חפש מאמרים:
שלום אורח
12.07.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

יסודות המשפט ושיטות המשפט באנגליה - מבט מעבר אל העתיד והשוואה אל הנעשה בארץ

מאת: יוני כץחוק ומשפט - כללי24/06/20092006 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

באנגליה, נחלקים עו"ד ל2 הSolicitors והBarristers, כשההבדלים ביניהן משמעותיים וניכרים: ה- Solicitorsהם רוב עו"ד, העובדים מול לקוחות בעניינים אישיים ועסקיים (חוזים, צוואות, מיסים, ביטוח ודיני חברות) ולרוב פועלים כעצמאיים או מאוגדים במשרדים קטנים. תפקידם העיקרי, הכנת התיק לקראת המשפט אך במקביל הם גם מייצגים את לקוחות בביהמ"ש נמוכים, האיגוד המקצועי שלהם הוא, Law Society, למרות שאין דרישה חוקית להיות חבר בארגון, לארגון כוח רב לקבוע חוקים, בהסכמת השופט העליון ושופטים מובילים אחרים, הנוגעים להסמכה וההכנסה של ה  Solicitors. הBarristers מנגד עו"ד המתמחים באופן בייצוג בביהמ"ש גבוהים, וזאת מכוח המסורת הקובעת שצד המעונין להיות מיוצג ע"י עו"ד מחויב שעו"ד זה יהיה Barrister. ה Barristers גם מעניקים ייעוץ משפטי באשר לצוואות מסובכות, חוזי מקרקעין ושטרות נאמנות ובכך מתחרים נגד Solicitors, אך אלו לא מורשים להיפגש עם לקוחותיהם, אלא רק בנוכחות  Solicitors ומכאן ש2 עו"ד, תלויים זה בזה. ה Barristers לא מורשים להתאגד בשותפויות ולכן מקימים קבוצת לשכות של 12-15 פרקליטים, שמתמחים בתחומים מסוימים. חשוב לומר שכיום רבים חושבים שהאבחנה ביו Solicitors וBarristers מיותרת.

אנגליה אין  קריירה של שופט או הנדסאים,  אדם הופך לשופט רק לאחר שנים של עו"ד מוצלחת כפרקליט,  כשBarrister הופך לשופט הוא מקבל תואר ועדיין רשום באותה האגודה ולעתים אף מקבל בה תפקיד (כידוע, השופטים בביהמ"ש הנמוכים הינם מקצועיים ואנשי ציבור). באנגליה יש כמוהם כ 900 בדרגת  q.c, אין הפרדה בין השופטים לבין ה Barrister אלא יש קירבה מסוימת. הדגש בהסמכת עו"ד באנגליה נוטה לכיוון עו"ד ולא לקריירה כשופט.

במאה ה12  היו גילדות רבות, מעין ארגון מקצועי לכל סוג מקצוע, בהמשך המאה גילדות מסוימות נעלמו והיחידה שנשארה היא גילדת עו"ד. הגילדות נקראות Inns of Court, כשבמאה ה 14 מוקמות 4 כאלה, הגילדות נשלטו ע"י עו"ד בכירים בעלי כוח להוסיף חברים חדשים, הם יצגו את הגילדות בענייניה החיצוניים, שאפו למנוע תחרות לא הוגנת ע"י יודעי משפט מחוץ לגילדה, דאגו לשמור אתיקה מקצועית, ושמרו על סמכויות ענישה נרחבות. עד המאה ה19 הדרך להפוך לעו"ד הייתה רק באם תתקבל להתמחות רבת שנים בגילדה זו, וזה היה קשה להתקבל. המצב היום הוא שבכדי להיות עו"ד, לומדים תואר באוניברסיטה אך זה לא חייב להיות תואר במשפטים, ואז עושים הכשרה ב -INNS ואצל ה-Solicitors. היום מקובל ללמוד תואר עו"ד, אך זה מאוד משמעותי, היכן למדת, מי שלא למד משפטים עושה שנה השלמה ב INNS או אצל Solicitor וגם אחרי שעובר את הבחינות לא יכול לפתוח משרד לפני שעובר ניסיון מעשי כ Barrister נדרשת עוד שנה וכ Solicitor עוד 3 שנים. יתרונות המצב היום: בעבר לגילדות היו מונופול, על עו"ד, מי שלמד משפטים באוקספורד וקיימברידג' באנגליה, לא למד משפט מקובל אלא משפט רומי וכנסייתי, שלא היה רלבאנטי, היתרון בעבר: היה קשה מאוד להתקבל לגילדות, מה שמנע אינפלציה של עו"ד, והשאיר את רמתם כגבוה, עוד יתרון הוא ריכוזיות והעצמאות של הגילדה. (מזכיר במקצת, את מצב הפרטת ביה"ס למשפט בארץ)

החל מהמאה ה-14, צדדים שהפסידו בתביעתם בביהמ"ש המלכותיים היו פונים למלך בבקשה לחייב את היריב לנהוג באופן מוסרי ובתום לב. המלך העביר בקשות אלו ל Chancellor, פקידו הרישמי הגבוה ביותר ובעל הידע המעמיק במשפט המקובל, ועם הזמן הופנו בקשות אלו ישירות אליו. החלטות ה-Chancellor בבקשות התפתחו לתרכובת כללים משפטיים, הקיימת עד היום וידועה בשם Equity. הצ'נסלור שנושא עד היום בחצי תריסר כובעים שונים, קיבל סמכות מדהימה מהמלך כקצין קבילות והתוצאה היא שלשמוע את המילה של צ'נסלור משמעותה לשמוע את מילת המלך האישית. בדרך זו יצר הצ'נסלור, בצורה כוחנית ויעילה סדרה של הליכים שישברו את הרעה של הwrits. הוא מזמן את האדם אליו אישית ואותו אדם משכנע את הצ'נסלור שיש עילה וכתוצאה מכך מוצא צו שנקרא Subpoena ( תחת אזהרה ) שהוא צו לעונש, ה-Equity, אותו הצ'נסלור יצר, הוא לא תחליף למשפט המקובל אלא מולבש על המשפט מקובל, מעדן ומשפר אותו. הצ'נסלור עד המאה ה 18 הוא האיש היחיד שהוסמך לעשות את תפקידו, הוא ממלא מקום המלך, בהמ"ש של איש אחד ומאוד עסוק ולפיכך אם עושה טעות באים אליו אישית, אין עליו ערעור או רישום פלילי.  מכאן התפתח ביטוי אנגלי המדבר על "טביעת רגלו של הצ'נסלור", כלומר הלך רוחו של הצ'נסלור הוא המשפיע על הלך הדברים.

לתפקיד הצ'נסלור היום, בעיות רבות בהתייחס לעקרון הפרדת הרשויות, ולעצמאות הרשות השופטת, הבעיתיות המרכזית היא, שלאותו אדם יש גם סמכויות מתחום הרשות המחוקקת, גם סמכויות מתחום הרשות המבצעת, וגם מתחום השופטת, הוא אדם שידו בכל, הצ'נסלור שנשא עד היום בחצי תריסר כובעים שונים, מתפקד כפוליטיקאי לשעבר, שר בכיר בממשלה, הוא גם יו"ר בית הלורדים ברשות  המחוקקת, הוא גם שופט עליון שאחראי על מינוי שופטים ואחראי בנוסף על עוד תפקידים חשובים. האבסורד הכי גדול הוא, שהדוקטרינה של הפרדת הרשויות לא מתקיימת באנגליה, למרות היותה דמוקרטית, יש ביקורת רבה בנושא, ולכן הוא חייב להיות  מספיק עצמאי ואחראי לדעת שעליו להיות א פוליטי לחלוטין.

תפקיד שר המשפטים בישראל, במובן מסוים נחשב לבר השוואה לתפקיד הצ'נסלור באנגליה, והסיבה לכך היא שלשניהם תפקיד ביצועי, רשמי, אשר לו נגיעות רבות לתחום השיפוטי, ויכולות השפעה רבות על הרשות השופטת, ההבדל המרכזי הוא שבישראל, שר המשפטים לא קיבל אכן סמכות מספקת לבצע את 2 הדברים, ודיי שומר על עקרון הפרדת הרשויות. הוא היה יכול  בקונסטלציה מסוימת לפגוע בעקרון הפרדת הרשויות, ואז זה היה בעייתי, וזאת למשל, בנושא של אחריות להגשת תביעות, אך כיום שרי המשפטים בארץ לא מספיק דומיננטים, ע"מ לפגוע בהתנהגות החוקית של הממשלה, רובם נזהרים, מתפקידם הגבולי בממשלה, שנתפס ע"י חלקים מהעם, כתפקיד, רגיש בעל סמכויות שיפוטיות. יש לציין שהיוהמ"ש של הספא, הוא זה שאחראי על השמירה על הפרדת הרשויות בממשלה.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת יוני כץ

מאת: יוני כץזוגיות ואהבה08/08/111029 צפיות
למשחק המקדים יש חשיבות רבה, הן להנאה מיחסי המין עצמם, הן לקרבה בין בני הזוג והן לאינטימיות. למרות שרובינו אוהבים לקיים יחסי מין, אחרי שנים של זוגיות, קיים סיכוי, שהיחסים האינטימיים יוזנחו וזוגות רבים ימצאו את עצמם בסופו של יום עייפים מדי בשביל להשקיע בזה זמן ויעדיפו להשקיע את מעט הזמן

מאת: יוני כץצרכנות17/08/101150 צפיות
אחרי חודשים של ניסיונות, הצלחתם להיכנס להריון. עברתם את החודשים הראשונים עם ההקאות והבחילות, פתאום הבטן כבר גדלה והנה אתם כבר לקראת סוף ההריון. בשלב הזה בדרך כלל כבר מתחילים לחשוב על שם לתינוק, על מה יקרה אחרי הלידה, איך התינוק יראה והכי חשוב - מתחילים לבנות את הקן, החדר של היצור הקטן, פרי אהבתכם. בשלבים המתקדמים של ההריון כבר יודעים אם זהו למעשה בן או שזוהי בת. ישנן שתי דרכים לריהוט חדרי תינוקות.

מאת: יוני כץשיפוצים07/01/101143 צפיות
משטחי שיש הפכו עם השנים לפופולאריים מאוד בחברה האנושית. האדם מזהה את משטחי השיש כמוצר יוקרתי המסמל את מעמדו, מיצובו בחברה וסמל הסטאטוס שלו. נראה לפעמים כי שיש הוא בן זוגו של היהלום והזהב, עוד סמל סטאטוס חברתי אותו מוכנים לרכוש הלקוחות לפעמים גם בכל מחיר. מציעה לכם מהפכה אמיתי בענף השיש בישראל, לראשונה שיש יוקרתי ומהודר במחיר של שיש פורצלן. האמת היא שזה די פשוט, אתם מגיעים אלינו למשרדים ונחשפים אל משטחי שיש אותם אנו מוכרים לשימושי ריצוף, חיפוי (אנו גם מוכרים אריחי אבן לחיפוי וריצוף

מאת: יוני כץהגבלים עסקיים20/07/098409 צפיות
בהלכת המכירה פרק ז' י' של הרמב"ם אנו רואים את הכלל המרכזי והלא מסויג אשר עונה לנו על השאלה, מה דינו של שליח שנשלח ע"י משלחו לקנות סחורה, ושהחליט לבסוף לקנות את אותה לעצמו? הרמב"ם עונה לנו כי אדם זה ייחשב כרמאי כי חובה על השליח להעדיף את עניינו של שולחו על פני עניינו שלו (לכך התייחס טל בפס"ד קליין), נראה כי הלכה זו של הרמב"ם, המבוססת על מקור מהברייתא הירושלמי ב"ה פ"ה מ"ג.

מאת: יוני כץתורת המשפט20/07/098509 צפיות
מספר פוסקים עסקו בעקרונות הנוגעים בהגבלות על "תחרות בתצרוכת", וניסו לאזנה עם קיום "תחרות חופשית" שמגינה על הסוחרים, הם החילו את ההגבלות על כל הליכות המסחר, וקבעו שורה של הלכות הקובעות סייגים ל"הסגת גבול מסחרית" (לדוגמא, ב"ב כ"א, ע"ב). עקרונות "זכות הקדימה בין קונים" נוגעות בסוגיית "עני המהפך בחררה" שמובא במשל הרב גידל בקידושין נ"ט ע"א, ההגיון המשפטי ממנו נגזר דין זה הוא ככל הנראה "קנייני ביסוד" (שו"ת דברי ריבות, שצ).

מאת: יוני כץחוק ומנהל20/07/093547 צפיות
השפעת אופן התקיפה על היקף הבטלות היחסית נחוצה להשגת הצדק החברתי ולהגשמת רצון המחוקק, כיום בעקבות ההלכה החדשה, יכול כל אדם להתאים את סוג התקיפה אל אופיו של האקט, על מנת להצליח בתביעה (דוגמא ע"פ זמיר: אקט אינדיבידואלי יטופל בישירה ותקנה בעקיפה), כאשר האזרח לא פועל כראוי ולמשל בוחר להתחמק מתקיפה ישירה תוך הסתמכות בשוגג על תקיפה עקיפה, הוא מפחית את סיכוייו לזכות בתביעה (כפי שקרה בהראל).

מאת: יוני כץתורת המשפט24/06/0910119 צפיות
ג'ון אוסטין היה פילוסוף בן המאה ה-17, אשר עמד מאחורי פיתוח יסודות הפוזיטיביזם (השם "פוזיטיבי" נגזר מהמילה האנגלית "פוזישן" שפירושה עמדה, כלומר יש לנותן עמדת כוח מסוימת ביחס למקבל). הוא גרס כי עניינה של תורת המשפט היא אך ורק טיבו ועניינו של החוק הפוזיטיבי. מטרתו של אוסטין היתה להבין את מרכיבי מערכות המשפט ותיאוריות המשפט הקדומות ולמצוא בה פגמים על מנת להרחיב את ההבנה במערכת המשפט.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי16/06/20114 צפיות
צו הריסה ללא הליך פלילי לפי סעיף 239 כן יש הליך כזה! סעיף 239 לחוק התכנון והבנייה, תשכ"ה-1965 מקנה לבית המשפט את הסמכות להורות על מתן צו להריסת בנייה בלתי חוקית גם ללא קיום של הליך פלילי והגשת כתב אישום וזאת בעיקר בנסיבות שבהן לא ניתן להעמיד לדין פלילי את מי שאחראי לאותה בנייה בלתי חוקית וכן על מנת לאפשר למוסדות התכנון ולרשויות האכיפה להתמודד עם עבירות בנייה שהתיישנו וכדי למנוע את הנצחתן.

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי13/04/20346 צפיות
הרבה אזרחים תמימים בנו פרגולה בחשיבה שעמדו בתקנות הפטור והופתעו כאשר קבלו צו הריסה בעקבות קרוי של הותקן נגד הגשם בעיקר. הוצאו אלפי צווי הריסה בנושא זה שסוף סוף מקבל מענה הולם בתיקון תקנות הפטור.

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי13/04/20290 צפיות
כשאתה מתמודד עם סוגיה זו, הצעד הראשון שלך הוא להכיר את תקנות פשיטת הרגל המקומיות שלך. מדינות שונות משתמשות בחוקים שונים הנוגעים לפשיטת רגל. לדוגמה, במדינות מסוימות אתה יכול להחזיק את הבית ואת המכונית שלך, אבל באחרים לא. עליכם להכיר את החוקים לפני הגשתם לפשיטת רגל.

מאת: רוי ורלחוק ומשפט - כללי25/03/20346 צפיות
נדל"ן יכול לספק לך אפשרות השקעה נהדרת. ישנם דברים רבים שיש לקחת בחשבון לפני שרוכשים נכס להשקעה. המידע הבא יעזור לכם למצוא הצלחה.

בית המשפט העליון מחק בימים אלו עתירה שהגיש ח"כ אביגדור ליברמן נגד הרבנות הראשית

מאת: בנימין קלינגרחוק ומשפט - כללי14/09/19580 צפיות
הסוגיה משפטית בעניין צו הריסה 1. האם מהנדס הוועדה המקומית לתכנון ולבניה (להלן: מהנדס הוועדה המקומית) רשאי להאציל את הסמכות הנתונה לו בסעיף 221 לחוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965 (להלן: חוק התכנון והבניה או החוק) לחתום על צווי הריסה מינהליים? הרקע לבקשה והחלטות הערכאות הקודמות 2. ביום 13.11.2017, ניתן צו הריסה מינהלי לגבי בנייה ללא היתר של תקרות בטון ובריכת שחייה בדירת הדופלקס של המשיב בתל-אביב. צו ההריסה המינהלי (להלן: הצו) הוצא מכוח סעיף 221 לחוק התכנון והבני

מאת: אברהם פכטרחוק ומשפט - כללי21/03/19365 צפיות
שרת המשפטים שקד מציגה תכנית מהפכנית לבניית בית-משפט העליון, ביטול הוועדה למינוי שופטים ושימוע בכנסת בנוסח ארה"ב. אם אכן יבוא שינוי – בג"צ יכול להאשים את עצמו כי פסיקותיו וחוסר האיזון תוך התערבות בנושאים לא שפיטים, הם תוצר הביקורת.

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica