חפש מאמרים:
שלום אורח
20.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

פסיכולוג קליני - מה הפסיכולוגיה חושבת על שיר הפורים הפופולארי והתמים?

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה08/03/20121045 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

היום נפנה את הראייה הפסיכולוגית החודרת לעבר שיר פורים פופולארי. לכאורה שיר פשוט ותמים,  אבל למעשה השיר עוסק בשאלה קריטית לאושר שלנו בחיים. האם הראייה הפסיכולוגית שלנו, תיתן לו לעבור בשקט, בלי להתייחס למסר ?

הנה המילים:

תן כתף עצום את העיניים, פורים לנו שכח את הכל

אם יש לך כאב רמסהו ברגליים, פתח את פיך ושירה בקול:

הה הה חפצנו נבצע, נראה נראה ניסים ונפלאות

הה הה כולנו נשתגע, נשיר נרקוד על אף כל הצרות.

(א. המאירי)

השיר עוסק בשאלה קריטית לחיים שלנו:

איך אפשר שיהיה לנו שמחה ואושר בחיים יומיומיים ושגרתיים, שיש בהם צרות, כאב וקשיים?

הדרך שבה השיר מציע לפתור את הבעיה, פשוטה מאוד: הכחשת הכאב.

 הוא מציע לנו לעצום את העיניים, ולשכוח מהכול. ואם עדיין תרגיש כאב, דחוק אותן לפינה, חסל אותו, רמוס אותו ברגלים שלך.

רק בדרך הזו תוכל להגיע לשמחה.

אכן זו דרך אחת להגיע לשמחה, והמחיר שלה כבד: שכחה, ניתוק מעצמך ורמיסת הנפש שלך. זו דרך שמאפיינת אנשים של שחור ולבן, שהקיטוב בין השמחה לעצב  בחיים שלהם הוא גדול. הם נוטים להיות בשני מצבים אפשריים : או בשמחה גדולה מאוד  ובהיי, או בעצב, כאב ודיכאון.

או שיש רק שמחה, או שיש רק עצב. הם לא מצליחים לחבר בין המצבים. הם לא מצליחים להיות שמחים בלי לשכוח את המציאות היומיומית האפורה והכואבת לעיתים. וכשהם לא שמחים, הם מרגישים דיכאון רב מהמציאות הזו, ולא מצליחים לראות את היופי וההנאה שבה.

גם השמחה בשיר מתאימה לקיטוב הזה: זאת שמחה שנותנת המון אנרגיה לעשות את חפצנו, זאת שמחה פורצת שמביאה להמון עליצות ושירה וריקודים, אבל זאת גם שמחה שמנתקת אותך מהמציאות, ואתה רואה ניסים ונפלאות, עד למצב שדומה לשיגעון, "כולנו נשתגע".

השמחה והעצב האלה מזכירים היי ודאון של שימוש בסמים, או בשונה ניתן לראות אותם אצל אנשים שסובלים ממאניה דיפרסיה. אבל גם אצל כולנו מידי פעם במצבים מסוימים ביום יום.

השאיפה שלנו בחיים היא דווקא שנוכל לחבר בין המצבים, שנוכל להרגיש שמחים עם תחושת אנרגיה מתפרצת וכוח להגשים את החלומות שלנו, גם בלי לשכוח ולהדחיק.

המטרה היא שלא נצטרך לשלם מחיר יקר של ניתוק מחלקים של עצמנו,  על מנת שנוכל להרגיש אושר.

הדרך (הפסיכולוגית) לכך באופן פרדוקסאלי, היא דווקא לתת מקום לכאב בתוכנו, להקשיב לו, ופחות לפחד ממנו.

אבל אין לנו יכולת להיכנס לזה כאן. צריך הרבה יותר מקום וזמן, על מנת להסביר איך זה עובד ובמה זה תורם. אז על כך כנראה בהזדמנות אחרת...

תגובות והערות יתקבלו בברכה..

הכותב הוא פסיכולוג קליני, מנהל המכון הפסיכולוגי האינטרנטי: פסיכולוגיה לצעירים בני 20-40

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עמית ורהפטיג, פסיכולוג קליני

מייסד מכון פסיכולוגיה לצעירים

התמודדות עם קשיים רגשיים בעזרת קורבי אינטרנט והדרכות וידאו

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עמית ורהפטיג

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה10/07/121310 צפיות
הרבה אנשים מנסים להיות אסרטיביים בדרך לא נכונה, שמביאה אותם לכישלון ולאכזבה מעצמם. והם מנסים את זה בדיוק ברגע הקריטי, שבו הם רוצים להשיג משהו לעצמם.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה29/03/121160 צפיות
פסיכולוג קליני מסביר על תופעת דיכאון סמוי. היא מורידה את איכות החיים וגורמת לתחושת חוסר הנאה והתלהבות.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה23/02/12952 צפיות
האם גם אתה צריך קהל? 15 שורות על פסיכולוגיה והאח הגדול מאת פסיכווג קליני. נלמד על צורך פסיכולוגי שמוביל אותנו בחיים ונדגים מתוך הכנית המופלאה האח הגדול

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה31/01/121081 צפיות
האח הגדול ממבט של פסיכולוג. מה קורה כששמיים אנשים בחדר ריק ללא גירויים? הם נאלצים להסתכל פנימה לתוך הנפש, וזה מפחיד.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה25/01/121308 צפיות
התמודדות עם לחץ, מה ניתן ללמוד מבית האח הגדול על התמודדות עם לחץ? פסיכולוג קליני כותב על האח הגדול ממבט פסיכולוגי. מהומה בבית האח הגדול, שלושה מהדיירים יוצאים בשלב כל כך מוקדם מהבית מרצונם החופשי . מה הביא אותם לצאת

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה12/01/121394 צפיות
האם הרגשת לאחרונה תחושת דכאון, חרדה, בדידות, חוסר כוחות, ריקנות, בלבול או תקיעות, ולא היה לך למי לפנות, ומי שיעזור לך להתמודד? האם אמרו לך ללכת לטיפול, והרגשת שזה לא מתאים לך? צעירים רבים חשים דכאון, חרדה, בדידות, חוסר כוחות, ריקנות, בלבול ותקיעות. אלה תחושות לא קלות. צעירים שחשים אותם סובלים באמת. גם אם אתה חש רק אחת מהתחושות האלה, אתה יודע כמה זה מקשה ומסובך.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה03/02/111440 צפיות
האם גם בנפש שלנו יש תהליך הדחה? מה אנחנו משליכים מתוכנו ולא מוכנים לקבל? פסיכולוג קליני כותב על פסיכולוגיה וטלוויזיה בשפה ברורה ובהירה

מאמרים נוספים בנושא פסיכולוגיה

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191540 צפיות
מאמר המציע דרכי פתרון לאי גמילה מטיטולים בקרב בני 3-4. דרכי הפתרון מובאות מהזווית הפסיכולוגית הקלינית: חיזוקים חיוביים לילד לעומת עונשים וחיזוקים שליליים, וכד'. המאמר מתבסס על הקשר שבין ביקורת שלילית לילדים לחוסר הצלחתם להיגמל מהטיטולים.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191518 צפיות
כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת לזהות אצל ילד בן 3-4 סימפטומים של אי גמילה מחיתולים. המאמר יציע פרשנות מדוע הדברים נוצרו ויספק מידע על פתרונות אפשריים אליהם.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191506 צפיות
מאמר מידע על הרטבות לילה. המאמר סוקר את הבעיה מהזווית הפסיכולוגית הקלינית ומציע, באמצעותה, דרכי פתרון אפשריות.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191513 צפיות
מאמר מומחים על הרטבת לילה. נקיטה בגישות פסיכולוגיות קליניות לפתרון הבעיה. שילוב אמצעים רפואיים במידת הצורך. מטרת המאמר היא להדריך אתכם בתחילת ניסיונכם לפתור בעיה זו.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191496 צפיות
תיאור הרטבת לילה אצל מבוגרים, ואי שליטה בסוגרים. הצעת פתרונות פסיכולוגיים לצד רפואיים להתמודדות עם בעיה זו: הורדת מתח ולחץ, אבחון מדד הסוכר בבדיקות המעבדה לצורך הסקת מסקנות לגבי הישנותה של סוכרת, ועוד.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191515 צפיות
תיאור בעיה פסיכולוגית נדירה בשם 'חרדת האסלה'. במסגרתה, ילד שיצא מגיל הינקות בהגיעו לגיל 4 נרתע מהאסלה ועושה את צרכיו בבגדיו. במאמר נדון בהיווצרות הבעיה, זיהוי סימפטומים ודרכי פתרון.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191491 צפיות
מאמר מידע על הרטבת לילה אצל ילדים, תוך גיבוש פתרון בגישה הפסיכולוגית הקלינית. במאמר זה מוצעות דרכי התנהגות של ההורים שמומלץ ליישם על מנת להימנע או לצמצם את ההרטבה, לצד ייעוץ עם פסיכולוג קליני.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica