חפש מאמרים:
שלום אורח
20.11.2018
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ניסויים בבעלי חיים

מאת: ילדונתרפואה15/08/2018356 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מדוע במאה ה - 21, עם כל ההתפתחות הטכנולוגית, נחוצים עדיין ניסויים בבעלי חיים? קשה לענות באופן חד משמעי על שאלה זו. ניסויים בבעלי חיים אינם רק נושא מדעי אלא גם טעונים רגשית. למצדדים בניסויים בבעלי חיים וגם למתנגדים יש טיעונים צודקים, מוכחים וכבדי משקל.

האם הניסויים בבעלי חיים יאפשרו ריפוי של מגיפה קטלנית?

בתחילת שנת 2014 התפרצה באפריקה מגיפה של נגיף האבולה - מחלה נדירה עד אז. תסמיני המחלה היו דומים לשפעת: חום, כאבי שרירים. לאחר מספר ימים החלו החולים לשלשל ולהקיא, תפקודי הכליות והכבד שלהם ירדו והחלו להתפתח דימומים פנימיים. החולים סבלו מאוד, רובם מתו בייסורים קשים. בתוך מספר חודשים נדבקו באבולה אלפי אנשים. חוקרים רבים ניסו לפתח תרופה לאבולה, וערכו לשם כך גם ניסויים בבעלי חיים.

תוצאות מהירות ומצילות חיים בניסויים בבעלי חיים

על אף כל האמצעים שננקטו על ידי ארגון הבריאות העולמי, החלה המחלה להתפשט גם מחוץ לאפריקה. לאחר כשנתיים הצליחו החוקרים לפתח תרופה.

לשם בדיקת יעילותה, הם הדביקו קופי מעבדה בנגיף האבולה והצליחו לרפא אותם. כלומר, הניסויים בבעלי חיים אפשרו לעצור את המגיפה הקטלנית והצילו מספר עצום של חיי אדם. זהו אומנם מקרה קיצוני, אך הוא ממחיש היטב את פריצת הדרך המהירה שניתן היה לעשות לטובת האנושות בזכות עריכת הניסויים בבעלי החיים.

בעד ניסויים בבעלי חיים

ניסויים בבעלי חיים משמשים בתחומים רבים, כגון: מדע, קוסמטיקה, כימיה פסיכולוגיה ועוד, אך אין ספק כי הניסויים הללו השפיעו וקידמו באופן הדרמטי ביותר את הרפואה.

ניסויים בבעלי חיים אפשרו בין השאר:

  • מציאת חיסונים למחלות קטלניות
  • פיתוח פרוצדורות רפואיות מצילות חיים
  • שכלול של ניתוחים והשתלות איברים
  • מחקר ופיתוח של תרופות מצילות חיים
  • שיפור באיכות חיי החולים והארכת תוחלת החיים

נגד ניסויים בבעלי חיים

לאור כל היתרונות הללו, מדוע יש מתנגדים כה רבים לניסויים בבעלי חיים?

הסיבה העיקרית היא שהניסויים בבעלי חיים גורמים בדרך כלל לסבל רב לבעלי החיים בניסוי. המתנגדים מאמינים שיעילות הניסויים מוטלת בספק ושניתן לבטל את רוב הניסויים בבעלי חיים. לעומת זאת, הניסויים ממשיכים להתקיים בשל ההרגל והזמינות שלהם.

עוד הם טוענים כי לא תמיד ניתן להסיק מהניסויים בבעלי חיים לגבי התועלת בבני האדם, בשל השינויים בין בעלי החיים לאדם ובין בעלי החיים לבין עצמם. למשל, די מפתיע לגלות שעכברים וחולדות - מכרסמים דומים, עשויים להגיב אחרת לחומרים מסוימים.

כלומר, יתכן שמחקר שנערך בעכברים ייתן תשובה שונה לגמרי, מאשר מחקר דומה שייערך על חולדות. מאיזה מחקר ניתן יהיה להסיק נכון יותר לגבי האדם? קרו כבר מקרים רבים שתרופה חדשה גרמה לנזקים קשים לחולים, וזאת לאחר שהוכחה יעילותה בניסויים בבעלי חיים, לכן יש להשקיע במציאת חלופות לניסויים הללו.

ניסויים בבעלי חיים - נדרש איזון עדין

בעבר הניחו כי בעלי החיים בניסויים סובלים פחות מבני האדם, אך מחקרים מצאו שלבעלי החיים יש עולם רגשי מפותח והם חשים כאב וסבל בדומה לבני האדם.

מטרתם של החוקרים העורכים ניסויים בבעלי חיים אינה נגד בעלי החיים, אלא בעד החיים - של בני האדם.

עם זאת, בין שתי נקודות הקיצון:

  • מותר לבצע כל ניסוי בבעלי חיים אם הוא עשוי להציל חיי אדם
  • אסור בשום מקרה לערוך ניסויים בבעלי חיים

קיים מרחב גדול וגמיש, הנתון גם לפרשנות תרבותית ואתית.

הגברת המודעות, אכיפה של הפיקוח על ניסויים בבעלי חיים והלחץ הציבורי בנושא עשויים להפחית את מספר הניסויים המיותרים בבעלי חיים ולתת היתר במקומות החשובים באמת, במקרים בהם הניסויים בבעלי חיים מצילים חיי אדם ואין להם עדיין תחליף הולם.

 תגיות המאמר: בעלי חיים, ניסויים


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ילדונת

מאת: ילדונתצרכנות11/04/15645 צפיות
ערכת כלי עבודה בסיסית איננה דורשת ממכם להחזיק יותר מדי כלים ובמרבית המקרים תוכלו ליהנות ממענה מקיף וכולל לכ-90% מהשיפוצים בבית עם מספר מצומצם של כלי עבודה איכותיים.

מאת: ילדונתתכשיטים07/01/15974 צפיות
טבעות אירוסין הן לא רק טבעות, אלא האופן שבו האישה בוחנת את יחסיכם ואת עתידכם. זכור: אישה אולי תתפשר על הגבר שלה פה ושם כי אין גבר מושלם, אבל אין שום מקום לפשרה כשמדובר בטבעת האירוסין שלה.

מאת: ילדונתבריאות השן15/12/14873 צפיות
אורתודנט יכול לסייע במקרים בהם נסיגת חניכיים נגרמה כתוצאה מסגירת שיניים לא ישרה או כאשר הנסיגה גרמה לכך ששן בעמדה קדמית בולטת מקשת השיניים.

מאת: ילדונתצרכנות19/09/14615 צפיות
בשל תפקודן של הנעליים הצבאיות על תקן של נעלי עבודה הן זוכות לטיפול קפדני הכולל צחצוח במשחת נעליים, ששומרת על הלחות של העור ומסלקת ממנו חומרים העלולים לפגוע בו.

מאת: ילדונתבריאות השן24/08/14563 צפיות
בניגוד להשתלת איברים אחרים, השתלות שיניים היא אולי הפעולה המזכירה ביותר את תהליך השתילה הבוטני.

מאת: ילדונתקורסים וסדנאות25/02/14719 צפיות
אופיס היא מערכת המהווה מטרייה בסיסית לניהול משרד. היא כוללת ניהול מסמכים, עריכת מצגות, דואר אלקטרוני, מעקב אחר נתונים, הפקת דו"חות וכדומה. השליטה במערכת רלבנטית לבעלי מקצועות רבים.

מאת: ילדונתעיצוב פנים08/09/13753 צפיות
בביקור שערכו ישראלים בבית קרוביהם באירופה, פתח אחד האורחים את הארון הממוקם מתחת לכיור המטבח, ובהיסח הדעת השליך קליפת בננה לפח האשפה שהמתין לו שם.

מאמרים נוספים בנושא רפואה

מאת: יצחק בכררפואה18/06/18240 צפיות
לחץ בעבודה ובריאות לקויה הם עניין שכיח. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר הנוכחי מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים. העובד הוא הנכס הכי חשוב של המעביד. עובד מרוצה הוא עובד יצרני. עובד מדוכא הוא עובד שלא ניתן למצות את יכולתיו. התפיסה הזאת מתבססת על מגוון רחב של מחקרים כולל המחקר הנוכחי שעסק בתחום הארגונומיה וההשפעה שיש למצבו הנפשי של העובד על היכולות שלו.

מאת: אלעד סאעת רפואה29/03/18283 צפיות
פריצת דיסק, חוויה זה בבטוח לא... פריצת דיסק... רק מלשמוע את צירוף המילים הזה נעשה כאב מדומה בגוף. ללא ספק פריצת דיסק היא בעיה בריאותית המעיקה על הסובלים ממנה ומשנה את איכות חייהם שלא לטובה כמובן. עם זאת עולמנו המפותח לא נותן לנו להישאר עם הכאב יותר מדי זמן ומצא לנו אפשרות מצוינת להעלים את הכאב.. קראו את המאמר הבא והכירו את הדרך.

מאת: רוני הכהןרפואה29/09/17730 צפיות
נמצאים על מטוס אשר מיועד להטסה של חולים ובו יש את כל הציוד והצוות הרפואי אשר יכול להעביר אותם אל היעד שלהם בשלום וללא סכנה שהיא לא מחושבת על ידי הצוות הרפואי טרם היציאה לדרך. מהי עלות הטסה רפואית

מאת: Shiraרפואה21/06/171649 צפיות
פונדקאות הינה אחד מהנושאים המדוברים ביותר כיום בעולם ובישראל. מדובר בתהליך בו אם פונדקאית נושאת ברחמה עובר שנוצר למעשה מביצית וזרע של זוג הורים אחרים שאין ביכולתם להביא ילד לעולם בעצמם בשל סיבוכים רפואיים כאלה ואחרים. ניתן לבצע את התהליך בישראל או מחוצה לה.

מאת: גולאסורפואה19/12/16952 צפיות
דוקטור גורמן יואל - מנתח בכיר, בית חולים בני ציון (רוטשילד), חיפה, מרכז רפואי נארא בן גוריון 38, רמת גן (פינת ז'בוטינסקי)

מאת: שלום כהןרפואה09/10/16616 צפיות
יש שיגידו שמדובר בפינוק, ויש שיגידו שמדובר בבריאות. בכול אופן כל אחד מוזמן לבחור בסיבה שיותר נכונה עבורו, אך באופן כללי ניתן לומר שבחירה לשתות מים מסוננים היא ללא ספק בחירה מושכלת, ולו כי אין משהו יותר חשוב

מאת: שלום כהןרפואה09/10/16559 צפיות
כולנו יודעים כמה חשוב לשתות מים, אך עם זאת רבים מאתנו מסתפקים בשתיית כמה כוסות קפה ובצריכת שתייה ממותקת. אם נעצור לחשוב למה, נמצא שמי הברז מרתיעים אותנו, טעם המים אינו מפתה ורכישת בקבוקים

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica