חפש מאמרים:
שלום אורח
20.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

האם אתה מעז להציץ לתוך הנפש שלך | פסיכולוגיה והאח הגדול

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה31/01/20121081 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

האם אתה מעז להציץ לתוך הנפש שלך?

מן הסתם לא הרבה. אתה כנראה, כמו כולנו, מפחד לעשות את זה..

הנה דוגמה לפחד הזה, מהניסוי הפסיכולוגי ששמו "האח הגדול":

בודדו כמה מהדיירים בחדר לבן וריק, בלי יכולת ליצור קשר עם מישהו מהעולם החיצון. הכול לבן בחדר, אפילו הבגדים שלהם, אין צבעים שתופסים את העין. בעצם אין שום גירוי  בחדר שיוצר עניין , שאפשר לברוח אליו, רק מזרונים לשינה. באמצע החדר יש כפתור אדום  גדול בולט, אם המשתתפים ילחצו עליו, הם יורשו לצאת מהחדר. אבל יש מחיר כבד ללחיצה, אם הדייר ילחץ, הוא יועמד להדחה באופן אוטומטי.

עכשיו השאלה, כמה זמן ייקח למשתתפים בניסוי ללחוץ על הכפתור האדום?

כמו שראינו בתכנית: מעט מאוד זמן. לא עברו כמה שעות מאז שנכנסו, והמשתתפים בחדר הלבן והמבודד, לחצו על הכפתור ונמלטו על נפשם. אפילו המחיר הכבד של ההעמדה להדחה לא מנע מהם מללחוץ על הכפתור.  כנראה השהות בחדר הייתה בלתי נסבלת.

כמה זמן אתה חושב שאתה תחזיק מעמד בחדר כזה? או אפילו בחדר רגיל אבל בלי המחשב שלך, הטלוויזיה, הספרים ואנשים שאתה אוהב. אתה מוזמן להגיב למטה...

למה זה כל כך קשה?

התשובה המידית היא כי זה משעמם. אבל שעמום זו בעצם מילה שמתארת את הקושי של האדם להיות עם עצמו, עם המחשבות שלו, עם הרגשות שלו, ועם התחושות שלו. הריק לא מאפשר לאדם לברוח מעצמו, ואז הוא נאלץ להסתכל פנימה לתוך הנפש.

זה מפחיד להסתכל לתוך הנפש, כי אנחנו עלולים למצוא שם דברים שאנחנו לא אוהבים: מחשבות שליליות על עצמנו, פחדים, כעסים, דחפים וצרכים.

למשל דימוי גוף שלילי ופחד שאולי אני שמן, מכוער וזקן.

אולי תחושת כישלון וחוסר ערך.

פחד שאני אשאר לבד.

דאגה חזקה לאנשים שיקרים, לי וחשש שיקרה להם משהו.

חשש שאולי אני דחוי,  שאני לא פופולארי ולא אהוב.

אולי אנחנו מפחדים לראות כמה אנחנו צריכים וזקוקים לאנשים שסביבנו, ולא יכולים לבד.

ועוד ועוד תכנים נפשיים שאנחנו פוחדים לפגוש בתוכנו.

אז מה אנחנו עושים? מדחיקים, מתגוננים, ומתנתקים מעצמנו ומהנפש שלנו. הדרך הכי נפוצה היום  לברוח מעצמך , במיוחד אצל צעירים, היא בעזרת הטכנולוגיה: טלוויזיה, מחשב, אייפון, פייסבוק, יוטיוב וכו'. המון הסחות דעות שמאפשרות לאדם להעביר חיים שלמים בלי לחשוב על עצמו רגע אחד, וככה להזניח את הנפש שלו.

מתי זה הופך להיות בעייתי? כשמדחיקים באופן קיצוני ומסיבי. אז הנפש כבר מתפוצצת מרוב הזנחה והדחקה, ומופיעים סימפטומים של חרדה ודיכאון . במצב כזה האדם הופך להיות חסר כוחות ,  מרגיש תקוע, ושהחיים על אוטומט. הוא ממעט לחוש הנאה והתלהבות מהחיים,  והתפקוד שלו נפגע .

אבל על זה נדבר כבר בפעם אחרת. היום פשוט נלחץ על הכפתור האדום ונמלט החדר, או שפשוט נלך לצפות באח הגדול.

סגל לעצמך ראייה פסיכולוגית - לחץ כאן

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עמית ורהפטיג, פסיכולוג קליני

מייסד מכון פסיכולוגיה לצעירים

התמודדות עם קשיים רגשיים בעזרת קורבי אינטרנט והדרכות וידאו

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עמית ורהפטיג

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה10/07/121310 צפיות
הרבה אנשים מנסים להיות אסרטיביים בדרך לא נכונה, שמביאה אותם לכישלון ולאכזבה מעצמם. והם מנסים את זה בדיוק ברגע הקריטי, שבו הם רוצים להשיג משהו לעצמם.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה29/03/121160 צפיות
פסיכולוג קליני מסביר על תופעת דיכאון סמוי. היא מורידה את איכות החיים וגורמת לתחושת חוסר הנאה והתלהבות.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה08/03/121046 צפיות
עצום אתה עיניים? שכח את הכול? האם זו הדרך היחידה להמודד עם כאב נפשי? מה הפסיכולוג חושב על כך?

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה23/02/12952 צפיות
האם גם אתה צריך קהל? 15 שורות על פסיכולוגיה והאח הגדול מאת פסיכווג קליני. נלמד על צורך פסיכולוגי שמוביל אותנו בחיים ונדגים מתוך הכנית המופלאה האח הגדול

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה25/01/121308 צפיות
התמודדות עם לחץ, מה ניתן ללמוד מבית האח הגדול על התמודדות עם לחץ? פסיכולוג קליני כותב על האח הגדול ממבט פסיכולוגי. מהומה בבית האח הגדול, שלושה מהדיירים יוצאים בשלב כל כך מוקדם מהבית מרצונם החופשי . מה הביא אותם לצאת

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה12/01/121394 צפיות
האם הרגשת לאחרונה תחושת דכאון, חרדה, בדידות, חוסר כוחות, ריקנות, בלבול או תקיעות, ולא היה לך למי לפנות, ומי שיעזור לך להתמודד? האם אמרו לך ללכת לטיפול, והרגשת שזה לא מתאים לך? צעירים רבים חשים דכאון, חרדה, בדידות, חוסר כוחות, ריקנות, בלבול ותקיעות. אלה תחושות לא קלות. צעירים שחשים אותם סובלים באמת. גם אם אתה חש רק אחת מהתחושות האלה, אתה יודע כמה זה מקשה ומסובך.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה03/02/111440 צפיות
האם גם בנפש שלנו יש תהליך הדחה? מה אנחנו משליכים מתוכנו ולא מוכנים לקבל? פסיכולוג קליני כותב על פסיכולוגיה וטלוויזיה בשפה ברורה ובהירה

מאמרים נוספים בנושא פסיכולוגיה

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191540 צפיות
מאמר המציע דרכי פתרון לאי גמילה מטיטולים בקרב בני 3-4. דרכי הפתרון מובאות מהזווית הפסיכולוגית הקלינית: חיזוקים חיוביים לילד לעומת עונשים וחיזוקים שליליים, וכד'. המאמר מתבסס על הקשר שבין ביקורת שלילית לילדים לחוסר הצלחתם להיגמל מהטיטולים.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191518 צפיות
כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת לזהות אצל ילד בן 3-4 סימפטומים של אי גמילה מחיתולים. המאמר יציע פרשנות מדוע הדברים נוצרו ויספק מידע על פתרונות אפשריים אליהם.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191506 צפיות
מאמר מידע על הרטבות לילה. המאמר סוקר את הבעיה מהזווית הפסיכולוגית הקלינית ומציע, באמצעותה, דרכי פתרון אפשריות.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191513 צפיות
מאמר מומחים על הרטבת לילה. נקיטה בגישות פסיכולוגיות קליניות לפתרון הבעיה. שילוב אמצעים רפואיים במידת הצורך. מטרת המאמר היא להדריך אתכם בתחילת ניסיונכם לפתור בעיה זו.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191496 צפיות
תיאור הרטבת לילה אצל מבוגרים, ואי שליטה בסוגרים. הצעת פתרונות פסיכולוגיים לצד רפואיים להתמודדות עם בעיה זו: הורדת מתח ולחץ, אבחון מדד הסוכר בבדיקות המעבדה לצורך הסקת מסקנות לגבי הישנותה של סוכרת, ועוד.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191515 צפיות
תיאור בעיה פסיכולוגית נדירה בשם 'חרדת האסלה'. במסגרתה, ילד שיצא מגיל הינקות בהגיעו לגיל 4 נרתע מהאסלה ועושה את צרכיו בבגדיו. במאמר נדון בהיווצרות הבעיה, זיהוי סימפטומים ודרכי פתרון.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191491 צפיות
מאמר מידע על הרטבת לילה אצל ילדים, תוך גיבוש פתרון בגישה הפסיכולוגית הקלינית. במאמר זה מוצעות דרכי התנהגות של ההורים שמומלץ ליישם על מנת להימנע או לצמצם את ההרטבה, לצד ייעוץ עם פסיכולוג קליני.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica