חפש מאמרים:
שלום אורח
22.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ילדים ומילים לועזיות -מה לא ברור כאן?

ילדים ומילים לועזיות -מה לא ברור כאן?

הנכדים שלנו שולטים בסלנג ובמונחים הקשורים לאינטרנט ולטלפוניה הרבה יותר טוב מאתנו. כדי להוכיח שגם לנו יש ידע וכדי לנסות לעורר בהם עניין, בואו ננסה ללמד אותם מעט מילים לועזיות.

למשל, נסביר להם מה פירוש המילה "אקדמיה" ונוסיף את המילה "אקדמאי". אם הם לא מתחילים לפהק, נסביר גם שמקור המילה משם יער שהיה מצפון לאתונה, בירת יוון. שם היער היה "אקדמוס" והיוונים האמינו שהוא שייך לאלה אתנה, אלת החוכמה . ביער זה לימד אפלטון את תלמידיו. האם הבוגרים יותר שמעו על אהבה אפלטונית ויודעים מה פירושה?

האם הם שמעו את המילה "קמפוס" ? בדרך כלל מתכוונים לקמפוס כשמדברים על אוניברסיטה. מקור המילה הפעם מלטינית, שפת רומא העתיקה, שם הקמפוס היה שטח ששימש לחיילים מקום לתרגילים ואימונים. היום , הקמפוס משמש להקניית ידע באוניברסיטה- וגם לפעילויות פחות משכילות .

הנכדים ודאי שמעו את המונח "אוניברסיטה" והם בוודאי גם יודעים מה זה. אבל מעניין אם הם יודעים שהמילה נגזרת מהמילה הלטינית "אוניברסוס" -או באנגלית "יוניברס":UNIVERS . הפירוש של המילה היא "עולם, תבל, יקום" - ושיקום מי שלא יודע! המילה "אוניברסוס" היא צירוף של שתי מילים לטיניות: אוני – שפירושה "אחד" ו"וורסוס" שפירושה "להפוך".

ומה לגבי "סטודנט"? לא תאמינו, אבל על פי ויקיפדיה מקור המילה במונח STUDERE שפירושה:" לכוון את ההתלהבות אל.." האם כל הסטודנטים יודעים שהם אמורים ללמוד בהתלהבות?

בואו נבדוק אם הנכדים יודעים מה פירוש המילה "מקסימום". למילה הזאת יש מילה בעברית – מירב. מקור המילה "מקסימום" בלטינית, ופירושה "הכי-(הכי הרבה, הכי גדול) וכו' ".

כמובן שזה הזמן לספר גם על המלה "מינימום". הנכדות ודאי שמעו על חצאית "מיני" ואפילו על "מקסי".

מה לגבי המילה "אופטימי"? כדאי לספר להם שמקור המילה בלטינית, בה המילה "אופטימום" פירושה "הטוב ביותר". ומה פירוש המילה "פסימי"? מקור המילה מלטיניתPESSIMUSשפירושה "הכי גרוע". ואולי למבוגרים יותר כדאי להזכיר שפסימיסט הוא אופטימיסט בעל ניסיון, ושניסיון הוא המונח שאנשים מעניקים לכישלונות שלהם.

לקינוח, בדיחה מהמציאות: מתנדב של עמותת "ידיד לחינוך" בבית ספר יסודי מלמד את ילדי כתות ב' מילים לועזיות, ביניהן לימד את המילה "אקטואלי". גיא חוזר לביתו ואמו אומרת לו:

- גיא, תוריד בבקשה את הזבל.

-אימא, זה לא אקטואלי!

אם ברצונכם לקרוא על רעיונות נוספים לבילוי עם הנכדים, אתם מוזמנים לגלוש לאתר "מעניין את הסבתא".

 תגיות המאמר: פסימי, אופטימי, נכדים


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

קורה שורץ

www.saba-sabta.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות22/07/20162 צפיות
סבים וסבתות, נצלו את הזמן הפנוי ובנו יחד עם הנכדים אילן יוחסין. זה ישעשע אותם וזה יוסיף לקשר הבין דורי.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/20750 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"חינוך ילדים12/07/19442 צפיות
אם חלק מהנכדים שלנו כבר גדולים , נצלו את החופש להקניית תכנון פיננסי וחינוך לחיסכון. בדרך כלל הסבים מפנקים, אבל אפשר תוך כדי פינוק גם לחנך.

שני מתכונים קלים לעוגיות שאפשר להכין יחד עם הילדים, או אפילו לאפשר לילדים להכין בעצמם.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות11/03/191580 צפיות
רעיון לבילוי עם הנכדים: שינסו לספר על כל סימני הדרך שיש בהליכה היומית לבית הספר או לגן.

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות28/08/181959 צפיות
צאו עם הילדים למרפסת הפונה לרחוב ותתחילו לרשום כמה מכוניות בעלות אותו צבע נוסעות ברחוב. נכד אחד יספור רק מכוניות לבנות, נכד אחר יספור רק מכוניות שחורות וכך הלאה. אפשר גם לספור כמה מכוניות בצבע חריג עוברות: כמה מכוניות מסוגלות להיות בצבע סגול? כמה מכוניות בצבע צהוב של חלמון ביצה? כמה מכוניות מוכתמות בכתום?

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות19/07/181851 צפיות
היום נעסיק את הנכדים ביום עיצוב פנים. נכין עפרונות,מחקים, סרגלים, דפי ניר חשבון, דפי נייר צבעוני במגוון צבעים ומספריים. כל נכד יקבל דף נייר חשבון. הוא מתבקש לצייר את חדרו. אם הנכד קטן ועדיין ולא יודע מהו קנה מידה, נסביר לו. אם הוא קטן מדי, נצייר את היקף החדר עבורו. חשוב לציין את מיקום החלון והדלת שבחדר הנכד.

מאמרים נוספים בנושא הורות

מאת: כרמי אומרוהורות07/09/2049 צפיות
ילדים זה שמחה - אני משננת לעצמי את המוטו בכל מלחמה איתם מחדש

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות22/07/20162 צפיות
סבים וסבתות, נצלו את הזמן הפנוי ובנו יחד עם הנכדים אילן יוחסין. זה ישעשע אותם וזה יוסיף לקשר הבין דורי.

מאת: כרמי אומרוהורות03/06/20339 צפיות
אחד הדברים החשובים שלמדתי זה שלפעמים צריך לשחרר ולא תמיד צריך להיות סופר מאמי

מאת: קורה שורץ- "מעניין את הסבתא"הורות05/02/20750 צפיות
איך נבלה עם מספר נכדים, שהם בני 4, 7, 8, 10? מה יכול להתאים לכולם, לשעשע, להצחיק, להפעיל אותם ולהצחיק את כולנו עד דמעות? הנה רעיון נחמד. תיהנו!

מאת: בתיה כץהורות11/09/191197 צפיות
קיימים מנהגים שונים הקשורים למאכלי השבת. ישנם יוצאי ארצות שונות, עדות, בני קהילות שונות, אשר אצלם מקפידים עד מאד על מאכלים מסוימים בסדר שולחן השבת. רבות כתבו על מאכלי השבת שמקורם ושורשם במנהגי קדמונים ויתדם תקועה באורחות צדיקים, ורומזים הם לעניינים שבסוד חכמים.

מאת: Droxitהורות23/05/191641 צפיות
לרוב, סבתא היא דמות משמעותית מאוד בחיי הנכדים שלה. היא מפנקת, מבלה איתם זמן איכות וכמובן שומרת עליהם לא פעם כשעולה הצורך. אלא שגם לסבתא יש סידורים משלה, אולי גם תחביבים ואפילו תכניות לטוס לחופשה קצרה בחו"ל מפעם לפעם. אז נכון, שירותי סבתאות לא מהווים תחליף לאהבה העצומה שרק סבתא יכולה להעניק, אבל הם לכל הפחות מספקים פתרון נהדר – גם לילדים וגם להורים.

מאת: Droxitהורות02/05/191573 צפיות
כל סבתא מכירה את הסיטואציה הזו היטב. אחרי שנים של עבודה וגידול ילדים, דווקא כשהחלה ליהנות מהימים שבהם המטלות כבר לא נערמות בקצב והחופש נראה באופק, הן נקראות לשירות "מילואים" אצל הילדים שהתבגרו והפכו להורים בעצמם. עכשיו הן מתבקשות לשמור על הנכדים, לבלות איתן בחופשות הקיץ ובחגים, ואפילו לשמש כאחות רחמנייה כשהתינוק חולה בזמן שההורים חייבים לחזור לעבודה. אז נכון, מבחינת סבתא הזמן עם הנכדים מבורך והאהבה עצומה. אלא שגם הן רוצות ליהנות מהחיים ומהפנסיה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica