חפש מאמרים:
שלום אורח
28.01.2021
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פסיכולוג קליני עונה לשאלות 6- הילד בן 30 (ותקוע בבית של ההורים)

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה07/01/20111090 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עמית שלום

סיימתי לא מזמן לימודי הנדסה, והתקבלתי לעבודה בחברת היי טק, בסופו של דבר בגלל המשבר לא שכרו אותי. לא הצטערתי במיוחד, זו לא עבודה שהלהיבה אותי. האמת שכרגע שום עבודה ובעצם שום דבר לא ממש מלהיב אותי. אני גר אצל ההורים בחדר הישן שלי,  בעיקר קורא ספרים ורואה טלוויזיה, קצת חברים, יציאות.  הסידור הזה נחמד לי, אין הרבה הוצאות, ואמא מטפלת בי. אבל יש קול  בחלק האחורי של הראש שלי שאומר, שכדאי שאתחיל  להתאפס על עצמי ולמצוא כיוון. הוא מזכיר לי שאני בן 28, וצריך לחשוב על הקמת משפחה. אז הלכתי למאמן אישי, וביחד התחלנו לנסח את "החזון האישי" שלי. אחרי ארבע פגישות הפסקתי , התחושה שלי היא, שזה לא ממש עוזר לי. מה דעתך? אולי לא נתתי לו מספיק צ'אנס?   אלון.

 שלום אלון

ויניקוט, פסיכולוג אנגלי, היה אומר שאת האישיות שלך מוביל 'עצמי כוזב' ,שהתרגל להתאים את עצמו לציפיות של החברה, אבל פועל על אוטומט. 'העצמי האמיתי' שלך,  זה השוקק חיים, הספונטאני שמתרגש, נמשך ויוצר, נזנח מזמן. כרגע הכל אצלך ברמה של 'נחמד', אין שום דבר מלהיב ומרגש באמת. זה ככה כבר הרבה שנים,  כך שמן הסתם 'העצמי האמיתי' שלך תקוע עמוק מאוד באיזה פינה חשוכה ונשכחת בנפשך.

 לא סתם אנשים זונחים את 'העצמי האמיתי'. כנראה שבשלב מוקדם בחיים, הגעת להבנה שהחיים הם דבר מאוד מכאיב, שכרוך בהרבה  אכזבה, כעס ובדידות. אני מניח שבייסודך אתה אדם רגיש, והתחושות היו קשות מנשוא. לכן בחרת להרגיש פחות, החבאת את עצמך,  וכלפי חוץ עטית מסכה.  עם השנים המסכה הפכה יותר ויותר דומיננטית, עד שהיום כמעט אין ביטוי למי שאתה באמת. העדות היחידה למי שאתה, הינו הקול החלש באחורי ראשך, שמרגיש שמשהו לא בסדר. אם כי שוב חושב בטעות שהבעיה היא שאתה לא בוגר מספיק, או שאתה לא רציני וחושב על העתיד.  כמובן שהבעיה היא הפוכה.

 זה קשה לקבל החלטות לגבי הגורל המקצועי שלך, כשאתה לא מכיר את עצמך. עם זאת אני מאמין, שאפילו אם כרגע אתה מביט פנימה ולא מוצא הרבה, כשתתחיל תהליך שבו תקשיב לעצמך, אתה תגלה בתוכך חלקים שלא הכרת.  זה דורש  הקשבה סבלנית ולא שיפוטית לניואנסים  דקים מאוד,

 זהו תהליך שדורש השקעת מאמץ רגשי, ועשוי לארוך זמן, הוא כולל הקשבה לרגשות, מחשבות ופנטזיות, גם כאלה שנראים בהתחלה כלא קשורים לכיוון המקצועי.  במסגרת התהליך נסה גם לחשוב באופן יותר ממוקד על תחומי העניין שלך. מה יכול או עשוי לעורר בך עניין והתלהבות? אפילו קלים? אולי זו תכנית מדעית שראית בטלוויזיה,  שרומזת על תחום ידע שמושך אותך? אולי דווקא חלמת פעם להיות די ג'י  שמקפיץ את באי המסיבה?  כך בתקווה יתעוררו בך תחומי עניין,  פנטזיות  וחלומות שזנחת. תן לעצמך להתפרע בדמיון, אל תשלול רעיונות שנראים מופרכים. בהמשך  תוכל לעבור לשלב הבא, שבו תעז להתנסות, תקפוץ למים ותבדוק בפועל את הכיוונים המקצועיים השונים שעלו.בסופו של דבר רק על ידי ההתנסות תוכל לדעת מה באמת מתאים לך.

עוד על טיפול פסיכולוגי:

פסיכולוג | פסיכולוג קליני מסביר על טיפול פסיכולוגי 

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עמית ורהפטיג, פסיכולוג קליני

מייסד מכון פסיכולוגיה לצעירים

התמודדות עם קשיים רגשיים בעזרת קורבי אינטרנט והדרכות וידאו

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עמית ורהפטיג

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה10/07/121358 צפיות
הרבה אנשים מנסים להיות אסרטיביים בדרך לא נכונה, שמביאה אותם לכישלון ולאכזבה מעצמם. והם מנסים את זה בדיוק ברגע הקריטי, שבו הם רוצים להשיג משהו לעצמם.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה29/03/121189 צפיות
פסיכולוג קליני מסביר על תופעת דיכאון סמוי. היא מורידה את איכות החיים וגורמת לתחושת חוסר הנאה והתלהבות.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה08/03/121075 צפיות
עצום אתה עיניים? שכח את הכול? האם זו הדרך היחידה להמודד עם כאב נפשי? מה הפסיכולוג חושב על כך?

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה23/02/12979 צפיות
האם גם אתה צריך קהל? 15 שורות על פסיכולוגיה והאח הגדול מאת פסיכווג קליני. נלמד על צורך פסיכולוגי שמוביל אותנו בחיים ונדגים מתוך הכנית המופלאה האח הגדול

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה31/01/121118 צפיות
האח הגדול ממבט של פסיכולוג. מה קורה כששמיים אנשים בחדר ריק ללא גירויים? הם נאלצים להסתכל פנימה לתוך הנפש, וזה מפחיד.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה25/01/121368 צפיות
התמודדות עם לחץ, מה ניתן ללמוד מבית האח הגדול על התמודדות עם לחץ? פסיכולוג קליני כותב על האח הגדול ממבט פסיכולוגי. מהומה בבית האח הגדול, שלושה מהדיירים יוצאים בשלב כל כך מוקדם מהבית מרצונם החופשי . מה הביא אותם לצאת

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה12/01/121421 צפיות
האם הרגשת לאחרונה תחושת דכאון, חרדה, בדידות, חוסר כוחות, ריקנות, בלבול או תקיעות, ולא היה לך למי לפנות, ומי שיעזור לך להתמודד? האם אמרו לך ללכת לטיפול, והרגשת שזה לא מתאים לך? צעירים רבים חשים דכאון, חרדה, בדידות, חוסר כוחות, ריקנות, בלבול ותקיעות. אלה תחושות לא קלות. צעירים שחשים אותם סובלים באמת. גם אם אתה חש רק אחת מהתחושות האלה, אתה יודע כמה זה מקשה ומסובך.

מאמרים נוספים בנושא פסיכולוגיה

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192266 צפיות
מאמר המציע דרכי פתרון לאי גמילה מטיטולים בקרב בני 3-4. דרכי הפתרון מובאות מהזווית הפסיכולוגית הקלינית: חיזוקים חיוביים לילד לעומת עונשים וחיזוקים שליליים, וכד'. המאמר מתבסס על הקשר שבין ביקורת שלילית לילדים לחוסר הצלחתם להיגמל מהטיטולים.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192246 צפיות
כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת לזהות אצל ילד בן 3-4 סימפטומים של אי גמילה מחיתולים. המאמר יציע פרשנות מדוע הדברים נוצרו ויספק מידע על פתרונות אפשריים אליהם.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192222 צפיות
מאמר מידע על הרטבות לילה. המאמר סוקר את הבעיה מהזווית הפסיכולוגית הקלינית ומציע, באמצעותה, דרכי פתרון אפשריות.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192228 צפיות
מאמר מומחים על הרטבת לילה. נקיטה בגישות פסיכולוגיות קליניות לפתרון הבעיה. שילוב אמצעים רפואיים במידת הצורך. מטרת המאמר היא להדריך אתכם בתחילת ניסיונכם לפתור בעיה זו.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192223 צפיות
תיאור הרטבת לילה אצל מבוגרים, ואי שליטה בסוגרים. הצעת פתרונות פסיכולוגיים לצד רפואיים להתמודדות עם בעיה זו: הורדת מתח ולחץ, אבחון מדד הסוכר בבדיקות המעבדה לצורך הסקת מסקנות לגבי הישנותה של סוכרת, ועוד.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192259 צפיות
תיאור בעיה פסיכולוגית נדירה בשם 'חרדת האסלה'. במסגרתה, ילד שיצא מגיל הינקות בהגיעו לגיל 4 נרתע מהאסלה ועושה את צרכיו בבגדיו. במאמר נדון בהיווצרות הבעיה, זיהוי סימפטומים ודרכי פתרון.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/192198 צפיות
מאמר מידע על הרטבת לילה אצל ילדים, תוך גיבוש פתרון בגישה הפסיכולוגית הקלינית. במאמר זה מוצעות דרכי התנהגות של ההורים שמומלץ ליישם על מנת להימנע או לצמצם את ההרטבה, לצד ייעוץ עם פסיכולוג קליני.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica