משתף אותנו ברצונו לעזוב את התיכון כדי לעסוק במוזיקה- אז כל האהבה הזו ללא תנאי עומדת במבחן, ודווקא את המבחן הזה אנחנו לא תמיד עוברים בהצלחה. על אף שאהבה מטבעה אמורה להיות ללא תנאים, כלומר אהבה כזו המאפשרת לנו לקבל את השני בדיוק כפי שהוא- רובנו, אולי דווקא מכיוון שאנחנו בני אדם, מתקשים לאהוב כך גם את עצמנו, וגם אחרים. כאשר הם תינוקות התלויים בנו לחלוטין כדי להתקיים, קל לנו יותר לאהוב אותם ללא תנאי, אך ככל שהם גדלים והופכים ליצורים עצמאיים בעלי אופי משלהם, השונה מאופיינו שלנו, בעלי מחשבות שונות ודעות מנותקות אינטלקטואלית מהאמונות שלנו- אז האהבה ללא תנאי הופכת מאתגרת יותר ויותר. אבל מה הקשר בין אהבה ללא תנאי לביטחון עצמי? ילדים זקוקים יותר מכל לאהבה של הוריהם, ואין צורך להכביר במילים למה. המשמעות היא, שכאשר האהבה הזו מותנית בדבר, הילד לומד, שכדי לקבל את אהבת הוריו עליו להתנהג לפי הציפיות שלהם ובהתאם ל"קוד" שהם מכתיבים, והמשמעות היא שריצוי ההורים הופך עבורו לצורך הישרדותי של ממש. ילד כזה, מפנים בעצם את המסר, שלא מקבלים אותו בדיוק כפי שהוא, אלא כפי שהם, ההורים, רוצים שיהיה. כאשר הילד מורגל לאורך שנים לא לבטא את עצמו כפי שהוא באמת, אלא כפי שהוריו רוצים שיהיה, יתנהג או יעשה, מה הפלא שהוא מפתח חוסר ביטחון בעצמו וביכולותיו, חוסר הערכה כלפי עצמו ולא מכיר בזכותו להתנהל בעולם כפי שהוא באמת, באופן האותנטי והאמיתי ביותר? מה שכל זה אומר הוא שהנוסחה היא: תנו לילדיכם את המתנה המופלאה של אהבה ללא תנאי, והם יגדלו להיות מבוגרים בעלי ביטחון, שיודעים לאהוב- את עצמם ואת האחרים- שמאמינים בעצמם וביכולתם להסתדר לבד ולעמוד בכוחות עצמם ושמרגישים חופשיים לבטא את עצמם במלוא העוצמה. כמובן, מה שיסייע לאהוב את ילדינו ללא תנאי הוא היכולת שלנו ללמוד לאהוב את עצמנו, לקבל את עצמנו ולהעריך את עצמנו. איך עושים את זה בפועל? כיצד אוהבים ללא תנאי? זה כבר נושא למאמר נוסף.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

נאוה סלור, מייסדת ומנהלת את מרכז אמירים, יועצת חינוכית, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית- התנהגותית (CBT), מטפלת בטראומה דרך הגוף, מטפלת בריברסינג (נשימה מודעת).

אני מזמינה אתכם ללחוץ כאן ולקבל בחינם טיפים לשיפור התקשורת עם הילדים ועם בית הספר.

10 סיבות לבחור דווקא באמירים:

 • מגוון השירותים שמרכז אמירים מציע הינו רחב, מקיף ומגוון מאוד, וניתן לטווח גילאים מקסימלי: ילדים, מתבגרים, הורים, סטודנטים ומבוגרים.
 • שעות הפתיחה הגמישות באמירים מאפשרות ללקוחותינו נגישות והגעה בזמנים נוחים.
 • אנו באמירים זמינים וקשובים לבעיה, לדילמה, לדאגה שלכם, גם אם בסופו של הדיאלוג לא תעזרו בנו.
 • אנשי המקצוע מקבלים ליווי, תמיכה והעשרות מקצועיות באופן שוטף כדי לשמור על הרמה המקצועית ולהיות מעודכנים בכל התמורות והחידושים בתחומים המקצועיים בהם אנו עוסקים.
 • מרכז אמירים עובד בגישה אינטגרטיבית, וקיים דיאלוג שוטף בין אנשי המקצוע לצורך היוועצות במטרה לשפר את איכות הסיוע לפונים אלינו.
 • חשוב לנו שתרגישו כי אתם מקבלים תמורה מלאה לתשלום הכספי שלכם, ולפיכך אנו מקפידים לשמור על סטנדרט מקצועי גבוה מאוד.
 • באמירים נהלי עבודה ברורים ומדויקים: קיימת שקיפות מלאה בינינו לבין לקוחותינו באשר ללוחות זמנים, עקרונות ותהליכי העבודה.
 • כל המידע המתקבל באמירים נשמר תוך כיבוד מלא של פרטיותם וסודיותם של הפונים. במקרים בהם יש צורך בקשר עם גורמים בקהילה, הדבר נעשה רק בהסכמה מלאה ובהחלטה משותפת עם הפונים.
 • חשוב לנו מאוד לשמוע את חוות דעתכם ותחושותיכם אודות המענה אותו אתם מקבלים באמירים - כאן תמצאו אוזן קשבת.
 • באמירים אנו עובדים עם כל 'הנשמה' מתוך אנושיות, אכפתיות ומסירות רבה/
 • פרטים ליצירת קשר: מרכז "רננים", ת.ד 11407, מכבים 71908, טלפון: 08-9265086, פקס: 08-9716152 http://mercaz-amirim.co.il/

   
       
     
   

  מאמרים נוספים מאת נאוה סלור

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז19/07/152065 צפיות
  הדיון בעולמו של ילד בעל הפרעת קשב וריכוז לרוב מתמצה בהתייחסות לתפקוד האקדמי שלו בכיתה או להתנהגות שלו בבית, תוך התעלמות מוחלטת ממה שעובר על נבכי נפשו. בתור הורים, כדי להבין לעומק מה עובר על ילד שיש לו הפרעת קשב וריכוז, עלינו להתמקד לא פחות מכך בעולמו הרגשי.

  מאת: נאוה סלורהורות14/06/151423 צפיות
  תקופת הבגרויות בפתח, והילדים שלנו זקוקים לנו עכשיו יותר מתמיד. כאשר מפלס הלחץ עולה, החששות מחוסר הצלחה גוברים ולוח הזמנים הופך עמוס מאי פעם, ניטיב אנחנו ההורים לעשות אם נספק לילדינו את סוג התמיכה שלה הם זקוקים. איך עושים את זה? במיוחד בשבילכם, הורים יקרים, גיבשנו רשימה של 3 טיפוסים של תלמידים, המגיבים בצורה שונה לתקופת הבגרויות, עם תיאור של אופן התמיכה, שלדעתנו המקצועית, הוא הראוי ביותר.

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז04/06/151842 צפיות
  אחת הדילמות המרכזיות עימן מתמודדים הורים לילדים עם הפרעות קשב היא האם לדבר עם הילד על הבעייה או לא, ואם כן, איך בדיוק לעשות את זה. אולי אם לא נזכיר לו שהוא סובל מהפרעות קשב, הבעיה תהפוך מינורית, והוא לא יתפוס את עצמו כ"בעל הפרעה"? ומצד שני, שיחה כזו עם הילד דווקא יכולה לעזור לו להתמודד טוב יותר עם הקשיים? מה עושים? המומחים של מרכז אמירים עם כמה עצות להורים המבולבלים.

  מאת: נאוה סלורהפרעות קשב וריכוז05/05/151948 צפיות
  בשנים האחרונות הולכים ומתרבים המקטרגים על הריטלין. בעידן ניו אייג'י, שבו המודעות לחסרונותיהן של התרופות הכימיות נמצאת בשיאה, הורים רבים נרתעים מהמחשבה לטפל בילדיהם הסובלים מבעיות קשב וריכוז באמצעות ריטלין. היות שהריטלין נתפס בציבור כפתרון המרכזי והיחיד להפרעות קשב וריכוז, הורים שהם מתנגדי ריטלין נמנעים מלהעניק לילדיהם טיפול הולם, ולעיתים אף מסרבים לשלוח אותם לאבחון, ובלבד שהילד לא יצטרך לקחת את התרופה. כדי לסבר את האוזן ולטובת הילדים, חשוב לנו לספר לכם, שיש פתרונות נוספים, שאינם כרוכים בנטילת ריטלין:

  מאת: נאוה סלורהורות02/03/151147 צפיות
  כהורים, אנחנו יודעים שלא טוב שהילד ישמור בבטן, וברור לנו מדוע חשוב שהוא ידבר איתנו. לכן, מאז שהיה זאטוט, הסברנו לו מדוע ראוי שישתף אותנו במה שמטריד אותו, שאלנו אותו איך היה בגן ופתחנו צוהר שיאפשר לו לספר ולהיפתח. אבל למרות זאת, משום מה, כאשר אנחנו מרגישים שעובר עליו משהו, אנחנו לא מצליחים "להגיע" אליו ולגעת בו. סיפורם של דפנה וברק (השמות בדויים), שהגיעו להדרכת הורים בנושא, עשוי לשפוך אור על מה שקרה בדרך, שיצר פער בין מה שהתכוונתם ליצור בבית, לבין מה שקורה בפועל.

  מאת: נאוה סלורגני ילדים16/02/152777 צפיות
  מעברים ושינויים הם תהליכים לא קלים, לא לנו המבוגרים ובטח שלא לילדים שלנו. אם אתם חוששים לקראת עלייתו של הילד לכיתה א', אם יש לך התכווצויות בבטן כשאת רק מדמיינת אותו נדרש לקרוא, ואם אתה לא לגמרי משוכנע שהוא מוכן לחוויה שכזו- יש לכם עוד מספיק זמן (כחצי שנה זה בהחלט מספיק...) עד שנת הלימודים הבאה, כדי להכין אותו כראוי לקראת הצפוי לו. לפניכם כמה דרכים שיעזרו לכם לעזור לילד להיות מוכן ובשל יותר.

  מאת: נאוה סלורגני ילדים16/02/151951 צפיות
  מעברים ושינויים הם תהליכים לא קלים, לא לנו המבוגרים ובטח שלא לילדים שלנו. אם אתם חוששים לקראת עלייתו של הילד לכיתה א', אם יש לך התכווצויות בבטן כשאת רק מדמיינת אותו נדרש לקרוא, ואם אתה לא לגמרי משוכנע שהוא מוכן לחוויה שכזו- יש לכם עוד מספיק זמן (כחצי שנה זה בהחלט מספיק...) עד שנת הלימודים הבאה, כדי להכין אותו כראוי לקראת הצפוי לו. לפניכם כמה דרכים שיעזרו לכם לעזור לילד להיות מוכן ובשל יותר.

  מאמרים נוספים בנושא הורות

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/04/214109 צפיות
  החל מגיל שלוש, ילד יכול להיכנס למטבח לא רק כדי לאכול, אלא גם כדי להתחיל ללמוד להכין את האוכל.

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות16/12/204689 צפיות
  מרבים לדבר עלינו כעל "Start up nation”. כמובן שכולנו היינו רוצים שנכדינו יצליחו להשתלב ולהתקדם בלימודים.אחד התנאים החשובים זה להצליח במדעים. אבל אם אחד הנכדים לא בדיוק מצטיין במדעים,הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות בשיחותינו עם הנכדים זה לנסות לעורר בהם סקרנות. כידוע, הסקרנות היא תנאי ראשון לחיפוש האמת – וזאת תחילת הדרך למדע.

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות22/10/204731 צפיות
  הקורונה מרחיקה אותנו פיזית מהנכדים, אבל בואו ננסה לשמור לפחות על הקרבה הנפשית בעזרת רעיון נחמד וקל.

  מאת: כרמי אומרוהורות07/09/201486 צפיות
  ילדים זה שמחה - אני משננת לעצמי את המוטו בכל מלחמה איתם מחדש

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות22/07/201471 צפיות
  סבים וסבתות, נצלו את הזמן הפנוי ובנו יחד עם הנכדים אילן יוחסין. זה ישעשע אותם וזה יוסיף לקשר הבין דורי.

  מאת: כרמי אומרוהורות03/06/201513 צפיות
  אחד הדברים החשובים שלמדתי זה שלפעמים צריך לשחרר ולא תמיד צריך להיות סופר מאמי

  מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/201645 צפיות
  איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

   
   
   

  כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
  השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

  christian louboutin replica