חפש מאמרים:
שלום אורח
26.02.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

מיקי שחם: מה הסבירות להשתלת תאי גזע במהלך החיים?

מאת: מיקי שחםרפואה29/11/20101100 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מיקי שחם - בנק החיים, מה הסבירות להשתלת תאי גזע במהלך החיים?

ההחלטה של ההורים ההריונים האם לשמור את הדם הטבורי של תינוקם  ההחלטה נגזרת בין השאר מסוגית הסיכוי לשימוש בדם הטבורי אשר נשמר.

התשובה לכך אינה פשוטה בכלל. בעבר, השתלות המטולוגיות היוו את  השימוש המרכזי בתאי גזע מדם טבורי, דהיינו השתלות שמטרתן בניה מחדש של תאי מערכת הדם (כדוריות אדומות ולבנות וטסיות). כיום ובעתיד אף יותר, ישמש הדם הטבורי לרפואת חידוש האיברים, ותאי הגזע המופקים מחבל הטבור של החולה ישמשו ל"תיקון" ליקויים, בעיות באיברי הגוף השונים וריפוי מחלות.

·         כאשר שומרים מנת דם טבורי, סוג ואופי בנק הדם טבורי קובע את סוג ההשתלה עבורה המנה תוכל לשמש בעתיד:

·         בנק טבורי ציבורי – דם טבורי מתורמים אנונימיים מיועד להשתלות של מנות תאי גזע שאינן של החולה או גורמים מקרבת המושתל.

·         בנק טבורי פרטי/משפחתי - הילד/ה, אשר מנת הדם טבורי שלו שמורה, או משפחתו יוכלו להשתמש במנה להשתלה במידת הצורך.

לכן, שימור פרטי הינו בגדר ביטוח רפואי בבחינת ביטוח ביולוגי, לצרכי העתיד של המשפחה.

מאחר שהסבירות בצורך בהשתלת תאי גזע עולה עם הגיל, יחלוף זמן רב לפני שמי שימרו דם טבורי כיום יזדקקו למנה. במקרה וחלילה צורך זה יתעורר, המחקרים הרפואיים מראים כי להשתלות מאחיהם ישנן תוצאות יותר טובות מאשר השתלות מתורם זר.(Gluckman.1997).

שיטות ריפוי חדשות נוספות ומפותחות בל העת וזוהי אחת הסיבות שמשפחות רבות המשמרות דם טבורי. ההורים משמרים דם טבורי ותולים ביכולת השימוש בתאי הגזע לצורך ריפוי איברים בגוף, הוא תחום רפואת חידוש האיברים או "רפואת ההתחדשות - regenerative medicine.

הסיכוי שאדם יזדקק לרפא שריר לב או תא עצבי הינם עצומים לעומת הסיכוי בצורך תאי גזע להשתלה המטולוגית.

האירוניה היא שלמרות שמרבית ההשתלות נעשו ממנות השמורות בבנקים ציבוריים, רוב "מלאי" מנות דם טבורי נמצא בבנקים פרטיים. החל מיוני 2008, ארגון בנקי הדם הטבורי הפרטיים בארה"ב מעריך כי 750,000 מנות שמורות בבנקים הפרטיים בצפון אמריקה. המאגר הציבורי בארה"ב, רובו בארגון  NMDP (כ- 73 אלף מנות) ובמאגרי NY BLOOD CENTER (כ 37 אלף מנות) כ- 110,000 מנות.

הסיבה לעובדה מצערת זו היא כלכלית: בנקים ציבוריים תלויים בד"כ בממשלות הממנות את תהליך העיבוד והשימור, בעוד בבנקים פרטיים הלקוח משלם.

חישוב סיכויי השימוש העצמי

במרץ 2008 פורסם החיזוי המדויק ביותר להיום לסיכוי שאדם יזדקק להשתלת תאי גזע במהלך חייו:

סיכוי מצטבר לעומת גיל:

·         הסיכוי של אדם לעבור השתלה עצמית הוא 2% עד גיל 20, 5% עד גיל 40 ו- 23% עד גיל 70.

·         הסיכוי של אדם לעבור השתלה מתורם הוא 4% עד גיל 20, 10% עד גיל 40 ו-25% עד גיל 70.

·         הסיכוי המצטבר לאדם לעבור השתלת תאי גזע כללית הינו 6% עד גיל 20, 15% עד גיל 40 ו- 46% עד גיל 70.

חיזוי זה אינו כולל שימוש בטיפולים חדשים שיתפתחו. כדוגמא ניתנו שני טיפולים הנמצאים בשלבים קליניים ונסמכים על השתלות עצמיות לטיפול ברקמות הגוף וחידוש איברים:

·         סכרת נעורים (מסוג 1) - בביה"ח שנדס, פלורידה, ארה"ב, הניסויים הקליניים הניבו תוצאות מעולות ושלב נוסף של ניסויים קליניים אושר ע"י מרכז מחקר בגרמניה. מרכז חקר הסכרת האמריקאי מדווח כי אחד מכל 7000 ילדים מתגלה כחולה סכרת נעורים, אך אחד מכל 600 ילדים חי עם המחלה.

·         שיתוק מוחי ופגיעות מוחיות נוספות בלידה - ניסויים קליניים מוצלחים באוניברסיטת דיוק, בארה"ב.

מיקי שחם – בנק החיים, מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי – בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

מיקי שחם - מומחה לתאי גזע, דם טבורי ובנקאות דם טבורי, מבעלי החברות האחיות ביוקורד בע"מ - בנק החיים וסיטוג'ן, ימשיך לעדכן את הגולשים בנושא תאי הגזע והדם הטבורי - בכלל, ורפואת חידוש איברים | רפואה התחדשותית | רפואה מחדשת | רפואה רגנרטיבית | Regenerative Medicine | Gene Therapy, העושה שימוש בתאי גזע שמקורם בדם טבורי ומקורותיהם האחרים - בפרט.

מיקי שחם פיתח את טכנולוגיית סיטוג'ן (חברה אחות של בנק החיים), היא היחידה באמצעותה ניתן לאסוף מספר תאי גזע טבוריים גבוה שיכול לשרת גם:

" השתלות לחולים מבוגרים ולא רק בילדים כפי המצב עד היום
" סדרות השתלות של הרפואה ההתחדשותית, הדורשות מספר תאים גבוה מאוד
" טיפול במספר מחלות שונות

בארץ, הטכנולוגיה זמינה ללקוחות בנק החיים, בלבד.

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת מיקי שחם

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים29/04/16972 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: דרך חדשה של קצירת תאי גזע מפחיתה תופעות לוואי שליליות. מדענים אוסטרלים פיתחו שיטה פחות פולשנית כדי לחלץ תאי גזע ממח העצם להשתלה. תאי גזע עבור השתלות מח עצם נקצרים מתורמים בריאים ומשמשים לטיפול בחולי סרטן כולל לוקמיה, אמרו חוקרי CSIRO.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים04/04/16971 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: עיניים הופכות לעור: כיצד דלקת יכולה לשנות את גורלם של התאים מדענים מ-EPFL מצאו שדלקת כרונית יכולה לגרום להתחדשות של תאים לתוך סוגים חדשים ובלתי רגילים: הליך זה נקרא מטפלזיה, ומהווה הפרעה הקשורה לדלקת מתמשכת. המחקר מדגיש קונספט חדש שדלקת כרונית שיכולה להוביל לטיפולים טובים יותר.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/03/16998 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: תאי לבלב המייצרים אינסולין נוצרו מתאי עור אדם התאים החדשים מפרישים אינסולין בתגובה לשינויים ברמות הגלוקוז. כאשר הושתלו בעכברים, התאים הגנו על בעלי החיים מהתפתחות סוכרת בצורתה הקיימת בעכברים.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים15/01/161168 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים בוגרים עשויים להיות עדיפים על מח עצם. תאי גזע מושרים פלוריפוטנטיים (iPSCs) בוגרים שעברו תכנות מחדש חזרו למצבם הראשוני – דמוי עוברי, עשויים להיות טובים יותר מתרומות מח עצם.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים11/12/151298 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: לחומר גרפן פוטנציאל אנטי סרטני טיפולים קונבנציונליים כמו כימותרפיה והקרנות לשם חיסול תאי סרטן לא תמיד הורגים את תאי הגזע הסרטני ושאריות יכולות לשרוד ולגדול. לתאי גזע סרטניים יכולת להישנות ולגדל גרורות, בהם הסרטן מתפשט לחלקים אחרים של הגוף. גרורה אחראית ל- 90% ממקרי המוות מסרטן, כך שכל טיפול שמונע את זה יעשה הבדל עצום בכל הקשור להישרדות החולה.

מאת: מיקי שחםרפואה28/08/151721 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: רקמת מוח מתפקדת יוצרה בתלת-מימד. חוקרים במרכז RIKEN לביולוגיה התפתחותית ביפן,השתמשו בתאי גזע עובריים אנושיים מושרים לארגן מבנה תלת-מימד דומה למוח הקטן במעבדה.

מאת: מיקי שחםבריאות ילדים27/07/15981 צפיות
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: נמצא מנגנון שניתן לגיוס לצמיחת שיער שנשר. במחקר חדש, שפורסם ב- PLoS, חוקרים ממרכז הסרטן הלאומי הספרדי (CNIO) מתארים קשר שגילו בין מקרופאגים - תאי מערכת חיסון שאוכלים פתוגנים ותאי גזע עורי. "גיליתי שמקרופאגים, שתפקידם העיקרי מיוחס באופן מסורתי למלחמה בזיהומים ותיקון פצעים, מעורבות גם בהפעלת תאי גזע זקיקי שיער בעור", אומר מחבר מחקר, מירנה פרז-מורנו.

מאמרים נוספים בנושא רפואה

מאת: קרוסלה הריון ולידהרפואה24/04/191151 צפיות
לא אחת שולח הרופא את המטופל לבצע CT של מערות האף כדי לאתר בעיה זו או אחרת. עיבוי ברירית הסינוסים - ממצא שכיח ב-CT של מערות הפנים. העיבוי מתרחש בדרך כלל כתוצאה ממצב דלקתי בסינוסים. הסינוסים הם למעשה חללי עצמות הפנים המלאים באוויר. בדופן החללים האלה מצויה רקמה עדינה – הרירית. הרירית היא זו שמייצרת את הליחה בעת הצטננות, אך במצב דלקתי יכול להיווצר מצב של עיבוי ברירית.

מאת: קרוסלה הריון ולידהרפואה19/03/19795 צפיות
מה הגורמים והתסמינים של סינוסיטיס אצל ילדים? וכיצד מטפלים?

מאת: דוד כהןרפואה30/01/191017 צפיות
סינוסיטיס היא מחלה זיהומית שיכולה להיות כרונית ולעיתים יש נטייה גנטית לחלות במחלה. הגורמים למחלה הם בעיקר הצטננות וגודש באף ובמערות הפנים (לחי, עיניים ועוד), כשיש כאבים שלא חולפים באזור הפנים חשוב להבדק ע"י רופא על מנת למנוע סיבוכים

מאת: ילדונתרפואה15/08/18991 צפיות
ניסויים בבעלי חיים אינם רק נושא מדעי אלא גם טעונים רגשית. למצדדים בניסויים בבעלי חיים וגם למתנגדים יש טיעונים צודקים, מוכחים וכבדי משקל. להלן ננסה להבין ולו במעט את מורכבות נושא הניסויים בבעלי חיים.

מאת: יצחק בכררפואה18/06/18443 צפיות
לחץ בעבודה ובריאות לקויה הם עניין שכיח. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר הנוכחי מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים. העובד הוא הנכס הכי חשוב של המעביד. עובד מרוצה הוא עובד יצרני. עובד מדוכא הוא עובד שלא ניתן למצות את יכולתיו. התפיסה הזאת מתבססת על מגוון רחב של מחקרים כולל המחקר הנוכחי שעסק בתחום הארגונומיה וההשפעה שיש למצבו הנפשי של העובד על היכולות שלו.

מאת: אלעד סאעת רפואה29/03/18496 צפיות
פריצת דיסק, חוויה זה בבטוח לא... פריצת דיסק... רק מלשמוע את צירוף המילים הזה נעשה כאב מדומה בגוף. ללא ספק פריצת דיסק היא בעיה בריאותית המעיקה על הסובלים ממנה ומשנה את איכות חייהם שלא לטובה כמובן. עם זאת עולמנו המפותח לא נותן לנו להישאר עם הכאב יותר מדי זמן ומצא לנו אפשרות מצוינת להעלים את הכאב.. קראו את המאמר הבא והכירו את הדרך.

מאת: רוני הכהןרפואה29/09/17972 צפיות
נמצאים על מטוס אשר מיועד להטסה של חולים ובו יש את כל הציוד והצוות הרפואי אשר יכול להעביר אותם אל היעד שלהם בשלום וללא סכנה שהיא לא מחושבת על ידי הצוות הרפואי טרם היציאה לדרך. מהי עלות הטסה רפואית

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica