חפש מאמרים:
שלום אורח
12.06.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

ניסויים בבעלי חיים

מאת: ילדונתרפואה15/08/20182469 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מדוע במאה ה - 21, עם כל ההתפתחות הטכנולוגית, נחוצים עדיין ניסויים בבעלי חיים? קשה לענות באופן חד משמעי על שאלה זו. ניסויים בבעלי חיים אינם רק נושא מדעי אלא גם טעונים רגשית. למצדדים בניסויים בבעלי חיים וגם למתנגדים יש טיעונים צודקים, מוכחים וכבדי משקל.

האם הניסויים בבעלי חיים יאפשרו ריפוי של מגיפה קטלנית?

בתחילת שנת 2014 התפרצה באפריקה מגיפה של נגיף האבולה - מחלה נדירה עד אז. תסמיני המחלה היו דומים לשפעת: חום, כאבי שרירים. לאחר מספר ימים החלו החולים לשלשל ולהקיא, תפקודי הכליות והכבד שלהם ירדו והחלו להתפתח דימומים פנימיים. החולים סבלו מאוד, רובם מתו בייסורים קשים. בתוך מספר חודשים נדבקו באבולה אלפי אנשים. חוקרים רבים ניסו לפתח תרופה לאבולה, וערכו לשם כך גם ניסויים בבעלי חיים.

תוצאות מהירות ומצילות חיים בניסויים בבעלי חיים

על אף כל האמצעים שננקטו על ידי ארגון הבריאות העולמי, החלה המחלה להתפשט גם מחוץ לאפריקה. לאחר כשנתיים הצליחו החוקרים לפתח תרופה.

לשם בדיקת יעילותה, הם הדביקו קופי מעבדה בנגיף האבולה והצליחו לרפא אותם. כלומר, הניסויים בבעלי חיים אפשרו לעצור את המגיפה הקטלנית והצילו מספר עצום של חיי אדם. זהו אומנם מקרה קיצוני, אך הוא ממחיש היטב את פריצת הדרך המהירה שניתן היה לעשות לטובת האנושות בזכות עריכת הניסויים בבעלי החיים.

בעד ניסויים בבעלי חיים

ניסויים בבעלי חיים משמשים בתחומים רבים, כגון: מדע, קוסמטיקה, כימיה פסיכולוגיה ועוד, אך אין ספק כי הניסויים הללו השפיעו וקידמו באופן הדרמטי ביותר את הרפואה.

ניסויים בבעלי חיים אפשרו בין השאר:

  • מציאת חיסונים למחלות קטלניות
  • פיתוח פרוצדורות רפואיות מצילות חיים
  • שכלול של ניתוחים והשתלות איברים
  • מחקר ופיתוח של תרופות מצילות חיים
  • שיפור באיכות חיי החולים והארכת תוחלת החיים

נגד ניסויים בבעלי חיים

לאור כל היתרונות הללו, מדוע יש מתנגדים כה רבים לניסויים בבעלי חיים?

הסיבה העיקרית היא שהניסויים בבעלי חיים גורמים בדרך כלל לסבל רב לבעלי החיים בניסוי. המתנגדים מאמינים שיעילות הניסויים מוטלת בספק ושניתן לבטל את רוב הניסויים בבעלי חיים. לעומת זאת, הניסויים ממשיכים להתקיים בשל ההרגל והזמינות שלהם.

עוד הם טוענים כי לא תמיד ניתן להסיק מהניסויים בבעלי חיים לגבי התועלת בבני האדם, בשל השינויים בין בעלי החיים לאדם ובין בעלי החיים לבין עצמם. למשל, די מפתיע לגלות שעכברים וחולדות - מכרסמים דומים, עשויים להגיב אחרת לחומרים מסוימים.

כלומר, יתכן שמחקר שנערך בעכברים ייתן תשובה שונה לגמרי, מאשר מחקר דומה שייערך על חולדות. מאיזה מחקר ניתן יהיה להסיק נכון יותר לגבי האדם? קרו כבר מקרים רבים שתרופה חדשה גרמה לנזקים קשים לחולים, וזאת לאחר שהוכחה יעילותה בניסויים בבעלי חיים, לכן יש להשקיע במציאת חלופות לניסויים הללו.

ניסויים בבעלי חיים - נדרש איזון עדין

בעבר הניחו כי בעלי החיים בניסויים סובלים פחות מבני האדם, אך מחקרים מצאו שלבעלי החיים יש עולם רגשי מפותח והם חשים כאב וסבל בדומה לבני האדם.

מטרתם של החוקרים העורכים ניסויים בבעלי חיים אינה נגד בעלי החיים, אלא בעד החיים - של בני האדם.

עם זאת, בין שתי נקודות הקיצון:

  • מותר לבצע כל ניסוי בבעלי חיים אם הוא עשוי להציל חיי אדם
  • אסור בשום מקרה לערוך ניסויים בבעלי חיים

קיים מרחב גדול וגמיש, הנתון גם לפרשנות תרבותית ואתית.

הגברת המודעות, אכיפה של הפיקוח על ניסויים בבעלי חיים והלחץ הציבורי בנושא עשויים להפחית את מספר הניסויים המיותרים בבעלי חיים ולתת היתר במקומות החשובים באמת, במקרים בהם הניסויים בבעלי חיים מצילים חיי אדם ואין להם עדיין תחליף הולם.

 תגיות המאמר: בעלי חיים, ניסויים


 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת ילדונת

מאת: ילדונתאימון לקריירה10/06/194078 צפיות
מדוע נדרש להגדיר עבודה לחיילים משוחררים כנושא בפני עצמו, ומה מאפיין את תחום העבודה לחיילים משוחררים?

מאת: ילדונתפסיכולוגיה10/06/197011 צפיות
האם גמילה מהימורים אפשרית? ניתן לומר שהסיבה העיקרית לעליה החדה במספר המתמכרים שנדרשים לגמילה מהימורים היא הנגישות הקלה של ההימורים על כל סוגיהם, הן באינטרנט והן מחוצה לו, לכל שכבות החברה ולכל הגילאים.

מאת: ילדונתצרכנות11/04/151426 צפיות
ערכת כלי עבודה בסיסית איננה דורשת ממכם להחזיק יותר מדי כלים ובמרבית המקרים תוכלו ליהנות ממענה מקיף וכולל לכ-90% מהשיפוצים בבית עם מספר מצומצם של כלי עבודה איכותיים.

מאת: ילדונתתכשיטים07/01/151787 צפיות
טבעות אירוסין הן לא רק טבעות, אלא האופן שבו האישה בוחנת את יחסיכם ואת עתידכם. זכור: אישה אולי תתפשר על הגבר שלה פה ושם כי אין גבר מושלם, אבל אין שום מקום לפשרה כשמדובר בטבעת האירוסין שלה.

מאת: ילדונתבריאות השן15/12/141835 צפיות
אורתודנט יכול לסייע במקרים בהם נסיגת חניכיים נגרמה כתוצאה מסגירת שיניים לא ישרה או כאשר הנסיגה גרמה לכך ששן בעמדה קדמית בולטת מקשת השיניים.

מאת: ילדונתצרכנות19/09/141393 צפיות
בשל תפקודן של הנעליים הצבאיות על תקן של נעלי עבודה הן זוכות לטיפול קפדני הכולל צחצוח במשחת נעליים, ששומרת על הלחות של העור ומסלקת ממנו חומרים העלולים לפגוע בו.

מאת: ילדונתבריאות השן24/08/141259 צפיות
בניגוד להשתלת איברים אחרים, השתלות שיניים היא אולי הפעולה המזכירה ביותר את תהליך השתילה הבוטני.

מאמרים נוספים בנושא רפואה

מאת: דוד כהןרפואה23/09/201494 צפיות
בימינו, כשהבריאות עולה לראש סדרי העדיפויות, חשוב לדעת לבחור רופא מומחה לרפואת אוזן גרון, כדי למנוע בעיות עתידיות, כדי לטפל בבעיות קיימות וכדי לשלול מחלות.

מאת: קרוסלה הריון ולידהרפואה24/04/192387 צפיות
לא אחת שולח הרופא את המטופל לבצע CT של מערות האף כדי לאתר בעיה זו או אחרת. עיבוי ברירית הסינוסים - ממצא שכיח ב-CT של מערות הפנים. העיבוי מתרחש בדרך כלל כתוצאה ממצב דלקתי בסינוסים. הסינוסים הם למעשה חללי עצמות הפנים המלאים באוויר. בדופן החללים האלה מצויה רקמה עדינה – הרירית. הרירית היא זו שמייצרת את הליחה בעת הצטננות, אך במצב דלקתי יכול להיווצר מצב של עיבוי ברירית.

מאת: קרוסלה הריון ולידהרפואה19/03/192700 צפיות
מה הגורמים והתסמינים של סינוסיטיס אצל ילדים? וכיצד מטפלים?

מאת: דוד כהןרפואה30/01/192048 צפיות
סינוסיטיס היא מחלה זיהומית שיכולה להיות כרונית ולעיתים יש נטייה גנטית לחלות במחלה. הגורמים למחלה הם בעיקר הצטננות וגודש באף ובמערות הפנים (לחי, עיניים ועוד), כשיש כאבים שלא חולפים באזור הפנים חשוב להבדק ע"י רופא על מנת למנוע סיבוכים

מאת: יצחק בכררפואה18/06/181497 צפיות
לחץ בעבודה ובריאות לקויה הם עניין שכיח. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר הנוכחי מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים. העובד הוא הנכס הכי חשוב של המעביד. עובד מרוצה הוא עובד יצרני. עובד מדוכא הוא עובד שלא ניתן למצות את יכולתיו. התפיסה הזאת מתבססת על מגוון רחב של מחקרים כולל המחקר הנוכחי שעסק בתחום הארגונומיה וההשפעה שיש למצבו הנפשי של העובד על היכולות שלו.

מאת: אלעד סאעת רפואה29/03/181407 צפיות
פריצת דיסק, חוויה זה בבטוח לא... פריצת דיסק... רק מלשמוע את צירוף המילים הזה נעשה כאב מדומה בגוף. ללא ספק פריצת דיסק היא בעיה בריאותית המעיקה על הסובלים ממנה ומשנה את איכות חייהם שלא לטובה כמובן. עם זאת עולמנו המפותח לא נותן לנו להישאר עם הכאב יותר מדי זמן ומצא לנו אפשרות מצוינת להעלים את הכאב.. קראו את המאמר הבא והכירו את הדרך.

מאת: רוני הכהןרפואה29/09/171739 צפיות
נמצאים על מטוס אשר מיועד להטסה של חולים ובו יש את כל הציוד והצוות הרפואי אשר יכול להעביר אותם אל היעד שלהם בשלום וללא סכנה שהיא לא מחושבת על ידי הצוות הרפואי טרם היציאה לדרך. מהי עלות הטסה רפואית

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica