חפש מאמרים:
שלום אורח
17.07.2024
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

בית המשפט העליון במדינת ישראל מול זה בארה"ב - שיטה מול שיטה

מאת: יוני כץחוק ומשפט - כללי24/06/20091354 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

עובדה, קיימת היא שבית המשפט העליון במדינת ישראל דן בכ 6000 תיקים בשנה, כאשר מנגד בית המשפט העליון בארה"ב דן בכ200 תיקים בשנה, כדי להבין את הסיבה לכך שבית המשפט העליון בישראל דן בכמות רבה יותר של תיקים מבית המשפט העליון הפדראלי בארה"ב, עלינו להכיר לעומק את השוני בין 2 המוסדות דנן. בית המשפט העליון בישראל ממלא 2 תפקידים בו זמנית, הוא בית המשפט עליון לערעורים אזרחיים ופליליים כלומר הערכאה העליונה ביותר שניתן להגיע אליה בעניינים אלו, ובנוסף, מכהן כבית המשפט הגבוה לצדק. בישראל השימוש במוסד הבג"צ עצום, אלפי עתירות מוגשות אליו, הסיבה נובעת מכך שנקבע שהגוף השיפוטי היחידי שיכול לתת צווים לרשויות הממשלה השונות ולמיני גופים ופקידים שממלאים תפקידים ציבוריים ע"פ דין הוא בג"צ. חשוב לומר שמספר הדיונים גדל בשנים האחרונות מעוד סיבות כמו: גידול בערכאות הנמוכות, גידול באוכלוסיה, גידול בעסקאות, עקב עומס העתירות בבג"צ, הוקמו לפני מספר שנים בית המשפט לעניינים מנהליים, הפועלים במסגרת מחוזית ושעוסקים בחלק מהעניינים שטופלו בבג"ץ. מערכת המשפט הפדרלית בארה"ב מורכבת מ3 רמות, ברמה הגבוהה יושב בית המשפט העליון, ומתחתיו יושבים 11 בית המשפט לערעורים שנמצאים בתווך.

עקרונית כל עורכי דין בתיק פדרלי מגיע לבית  משפט מחוזי פדרלי, כל ערעור שמוגש נדון בבית  משפט פדרלי לערעורים, ואם צד חושב שבית המשפט לערעורים טעה הוא יכול לבקש שבית המשפט העליון יבחן אותו, בית המשפט העליון הפדרלי, מנגד, לא מחויב לטפל בכל תיק אחת הסיבות לכך היא שתפקידו לתקן טעויות של חוק, כלומר טעויות בהגדרה, בפירוש או ביישום החוק שנעשו בערכאות נמוכות, אבל לא כל טעויות השיפוט חשובות מספיק כדי לתבוע תיקון ע"י בית המשפט העליון, בית המשפט העליון בישראל, פחות יעיל לשיטת המשפט הישראלית מבית המשפט העליון הפדראלי לשיטת המשפט האמריקאית, אין ספק כי השיטה פוגמת ביעילות ההחלטות ואינה מעניקה למדינה את מה שדרוש לה מבית משפט עליון , בהמ"ש בישראל נמצא בעמדת מצוקה ולכן אין לו ריסון ואיפוק הוא משוכנע שהוא יודע הכל על הכל ולכן ישנן תקלות לא מעטות עם הרשויות האחרות. ייתכן ובית משפט לחוקה יוכל להוות פתרון לעניין, צריך הרכב מיוחד ורחב לדון בעניינים חוקתיים, ואולי גם יש לשקול את ההסדר הקונטיננטלי של גוף פוליטי או חצי פוליטי. 

העניין הגובר בחוק החוקתי בארה"ב הוא בתחום זכויות הפרט. בהסתמכו גם על 10 התיקונים הראשונים לחוקה, המכונות כתב הזכויות, כמו גם על תיקוני מלחמת האזרחים, בית המשפט העליון הפדרלי אכף מגבלות על כל הממשלות. מהיותו שומר על זכויות היחיד, הוא קובע באם לממשלה כלשהי יש הסמכות לפעול בדרכים מסוימות, הביטוי החשוב ביותר של דאגתו לזכויות הפרט בשנים האחרונות היה: הזכות לשימוע הוגן, והזכות להגנה שווה בפני החוק. יש לומר שבעקבות כתב הזכויות תוקנה החוקה בארה"ב  פעמים רבות, כשהשינויים שהוכנסו מכסים טווח נושאים רחב, לטעמי יש דמיון רב בנושא זכויות הפרט בין בית המשפט העליון בארה"ב ובמ"י, בית המשפט העליון במ"י עבר רק בעשור האחרון, מהפכה שהונהגה ע"י ברק, וששינתה את פני בית המשפט העליון, העליון הפך אקטיביסטי, משמעותי ומתערב יותר בתחום חרויות הפרט, ושוויון זכויות, ח"י שנתקבלו ב92 היו צעד דרמטי, ניתן לראות זאת על פי תקדים בפסקי דין כמו מילר, שם באו לטובת הפרט ודאגו לשמור על זכויותיו. מאז ומתמיד הפגין העליון יכולת ורצון לשאוב מהחוק הגנה על זכויות הפרט למרות העדר הרשאה מפורשת בחוק, הופעת  ח"י ב92, התקבלה בברכה ע"י מערכת המשפט האקטיביסטית, שמצאה פלטפורמה מעוגנת  להגנה על זכויות הפרט.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יוני כץ

מאת: יוני כץזוגיות ואהבה08/08/111482 צפיות
למשחק המקדים יש חשיבות רבה, הן להנאה מיחסי המין עצמם, הן לקרבה בין בני הזוג והן לאינטימיות. למרות שרובינו אוהבים לקיים יחסי מין, אחרי שנים של זוגיות, קיים סיכוי, שהיחסים האינטימיים יוזנחו וזוגות רבים ימצאו את עצמם בסופו של יום עייפים מדי בשביל להשקיע בזה זמן ויעדיפו להשקיע את מעט הזמן

מאת: יוני כץצרכנות17/08/101556 צפיות
אחרי חודשים של ניסיונות, הצלחתם להיכנס להריון. עברתם את החודשים הראשונים עם ההקאות והבחילות, פתאום הבטן כבר גדלה והנה אתם כבר לקראת סוף ההריון. בשלב הזה בדרך כלל כבר מתחילים לחשוב על שם לתינוק, על מה יקרה אחרי הלידה, איך התינוק יראה והכי חשוב - מתחילים לבנות את הקן, החדר של היצור הקטן, פרי אהבתכם. בשלבים המתקדמים של ההריון כבר יודעים אם זהו למעשה בן או שזוהי בת. ישנן שתי דרכים לריהוט חדרי תינוקות.

מאת: יוני כץשיפוצים07/01/101580 צפיות
משטחי שיש הפכו עם השנים לפופולאריים מאוד בחברה האנושית. האדם מזהה את משטחי השיש כמוצר יוקרתי המסמל את מעמדו, מיצובו בחברה וסמל הסטאטוס שלו. נראה לפעמים כי שיש הוא בן זוגו של היהלום והזהב, עוד סמל סטאטוס חברתי אותו מוכנים לרכוש הלקוחות לפעמים גם בכל מחיר. מציעה לכם מהפכה אמיתי בענף השיש בישראל, לראשונה שיש יוקרתי ומהודר במחיר של שיש פורצלן. האמת היא שזה די פשוט, אתם מגיעים אלינו למשרדים ונחשפים אל משטחי שיש אותם אנו מוכרים לשימושי ריצוף, חיפוי (אנו גם מוכרים אריחי אבן לחיפוי וריצוף

מאת: יוני כץהגבלים עסקיים20/07/099200 צפיות
בהלכת המכירה פרק ז' י' של הרמב"ם אנו רואים את הכלל המרכזי והלא מסויג אשר עונה לנו על השאלה, מה דינו של שליח שנשלח ע"י משלחו לקנות סחורה, ושהחליט לבסוף לקנות את אותה לעצמו? הרמב"ם עונה לנו כי אדם זה ייחשב כרמאי כי חובה על השליח להעדיף את עניינו של שולחו על פני עניינו שלו (לכך התייחס טל בפס"ד קליין), נראה כי הלכה זו של הרמב"ם, המבוססת על מקור מהברייתא הירושלמי ב"ה פ"ה מ"ג.

מאת: יוני כץתורת המשפט20/07/098945 צפיות
מספר פוסקים עסקו בעקרונות הנוגעים בהגבלות על "תחרות בתצרוכת", וניסו לאזנה עם קיום "תחרות חופשית" שמגינה על הסוחרים, הם החילו את ההגבלות על כל הליכות המסחר, וקבעו שורה של הלכות הקובעות סייגים ל"הסגת גבול מסחרית" (לדוגמא, ב"ב כ"א, ע"ב). עקרונות "זכות הקדימה בין קונים" נוגעות בסוגיית "עני המהפך בחררה" שמובא במשל הרב גידל בקידושין נ"ט ע"א, ההגיון המשפטי ממנו נגזר דין זה הוא ככל הנראה "קנייני ביסוד" (שו"ת דברי ריבות, שצ).

מאת: יוני כץחוק ומנהל20/07/094117 צפיות
השפעת אופן התקיפה על היקף הבטלות היחסית נחוצה להשגת הצדק החברתי ולהגשמת רצון המחוקק, כיום בעקבות ההלכה החדשה, יכול כל אדם להתאים את סוג התקיפה אל אופיו של האקט, על מנת להצליח בתביעה (דוגמא ע"פ זמיר: אקט אינדיבידואלי יטופל בישירה ותקנה בעקיפה), כאשר האזרח לא פועל כראוי ולמשל בוחר להתחמק מתקיפה ישירה תוך הסתמכות בשוגג על תקיפה עקיפה, הוא מפחית את סיכוייו לזכות בתביעה (כפי שקרה בהראל).

מאת: יוני כץחוק ומשפט - כללי24/06/092577 צפיות
באנגליה, נחלקים עו"ד ל2 הSolicitors והBarristers, כשההבדלים ביניהן משמעותיים וניכרים: ה- Solicitorsהם רוב עו"ד, העובדים מול לקוחות בעניינים אישיים ועסקיים (חוזים, צוואות, מיסים, ביטוח ודיני חברות) ולרוב פועלים כעצמאיים או מאוגדים במשרדים קטנים. תפקידם העיקרי, הכנת התיק לקראת המשפט אך במקביל הם גם מייצגים את לקוחות בביהמ"ש נמוכים, האיגוד המקצועי שלהם הוא, Law Society, למרות שאין דרישה חוקית להיות חבר בארגון, לארגון כוח רב לקבוע חוקים, בהסכמת השופט העליון ושופטים מובילים אחרים,

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: אדיר בנימיניחוק ומשפט - כללי25/06/231804 צפיות
ההנחה שבדרך כלל החזקים הם אלו שגוברים על החלשים מהם, גורמת לכך שכאשר הגורם החלש יותר זוכה למעט צדק, הדבר מעניק לנו תחושה של עדנה מסוימת. לכן נדמה ששמענו לא מעט סיפורים בהם הודות להתערבות חיצונית זוכה הגורם הנפגע לצדק מסוים, או לכל הפחות מסופר כי הגורם שעשה את מעשה העוולה נענש על כך.

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי19/08/212137 צפיות
https://www.tel-aviv.gov.il/Residents/Construction/DocLib1/%D7%A8%D7%A9%D7%99%D7%9E%D7%AA%20%D7%9E%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%9E%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%9D%20%D7%A4%D7%A2%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%9D.pdf

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי19/06/212016 צפיות
מדיניות אכיפת עבירות תכנון ובניה – הרשות לאכיפה במקרקעין מדיניות אכיפה הינה כלי מרכזי הנתון בתחום האכיפה באמצעותו מבטיח הגוף האוכף למקד את משאביו המוגבלים בעבירות המשמעותיות ביותר ובאופן האפקטיבי ביותר. מיקוד משאבי האכיפה לפי סדרי עדיפות קבועים מראש מאפשר הגברת אפקטיביות האכיפה באמצעות פעילות יזומה, צמצום המשאבים המופנים כלפי עבירות בעלות ערך נמוך יותר, והבטחת השוויון באכיפה. יובהר, כי מדיניות אכיפה היא מסמך המתווה את הדרך אך אינו מסמך מחייב, שלא מאפשר בחינה מחודשת, עדכון וסטייה ממנו במקרים שיש לכך הצדקה.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי28/01/211641 צפיות
על מנת להבין מדוע אדם ניגש על מנת לבצע תרגום של תעודות ומסמכים רשמיים מסוימים צריכים להבין את התהליכים שאותם עוברים אנשים ברחבי העולם כולו.

מאת: רוני הכהןחוק ומשפט - כללי15/01/211311 צפיות
מתי נדרש לפעולה של תרגום עבור תעודת לידה?

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/12/201868 צפיות
הרשויות ממשיכות בקצב רב בהוצאת צווי הריסה. מאמר שכדאי לקרוא אם ביצעת חריגות בניה , ביקרו או רוצים לבקר בנכס מטעם הפיקוח על הבניה/ הוועדה לתכנון ובניה או שכבר הוזמנת לשימוע או אולי כבר קיבלת צו הריסה. המאמר מיועד לכל העוסקים בתחום. עורכי דין, שמאים, מהנדסים, קבלנים, וועדי בתים, אדריכלים, מפקחי בניה ועוד.

מאת: עופר שלוחוק ומשפט - כללי08/10/201589 צפיות
הסכם מייסדים מוצלח בחברות סטארט אפ

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica