חפש מאמרים:
שלום אורח
24.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

משלוח חשבוניות במייל – המותר והאסור

רוב העסקים בישראל המחזיקים בידיהם תכנה להפקת חשבוניות ושולחים חשבונית במייל, עושים זאת בניגוד לחוק.

זאת ועוד, גם מי ששולח חשבונית מס עם חתימה אלקטרונית שלא בבעלותו כמו חשבונית של מספר חברות ישראליות, עושה זאת בניגוד לחוק.

עולם האינטרנט צופן בחובו הזדמנויות רבות , אולם גם סכנות של אי הבנת המותר והאסור בשל העובדה שתוכנות רבות מאפשרות משלוח חשבוניות במייל מבלי שיש להן הרשאה מתאימה.

מאמר זה דן בכללים החוקיים החלים על משלוח מסמכים חשבונאיים במייל והצבעה על כשלים העומדים בפני המשתמשים בתוכנות השונות המצויות בשוק- אינטרנטיות או מקומיות.

תוכנות רבות מאשרות להפיק את המסמכים החשבונאיים (חשבוניות ,קבלות) לקובץ , ומשם , הדרך לשלוח קובץ זה במייל מאד קצרה – קצרה ובלתי חוקית.

לצורך משלוח חשבוניות במייל אין צורך לקבל הרשאה אדמיניסטרטיבית או אישור חוקי כלשהו למעט חובת השולח לעמוד בתנאי החוק , וזו חובתו.

ישנם סוברים כי שימוש בתוכנה הרשומה במס הכנסה פוטר אותו מבדיקת החובות החוקיות החלות עליו אולם,"אישור רישום תוכנה במס הכנסה – אין לו ולא כלום לעניין הכרה כזו או אחרת בחוקיות התוכנה או השימוש בה ורשויות המס לא עורכות בדיקות לתוכנות בדבר עמידתן בתנאי החוק.

ראשית יש לציין כי משלוח חשבוניות במייל אסור על פי החוק במידה והן נשלחות ללא חתימה אלקטרונית. יתרה מכך גם תוכנות המאפשרות משלוח חשבוניות במייל עם חתימה אלקטרונית– אינן חוקיות במידה והחתימה איננה של עורך התיעוד (בעל העסק ) אלא של בעל התוכנה .

מהי חשבונית חוקית שניתן לשלוח בדואר אלקטרוני

חתימה אלקטרונית- תקפה אך ורק אם היא של בעליה – ובמקרה שלנו , של עורך התיעוד – זה שהפיק את החשבונית ולא של זה שביצע את ההפקה הטכנית , כלומר היא לא של ספק התוכנה.

הוראות מס הכנסה קובעות מהם הכללים החלים על משלוח מסמכים חשבונאיים בחוק לרבות על חשבוניות מס/קבלה,תעודות זיכוי וקבלות(בתנאי שאינן מהוות גם תעודת משלוח).

תוכנות המאפשרות משלוח חשבוניות במייל באופן חוקי – כלומר עם חתימה אלקטרונית, צריכות לשאת את המילים "מסמך ממוחשב", אשר נוצר בסריקת מקור התיעוד למחשב או שנוצר בהפקה אוטומטית מתוך הקובץ הקבוע שבמערכת חשבונותיו ובלא הקלדה נוספת על גבי החשבונית ועם חתימה של עורך התיעוד ולא חתימה של בעל התוכנה.

רמת החתימה הנדרשת היא חתימה אלקטרונית מאובטחת שהינה ייחודית לבעל אמצעי החתימה ומאפשרת את זיהויו.

חובת בעל אמצעי חתימה ואחריותו היא לנקוט את כל האמצעים הסבירים לשם שמירה על אמצעי החתימה שלו ולשם מניעת שימוש בה בלא הרשאתו.

בעל אמצעי החתימה חייב למסור הודעה, מיד כשנודע לו על פגיעה בשליטתו באמצעי החתימה, לכל מי שסביר שיסתמך על חתימתו האלקטרונית עקב קשרים שגרתיים ביניהם, ולכל מי שידוע לו כי קרוב לודאי שיסתמך על חתימתו האלקטרונית.

לסיכום

מסמך ממוחשב יכול להישלח במייל או להיווצר באמצעים אלקטרוניים ("הוא נוצר, נשלח, נקלט, נראה ונשמר באמצעים ממוחשבים") בתנאי שהוא חתום בחתימה אלקטרונית מאובטחת של עורך התיעוד.

לעומת זאת – חל איסור לשלוח מסמכים ממוחשבים במייל, גם אם התוכנות השונות מאפשרות זאת,כל עוד הן לא נושאות חתימה אלקטרונית מאובטחת עם זהות של בעל העסק – זה שהפיק אתה ללקוח שלו ושלח אותה אליו.

חובה על כל המשתמשים לוודא שמשלוח מסמכים ממוחשבים עומד בתנאי החוק בטרם ישלחו אותם בדוא"ל ומי שלא עומד בתנאים אלה – עובר על החוק.

(*) גילוי נאות – הכותב הינו בעל עניין בחברה המעניקה שירות של הפקת חשבוניות.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

רואה חשבון יורם שיפר הינו מהבעלים של האתר להנהלת חשבונות באינטרנט
ופרום הנהלת חשבונות.

הנהלת חשבונות 

http://www.ucan2.co.il

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת רואה חשבון יורם שיפר

מאת: רואה חשבון יורם שיפרהנהלת חשבונות03/11/101154 צפיות
החלטתם לנהל את הנהלת החשבונות שלכם באינטרנט, מזל טוב, אתם לא לבד. בכל חודש עסקים רבים מבינים את הפוטנציאל הגלום בשירות המקוון להנהלת חשבונות,. כך תעשו את זה נכון !

רווח והפסד הן מילות המפתח בשורה התחתונה של כל חברה. לפי ההיגיון הפשוט – ככל שהכנסות החברה עולות על ההוצאות שלה, כך היא רווחית יותר. דו"ח רווח והפסד הוא חשוב אפילו בהתנהלות השוטפת של משק בית פשוט, אבל כאשר מדובר בעסקים קטנים, ובוודאי בחברות גדולות, הכנת דוחו"ת רווח והפסד ע"י רואה חשבון הינה הכרחית וחשובה מעין כמוה.

מאת: רואה חשבון יורם שיפרהנהלת חשבונות01/09/101357 צפיות
הנהלת חשבונות חד צדדית היא הנהלת חשבונות בה מתבצע רישום הכנסות והוצאות של העסק בלבד והיא מאפיינת בעליי מקצועות חופשיים ועסקים קטנים. הנהלת חשבונות חד צדדית שונה מהנהלת חשבונות כפולה בכך שבה נרשמים רק ההוצאות וההכנסות בעסק בעוד שבהנהלת חשבונות כפולה נרשמות כל הפעולות הפיננסיות בעסק בשני חשבונות – האחד למקור והשני לחובת השימוש כששניהם צריכים להימצא כל העת במאזן.

מאת: רואה חשבון יורם שיפרהנהלת חשבונות27/08/10824 צפיות
ניהול עסק הינו עניין מורכב ומסובך, בייחוד בכל הנוגע לכספים, לכן חשוב להפקיד את הטיפול בעניינים הפיננסיים לאדם המוכשר והמוסמך לכך – רואה חשבון. חשוב לזכור כי התנהלות פיננסית נכונה של העסק משפיעה בהכרח על הצלחת העסק וקידומו. אי לכך, בחירת רואה חשבון המתאים לך תוך התארגנות חשבונאית נכונה מול מערכות המיסוי בישראל ובעולם, היא הכרחית!

מאמרים נוספים בנושא הנהלת חשבונות

מאת: דניאל seoהנהלת חשבונות13/12/19323 צפיות
לפעמים נתקלים במצבים בהם חייבים לקבל משכנתא ואין אפשרות להיכשל, זה בדיוק המצבים שבהם אני נכנס לתמונה. שמי מרטין בוקסדורף, אני מומחה בהשגת משכנתא למסורבים בבנקים, כאשר הדגש הוא שאני משיג משכנתאות בבנקים בלבד- כאשר אתם כבר קיבלתם סירוב.

מאת: אבי דוידיהנהלת חשבונות23/04/161268 צפיות
הסבר על פתיחת תיק עוסק פטור לעסקים מתחילים בישראל.

מאת: אלוני שחר- יועץ מסהנהלת חשבונות15/09/142846 צפיות
דוגמא לדף נוכחות יומי לעובד/ת

מאת: אלוני שחר- יועץ מסהנהלת חשבונות15/09/141898 צפיות
הוצאות פרסום בעסק כהוצאה מוכרת ולא לטופס פחת בנוסף- הערה לגבי השוואה בין שתי הפנסיות

מאת: אלוני שחר- יועץ מסהנהלת חשבונות15/09/141646 צפיות
במאמר זה ניתן לראות את המסמכים הנדרשים להצהרת הון. לצורך סיוע בהכנת הצהרת ההון שלכם, נבקשכם להמציא למשרדנו בהקדם את רשימת הטפסים והנתונים כמפורט להלן וליצור עימנו קשר.

מאת: אוהד ז.הנהלת חשבונות23/11/137986 צפיות
הכלי הטוב ביותר להנפקה של חשבוניות הוא תוכנה אשר מנפיקה חשבוניות לעסק בחינם. הדרך השנייה והישנה של הנפקת חשבונית כרוכה בקנייה של פנקסי חשבוניות מדי תקופה ושמירתם הפיזית לצרכי ביקורת, והיא כמובן מסורבלת ויקרה יותר. אחד היתרונות של עולם האינטרנט היא תוכנה מעולה זו של הנהלת חשבונות באינטרנט, וניהול העסקים באופן אוטומטי וממוחשב.

מאת: אוהד ז.הנהלת חשבונות23/11/137701 צפיות
אחד היתרונות שרשת האינטרנט מציעה לנו הוא תכנות בחינם. תוכנה להוצאת חשבוניות באינטרנט היא תוכנה חינמית שבאמצעותה בעלי עסקים יכולים להפיק חשבוניות ממוחשבות בחינם. במאמר הבא נדבר על תוכנת חשבוניות באינטרנט.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica