חפש מאמרים:
שלום אורח
22.10.2020
 
   
מאמרים בקטגוריות של:

   
 

הסכם מייסדים מוצלח בחברות סטארט אפ

מאת: עופר שלוחוק ומשפט - כללי08/10/202070 צפיות שתף בטוויטר |   שתף בפייסבוק

 

 

מיזם סטרט אפ שמתגבש הינו תחילתה של מערכת יחסית מורכבת, גם בין המייסדים לבין עצמם, וגם בינם לבין החברה. על מנת להמנע כמה שניתן מבעייתיות בתוך מערכות היחסים הללו, ולמנוע גורמים שיכולים להוות סיבה למחלוקות, נהוג לחתום על הסכם מייסדים סטארט אפ. הסכמים אלו, טריוויאליים ככל שיהיו, אין להקל בהם ראש, ולכן אספנו בעבורכם כמה טיפים חשובים שיש להתייחס אליהם בתהליך חתימה על הסכם המייסדים.

 

חלוקת הון

 

חלוקת הון הוגנת שתמלא את צרכי העסק צריכה להתייחס לתיאום הציפיות בין המייסדים לגבי תרומתם לחברה, גם זו שנעשתה עד כה, וגם זו שתהיה מרגע זה ואילך. יחד עם זאת תכנון חלוקת ההון מאפשר גם לסגור “קצוות פתוחים” מול גורמים שהיו מעורבים במיזם עד כה, על מנת שלא תמצאו את עצמכם ממלאים אחד דרישות שלא נלקחו בחשבון בעת חלוקת ההון הראשונית.

 

חלוקת תפקידים

 

ישנו צורך ברור בחלוקת תפקידים ותחומי אחריות הולמת בכל סוג של ארגון. כל חלוקת פקידים כזו צריכה לקחת בחשבון כמה פרמטרים חשובים:

 

היקף המשרה של כל אחד מן המייסדים וכמובן מה הם תנאי ההעסקה של כל אחד מהשותפים בהסכם.

האם המייסדים מועסקים כיום באופן מלא ומחוייב לחברת הסטארט אפ, או שהם עובדים במקומות אחרים במקביל? במידה והם עובדים במקביל, חשוב מאוד להסדיר את הנושא בהיבט של אי תחרות, זכויות קניין רוחני, וכמובן לגבי מעסיקים קיימים והן קודמים.

 

עזיבה בטרם עת

 

כחלק מחתימה על הסכם שכזה, יש מקום למנוע סיטואציה של זכאות מלאה למניות בחברה, למרות עזיבה של אחד השותפים את החברה לפני שהספיק לתרום את כל התרומה המצופה ממנו בגין זכותו למניות שקיבל. לרוב יקבע מנגנון של ״הבשלה הדרגתית״ על פני תקופות זמן קבועות מראש אשר יכול להיות ליניארי, או תלוי תרומה ולא זמן.

 

מימון החברה על ידי המייסדים

 

בעת חתימה על הסכם מייסדים מומלץ בחום שלא להיקלע ״לפנקסנות״ בנוגע להוצאות עבר. שיקולים שונים של ניקיון בפני משקיעים, והעברת מסרים כי המייסדים מאמינים בחברה הם הפרמטרים שיכולים להיות בעיתיים במקרה שכזה. יחד עם זאת, אם המדובר בסכומים משמעותיים, ואתם מעוניינים בכל זאת להתייחס לכך בהסכם, חשוב מאוד לתאר את התנאים, כולל מתי יוחזר הסכום, באילו תנאים, על פני כמה זמן ועוד.

 

מינוי דירקטורים ואופן קבלת החלטות

 

מדובר בשאלה חשובה שיש לתת עליה את הדעת כבר במעמד חתימת ההסכם. צדדים שהולכים לקראת הקמת חברה יחדיו, חייבים להיות יכולים לפתור ולהתגבר על מחלוקות, או למצוא דרך מקובלת כיצד להיפרד, אך להיזהר מקביעת פרמטרים מראש שעשויים להוות תמריץ לפרידה. חשוב לכלול בהסכם זה מי רשאי למנות דירקטורים, לבחון את אופן קבלת ההחלטות בתוך החברה, ולאשר זכויות חתימה של חברי המיזם, שלא יקשו על ניהול החברה וצרכיה השוטפים.

 

 
     
     
     
   
 
אודות כותב המאמר:
 
     
   
 

מאמרים נוספים מאת עופר שלו

מאת: עופר שלובריאות ורפואה כללי24/09/2099 צפיות
היפוגליקמיה, היפרגליקמיה, סוכרת, סוכרת נעורים, סוכרת סוג 2, סוכרת סוג 1

מאת: עופר שלוספורט וכושר גופני - כללי24/09/20115 צפיות
אזניות לפעילות גופנית, אוזניות ספורט, אוזניות אלחוטיות

מאת: עופר שלוחינוך ולימודים - כללי24/09/20109 צפיות
הכל על מקצוע עיצוב גרפי וקורס עיצוב גרפי.

מאת: עופר שלומתכונים ואוכל - כללי24/03/20628 צפיות
ציוד למסעדות

מאת: עופר שלומתכונים ואוכל - כללי30/07/191585 צפיות
ציוד למסעדות

מאת: עופר שלואומנות - כללי07/01/192284 צפיות
מי מהגולשים כאן חובב אומנות וציור? מעוניינים להכניס קצת צבע ועניין לבית או למקום העבודה?

מאת: עופר שלורכב01/01/191027 צפיות
ראיתי שעלו כאן לא מעט דיונים של חברים אשר מחפשים מוסך טוב ואמין בו ניתן לרכוש חלפים לרכב.

מאמרים נוספים בנושא חוק ומשפט - כללי

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/20154 צפיות
תַּם עִדַּן הַסּוֹדִיּוֹת הַבַּנְקָאִית בִּשְׁוַויְץ בְּעִקְבוֹת הֶסְכֵּם חִלּוּפֵי מֵידַע אוֹטוֹמָטִיִּים

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2056 צפיות
הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי", מכה קשה ליורדים מן הארץ הרפורמה של "הוועדה לתיקוני חקיקה במיסוי בינלאומי עתידה להשפיע על אלפי ישראלים היוצאים מן הארץ לטובת רילוקיישן, ועל חבותם במס, זאת בעקבות שינויי החקיקה העתידים להתרחש במיסוי ההגירה של ישראלים מחוץ לישראל הנקרא "מס הגירה".

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2033 צפיות
מומחה הינו מי שהוא בעל ידע בתחום בו ניתנה לו סמכות אקדמית או סמכות משפטית לתת ייעוץ. מומחה הינו מי שבקיא, ובעל ידע, הכשרה וניסיון בתחום המקנה לו מעמד המגדירו כמקצוען.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2039 צפיות
חנינה היא צעד שבו הגוף המוסמך רשאי לבטל את העונש שנקבע. הגוף המוסמך מוחל לאדם שנאשם או הורשע בדין בפלילים או ממתיק את עונשו (קיצור העונש). צעד החנינה מבטל כל הליך משפטי רלוונטי בין של חקירה, משפט או מאסר.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2040 צפיות
"מפקח מס הכנסה" הינו מי שעבר קורס מפקחים ומונה על-ידי שר האוצר להיות "מפקח מס". מפקחי המס הוכשרו לבצע ביקורות, בדיקות ספרים, בדיקות מסמכים ודוחות ולהמליץ לפקיד השומה, על הוצאת שומות בהתאם לממצאים ולהוראות החוק השונות.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2037 צפיות
תצהיר עדות ראשית הינו תצהיר המוגש לבית המשפט בהליך אזרחי כהוראה של השופט המהווה תחליף לעדות ראשית מטעם עד. כך שביום הדיון לא תתנהל חקירה ראשית מול העד, אלא חקירה נגדית וחקירה חוזרת בלבד.

מאת: איתמר כוכביחוק ומשפט - כללי10/09/2037 צפיות
פקודת מס הכנסה קובעת לבעלי העסקים (הנישומים) כיצד עליהם לנהל את פנקסי החשבונות תוך רישום ההכנסות הנובעות מעסק או משלח יד. יתר על כן, קיימות הוראות ניהול ספרים [הוראות מס הכנסה (ניהול פנקסי חשבונות) התשל"ג 1973],

 
 
 

כל הזכויות שמורות © 2008 ACADEMICS
השימוש באתר בכפוף ל תנאי השימוש  ומדיניות הפרטיות. התכנים באתר מופצים תחת רשיון קראייטיב קומונס - ייחוס-איסור יצירות נגזרות 3.0 Unported

christian louboutin replica