חפש מאמרים:
שלום אורח
14.10.2019
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הקמת חדרי מחשבים או כיתת מחשבים להדרכות – הדרך להתייעלות וחיסכון

יחד עם ההתקדמות הטכנולוגית המהירה, ידוע לכולנו שכדי להישאר בעניינים ולא לפספס את הרכבת, נדרש תהליך של רכישת ידע. עולם המחשבים הוא רחב מאין כמוהו ומכיל אינספור תחומים שניתן להתמקצע בהם: תכנות, עיצוב גרפי, בניית אתרים, קידום אתרים, סאונד, הנדסה, אדריכלות ועוד...

רק צריך לבחור כיוון ולהתחיל ללמוד. שלא כבעבר, הכלים ליישום הם רבים ומגוונים, אך הדרך ללמוד כיצד להשתמש בהם היא המאתגרת.

בתי ספר ומכללות קמים כפטריות לאחר הגשם ומציעים לנו היום עשרות קורסים בתחומים שונים ובמחירים נוחים – רק תבוא ללמוד. מה נמצא בבתי הספר הללו? מי הם המדריכים המלמדים שם? איזה ציוד משמש לצורכי הוראה? האם הם מעודכנים עם המחשבים החדישים ביותר וגרסאות התוכנה האחרונות שקיימות כיום בשוק? (אלו שנמצא בסופו של דבר בתעשייה).

להקים חדר מחשב או כיתת מחשבים לצורכי הדרכה יכול להיות עסק די יקר. נאמר, לצורך הדוגמא, שאנחנו מעוניינים להקים כיתה עם 20 עמדות תלמיד. לשם כך דרושים לנו 20 מחשבים חדישים, 20 מסכים, מקלדות ועכברים. כמובן שיש צורך לבנות עבורם שולחנות מיוחדים עם מקום למחשב, מקלדת ועכבר.

עכשיו צריך לדאוג לתשתיות: עבור כל מחשב יש להקים תשתית לרשת, כי הרי אין מחשב שלא מחובר כיום לרשת האינטרנט, וכמובן תשתית לחשמל עבור המחשב והמסך. בל נשכח שכל נקודות הרשת הללו מתחברות לארון תקשורת ובו פאנלים וציודי תקשורת שונים.

כעת נדבר על המחשבים עצמם: יש להתקין 20 מחשבים עם מערכת הפעלה וכל התוכנות הנדרשות להדרכה (אופיס, פוטושופ, אוטוקאד, קורל-דרו, וכו') ולדאוג שלכל מחשב יהיה רישיון תוכנה תיקני.

כמות כזו של מחשבים דורשת יד מתחזקת ולכן מן הראוי שגוף הדרכה כזה יחזיק בהישג יד טכנאי, כי כל עמדה שאינה עובדת משמעותה תלמידים שאינם מרוצים.

כעת נבדוק גישות חלופיות לדרך הקונבנציונאלית שהוצעה לעיל:

  1. שרת טרמינל ותחנות רזות – שרת טרמינל הינו שרת חזק, הן מהיבטי כוח עיבוד והן מהיבטי עמידות ושרידות, המאפשר למספר רב של תחנות להתחבר אליו ולבצע את עבודתן דרכו וכך בעצם להשתמש בכוח העיבוד האדיר שלו. על השרת מותקנות כל התוכנות הדרושות להדרכה. התחנות הרזות אלו הן עמדות "טיפשות"  ללא יכולת עיבוד או עבודה עצמאית. הן תלויות אך ורק בשרת וביכולותיו.  תחנות אלו מתחברות לשרת ועובדות כל אחת באופן עצמאי אך משתמשות במשאבי השרת לצורך פעולתן.

יתרונות – עבודה ריכוזית במקום אחד (השרת), עלות התחזוקה יורדת מכיוון שאין צורך לתחזק 20 מחשבים אלא רק את השרת (אין אפשרות לתחזק את העמדות הרזות אלא רק להחליפן), ברגע שמעוניינים לשדרג את חדר ההדרכה, לא צריך להחליף 20 מחשבים אלא רק לחזק את השרת או להחליפו.

חסרונות – השרת הוא עקב אכילס של כל המערכת, אם הוא נופל אז כל החדר נפל. עלות השרת גבוהה מאוד וככל שרוצים עבודה מהירה וטובה יותר יש צורך בשרת חזק יותר, או שילוב של כמה שרתים ביחד. יש צורך ברכישת רישיונות יקרים עבור השרת וכן תחזוקתו דורשת טכנאי מחשבים מוסמך ומקצועי.  עלות העמדות הרזות איננה זולה כלל וכלל (~300$ ליח'), בנויות כחומרה ייחודית שלא ניתן לתקן באופן עצמאי ולכן על כל עמדה תקולה יש להשקיע בעמדה חדשה לחלוטין. בנוסף, העמדות הרזות הן ללא יכולת עיבוד ועבודה עצמאית וללא יכולת עיבוד גרפי ולכן לעולם לא ישתוו לעבודה על מחשב עצמאי.

  1. עמדות מפוצלות – עמדה מפוצלת מורכבת ממחשב סטנדרטי שאליו מחוברים חמישה מסכים, מקלדות ועכברים. כל סט: מסך-מקלדת-עכבר משמש כעמדה עצמאית לחלוטין, שמשתמשת במשאבי המחשב הראשי ומנצלת את יכולותיו באופן המיטבי.

כיום, עם טכנולוגיית הליבות הכפולות, המרובעות והמתומנות, המשתמש הסטנדרטי אינו מנצל אפילו 20% מהיכולת של המחשב ולכן, פיצול המחשב זו דרך חכמה, קלאסית, יעילה וחסכונית לצורכי הקמת חדרי הדרכה מרובי עמדות.

כל עמדה מפוצלת כזו משמשת כעמדה עצמאית לכל דבר, המאפשרת חיבור לאינטרנט, עבודה באופיס, עבודה בפוטושופ וכדומה. בנוסף, מכיוון שהעמדות עובדות על בסיס המחשב המפוצל, הן אינן תלויות בגורם חיצוני ויכולות לבצע עיבוד עצמאי, עיבוד גרפי, להתחבר להתקני USB שונים ולאגור נתונים על גבי הכוננים של המחשב המפוצל (בשונה מגישת שרת-לקוחות רזים).

יתרונות – באופן גישה זה החיסכון מתבטא ברכישת מחשבים - ארבעה מחשבים במקום 20, חיסכון בתחזוקה הכוללת - התקנה ראשונית, עלות אחזקה שוטפת ועלות עבור שדרוגים עתידיים, חיסכון בהקמת תשתיות רשת וחשמל – עבור 20 עמדות מחשבים נדרשות רק 4 נקודות רשת וחשמל, חיסכון בחשמל – פחות מחשב אומר פחות הוצאות על חשמל ומיזוג החדר.

באופן עבודה זה, שדרוג המחשב המפוצל משדרג באופן אוטומטי את כל העמדות, התקנת תוכנה במחשב המפוצל תופץ לכל שאר העמדות  וכן, רישיון תוכנה אחד נדרש עבור כל חמש העמדות המפוצלות. (יש לעיין בהסכמי רישיון התוכנה)

חסרונות – כמו בגישה הקודמת, גם כאן קיימת נקודת כשל – תקלה במחשב המפוצל תגרום לתקלה בחמש עמדות, אך גם לכך קיים פתרון: ניתן לרכוש חמישה מחשבים ולא ארבעה כפי שהוצע לעיל, כך שבעת תקלה באחד מהמחשבים המפוצלים, נבצע החלפה מהירה בין המחשב המשמש כגיבוי למחשב התקול. בצורה זו חסכנו קנייה של 15 מחשבים ולא של 16 וכן, חסכנו השבתה של חמישה תלמידים מעבודתם.

ניתן לראות באופן חד משמעי כי הגישה השנייה מהווה קפיצת מדרגה טכנולוגית וכן מאפשרת חיסכון אדיר בכסף וכן ניצול מיטבי של המשאבים הנרכשים. גישה זו ניתנת ליישום בחדרי הדרכה, כפי שהוצע במאמר זה וכן בעסקים, מרכזי שרות לקוחות, טלמרקטינג (call centers), בתי קפה אינטרנט ועוד.

ליישום פתרון זה ופתרונות טכנולוגיים נוספים ניתן ליצור קשר עם חברת Greenware Technologies או לגלוש לאתר האינטרנט של החברה: http://www.greenware.co.il ולקבל מידע נוסף בנושא.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

חברת Greenware Technologies משווקת פתרונות תוכנה ייחודיים המאפשרים התייעלות וחיסכון בתחום תשתיות המחשבים.

BeTwin - פיצול מחשב אישי למספר תחנות עבודה עצמאיות לחלוטין. מאפשר חיסכון אדיר בעלויות מחשבים.

 WinConnect - הופך כל מחשב אישי לשרת טרמינל רב עוצמה המאפשר חיבור מרחוק  של 21 משתמשים ( RDP).

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רועי טל

מאת: רועי טלמחשבים וטכנולגיה - כללי21/07/13774 צפיות
- זו שיטת עבודה, לפיה המשתמש במחשב בארגון עובד על מכונה וירטואלית שמופעלת משרת מרכזי ולא מהמחשב לידו הוא יושב. למעשה בשיטה זו, מגדירים מכונות וירטואליות רבות על השרת, וכל משתמש שמדליק את העמדה שלו מקבל תחנת עבודה שנמצאת בפועל על השרת ולא במחשב הפיזי שנמצא לידו. שיטת עבודה זו נקראת וירטואליזציה של שולחן העבודה או וירטואליזציה של משתמשים.

מאת: רועי טלטכנולוגיות חדשות02/01/121053 צפיות
דוגמאות לשימושים במערכת להצגת מידע על מסכי תצוגה: בבתי חולים ומרפאות, קווי יצור במפעלים, בנמלי תעופה ועוד Monitors AnyWhere הינו הפתרון האידאלי למקומות אלו ומאפשר חיסכון והתייעלות בתחום זה.

מאת: רועי טלטכנולוגיות חדשות02/01/12791 צפיות
האם אתם מחפשים פתרון להצגת מידע על גבי מסכים בארגון ? עד היום הכרתם פתרונות מסורבלים ויקרים להקרנת מידע על גבי מסכים. חיבור מחשב רגיל או רזה (Thin Client) למסכים גדולים. חיבור כרטיס מסך נוסף למחשב שנמצא בקירבת מקום למסך עליו מעוניינים להציג מידע, והקמת תשתית של כבל VGA מהמחשב עד למסך. שימוש במכשירי VGA Extender והקמת תשתית כבלי רשת CAT-5 בין המשדר למסך. Monitors Anywhere מציגה פתרון חדשני ומהפכני להצגת מידע על מסכים

מאת: רועי טלתוכנה24/08/111318 צפיות
בזמן האחרון אנו עדים לתופעה מצד חברות המשווקות פתרונות תוכנה לשליטה על כיתה, אשר יוצרות מצג שווא לגבי יכולות המוצר שלהן ומורידים מערכן של התוכנות המתחרות. ברור לנו שמצדכם אין לכם את היכולת לבדוק מי צודק ומי טועה, למי המוצר האיכותי יותר ולמי היכולות העשירות יותר ובסופו של דבר, אתם מסתמכים על השורה התחתונה שהיא – המחיר. אנחנו, בחברת Greenware Technologies, מבינים את עמדתכם ומעוניינים לעזור לכם להבין מדוע תוכנות שליטה לכיתה זה לא כמו בקבוק מים, אלא יותר כמו רכישת רכב (רק הרבה יותר זול...).

מאת: רועי טלחינוך ולימודים - כללי22/01/111480 צפיות
מערכת החינוך עומדת בפני קושי רב עם הגעתנו לעשור השני של המאה ה21. מצד אחד ישנו רצון עז לשמור על המסגרת החינוכית של פעם, על עקרונות הלמידה הישנים והטובים. מצד שני, התפתחות הטכנולוגיה המואצת, הכלים החדשים הנכנסים לתוך חיינו מדי יום ביומו והשימוש היומיומי בהם מחייבים את סגלי ההוראה למצוא דרך לשלב אותם בתוכנית הלימוד, אם ככלים ואם כשיעורים בפני עצמם. בכל מוסד חינוכי קיימת היום לפחות כיתת מחשבים אחת, השאלה הנשאלת במאמר זה היא: האם אנו מפיקים את הפוטנציאל הגלום בשעות הלימוד בכיתות המחשבים ?

מאת: רועי טלמיחשוב ארגוני11/12/101164 צפיות
מנהלי מחלקות IT בישראל (מנמ"רים) מחפשים כיום את המערכת האיכותית ביותר, שתאפשר שליטה על נכסי המחשוב של הארגון בהיבט התמיכה (HelpDesk), וקבלת התמונה המלאה אודות נכסים אלו והשימוש השוטף בהם.

מאת: רועי טלתוכנה30/09/101315 צפיות
אם אתם מחפשים טרמינל סרבר לסביבת העבודה של מקינטוש, הגעתם למקום הנכון. במאמר זה יוסבר בקצרה אודות הפתרון החדשני - AQUA CONNECT שמאפשר להפוך כל מחשב מקינטוש לטרמינל סרבר. חסכון אדיר ברכישת מחשבי מק יקרים !

מאמרים נוספים בנושא מחשבים וטכנולגיה - כללי

מאת: nirמחשבים וטכנולגיה - כללי28/10/182566 צפיות
מה הם החסרונות והיתרונות של טכנאי מחשבים, האם כדי בכלל להתחיל להתעסק בזה?, כל התשובות בפנים

מאת: אשר אלבזמחשבים וטכנולגיה - כללי11/05/181966 צפיות
כיום קשה מאד לתאר את החיים שלנו ללא מחשב- המחשב הפך לחלק מאיתנו- החל מהעבודה ועד לחיים האישיים שלנו. אותן תקלות המתרחשות במחשב מזמינות איש מקצוע כגון טכנאי מחשבים לצורך תיקון המחשב- בין אם מדובר בירושלים או בין אם מדובר באזור אחר.

מאת: נריה שמואלימחשבים וטכנולגיה - כללי25/02/18921 צפיות
מידע על ספקי כוח

מאת: נינה כהןמחשבים וטכנולגיה - כללי24/12/17686 צפיות
בכל כמה זמן מומלץ להחליף מטען למחשב נייד? היכן מומלץ לרכוש מטענים לא מקוריים למחשבים ניידים? מי מוכר מטען למחשב נייד בזול? כיצד מומלץ לבחור מטען למחשב נייד?

מאת: נינה כהןמחשבים וטכנולגיה - כללי24/12/17686 צפיות
האם מומלץ לרכוש מטענים אשר לא מיוצרים על ידי החברה של המחשב הנייד שלך? היכן ניתן לרכוש מטענים למחשבים ניידים במחירים טובים? כיצד ניתן למצוא ספק איכותי ואמין של מטענים למחשבים ניידים?

מאת: נינה כהןמחשבים וטכנולגיה - כללי24/12/17667 צפיות
מהי טכנולוגיית ג'ל בהקשר של ייצור מצברים לרכב? איזה יתרונות יש למצברים החדשים? מה אפשר לעשות עם המצברים השונים?

מאת: רוני הכהןמחשבים וטכנולגיה - כללי27/11/171002 צפיות
מה קורה כאשר האיכות משפיעה על השימוש ונדרש תיקון טאבלט מקצועי? קראו הלאה.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica