חפש מאמרים:
שלום אורח
28.06.2022
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

שוויון מגדרי בקריאת שמות רחובות ואתרים

מאת: אדיר בנימינישלטון מקומי27/02/2022425 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

ביקורת רבה הושמעה לאחרונה כנגד החלטת עיריית תל-אביב-יפו להחליף שמות אתרים הנקראים על שם נשים לטובת הנצחתם של גברים; המדובר ב"גשר יהודית" (ע"ש יהודית מונטיפיורי), שיקרא מעתה ע"ש הנשיא החמישי, יצחק נבון. עוד הוחלט בעיר תל-אביב-יפו לשנות את הביתן הנקרא על שמה של תעשיינית קוסמטיקה, הלנה רובינשטיין,  וזה ייקרא מעתה "ביתן אייל עופר לאומנות". החלטות אלה של עיריית ת"א עוררו ביקורת רבה, בהיותן מנוגדות למגמה לתקן את העיוותים המגדריים ההיסטוריים ולתת יותר דגש על הנצחת נשים ראויות.

מתוקף תפקידי כיו"ר וועדת שמות רחובות בנתניה וביד אחת עם ראש העירייה, מרים פיירברג-איכר, אנו פועלים יחד מזה זמן רב, להגדיל משמעותית את מספר הרחובות הקרויים על שם נשים בעיר נתניה. "הירושה" שקיבלנו מקודמנו בתפקיד, בדורות הקודמים, שיקפה במהותה תפיסה מאוד פטריארכאלית מבחינה מגדרית בכל הנוגע לשיקולי ההנצחה ומתן שמות לרחובות. וכך, מלבד מספר קטן של רחובות ע"ש נשים, בעיקר דמויות מתקופת המקרא, מרבית הרחבות בעיר נקראו כמעט רק על שם גברים. למעשה, עד היום, אם לא היינו פועלים באופן יזום בנושא להנציח נשים ומתבססים רק על ההצעות שמוגשות מטעם הציבור, הרי שאז למעלה מתשעים אחוז מההצעות שמוגשות באופן תדיר לוועדה לקריאת שמות רחובות, הן להנצחתם של גברים בלבד.

שינוי ראשון במגמה חל בעיר נתניה לפני למעלה מעשור, עם קבלת ההחלטה העקרונית לקרוא לרחובות בשכונה החדשה בדרום העיר "עיר ימים", על שם אישים מתחום התרבות בלבד. במסגרת יישום ההחלטה לייחד את ההנצחה לאנשי תרבות ואומנות, הקפידה הוועדה על הנצחה שוויונית מבחינה מגדרית, ורחובות בשכונה זו נקראו על שם דמויות כמו שושנה דמארי, עופרה חזה, תרצה אתר, יפה ירקוני, חנה מרון ושוש עטרי. בהמשך התקבלה בוועדת השמות לרחובות בנתניה החלטה להקדיש את שמות הרחובות בשכונה החדשה "אופק הים" (נת/542) שצפויה לקום בשנים הקרובות, לחסדי אומות העולם ודמויות מתולדות השואה. אף שם הקפדנו על הנצחה שוויונית מבחינה מגדרית. כך נקראו רחובות על דמויות מופת כמו אירנה סנדלר, מריה קוטרבה, אנה פרנק, אלנה מלכת רומניה, סימון וייל ואליס פון-באטנברג. במהלך השנה האחרונה אושרו בוועדת השמות בנתניה רחובות על שם נשים חשובות כמו מרסל ניניו-בוגר, רות ביידר-גינצבורג, אילנה רובינא ונחמה ליפשיץ.

כל זה רחוק מלהספיק; הפערים הם עדיין גדולים מידי. בנתניה קיימים קרוב לתשע מאות רחובות; למעלה מחמש מאות מהם קרואים על שם גברים, כאשר רק קצת יותר משישים קרואים על שם נשים (על פי נתונים משנת 2019). יתר הרחובות הינם בעלי שם הנושא אופי נטרלי מבחינה מגדרית. מדובר היה בפער שהגיע כמעט באותה העת לכדי פי עשרה בין גברים לנשים. פער אותו כבר הספקנו לצמצם. חברי הוועדה שנחשפו לנתונים הללו היו תמימי-דעים כולם שחייבים להמשיך, ביתר נמרצות, לחזק עוד יותר את המגמה החשובה אותה הובלנו עד כה לתיקון המעוות, ולתת עדיפות להנצחת נשים.

וכעת לבשורה החשובה ביותר שיצאה בשטח זה; לטעמי האישי זו הבשורה החשובה ביותר בכל תולדות עבודתה של וועדת שמות הרחובות בעיר נתניה. בישיבת וועדת לקריאת שמות ואתרים שהתקיימה לאחרונה, אישרה הוועדה לראשונה בתולדות העיר נתניה כמות גדולה יותר (באופן משמעותי) של רחובות חדשים שיקראו על שם נשים, מאשר על שם גברים. מדובר במהלך היסטורי וחסר תקדים. ברגע שהחלטות הוועדה יאושרו על ידי מועצת העיר ומשרד הפנים, יהיו בנתניה יותר רחובות על שם נשים (נומינלית ויחסית) מאשר בעיר תל-אביב כולה. מדובר בבשורה חשובה שכולי תקווה כי תהווה השראה לכל הערים והיישובים בישראל.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד אדיר בנימיני
חבר מועצת עיריית נתניה ה-13, ה-15 וה-16; סגן ראש העיר.

דיני תעבורהמשפט חוקתי ומשפט מינהלי

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת אדיר בנימיני

מאת: אדיר בנימינידיני תעבורה06/05/20832 צפיות
בדיני התעבורה הסוגיה של מציאת הקשר הסיבתי היא מאוד חשובה בכל הנוגע לקביעת האחריות להתרחשות תאונות דרכים. הכלל המשפטי "התרחש אחריו, לכן זה קרה בגללו" הוא מאוד רלוונטי לקביעה האם אכן קשר כזה נמצא.

מאת: אדיר בנימיניפוליטיקה 18/01/191219 צפיות
הרפורמה בדמות הגבלת כהונת ראש הממשלה היא עוד אחת מיני רבות שהמחוקקים שלנו מנסים לייבא מארה"ב, מבלי להבין את שיעור הנזק שנגרם מערבוב של מין שאינו עם מינו. דוגמאות בולטות מן העבר: "שיטת הפריימריס" ו"החוק לבחירה ישירה של ראש ממשלה". אם הייתה כאן דאגה אמיתית לאיכות השלטון בישראל היו המציעים מתמקדים בקידום הצעת חוק להגבלת קדנציות לראשי ערים. ברשויות המקומיות זה הרי ממש מתבקש. שם הבעיה הרבה יותר חמורה.

מאת: אדיר בנימיניחוק ומשפט - כללי18/08/181444 צפיות
דיאלוג "קריטון" מתאר דו-שיח זוהי בין סוקרטס, השוהה כאמור בבית האסורים, לאחר שנדון למוות, לבין חברו קריטון. שיחה זו גולשת, בין השאר, לשיח על הצדק מול עוול, והדרך הנכונה להגיב לאי-צדק. קריטון מציע לסוקרטס להימלט מן העונש שנגזר עליו, לאחר שהשומרים שוחדו, וטוען בפניו כי אין זה צודק מצדו של סוקרטס "להפקיר" את חייו, בשעה שניתנת לו ההזדמנות להימלט.

מאת: אדיר בנימיניפוליטיקה 18/08/181085 צפיות
העיסוק המדיני-פוליטי, על פי גישתו של אריסטו היא "האומנות השלטת" על כל האומניות האחרות; ברגע שמקבלים את ההנחה כי העיסוק הפוליטי הוא בגדר מעשה אומנות, הרי שמתוקף כך גם מתחייבת המסקנה שהכישרון לעסוק בתחום, אינו נרכש, אלא בהכרח מולד.

מאת: אדיר בנימיניחברה ומדינה - כללי18/08/181252 צפיות
בתיאוריה הפוליטית שלו, שאף ז'אן ז'אק רוסו, ליישב בין האינדיבידואליזם הקיצוני שבו דגל, לבין השמירה על הסולידריות החברתית. רוסו האמין כי הרגש האנושי הטבעי הוא רגש של סולידריות בין בני אדם שהוא גם הבסיס לחיים בקולקטיב

מאת: אדיר בנימיניספרות18/08/182905 צפיות
האמירה הברורה בנוגע לחוסר האפקטיביות של מדיניות ענישה מחמירה, בשני ספרים קלאסיים: "מכתבים פרסיים" ו"אוטופיה".

מאת: אדיר בנימיניחוק ומנהל14/08/181294 צפיות
ראשי עיר בישראל עושים שימוש במופעי בידור על מנת לקדם את מועמדותם סמוך מאוד למועד הבחירות. כמות האירועים הולכת וגוברת ככל שמתקרב מועד הבחירות. שופטי בית המשפט העליון שעמדו בראש ועדת הבחירות המרכזית ביקרו קשות תופעה זו.

מאמרים נוספים בנושא שלטון מקומי

מאת: בנימין קלינגרשלטון מקומי04/04/22289 צפיות
תוספות שונות למבנה קיים או שינויים במבנה. התוספות יכולות להיות מכח תכניות הרחבות במקומות שונים ברחבי העיר, ניצול זכויות בנייה שלא מוצו בהיתרים קודמים או מכוח תכניות או תקנות חדשות שאושרו לאחר הקמת הבניין.

מאת: בנימין קלינגרשלטון מקומי27/06/21908 צפיות
כיצד לשלם פחות אגרות בניה והיטלי פיתוח, האם התעריף נכון? השיטה לשלם פחות על אגרות בניה והיטלי פיתוח קיימת שיטה להפחתת חיובים, שלא מבוצעת בדרך כלל בעת בדיקת אגרות בניה והיטלי פיתוח, שעשויה לחסוך סכומי כסף גדולים מאוד והיא – בדיקת תעריפי האגרות וההיטלים עצמם

מאת: בנימין קלינגרשלטון מקומי21/10/20634 צפיות
ביטול צו ההריסה על פי חוק תכנון ובנייה, בית המשפט יורה על ביטול צו הריסה רק במידה שהשתכנע כי השימוש שנעשה במקרקעין, או העבודות שנעשו עליו, אכן בוצעו כדין. לחילופין, בית המשפט צריך להשתכנע כי הדרישות למתן הצו לא התקיימו או שנפל איזה פגם חמור בצו עצמו שבגינו יש לבטלו, נציין כי לפי החוק אם ניתן ביטול צו הריסה ובית המשפט קבע שמלכתחילה לא היה מקום להוציאו, הרי שמי שנגרם לו נזק בצו זה יכול בהחלט להיות זכאי לפיצויים. מאידך, אם הבעיה היחידה הייתה גם בהסמכה או במינוי של הגורם שהוציא את הצו, הרי שידו של בית המשפט תהיה קפוצה בקביעת פיצויים.

מאת: בנימין קלינגרשלטון מקומי05/08/20668 צפיות
חשוב להתייעץ ולא לעשות מהלכים פזיזים. ניסיון שלנו יכול לסייע לך! ביצוע עבודות ללא היתר | שימוש במקרקעין ללא היתר. בסעיף 145(א), מטיל חוק התכנון והבניה, תשכ"ה – 1965 חובה לקבל היתר לבניה או לשימוש במקרקעין או בבניין: "145(א) לא יעשה אדם אחד מאלה ולא יתחיל לעשותו אלא לאחר שנתנה לו רשות הרישוי המקומית היתר לכך ולא יעשה אותו אלא בהתאם לתנאי ההיתר: (1) התווייתה של דרך, סלילתה וסגירתה; (2) הקמתו של בנין, הריסתו והקמתו שנית, כולו או מקצתו, הוספה לבנין קיים וכל תיקון בו, למעט שינוי פנימי בדירה;

מאת: בנימין קלינגרשלטון מקומי05/04/20882 צפיות
יעוץ בהקמת עסק הצעד הראשון בין חלום למציאות מתחיל כאן. ​​​​כולנו שואפים להיות הבוסים של עצמנו אבל בפועל לא כל אחד מצליח. לרבים מאתנו יש יוזמות עסקיות מצוינות אך כדי להפוך אותן לעסק מניב ומשגשג נדרש תכנון, ידע בתחומים שונים והבנה עסקית. ​אם קורצת מהחומר האמיתי, נותר לך רק ללמוד איך עושים את זה נכון. אנו ב קלינגר רישוי עסקים נלווה אותך מהליך בדיקת המקום לפני השכרתו/רכישתו ועד קבלת רישיון העסק וההיתרים הנדרשים

מאת: בנימין קלינגרשלטון מקומי03/09/191400 צפיות
בירות על חוק התכנון והבנייה הן עבירות חמורות שעשויות להוביל לסנקציות קשות כנגד העבריין. משרד קלינגר היתרי בנייה, רישוי עסקים וייעוץ מוניציפאלי מתמחה בטיפול בעבירות אלו ומעסיק אדריכלים ומהנדסים שיוכלו לסייע לך להתמודד מול המערכת. נתפסת בעבירת בניה? הפתרון בהישג יד. צור קשר ונשמח לעזור לך לצאת מזה… " אם ביצעתם עבירת בנייה כלשהי, יכול מאוד להיות שתוכלו להכשיר אותה בדיעבד. באמצעות טיפול מקיף במספר חזיתות נשיג עבורכם את האישורים שיאפשרו לכם להמנע מצווי הריסה, קנסות ואפילו רישום פלילי".

מאת: בנימין קלינגרשלטון מקומי03/09/191103 צפיות
פרגולה ללא היתר בנייה, התקנת סוכך ללא צורך בהיתר בנייה, התקנת רשת צל ללא צורך בהיתר בנייה. האם יש צורך בקבלת היתר בנייה לצורך קירוי מרפסת או גינה או שטח הגג כאשר מבקשים להתקין את אחד מהנ”ל?

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica