חפש מאמרים:
שלום אורח
11.08.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

עו"ד נילי שץ-רפורמה חדשה ששינתה את עולם ההוצאה לפועל.

מאת: עו"ד נילי שץ סדר דין אזרחי12/03/20111009 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

מאת : נילי שץ

לאחר חודשים רבים של עבודה על הצעת החוק לשינוי החוק ודרכי הפעולה של ההוצאה לפועל, ולאחר מלחמות אין ספור בין המחוקק לבין לשכת עורכי הדין עלכל סעיף וסעיף, נולדה לה רפורמה חדשה ששינתה את עולם ההוצאה לפועל.

עד היום הביטוי "גן עדן לחייבים" היה שגור היטב בפינו, אך כיום לאורהרפורמה, ניתן כבר לחוש את ציפורני ההוצאה לפועל המכרסמות באותו גן עדןצרוף, והיד עוד נטויה. חשוב לציין כי על אף האווירה כפי שהיא מתוארת לעיל,הרפורמה דאגה גם לחייבים, בשמירת זכויותיהם הרכושיות, ובמיוחד על זכויותיהם הבסיסיות מעצם היותם בני אדם, ובכך להגן על כבודם.

הרפורמה הפחיתה את רוע גזירת פקודת המאסר (הקשחת התנאים לקבלתה) עדלביטולה בהמשך הדרך, וקביעת המתנה בת 30 ימים מקבלת פסק דין עד שניתן יהיה להגישו לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל. כמו כן, הרפורמה מגנה לווי משכנתאות שאינם עומדים בתשלומים. ההגנה שמעניק החוק החדש היא בכך שבנקים לא יוכלו לפנות דיירים בשל חוב משכנתא, אלא אם כן הם מעמידים לרשות הדיירים דיור חלופי הולם ובכך מעניקים להם אפשרות למצוא דיור חלופי מבלי לפגוע בכבודם.

[לפרטים נוספים ולייעוץ משפטי - עו"ד נילי שץ]

החדשנות – דרכים חדשות להגיע למי שחייב
כיום, בחוק הנוכחי, הוספו פריטים נוספים הפטורים מעיקול כגון ציוד רפואי ותרופות, מחשב, טלוויזיה או רדיו, טלפון נייח/נייד או מכונת כביסה, והקנה לרשם ההוצאה-לפועל סמכות רחבה לפטור מיטלטלין נוספים שאינם נזכרים בחוק,לפי שיקול דעתו.

מנגד, החדשנות העיקרית ברפורמה היא פתיחת דרכים חדשות להגיע לחייב ולגרום לו לשלם באמצעות פעולות אשר יגבילו וישבשו את אורח חייו הרגילים שלהחייב. לדוגמא:

• הגבלה מלהחזיק ולחדש רישיון נהיגה
• הגבלה מלהחזיק או לחדש דרכון
• הגבלה מקבלת שקים וכרטיסי אשראי
• הגבלה מלהיות בעל חברה
• הגבלת יציאה מן הארץ לתקופה בלתי מוגבלת

חשוב מכך, מלבד הטלת ההגבלות, מערכת ההוצאה לפועל היא גורם מקשר לקבלת מידע ממוסדות ציבוריים בארץ אשר בצו של רשם ההוצאה לפועל מספקים מידע אודות החייב, מקום מגוריו, מקום עבודתו, אילו נכסים בבעלותו ועוד. על כן, במידה והזוכה (זה שחייבים לו) עומד בתנאים הקבועים בחוק (כגון משך הזמן שעבר מא פתיחת תיק ההוצאה-לפועל, מועד מסירת האזהרה, הפעולות שניסה הזוכה לעשות עדכה בתיק ועוד), ניתן להגיש בקשה ולקבל את המידע האמור מגורמים כגון: המוסד לביטוח לאומי, מנהל מקרקעי ישראל, הטאבו, הנהלת בתי המשפט ועוד.

הטלת ההגבלות והמידע שניתן להשיג כיום על החייבים אינם אלא מהפכה בעולם  ההוצאה לפועל, ואין ספק כי כבר עתה ניתן יהיה להצביע על אחוזי גבייה גבוהים בעקבות כך.

הזוכה יכול להיות אקטיבי או לתת להוצאה-לפועל לפעול למענו
הרפורמה כוללת בחובה את האפשרות לאזרח להגיש פסקי דין ושקים לביצוע בהוצאה לפועל אף ללא סיוע עורכי דין, זאת באמצעות "המסלול המקוצר". במסגרת מסלול זה ניתן לנסות לגבות חובות עד לסך של 10,000 שקלים (למעט חובות של מזונות,משכון, צווי עשה וטיפול בחייבים מוגבלים באמצעים או באיחוד תיקים), כאשר במסלול זה מעורבות הזוכה היא מינימאלית – קרי מוסד ההוצאה לפעול מנסה לגבות בכוחות עצמו את החוב. במידה ולא ניכרת הצלחה – עובר התיק למסלול רגיל אשר מחייב את הזוכה להמשיך ולהיות אקטיבי בפעולות הגבייה.

אל לנו לשכוח, כי מלבד כל הדרכים שנפתחו בפני הקהל ברפורמה של ההוצאה לפועל, ההליכים שהיו פתוחים לפנינו קודם לכן הם רבים וטובים (עיקולימשכורת, עיקולי צד ג', עיקולי רכב ועוד) ויש לעשות בהם שימוש נבון למעןקבלת תוצאה רצויה.

עצה קריטית – לא להתעלם מהודעה על פתיחת תיק
מכאן ניתן להמליץ על טיפים לשימוש נכון במערכת ההוצאה לפועל, עצות בסיסיות אשר בהרבה מקרים אינן ידועות לקהל הרחב. כמובן שהעצה הראשונית היא כי במקרה ונתקלתם בבעיה משפטית, רצוי מאוד לפנות לייעוץ אצל עורך דין המתמחה בתחום זה, ובכך להימנע במקרים רבים מסחבת ומטעויות נפוצות.

התחמקות מקבלת דואר אינה מועילה לחייבים בהוצאה-לפועל, שכן ניתן לפעולכנגדם בפעולות אחרות. ככל שמתחמקים מהחוב, החוב גדל באופן משמעותי. עצם ההתחמקות יכולה להוביל את רשם ההוצאה לפועל לאשר לפעול בהליכים קשים אשר יסבו נזק, כגון עיכוב רישיון נהיגה. חייב אשר מבקש צו תשלומים ועומד בו,סביר כי בקשתו לביטול הגבלה זו או אחרת תתקבל.

כמובן שהעצה החשובה ביותר היא לא להתעלם מהודעה על פתיחת תיק ולהגיש בקשות מתאימות במידה ולדעתכם החוב אינו מוצדק. ככלל, באם קיים נגדכם חובבהוצאה-לפועל, ולבטח באם החוב כנגדכם הינו חוב חלוט (סופי) ולא הגשתם הגנה בזמן, תחסכו הרבה כסף במידה ותגיעו להסדר ישיר עם הזוכה ועורך דינו. החשוב הוא כי כל הסדר יובא בכתב וכי תחתמו עליו לאחר שקיבלתם ייעוץ מתאים.

ככלל, מערכת ההוצאה לפועל מקבלת הוראות מהזוכים הנוגעים לאילו פעולות לנקוט. המערכת אינה פועלת באופן עצמאי ועל כן אין לשקוט על השמרים – ישלפעול באופן מהיר ונבון תוך ניצול כל אפשרות לקבלת מידע על החייב, כולל השגת כתובתו העדכנית, לדוגמא מהמוסד לביטוח לאומי ועד להטלת הגבלות. כל פיסת מידע מגדילה את סיכויי הגבייה.

הכותבת , עו"ד נילי שץ, היא מומחית למשפט אזרחי ולתביעות קטנות

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:

עו"ד נילי שץ ממשרד שץ-אבני מתמחה במשפט מסחרי/אזרחי, דיני משפחה ואישות והוצאה לפועל.
פעילה למען החברה וזכויות האדם:

www.nilyshatz.com

 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עו"ד נילי שץ

מאת: עו"ד נילי שץ ייעוץ משפטי28/11/11846 צפיות
בכל הליך של הוצאה לפועל מתייצבים זה מול זה שני צדדים – האחד, מוגדר כחייב, והשני – כזוכה. קבלת ייעוץ מעורך דין המכיר את הליכי ההוצאה לפועל על בוריים הופכת להכרח בעבור שני הצדדים אך בעיקר עבור החייב. הסיבה לכך היא שנוכחותו של עורך דין מלווה עשוייה לסייע לחייב בפריסת החוב ובהגעה להסדר מתאים ונוח. במאמר שלפניכם נתייחס לשאלה כיצד בוחרים עורך דין בהליך ההוצאה לפועל ומדוע יהיה נכון לעשות כן.

מאת: עו"ד נילי שץ דיני עסקים13/08/111026 צפיות
בין אם נרצה בכך ובין אם לא - סביר להניח כי בשלב כזה או אחר תהיה עבודתנו תלויה במידה זו או אחרת בספקים או קבלנים חיצוניים. במאמר שלפניכם נציג מספר מרכיבים שעליהם יהיה עליכם לתת את הדעת בעת חתימה על הסכם עם ספק חיצוני – הכל על מנת שלא יעבדו עליכם!!!

מאת: עו"ד נילי שץ דיני משפחה07/08/111082 צפיות
הדין במדינת ישראל קובע כי עם מותו של אדם יתחלק רכושו בהתאם למצווה בצוואה אותה הותיר אחריו, וזאת בכפוף לעובדה כי מדובר בצוואה תקפה וחוקית על כל המשתמע מכך. בהיעדר צוואה תקפה בהתאם להוראות כל דין, קובע החוק כי רכושו של המנוח יחולק בהתאם להוראות חוק הירושה אשר במסגרתו מובאת היררכיית חלוקה ברורה כדלקמן:

מאת: עו"ד נילי שץ ייעוץ משפטי12/07/111453 צפיות
חוק ההתיישנות הוא חוק שנועד להגביל אזרחים, מלהגיש תביעות לבית המשפט על מנת לממש סעד כלשהו, או לחלופין מלהיענש על עבירה שבוצעה, לאחר זמן מסויים שעבר מרגע העבירה / גילוי העבירה. במקרה של הגשת תביעה, כנגד עבירה שחל עליה התיישנות, על הנתבע להעלות את טענת התישנות העבירה. במידה ולא יטען זאת – המשפט יתנהל כרגיל. במאמר הבא ארחיב לכם על חוק זה.

מאת: עו"ד נילי שץ סדר דין אזרחי25/05/111150 צפיות
מטבעו, מתנהל הליך ההוצאה לפועל כנגד אדם שמצבו הכלכלי אינו הטוב ביותר. עת נמצא אדם במצב כלכלי לא פשוט – הוא עשוי להתלבט לא מעט ביחס לכדאיות שכירתו של עורך דין אשר ייצג אותו בהליכים הללו. במאמר שלפניכם נציג איפוא את תפקידיו השונים של עורך דין המתמחה בהוצאה לפועל ונבחן את היתרונות הגלומים בשכירתו.

מאת: עו"ד נילי שץ דיני משפחה18/05/11828 צפיות
"הרי זו כתובתך" – אלו הן שלוש המילים אותן אומר החתן מתחת לחופה בטרם ימסור את הכתובה לאשתו המיועדת. מדובר למעשה על הרבה יותר מאקט סימבולי ריק מתוכן, כי אם במעמד משפטי מחייב עליו נרחיב במאמר שלפניכם.

מאת: עו"ד נילי שץ דיני עסקים03/05/111196 צפיות
במאמר שלפניכם נרחיב על הליכי גביית הארנונה – אותו מס מוניצפלי מוכר המשתנה בהיקפו בהתאם לקריטריונים שונים עליהם ניתן את הדעת. מהם הקריטריונים שעל בסיסם נקבע היקף הארנונה?

מאמרים נוספים בנושא סדר דין אזרחי

מאת: נועם קוריס משרד עורכי דיןסדר דין אזרחי20/02/173354 צפיות
עו"ד נועם קוריס כותב מהם התנאים לאישור תביעה ייצוגית

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי21/10/16886 צפיות
Personal finances can cause stress and difficulty in your life. The following article contains advice to help you some great strategies for getting your personal finances.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי05/10/161167 צפיות
Saving money is never easy, especially when so many external parties try to get you to keep spending. The next few paragraphs are packed to the brim with money-saving tips in this article will show you some easy ways to save and spend wisely.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי22/09/152025 צפיות
The primary selling point of term life insurance is that it costs much less than traditional policy. Keep in mind that permanent life insurance serves as a financial asset that never expires, and can be used as something you could borrow against. Term policies, on the other hand, is only good for the amount of time you pay for.

מאת: איתמר כוכביסדר דין אזרחי17/08/151661 צפיות
תצהיר עדות ראשית הינו תצהיר המוגש לבית המשפט בהליך אזרחי כהוראה של השופט המהווה תחליף לעדות ראשית מטעם עד. כך שביום הדיון לא תתנהל חקירה ראשית מול העד, אלא חקירה נגדית וחקירה חוזרת בלבד.

מאת: ענת אמרסדר דין אזרחי06/08/151395 צפיות
כמו בהרבה דברים גם בנושא אישי וכאוב כזה. יש מחסומים וחומות כאשר מגיעים ליום קשה שבו נפטר הולך.

מאת: רוי ורלסדר דין אזרחי06/07/151388 צפיות
While being faced with the higher costs of a lawyer who specializes in the field you need may be overwhelming, the fact is that it will often cost you less in the end. The truth is that general practitioners will have to do lots more research than a specialist, resulting in less hourly fees.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica