חפש מאמרים:
שלום אורח
20.09.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בדוק את עצמך : האם גם לך יש דיכאון סמוי

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה29/03/20121160 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

אני רוצה לדבר היום על תופעה נפשית שהרבה אנשים מרגישים, אבל לא מעזים לספר עליה לאף אחד, וכנראה גם לא לעצמם.

התופעה שאני מדבר עליה היא דיכאון סמוי.

יצרתי גם וידאו על דיכאון סמוי-  שבו אפשר לראות אותי מדבר על התופעה ונותן דוגמאות- קישור בהמשך

זאת בעצם תחושה שמלווה את האדם, שמשהו בסיסי לא תקין, משהו משמעותי חסר, והתחושה הזו משפיעה על איכות החיים שלו. זה משפיע בעיקר על ההתלהבות וההנאה שלו מהחיים, הוא מרגיש מעט מאוד רגעים של התלהבות, הוא לא נהנה כמעט הוא קצת חסר חיים.  מבחוץ הכל נראה תקין, הוא מתפקד, עבודה, אישה, ילדים, אבל מבפנים משהו כבוי. הוא יודע את זה, וגם מי שנמצא אתו ומקשיב לו לעומק מבחין בזה.

הוא לא יהיה סקרן, הוא לא ייזום דברים, הוא ידבוק בשגרה, הוא יתקשה להרגיש קרוב לאנשים שסביבו, ויהיה לו מעט רגעים שהוא ישמח אתם ובהם. הוא יתקשה להקשיב להם באמת, הוא ישתעמם בקלות. הרבה פעמים הוא יהיה עצבני וחסר סבלנות.

בואו ניתן דוגמאות, הן מבוססות על העבודה הטיפולית שלי, אבל הן לא של מישהו אמיתי, אלא בנויות מהרבה מקרים

למשל בחור בן 32, התחתן לא מזמן, עובד בהייטק, מנהל צוות  עם תפקיד אחראי. הוא עובד יעיל ומצליח, מוביל את הצוות שלו להישגים, מקבל בונוסים. הוא מקדיש הרבה לעבודה, אבל לא מוצא בה שום סיפוק והנאה. הוא היה עוזב אם הוא היה יודע מה כן ייתן לו סיפוק, אפילו שזה פחות כסף. הבעיה שהוא לא מוצא שום דבר שמושך אותו באמת. והסיבה לזה היא כנראה בתוכו, משהו בתוכו חסום או אולי מבולבל או אפילו מיואש, ולכן הוא לא מצליח להתחבר להתלהבות ולהנאה מהעולם.

דוגמא שניה היא של בחורה בת 35 אמא לשני ילדים, עובדת בחצי משרה ומטפלת בילדים. היא עושה כל מה שצריך, אבל לא מצליחה ליהנות מהילדים בכלל. אני לא מדבר על זה שקשה לה, שזה ברור, אבל היא לא מצליחה להרגיש רגעים של קרבה או שמחה ואושר. היא לא מרגישה אותם בכלל.

הדיכאון הסמוי הזה הוא מתעתע, כי לכאורה הכל נראה בסדר, והכל תקין. אבל אם מקשיבים רגע, אם עוצרים רגע, מבינים שהתחושות של חוסר שביעות הרצון, של חוסר אושר, של חוסר סיפוק והתלהבות, קיימות כל הזמן.

עכשיו אני רוצה להגיד לכם משהו חשוב על אנשים עם דיכאון סמוי. אני מאמין שהסיבה שהם התייאשו קצת מלמצוא הנאה ומשמעות בחיים שלהם,  היא כי פעם בעבר הם ניסו ולא הצליחו. והם לא הצליחו למצוא, כי יש בהם משהו מיוחד ורגיש בפנים שהדברים הרגילים לא התאימו לו. ואף אחד לא לימד אותם איך להקשיב לעצמם, ולהכיר את החלק הרגיש והמיוחד הזה בתוכם, שרוצה ביטוי ורוצה משהו שיתאים לו באמת, שלא רוצה סתם.

הפתרון למצב הוא להתחיל להסתכל פנימה, ולהקשיב לנפש. חייבים להקשיב לחלק הרגיש והמיוחד, וחייבים להבין מה הסתבך בדרך. מה שמפליא זה שברגע שמתחילים להקשיב מתגלים בדברים מדהימים. זה פשוט עניין של ללמוד להקשיב. אלה דברים שכרגע האנשים לא רואים כי פשוט לא לימדו אותם לשים את האוזן במקום המתאים. תקשיבו לי, מניסיון אני אומר, זה צעד קטן שיכול לעשות הבדל גדול.

וידאו על דיכאון סמוי

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עמית ורהפטיג, פסיכולוג קליני

מייסד מכון פסיכולוגיה לצעירים

התמודדות עם קשיים רגשיים בעזרת קורבי אינטרנט והדרכות וידאו

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עמית ורהפטיג

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה10/07/121310 צפיות
הרבה אנשים מנסים להיות אסרטיביים בדרך לא נכונה, שמביאה אותם לכישלון ולאכזבה מעצמם. והם מנסים את זה בדיוק ברגע הקריטי, שבו הם רוצים להשיג משהו לעצמם.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה08/03/121046 צפיות
עצום אתה עיניים? שכח את הכול? האם זו הדרך היחידה להמודד עם כאב נפשי? מה הפסיכולוג חושב על כך?

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה23/02/12952 צפיות
האם גם אתה צריך קהל? 15 שורות על פסיכולוגיה והאח הגדול מאת פסיכווג קליני. נלמד על צורך פסיכולוגי שמוביל אותנו בחיים ונדגים מתוך הכנית המופלאה האח הגדול

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה31/01/121082 צפיות
האח הגדול ממבט של פסיכולוג. מה קורה כששמיים אנשים בחדר ריק ללא גירויים? הם נאלצים להסתכל פנימה לתוך הנפש, וזה מפחיד.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה25/01/121309 צפיות
התמודדות עם לחץ, מה ניתן ללמוד מבית האח הגדול על התמודדות עם לחץ? פסיכולוג קליני כותב על האח הגדול ממבט פסיכולוגי. מהומה בבית האח הגדול, שלושה מהדיירים יוצאים בשלב כל כך מוקדם מהבית מרצונם החופשי . מה הביא אותם לצאת

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה12/01/121394 צפיות
האם הרגשת לאחרונה תחושת דכאון, חרדה, בדידות, חוסר כוחות, ריקנות, בלבול או תקיעות, ולא היה לך למי לפנות, ומי שיעזור לך להתמודד? האם אמרו לך ללכת לטיפול, והרגשת שזה לא מתאים לך? צעירים רבים חשים דכאון, חרדה, בדידות, חוסר כוחות, ריקנות, בלבול ותקיעות. אלה תחושות לא קלות. צעירים שחשים אותם סובלים באמת. גם אם אתה חש רק אחת מהתחושות האלה, אתה יודע כמה זה מקשה ומסובך.

מאת: עמית ורהפטיגפסיכולוגיה03/02/111440 צפיות
האם גם בנפש שלנו יש תהליך הדחה? מה אנחנו משליכים מתוכנו ולא מוכנים לקבל? פסיכולוג קליני כותב על פסיכולוגיה וטלוויזיה בשפה ברורה ובהירה

מאמרים נוספים בנושא פסיכולוגיה

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191540 צפיות
מאמר המציע דרכי פתרון לאי גמילה מטיטולים בקרב בני 3-4. דרכי הפתרון מובאות מהזווית הפסיכולוגית הקלינית: חיזוקים חיוביים לילד לעומת עונשים וחיזוקים שליליים, וכד'. המאמר מתבסס על הקשר שבין ביקורת שלילית לילדים לחוסר הצלחתם להיגמל מהטיטולים.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191518 צפיות
כל מה שאתם צריכים לדעת על מנת לזהות אצל ילד בן 3-4 סימפטומים של אי גמילה מחיתולים. המאמר יציע פרשנות מדוע הדברים נוצרו ויספק מידע על פתרונות אפשריים אליהם.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191506 צפיות
מאמר מידע על הרטבות לילה. המאמר סוקר את הבעיה מהזווית הפסיכולוגית הקלינית ומציע, באמצעותה, דרכי פתרון אפשריות.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191513 צפיות
מאמר מומחים על הרטבת לילה. נקיטה בגישות פסיכולוגיות קליניות לפתרון הבעיה. שילוב אמצעים רפואיים במידת הצורך. מטרת המאמר היא להדריך אתכם בתחילת ניסיונכם לפתור בעיה זו.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191496 צפיות
תיאור הרטבת לילה אצל מבוגרים, ואי שליטה בסוגרים. הצעת פתרונות פסיכולוגיים לצד רפואיים להתמודדות עם בעיה זו: הורדת מתח ולחץ, אבחון מדד הסוכר בבדיקות המעבדה לצורך הסקת מסקנות לגבי הישנותה של סוכרת, ועוד.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191515 צפיות
תיאור בעיה פסיכולוגית נדירה בשם 'חרדת האסלה'. במסגרתה, ילד שיצא מגיל הינקות בהגיעו לגיל 4 נרתע מהאסלה ועושה את צרכיו בבגדיו. במאמר נדון בהיווצרות הבעיה, זיהוי סימפטומים ודרכי פתרון.

מאת: מילים שוות זהבפסיכולוגיה21/07/191491 צפיות
מאמר מידע על הרטבת לילה אצל ילדים, תוך גיבוש פתרון בגישה הפסיכולוגית הקלינית. במאמר זה מוצעות דרכי התנהגות של ההורים שמומלץ ליישם על מנת להימנע או לצמצם את ההרטבה, לצד ייעוץ עם פסיכולוג קליני.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica